Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
období menstruace
I období menstruace si lze zpříjemnit. (zdroj foto: www.123rf.com)

22. 12. 2020

22. 12. 2020

Menstruační cyklus neboli zkráceně menstruace hraje v životě každé z nás důležitou roli. Pokud měsíčky probíhají tak, jak mají, umožňují nám založit rodinu. Pokud ovšem pomineme reprodukční schopnost, její přítomnost nám dost často vykreslí nejednu vrásku na čele.

Nejprve udeří nepříjemný premenstruační syndrom, který pak pokračuje několika dny, kdy zrovna neskákáme radostí. Bolesti břicha, prsou, napětí, velký pocit únavy, křeče, bolest hlavy, špatná nálada, zhoršená pleť,… přesně s tím neustále bojujeme.

Naštěstí takové projevy nemusí být každoměsíční rutinou. Stačí se jen inspirovat několika šikovnými radami, se kterými se i den s měsíčky stane jako každý jiný.

Bojujte proti bolesti účinný cvičením

Ve chvíli, kdy je opravdu hodně zle, nejčastěji saháme po růžovém prášku, který zmírní nepříjemné bolesti. Předcházet jim však můžete zcela jinak než chemickou cestou. V období před menstruací i během ní je vhodné se pravidelně věnovat fyzické aktivitě. Velkou pomocí jsou ale také konkrétní cvičení zaměřená na úlevu bolesti během menstruace.

Jmenujme třeba hormonální jógu, pilates nebo oblíbené cvičení podle Ludmily Mojžíšové, které je mimo jiné zaměřené i na podporu plodnosti a harmonii menstruačního cyklu. Velmi prospěšné je také dechové cvičení, díky kterému povolí otravné křeče a sníží se napětí v těle. 

Přínos cvičení potvrdil také výzkum v odborném časopise Journal od Education and Health Promotion, který prokázal, že ženy, které cvičily 3x týdně po dobu 30 minut (po dobu osmi týdnů), trpěly menšími menstruačními bolestmi oproti ženám, které se nevěnovaly žádné pohybové aktivitě.

Díky pravidelnému cvičení snížíte bolestivost, předejte křečím, uvolníte pocit napětí a také do těla naženete endorfiny, které zlepší vaši náladu a také si poradí s únavou.

S problémovou menstruací pomohou i bylinky

Velkou pomocí mohou být také bylinky, které mnohdy dokážou až zázraky. Existuje spousta bylinek, které jsou tu proto, aby vyladily vaše hormony a tím i zlepšily průběh celé menstruace. Oceníte je však také v momentě, kdy během měsíčků trpíte na zvýšenou bolestivost prsů.

K TÉMATU  Zdraví na splátky. Velký trend současnosti. Na jaké úkony si nejčastěji půjčujeme

Skvělý je například kontryhel, peruánská maca, kotvičník zemní, heřmánek, ibišek nebo třeba také lékořice. Můžete si je naordinovat nejen ve formě tinktury, ale také čajů.  

Nezapomeňte také na dostatek vitamínů

Vaše tělo si s menstruací a jejími projevy poradí mnohem lépe, pokud ho zásobíte potřebnými vitamíny i minerály. Kromě klasického vitamínu C jsou důležité také vitamíny skupiny B, zejména pak B12. Pokud trpíte mastnější pokožkou a akné, určitě zařaďte zinek i selen, které prospívají pokožce.

Důležitý je ale také vápník, hořčík, vitamín D a především železo, jehož snížená hladina je často důsledkem zvýšené únavy. Železo je z důvodu krevních ztrát vhodné začít doplňovat krátce před menstruací a pokračovat i pár dní po skončení periody. V případě, že se vám nechce užívat několik doplňků stravy zvlášť, vyzkoušejte komplex vitamínů, který je vyladěný zejména pro organismus žen. 

Odlehčená strava vám jedině prospěje

Lehká a přitom dostatečná výživa je přírodním lékem snad na všechno a ani menstruace není výjimkou. Bylo navíc prokázáno, že strava bez přítomnosti smažených, sladkých a velmi tučných jídel zlepšila celkový průběh menstruace včetně řady doprovodných příznaků.

Zkuste proto do své stravy zařadit více kvalitních bílkovin, vsaďte na přirozeně vyskytující se cukry, přidejte zdravé tuky i dostatek vlákniny. Pěkně tím nastartujete vaše tělo, ulehčíte mu od těžkých jídel a zmírníte tak menstruační obtíže.

Vyzkoušejte menstruační pomocníky

Jakmile jsme vyřešili, jak si poradit s bolestmi, nervozitou, napětím a dalšími tělesnými obtížemi, přichází na řadu otázka, jak si dopřát komfort z hlediska menstruačního krvácení, a to zejména v okamžiku, kdy bývá silnější. Samozřejmě určitou roli na síle krvácení mají právě také bylinky, které pomohou zkorigovat jeho intenzitu.

Ulehčit vám své dny ale mohou také doplňky, a to například menstruační kalíšek, který bývá pocitově lepší než klasické vložky. Jeho výhodou, jakmile se s ním naučíte, je skutečnost, že ho ani necítíte. Jen je zapotřebí ho po určité době vylít, vyčistit a znovu zavést.

K TÉMATU  Napijte se vůně šeříku. Chutná, pomáhá od bolestí, krášlí a léčí

Pomoct by vám mohly také speciální kalhotky, které jsou skutečně jako kalhotky. I přes to dobře absorbují menstruační krvácení a přinášejí tu výhodu, že zkrátka nikde nic není navíc. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kalíšek nebo menstruační kalhotky?

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Bojujete s přebytečnými kily? Už nevíte, co máte udělat, abyste se jich stoprocentně zbavili? Je načase vsadit veškerá esa v rukávu na hubnoucí potraviny, respektive na potraviny, po kterých se hubne.
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Udržování zdraví na pracovišti je klíčové pro produktivitu, spokojenost a celkovou pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak si udržet fyzické a mentální zdraví i během náročných pracovních dnů. Poradíme vám, jak efektivně řešit stres, najít čas na pravidelný pohyb a zdravě se stravovat, i když jste zaneprázdněni pracovními povinnostmi. Navíc zvýrazníme význam psychické odolnosti a technik odpočinku, které pomohou zachovat klidnou mysl a pozitivní postoj. Tyto tipy vám umožní nejen lépe se cítit, ale také zvýšit vaši efektivitu a spokojenost v práci.
Co předvádí vousatý chlapík v talentové soutěži je překvapením pro všechny diváky. Jeho tanec budí nadšené ovace. Na první pohled by do něj nikdo neřekl, že se umí takhle rozpohybovat!
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.
Simona Postlerová, uznávaná herečka zemřela náhle v neděli. Diváci si ji pamatují například z filmů Probudím se včera, Jedna kočka za druhou nebo Tancuj, Matyldo. Kromě své filmové kariéry byla Simona Postlerová především významnou divadelní herečkou, jejíž umělecký přínos na české divadelní scéně byl mimořádný. Své nezapomenutelné výkony předvedla v mnoha divadelních hrách, a to jak na scénách Národního divadla, tak v Divadle na Vinohradech, kde strávila většinu své profesní dráhy.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
Módní trendy začínajícího roku nejsou zase tak velkým překvapením, jaké jsme někteří očekávali. Takže to nebudeme zdržovat a jdeme rovnou na věc.
Zajímá vás, jak udělat ze svého rande nezapomenutelný zážitek? V našem článku "Originální rande! Tipy na skvělé rande" vám přinášíme jednoduché a praktické rady, jak osvěžit vaše romantické setkání. Od netradičních míst po kreativní aktivity – pojďte s námi objevit nápady, které oživí vaše rande a vytvoří nezapomenutelné vzpomínky. Přečtěte si naše tipy a udělejte z každého rande jedinečný zážitek pro vás oba. Co tedy říkáte na to, abyste se společně vydali na nové dobrodružství lásky?
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?

Výběr článků

Petr Spálený, ikona české hudební scény, oslavil nedávno své osmdesátiny, přičemž tento životní milník zaznamenal sérií nezapomenutelných koncertů jak na domácí půdě, tak na Slovensku. Jeho hudební cesta, ozářená prvním hitem "Plakalo bejby" z roku 1967, svědčí o neochvějné lásce k hudbě a nepřetržité tvůrčí vášni. Spolupráce s předními textaři a skladateli, jako jsou Jiří Štaidl a Zdeněk Rytíř, Spáleného uměleckou dráhu nejen obohatily, ale i posunuly na novou úroveň. V rámci oslav jeho osmdesátých narozenin byla vydána kompilace "80/Největší hity & duety", která přináší přehled jeho největších hudebních úspěchů a duet. Spálený, který se nechal slyšet o možném novém albě, zůstává i v pokročilém věku stále aktivní na hudební scéně, což dokazuje, že jeho vášeň pro hudbu je nekonečná.
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?

Nepřehlédněte

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek