Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Tipy, jak si bezpečně pronajmout byt

Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.
pronájem bytu
Jaká jsou doporučení před pronájmem bytu?

Stanovte si jasný rozpočet

Uvázat se k užívání bytu, který je finančně nad vaše možnosti, není příliš moudré. Během prohlídky vás ale mohou přepadnout emoce – byt bude tak dokonalý, že se do něj doslova zamilujete a podepíšete nákladnou nájemní smlouvu. Proto vždy mějte předem jasně stanovený strop, který nechcete překročit, ať je byt sebelepší. Nemluvíme přitom jen o ceně nájmu, o kauci a o případné provizi realitní kanceláři. Byt může být náročný i z hlediska spotřeby energie, kalkulovat musíte i s výdaji na dopravu (je-li byt vzdálen např. od zaměstnání nebo od školy) nebo s výdaji na vybavení bytu (některé byty lze pronajmout úplně či zcela vybavené, jinde budete muset nábytek a spotřebiče pořídit kompletně vlastní).

Kde hledat vhodný byt?

Způsobů, jak byt najít, je nepřeberné množství. K nejvyužívanějším dnes patří internetové realitní portály. Hledání na internetu je zpravidla nejméně časově náročné, snadno si vyfiltrujete dle zadaných parametrů byty přesně podle svých představ. Zkuste třeba pronájem bytů Olomouc.

Můžete se ale vydat i cestou sociálních sítí. Zde je na místě zvýšená obezřetnost, na sociálních sítích se v současné době vyskytuje mnoho podvodníků. Můžete ale najít zajímavé nabídky za nižší ceny.

Prověřit můžete i nabídku přímo na pobočkách nebo na webových stránkách realitních kanceláří. Pokud věříte tradičnějším cestám, zajímavé byty můžete najít i v tištěné inzerci – například ve městských zpravodajích – nebo dokonce na inzertních tabulích v supermarketech. Podceňovat byste neměli ani okruh svých přátel, příbuzných a kolegů – zeptejte se jich, zda o nějakém vhodném bytě neví. Často takto narazíte na velice výhodnou nemovitost ve skvělém stavu.

S realitkou, nebo bez?

Stojíte-li před volbou, zda hledat byt tzv. bez realitky, nebo raději služeb realitního makléře využít, vezměte do úvahy výhody a nevýhody obou řešení.

K TÉMATU  Jak vybrat matraci pro dítě? Důležité parametry, které nesmíte při výběru podcenit

Nájem tzv. bez realitky přináší zpravidla finanční úsporu – odpadá totiž platba provize za zprostředkování. Jenže vyvstávají mnohá rizika.

Realitní makléř dodává obchodu důvěryhodnost a svou vlastní zkušenost. Dokáže tak byt objektivně prezentovat a bez emocí předávat informace mezi zájemcem a pronajímatelem. Eliminuje riziko podvodu a zajistí hladký průběh uzavření nájemní smlouvy.

I mezi realitními makléři jsou samozřejmě rozdíly. Proto vznikl projekt Realiťák roku, který pravidelně vyhodnocuje nejlepší realitní makléře v jednotlivých krajích a okresech České republiky. Snadno si tak můžete ověřit, že váš realitní makléř je ten pravý.

Pozor na to, co podepisujete

Nikdy nepodepisujte smlouvu, kterou vám předloží přímo majitel nemovitosti, bez důkladné úvahy. I ve chvíli, kdy vám podklady předloží realitní makléř, je vhodné vzít si minimálně několik minut na důkladně pročtení smlouvy a na zvážení všech aspektů. Nic špatného není ani na tom, pokud si necháte čas na rozmyšlenou do druhého dne.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.

Nepřehlédněte

Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek