Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Tipy, jak si bezpečně pronajmout byt

Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.
pronájem bytu
Jaká jsou doporučení před pronájmem bytu?

Stanovte si jasný rozpočet

Uvázat se k užívání bytu, který je finančně nad vaše možnosti, není příliš moudré. Během prohlídky vás ale mohou přepadnout emoce – byt bude tak dokonalý, že se do něj doslova zamilujete a podepíšete nákladnou nájemní smlouvu. Proto vždy mějte předem jasně stanovený strop, který nechcete překročit, ať je byt sebelepší. Nemluvíme přitom jen o ceně nájmu, o kauci a o případné provizi realitní kanceláři. Byt může být náročný i z hlediska spotřeby energie, kalkulovat musíte i s výdaji na dopravu (je-li byt vzdálen např. od zaměstnání nebo od školy) nebo s výdaji na vybavení bytu (některé byty lze pronajmout úplně či zcela vybavené, jinde budete muset nábytek a spotřebiče pořídit kompletně vlastní).

Kde hledat vhodný byt?

Způsobů, jak byt najít, je nepřeberné množství. K nejvyužívanějším dnes patří internetové realitní portály. Hledání na internetu je zpravidla nejméně časově náročné, snadno si vyfiltrujete dle zadaných parametrů byty přesně podle svých představ. Zkuste třeba pronájem bytů Olomouc.

Můžete se ale vydat i cestou sociálních sítí. Zde je na místě zvýšená obezřetnost, na sociálních sítích se v současné době vyskytuje mnoho podvodníků. Můžete ale najít zajímavé nabídky za nižší ceny.

Prověřit můžete i nabídku přímo na pobočkách nebo na webových stránkách realitních kanceláří. Pokud věříte tradičnějším cestám, zajímavé byty můžete najít i v tištěné inzerci – například ve městských zpravodajích – nebo dokonce na inzertních tabulích v supermarketech. Podceňovat byste neměli ani okruh svých přátel, příbuzných a kolegů – zeptejte se jich, zda o nějakém vhodném bytě neví. Často takto narazíte na velice výhodnou nemovitost ve skvělém stavu.

S realitkou, nebo bez?

Stojíte-li před volbou, zda hledat byt tzv. bez realitky, nebo raději služeb realitního makléře využít, vezměte do úvahy výhody a nevýhody obou řešení.

K TÉMATU  Udržet doma pořádek je nadlidský úkol? S těmito fígly už ne!

Nájem tzv. bez realitky přináší zpravidla finanční úsporu – odpadá totiž platba provize za zprostředkování. Jenže vyvstávají mnohá rizika.

Realitní makléř dodává obchodu důvěryhodnost a svou vlastní zkušenost. Dokáže tak byt objektivně prezentovat a bez emocí předávat informace mezi zájemcem a pronajímatelem. Eliminuje riziko podvodu a zajistí hladký průběh uzavření nájemní smlouvy.

I mezi realitními makléři jsou samozřejmě rozdíly. Proto vznikl projekt Realiťák roku, který pravidelně vyhodnocuje nejlepší realitní makléře v jednotlivých krajích a okresech České republiky. Snadno si tak můžete ověřit, že váš realitní makléř je ten pravý.

Pozor na to, co podepisujete

Nikdy nepodepisujte smlouvu, kterou vám předloží přímo majitel nemovitosti, bez důkladné úvahy. I ve chvíli, kdy vám podklady předloží realitní makléř, je vhodné vzít si minimálně několik minut na důkladně pročtení smlouvy a na zvážení všech aspektů. Nic špatného není ani na tom, pokud si necháte čas na rozmyšlenou do druhého dne.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Čekáte na sólovku od zpěvačky Marty Jandové? Tak je tady! Konečně. Co se stalo, že Marta přichází se svým prvním sólovým albem až nyní?
Kočky se řídí jednoduchým heslem. Pokud se do toho vejdu, můžu si tam zdřímnout. Spící kočky někdy zaujímají polohy, které přímo vybízí natáhnout se s nimi a odpočívat podle jejich vzoru. Milují krabice, ale klidně se napasují i do umyvadla. Některé kočky si pak hoví na zádech tak, že vypadají jako mrtvé. To když jsou naprosto spokojené!
Stavby, které vznikají vyřazením lodních kontejnerů, si získávají stále více příznivců. Pokud jste se ještě s takovými domy nesetkali, pravděpodobně si myslíte, že výsledek nebude vypadat nijak vábně a obyvatelně. Nicméně opak je pravdou. Proč kontejnerové domy získávají na popularitě, když dnešní trh nabízí další, již ověřené alternativy bydlení v podobě rodinných či panelových domů?
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
Tyhle luxusní zahrady slouží hlavně k odpočinku, nikoliv za účelem pěstování. Pokud má člověk dostatek prostředků, může si nechat vytvořit designérský skvost. Atmosféru udělá osvětlení nebo tekoucí voda. Co takhle skleněný stůl s vodopádem?
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.

Výběr článků

Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
Bezchybný výkon předvedla malá Angelica Hale při zpěvu písně Girl on Fire. Takový hlasový projev jí mohou závidět profesionální zpěváci a porota americké talentové soutěže nevěřila svým uším. Právem si tak Angelica vysloužila okamžitý postup do finále. Takto čistý projev je u desetileté dívky skutečně ohromující. Užijte si to!
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.

Nepřehlédněte

High Desert Modern house se nachází v malém městě Bend v americkém Oregonu, v dosahu horských sjezdovek. Překrásná rezidence vás svým řešením uchvátí. Hlavní myšlenkou domu jsou posuvné panely, které mohou úplně oddělit a doslova skrýt jednotlivé prostory navzájem.
Mnohé druhy zeleniny a ovoce v minulosti rozhodně nevypadaly a nechutnaly tak jako dnes. Lidé si je vyšlechtili k obrazu svému. Otázkou je, jestli je to na škodu, nebo k užitku. Seznamte se s těmi nejznámějšími vyšlechtěnými druhy plodů, které dříve byly úplně jiné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek