Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Půjčit peníze v rodině může být velký problém
Zdroj: 123RF.com

24. 05. 2019

Na co a za jakých podmínek půjčit dětem

Právě fakt, zda vůbec půjčit peníze dospělému dítěti, je třeba velmi dobře zvážit. Dítě totiž může být ovlivněno svým partnerem, nebo někým ze svého okolí. A získá pocit, že má na vaše peníze nezadatelné právo a vracet je nemusí. Není to tak. Na finanční prostředky, které jste si uspořily, nebo třeba i vyhrály v loterii, máte právo jen vy. Nedoporučuje se proto půjčovat dospělým dětem na zbytné věci, jako je dovolená, elektronika a podobně. Na to by si měly vydělat.

Někdy je lepší darovat, než půjčit

Odborníci doporučují neplýtvat finančními dary dospělým dětem. Měly by si najít své místo v životě a na potřebné věci si opatřit peníze prací. Ovšem pokud se jedná například o pořízení bydlení, je to často nad síly mladé rodiny. Pokud můžete, raději darujte. Pokud víte, že peníze budete v budoucnu potřebovat, proveďte zápůjčku. Ale na naprosto jasných podmínek.

Kdy a jak půjčovat s jistotou, že vám peníze vrátí

Nezapomínejte, že právě v rodině se vyplatí mít vše smluvně podchycené. Vždyť smlouvu často neuzavíráte jen se svým dítětem, ale například i s jeho partnerem, manželkou, manželem. A nikdy nemůžete vědět, jak se vztahy mezi nimi během splácení půjčky vyvinou. Je to možná trochu tvrdé konstatování, ale jedná se o vaše peníze. Tak je nezbytné si říci i v rodině do očí často nezbytnou pravdu. Když totiž dlužník přestane splácet či dokonce zpochybní, že mu byly peníze půjčeny, je jen na věřiteli, aby prokázal, že mu peníze poskytl.

Ve smlouvě jsou důležité i maličkosti

Naprosto nezbytnými údaji jsou mimo osobních dat výše poskytnuté částky a informace, zda se jedná o půjčku úročenou nebo bezúročnou. Nesmí chybět splatnost půjčky. Nižší částky můžete vyplatit v hotovosti, částku vyšší než 270 000 Kč je třeba vyplatit bankovním převodem. Úředně ověřené podpisy na smlouvě nejsou třeba, ale doporučují se. U vyšších částek zvažte i další zajištění, například formou ručitele. Jako podporu je možné také vystavit směnku. Někdy člověk při podpisu zapomene vyplnit datum podpisu smlouvy. Ovšem i to je důležitý údaj. Promlčecí doba na vymáhání dluhu je tři roky a běží právě od podpisu smlouvy. Pokud si nevíte rady, dejte si smlouvu sepsat advokátní kanceláří. Zaplatíte sice poplatek za vyhotovení, ale můžete si být jistá, že smlouva v případě pochybností obstojí před soudem.

K TÉMATU  Jak zvládnout podzimní stres. Končící léto, děti se vracejí a všechno začíná nanovo

Vymáhání je složité, ale nezbytné

Jestliže dítě peníze nesplácí, zkuste nejprve osobní pohovor. Je možné, že situace se zkomplikovala. Pokud jste s dětmi v pravidelném kontaktu, zřejmě se o tom dozvíte včas a společně dokážete vymyslet řešení. Ale když nastane závažný problém a půjčka se stále nevrací, přistupte i v rámci rodiny k oficiálnímu řešení. Tím jsou písemné upomínky, a pokud nezaberou, tak další právní kroky.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Designové trendy v kuchyni upřednostňují praktičnost. Kuchyňské baterie i dřezy jsou jednoduché a čisté, a objevuje se matná barva, třeba přímo černá.
Všichni mluví o tom, že předehra je důležitou součástí dobrého sexu. Ale jak na tu nejlepší předehru, aby vaše žena byla úplně hotová? Protože milostná předehra přichází v různých podobách, a pro někoho může být matoucí, nebo dokonce stresující se v této změti zorientovat. Ale žádný strach, proto jsme tu my, abychom vám pomohli.
Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.
Dekorace k Vánocům prostě patří. Adventní věnec se svíčkami na stůl, ale krásné vánoční věnce můžete zavěsit kdekoli, třeba na dveře nebo na okno. Právě ty si můžete prohlédnout v galerii.
Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
Po kom je to dítě tak divoké? Udělala jsem někde chybu při výchově? Nebo jsou to prostě geny?
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.

Výběr článků

Společnost Trust uvádí na trh sluchátka Trust Noma pro poslech hudby a hands-free volání s poutavým retro designem. Chcete je vyhrát? Máme pro vás jednoduchou soutěžní otázku. Zpříjemněte si Vánoce poslechem hudby.:)
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Termín letní láska je s trochou nadsázky jen další pojmenování záletů. Jde zpravidla o krátkodobý vztah mezi dvěma lidmi. Zahrnuje tak mnohem méně složitostí a odpovědnosti než vážný vztah. V létě jsou románky častější, letní láska je navíc stejně krátká a proměnlivá jako roční období.

Nepřehlédněte

Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
I ve větších bytech může být někdy koupelna situována tak, že šetříte každým centimetrem, aby se vám tam vešel alespoň sprchový kout, umývadlo a pračka. Koupelna je zatím stále nejčastějším a nejlepším místem, kam pračku umístit. Jaké vymyslet řešení, když je koupelna opravdu těsná?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek