Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
období menstruace
I období menstruace si lze zpříjemnit. (zdroj foto: www.123rf.com)

22. 12. 2020

22. 12. 2020

Menstruační cyklus neboli zkráceně menstruace hraje v životě každé z nás důležitou roli. Pokud měsíčky probíhají tak, jak mají, umožňují nám založit rodinu. Pokud ovšem pomineme reprodukční schopnost, její přítomnost nám dost často vykreslí nejednu vrásku na čele.

Nejprve udeří nepříjemný premenstruační syndrom, který pak pokračuje několika dny, kdy zrovna neskákáme radostí. Bolesti břicha, prsou, napětí, velký pocit únavy, křeče, bolest hlavy, špatná nálada, zhoršená pleť,… přesně s tím neustále bojujeme.

Naštěstí takové projevy nemusí být každoměsíční rutinou. Stačí se jen inspirovat několika šikovnými radami, se kterými se i den s měsíčky stane jako každý jiný.

Bojujte proti bolesti účinný cvičením

Ve chvíli, kdy je opravdu hodně zle, nejčastěji saháme po růžovém prášku, který zmírní nepříjemné bolesti. Předcházet jim však můžete zcela jinak než chemickou cestou. V období před menstruací i během ní je vhodné se pravidelně věnovat fyzické aktivitě. Velkou pomocí jsou ale také konkrétní cvičení zaměřená na úlevu bolesti během menstruace.

Jmenujme třeba hormonální jógu, pilates nebo oblíbené cvičení podle Ludmily Mojžíšové, které je mimo jiné zaměřené i na podporu plodnosti a harmonii menstruačního cyklu. Velmi prospěšné je také dechové cvičení, díky kterému povolí otravné křeče a sníží se napětí v těle. 

Přínos cvičení potvrdil také výzkum v odborném časopise Journal od Education and Health Promotion, který prokázal, že ženy, které cvičily 3x týdně po dobu 30 minut (po dobu osmi týdnů), trpěly menšími menstruačními bolestmi oproti ženám, které se nevěnovaly žádné pohybové aktivitě.

Díky pravidelnému cvičení snížíte bolestivost, předejte křečím, uvolníte pocit napětí a také do těla naženete endorfiny, které zlepší vaši náladu a také si poradí s únavou.

S problémovou menstruací pomohou i bylinky

Velkou pomocí mohou být také bylinky, které mnohdy dokážou až zázraky. Existuje spousta bylinek, které jsou tu proto, aby vyladily vaše hormony a tím i zlepšily průběh celé menstruace. Oceníte je však také v momentě, kdy během měsíčků trpíte na zvýšenou bolestivost prsů.

K TÉMATU  Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Skvělý je například kontryhel, peruánská maca, kotvičník zemní, heřmánek, ibišek nebo třeba také lékořice. Můžete si je naordinovat nejen ve formě tinktury, ale také čajů.  

Nezapomeňte také na dostatek vitamínů

Vaše tělo si s menstruací a jejími projevy poradí mnohem lépe, pokud ho zásobíte potřebnými vitamíny i minerály. Kromě klasického vitamínu C jsou důležité také vitamíny skupiny B, zejména pak B12. Pokud trpíte mastnější pokožkou a akné, určitě zařaďte zinek i selen, které prospívají pokožce.

Důležitý je ale také vápník, hořčík, vitamín D a především železo, jehož snížená hladina je často důsledkem zvýšené únavy. Železo je z důvodu krevních ztrát vhodné začít doplňovat krátce před menstruací a pokračovat i pár dní po skončení periody. V případě, že se vám nechce užívat několik doplňků stravy zvlášť, vyzkoušejte komplex vitamínů, který je vyladěný zejména pro organismus žen. 

Odlehčená strava vám jedině prospěje

Lehká a přitom dostatečná výživa je přírodním lékem snad na všechno a ani menstruace není výjimkou. Bylo navíc prokázáno, že strava bez přítomnosti smažených, sladkých a velmi tučných jídel zlepšila celkový průběh menstruace včetně řady doprovodných příznaků.

Zkuste proto do své stravy zařadit více kvalitních bílkovin, vsaďte na přirozeně vyskytující se cukry, přidejte zdravé tuky i dostatek vlákniny. Pěkně tím nastartujete vaše tělo, ulehčíte mu od těžkých jídel a zmírníte tak menstruační obtíže.

Vyzkoušejte menstruační pomocníky

Jakmile jsme vyřešili, jak si poradit s bolestmi, nervozitou, napětím a dalšími tělesnými obtížemi, přichází na řadu otázka, jak si dopřát komfort z hlediska menstruačního krvácení, a to zejména v okamžiku, kdy bývá silnější. Samozřejmě určitou roli na síle krvácení mají právě také bylinky, které pomohou zkorigovat jeho intenzitu.

Ulehčit vám své dny ale mohou také doplňky, a to například menstruační kalíšek, který bývá pocitově lepší než klasické vložky. Jeho výhodou, jakmile se s ním naučíte, je skutečnost, že ho ani necítíte. Jen je zapotřebí ho po určité době vylít, vyčistit a znovu zavést.

K TÉMATU  Dvě ovulace v jeden měsíc. Je to vůbec možné?

Pomoct by vám mohly také speciální kalhotky, které jsou skutečně jako kalhotky. I přes to dobře absorbují menstruační krvácení a přinášejí tu výhodu, že zkrátka nikde nic není navíc. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kalíšek nebo menstruační kalhotky?

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.

Nepřehlédněte

Pokud se snažíte držet štíhlou linii, nebo jste zrovna ve fázi, kdy jste se pustili do hubnutí, určitě se přes den snažíte poctivě dodržovat všechna pravidla, aby se vaše plány jen tak nezhatily, a vy jste hezky šli svému cíli naproti. Napadlo vás ale někdy, že se ráno, klidně i nevědomky, můžete dopouštět určitých chyb, které vám cestu k vysněné postavě akorát překazí? Víme, co vám hned po probuzení zaručeně pokazí hubnutí.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek