Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Půjčit peníze v rodině může být velký problém
Zdroj: 123RF.com

24. 05. 2019

Na co a za jakých podmínek půjčit dětem

Právě fakt, zda vůbec půjčit peníze dospělému dítěti, je třeba velmi dobře zvážit. Dítě totiž může být ovlivněno svým partnerem, nebo někým ze svého okolí. A získá pocit, že má na vaše peníze nezadatelné právo a vracet je nemusí. Není to tak. Na finanční prostředky, které jste si uspořily, nebo třeba i vyhrály v loterii, máte právo jen vy. Nedoporučuje se proto půjčovat dospělým dětem na zbytné věci, jako je dovolená, elektronika a podobně. Na to by si měly vydělat.

Někdy je lepší darovat, než půjčit

Odborníci doporučují neplýtvat finančními dary dospělým dětem. Měly by si najít své místo v životě a na potřebné věci si opatřit peníze prací. Ovšem pokud se jedná například o pořízení bydlení, je to často nad síly mladé rodiny. Pokud můžete, raději darujte. Pokud víte, že peníze budete v budoucnu potřebovat, proveďte zápůjčku. Ale na naprosto jasných podmínek.

Kdy a jak půjčovat s jistotou, že vám peníze vrátí

Nezapomínejte, že právě v rodině se vyplatí mít vše smluvně podchycené. Vždyť smlouvu často neuzavíráte jen se svým dítětem, ale například i s jeho partnerem, manželkou, manželem. A nikdy nemůžete vědět, jak se vztahy mezi nimi během splácení půjčky vyvinou. Je to možná trochu tvrdé konstatování, ale jedná se o vaše peníze. Tak je nezbytné si říci i v rodině do očí často nezbytnou pravdu. Když totiž dlužník přestane splácet či dokonce zpochybní, že mu byly peníze půjčeny, je jen na věřiteli, aby prokázal, že mu peníze poskytl.

Ve smlouvě jsou důležité i maličkosti

Naprosto nezbytnými údaji jsou mimo osobních dat výše poskytnuté částky a informace, zda se jedná o půjčku úročenou nebo bezúročnou. Nesmí chybět splatnost půjčky. Nižší částky můžete vyplatit v hotovosti, částku vyšší než 270 000 Kč je třeba vyplatit bankovním převodem. Úředně ověřené podpisy na smlouvě nejsou třeba, ale doporučují se. U vyšších částek zvažte i další zajištění, například formou ručitele. Jako podporu je možné také vystavit směnku. Někdy člověk při podpisu zapomene vyplnit datum podpisu smlouvy. Ovšem i to je důležitý údaj. Promlčecí doba na vymáhání dluhu je tři roky a běží právě od podpisu smlouvy. Pokud si nevíte rady, dejte si smlouvu sepsat advokátní kanceláří. Zaplatíte sice poplatek za vyhotovení, ale můžete si být jistá, že smlouva v případě pochybností obstojí před soudem.

K TÉMATUUčíme děti samostatnosti: Kdy je pravá chvíle odstěhovat dítě z ložnice?

Vymáhání je složité, ale nezbytné

Jestliže dítě peníze nesplácí, zkuste nejprve osobní pohovor. Je možné, že situace se zkomplikovala. Pokud jste s dětmi v pravidelném kontaktu, zřejmě se o tom dozvíte včas a společně dokážete vymyslet řešení. Ale když nastane závažný problém a půjčka se stále nevrací, přistupte i v rámci rodiny k oficiálnímu řešení. Tím jsou písemné upomínky, a pokud nezaberou, tak další právní kroky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.
Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek