Sobota , 02. 07. 2022

Patricie

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
období menstruace
I období menstruace si lze zpříjemnit. (zdroj foto: www.123rf.com)

22. 12. 2020

22. 12. 2020

Menstruační cyklus neboli zkráceně menstruace hraje v životě každé z nás důležitou roli. Pokud měsíčky probíhají tak, jak mají, umožňují nám založit rodinu. Pokud ovšem pomineme reprodukční schopnost, její přítomnost nám dost často vykreslí nejednu vrásku na čele.

Nejprve udeří nepříjemný premenstruační syndrom, který pak pokračuje několika dny, kdy zrovna neskákáme radostí. Bolesti břicha, prsou, napětí, velký pocit únavy, křeče, bolest hlavy, špatná nálada, zhoršená pleť,… přesně s tím neustále bojujeme.

Naštěstí takové projevy nemusí být každoměsíční rutinou. Stačí se jen inspirovat několika šikovnými radami, se kterými se i den s měsíčky stane jako každý jiný.

Bojujte proti bolesti účinný cvičením

Ve chvíli, kdy je opravdu hodně zle, nejčastěji saháme po růžovém prášku, který zmírní nepříjemné bolesti. Předcházet jim však můžete zcela jinak než chemickou cestou. V období před menstruací i během ní je vhodné se pravidelně věnovat fyzické aktivitě. Velkou pomocí jsou ale také konkrétní cvičení zaměřená na úlevu bolesti během menstruace.

Jmenujme třeba hormonální jógu, pilates nebo oblíbené cvičení podle Ludmily Mojžíšové, které je mimo jiné zaměřené i na podporu plodnosti a harmonii menstruačního cyklu. Velmi prospěšné je také dechové cvičení, díky kterému povolí otravné křeče a sníží se napětí v těle. 

Přínos cvičení potvrdil také výzkum v odborném časopise Journal od Education and Health Promotion, který prokázal, že ženy, které cvičily 3x týdně po dobu 30 minut (po dobu osmi týdnů), trpěly menšími menstruačními bolestmi oproti ženám, které se nevěnovaly žádné pohybové aktivitě.

Díky pravidelnému cvičení snížíte bolestivost, předejte křečím, uvolníte pocit napětí a také do těla naženete endorfiny, které zlepší vaši náladu a také si poradí s únavou.

S problémovou menstruací pomohou i bylinky

Velkou pomocí mohou být také bylinky, které mnohdy dokážou až zázraky. Existuje spousta bylinek, které jsou tu proto, aby vyladily vaše hormony a tím i zlepšily průběh celé menstruace. Oceníte je však také v momentě, kdy během měsíčků trpíte na zvýšenou bolestivost prsů.

K TÉMATUKdyž svatba neproběhne podle představ. I v tento slavný den se může něco pokazit!

Skvělý je například kontryhel, peruánská maca, kotvičník zemní, heřmánek, ibišek nebo třeba také lékořice. Můžete si je naordinovat nejen ve formě tinktury, ale také čajů.  

Nezapomeňte také na dostatek vitamínů

Vaše tělo si s menstruací a jejími projevy poradí mnohem lépe, pokud ho zásobíte potřebnými vitamíny i minerály. Kromě klasického vitamínu C jsou důležité také vitamíny skupiny B, zejména pak B12. Pokud trpíte mastnější pokožkou a akné, určitě zařaďte zinek i selen, které prospívají pokožce.

Důležitý je ale také vápník, hořčík, vitamín D a především železo, jehož snížená hladina je často důsledkem zvýšené únavy. Železo je z důvodu krevních ztrát vhodné začít doplňovat krátce před menstruací a pokračovat i pár dní po skončení periody. V případě, že se vám nechce užívat několik doplňků stravy zvlášť, vyzkoušejte komplex vitamínů, který je vyladěný zejména pro organismus žen. 

Odlehčená strava vám jedině prospěje

Lehká a přitom dostatečná výživa je přírodním lékem snad na všechno a ani menstruace není výjimkou. Bylo navíc prokázáno, že strava bez přítomnosti smažených, sladkých a velmi tučných jídel zlepšila celkový průběh menstruace včetně řady doprovodných příznaků.

Zkuste proto do své stravy zařadit více kvalitních bílkovin, vsaďte na přirozeně vyskytující se cukry, přidejte zdravé tuky i dostatek vlákniny. Pěkně tím nastartujete vaše tělo, ulehčíte mu od těžkých jídel a zmírníte tak menstruační obtíže.

Vyzkoušejte menstruační pomocníky

Jakmile jsme vyřešili, jak si poradit s bolestmi, nervozitou, napětím a dalšími tělesnými obtížemi, přichází na řadu otázka, jak si dopřát komfort z hlediska menstruačního krvácení, a to zejména v okamžiku, kdy bývá silnější. Samozřejmě určitou roli na síle krvácení mají právě také bylinky, které pomohou zkorigovat jeho intenzitu.

Ulehčit vám své dny ale mohou také doplňky, a to například menstruační kalíšek, který bývá pocitově lepší než klasické vložky. Jeho výhodou, jakmile se s ním naučíte, je skutečnost, že ho ani necítíte. Jen je zapotřebí ho po určité době vylít, vyčistit a znovu zavést.

K TÉMATUBlížící se menopauza. Jak ji poznat, kdy ji čekat a jak zmírnit její projevy

Pomoct by vám mohly také speciální kalhotky, které jsou skutečně jako kalhotky. I přes to dobře absorbují menstruační krvácení a přinášejí tu výhodu, že zkrátka nikde nic není navíc. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kalíšek nebo menstruační kalhotky?

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Nepřehlédněte

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek