Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Půjčit peníze v rodině může být velký problém
Zdroj: 123RF.com

24. 05. 2019

Na co a za jakých podmínek půjčit dětem

Právě fakt, zda vůbec půjčit peníze dospělému dítěti, je třeba velmi dobře zvážit. Dítě totiž může být ovlivněno svým partnerem, nebo někým ze svého okolí. A získá pocit, že má na vaše peníze nezadatelné právo a vracet je nemusí. Není to tak. Na finanční prostředky, které jste si uspořily, nebo třeba i vyhrály v loterii, máte právo jen vy. Nedoporučuje se proto půjčovat dospělým dětem na zbytné věci, jako je dovolená, elektronika a podobně. Na to by si měly vydělat.

Někdy je lepší darovat, než půjčit

Odborníci doporučují neplýtvat finančními dary dospělým dětem. Měly by si najít své místo v životě a na potřebné věci si opatřit peníze prací. Ovšem pokud se jedná například o pořízení bydlení, je to často nad síly mladé rodiny. Pokud můžete, raději darujte. Pokud víte, že peníze budete v budoucnu potřebovat, proveďte zápůjčku. Ale na naprosto jasných podmínek.

Kdy a jak půjčovat s jistotou, že vám peníze vrátí

Nezapomínejte, že právě v rodině se vyplatí mít vše smluvně podchycené. Vždyť smlouvu často neuzavíráte jen se svým dítětem, ale například i s jeho partnerem, manželkou, manželem. A nikdy nemůžete vědět, jak se vztahy mezi nimi během splácení půjčky vyvinou. Je to možná trochu tvrdé konstatování, ale jedná se o vaše peníze. Tak je nezbytné si říci i v rodině do očí často nezbytnou pravdu. Když totiž dlužník přestane splácet či dokonce zpochybní, že mu byly peníze půjčeny, je jen na věřiteli, aby prokázal, že mu peníze poskytl.

Ve smlouvě jsou důležité i maličkosti

Naprosto nezbytnými údaji jsou mimo osobních dat výše poskytnuté částky a informace, zda se jedná o půjčku úročenou nebo bezúročnou. Nesmí chybět splatnost půjčky. Nižší částky můžete vyplatit v hotovosti, částku vyšší než 270 000 Kč je třeba vyplatit bankovním převodem. Úředně ověřené podpisy na smlouvě nejsou třeba, ale doporučují se. U vyšších částek zvažte i další zajištění, například formou ručitele. Jako podporu je možné také vystavit směnku. Někdy člověk při podpisu zapomene vyplnit datum podpisu smlouvy. Ovšem i to je důležitý údaj. Promlčecí doba na vymáhání dluhu je tři roky a běží právě od podpisu smlouvy. Pokud si nevíte rady, dejte si smlouvu sepsat advokátní kanceláří. Zaplatíte sice poplatek za vyhotovení, ale můžete si být jistá, že smlouva v případě pochybností obstojí před soudem.

K TÉMATU  Jedno dítě a dost? Co je to společenská norma a kolik dětí potřebujeme, aby národ nevymřel?

Vymáhání je složité, ale nezbytné

Jestliže dítě peníze nesplácí, zkuste nejprve osobní pohovor. Je možné, že situace se zkomplikovala. Pokud jste s dětmi v pravidelném kontaktu, zřejmě se o tom dozvíte včas a společně dokážete vymyslet řešení. Ale když nastane závažný problém a půjčka se stále nevrací, přistupte i v rámci rodiny k oficiálnímu řešení. Tím jsou písemné upomínky, a pokud nezaberou, tak další právní kroky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?

Nepřehlédněte

Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek