Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
období menstruace
I období menstruace si lze zpříjemnit. (zdroj foto: www.123rf.com)

22. 12. 2020

22. 12. 2020

Menstruační cyklus neboli zkráceně menstruace hraje v životě každé z nás důležitou roli. Pokud měsíčky probíhají tak, jak mají, umožňují nám založit rodinu. Pokud ovšem pomineme reprodukční schopnost, její přítomnost nám dost často vykreslí nejednu vrásku na čele.

Nejprve udeří nepříjemný premenstruační syndrom, který pak pokračuje několika dny, kdy zrovna neskákáme radostí. Bolesti břicha, prsou, napětí, velký pocit únavy, křeče, bolest hlavy, špatná nálada, zhoršená pleť,… přesně s tím neustále bojujeme.

Naštěstí takové projevy nemusí být každoměsíční rutinou. Stačí se jen inspirovat několika šikovnými radami, se kterými se i den s měsíčky stane jako každý jiný.

Bojujte proti bolesti účinný cvičením

Ve chvíli, kdy je opravdu hodně zle, nejčastěji saháme po růžovém prášku, který zmírní nepříjemné bolesti. Předcházet jim však můžete zcela jinak než chemickou cestou. V období před menstruací i během ní je vhodné se pravidelně věnovat fyzické aktivitě. Velkou pomocí jsou ale také konkrétní cvičení zaměřená na úlevu bolesti během menstruace.

Jmenujme třeba hormonální jógu, pilates nebo oblíbené cvičení podle Ludmily Mojžíšové, které je mimo jiné zaměřené i na podporu plodnosti a harmonii menstruačního cyklu. Velmi prospěšné je také dechové cvičení, díky kterému povolí otravné křeče a sníží se napětí v těle. 

Přínos cvičení potvrdil také výzkum v odborném časopise Journal od Education and Health Promotion, který prokázal, že ženy, které cvičily 3x týdně po dobu 30 minut (po dobu osmi týdnů), trpěly menšími menstruačními bolestmi oproti ženám, které se nevěnovaly žádné pohybové aktivitě.

Díky pravidelnému cvičení snížíte bolestivost, předejte křečím, uvolníte pocit napětí a také do těla naženete endorfiny, které zlepší vaši náladu a také si poradí s únavou.

S problémovou menstruací pomohou i bylinky

Velkou pomocí mohou být také bylinky, které mnohdy dokážou až zázraky. Existuje spousta bylinek, které jsou tu proto, aby vyladily vaše hormony a tím i zlepšily průběh celé menstruace. Oceníte je však také v momentě, kdy během měsíčků trpíte na zvýšenou bolestivost prsů.

K TÉMATU  Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje a které ženy jsou nejvíce ohroženy? Přinášíme průvodce

Skvělý je například kontryhel, peruánská maca, kotvičník zemní, heřmánek, ibišek nebo třeba také lékořice. Můžete si je naordinovat nejen ve formě tinktury, ale také čajů.  

Nezapomeňte také na dostatek vitamínů

Vaše tělo si s menstruací a jejími projevy poradí mnohem lépe, pokud ho zásobíte potřebnými vitamíny i minerály. Kromě klasického vitamínu C jsou důležité také vitamíny skupiny B, zejména pak B12. Pokud trpíte mastnější pokožkou a akné, určitě zařaďte zinek i selen, které prospívají pokožce.

Důležitý je ale také vápník, hořčík, vitamín D a především železo, jehož snížená hladina je často důsledkem zvýšené únavy. Železo je z důvodu krevních ztrát vhodné začít doplňovat krátce před menstruací a pokračovat i pár dní po skončení periody. V případě, že se vám nechce užívat několik doplňků stravy zvlášť, vyzkoušejte komplex vitamínů, který je vyladěný zejména pro organismus žen. 

Odlehčená strava vám jedině prospěje

Lehká a přitom dostatečná výživa je přírodním lékem snad na všechno a ani menstruace není výjimkou. Bylo navíc prokázáno, že strava bez přítomnosti smažených, sladkých a velmi tučných jídel zlepšila celkový průběh menstruace včetně řady doprovodných příznaků.

Zkuste proto do své stravy zařadit více kvalitních bílkovin, vsaďte na přirozeně vyskytující se cukry, přidejte zdravé tuky i dostatek vlákniny. Pěkně tím nastartujete vaše tělo, ulehčíte mu od těžkých jídel a zmírníte tak menstruační obtíže.

Vyzkoušejte menstruační pomocníky

Jakmile jsme vyřešili, jak si poradit s bolestmi, nervozitou, napětím a dalšími tělesnými obtížemi, přichází na řadu otázka, jak si dopřát komfort z hlediska menstruačního krvácení, a to zejména v okamžiku, kdy bývá silnější. Samozřejmě určitou roli na síle krvácení mají právě také bylinky, které pomohou zkorigovat jeho intenzitu.

Ulehčit vám své dny ale mohou také doplňky, a to například menstruační kalíšek, který bývá pocitově lepší než klasické vložky. Jeho výhodou, jakmile se s ním naučíte, je skutečnost, že ho ani necítíte. Jen je zapotřebí ho po určité době vylít, vyčistit a znovu zavést.

K TÉMATU  Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Pomoct by vám mohly také speciální kalhotky, které jsou skutečně jako kalhotky. I přes to dobře absorbují menstruační krvácení a přinášejí tu výhodu, že zkrátka nikde nic není navíc. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kalíšek nebo menstruační kalhotky?

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek