Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

Bylinky mají mocnnou sílu. Pomohou nejen proti nachlazení, ale také posílit imunitu, zlepšit celkově zdraví. Po kterých byste měly sáhnout a proč?
Léčivé bylinky
zdroj: 123RF.com

26. 09. 2018

Kostival lékařský – kořen

Je vynikající při hojení zlomenin, zánětech kostí, vaziva a žil, natržených svalech, sraženinách a krevních podlitinách, zkrátka při bolestech kloubů, kostí, šlach a svalů a tzv.hlubokých zánětech.
“Kostival používejte vždy na noc ve formě masti – potřebuje na práci klid,” radí bylinkářka Kateřina Bílková, která pro vás uvedené bylinky vybrala.

Jeřáb ptačí – plody

Vysoký obsah vitamínu C a proto jej využívejte při léčbě chřipkových onemocnění. Plody jsou mírně močopudné, působí velice dobře na mírnění bolestí kloubů, při revmatických nemocech a dně, také při zahlenění a zánětu průdušek. Syrové plody se užívají jako projímadlo, ale tepelnou úpravou a sušením se tato schopnost ztrácí.

Náš tip: Recept na jeřabinové víno
Čerstvé trochu rozmačkané jeřabinky dejte do vhodné nádoby a zalijte přibližně objemově dvojnásobným množstvím čistého bílého vína. Nechte macerovat 2-3 týdny, občas protřeste. Přeceďte, pijte ráno a večer po 1 dcl.

Růže šípková – plody

Šípek je přímo přírodní celaskon. Zásobárna vitamínu C. Na co funguje? Na chřipku, nachlazení, onemocnění cév a celkové posílení organismu. Vysoký obsah vitamínu C se rychle ztrácí, a proto sbírejte každý rok čerstvé.

Jak správně připravit čaj ze šípku? Dávku sušených šípků namočte do studené vody a nechte přes noc macerovat, ráno pouze zahřejte těsně před bod varu a přeceďte do šálku. Čaj bude velmi chutný, zlatavé barvy a plný vitamínů.

Dobromysl obecná – nať s květem

Jedinečná bylina, která čistí zahleněné plíce, pomáhá při suchém kašli, uklidňuje, posiluje organismus a zlepšuje krevní oběh atd. Je to bylinka, která povzbuzuje a všeobecně zlepšuje náladu. Ve středověku selky přidávaly dobromysl sekáčům do jídla během žatvy, aby je chránila před uštknutím hadem a aby si uchovali dobrou mysl, ale hlavně chuť do práce.

K TÉMATU  Starejte se o svůj nejdůležitější imunitní orgán

Vřes obecný – nať s květem

Sbírejte horní polovinu natě s květem. Poskládejte do svazečků a sušte co nejrychleji na stinném místě. Čaj pijeme při zánětech močového měchýře a při zvětšené prostatě, dále při onemocnění ledvin, při revmatismu a při horečce.

Jak s bylinami zacházet?

Rozhodně je dobré je nemíchat,” radí Kateřina Bílková a dodává, že je dobré vždy zůstat u jedné, protože třeba některé mají tak široký záběr účinků, že umí pomoci ve všech směrech. Není třeba proto dělat čaj z 15 bylin, stačí jedna.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?

Nepřehlédněte

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek