Sobota , 26. 11. 2022

Artur

Tipy, jak si bezpečně pronajmout byt

Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.
pronájem bytu
Jaká jsou doporučení před pronájmem bytu?

Stanovte si jasný rozpočet

Uvázat se k užívání bytu, který je finančně nad vaše možnosti, není příliš moudré. Během prohlídky vás ale mohou přepadnout emoce – byt bude tak dokonalý, že se do něj doslova zamilujete a podepíšete nákladnou nájemní smlouvu. Proto vždy mějte předem jasně stanovený strop, který nechcete překročit, ať je byt sebelepší. Nemluvíme přitom jen o ceně nájmu, o kauci a o případné provizi realitní kanceláři. Byt může být náročný i z hlediska spotřeby energie, kalkulovat musíte i s výdaji na dopravu (je-li byt vzdálen např. od zaměstnání nebo od školy) nebo s výdaji na vybavení bytu (některé byty lze pronajmout úplně či zcela vybavené, jinde budete muset nábytek a spotřebiče pořídit kompletně vlastní).

Kde hledat vhodný byt?

Způsobů, jak byt najít, je nepřeberné množství. K nejvyužívanějším dnes patří internetové realitní portály. Hledání na internetu je zpravidla nejméně časově náročné, snadno si vyfiltrujete dle zadaných parametrů byty přesně podle svých představ. Zkuste třeba pronájem bytů Olomouc.

Můžete se ale vydat i cestou sociálních sítí. Zde je na místě zvýšená obezřetnost, na sociálních sítích se v současné době vyskytuje mnoho podvodníků. Můžete ale najít zajímavé nabídky za nižší ceny.

Prověřit můžete i nabídku přímo na pobočkách nebo na webových stránkách realitních kanceláří. Pokud věříte tradičnějším cestám, zajímavé byty můžete najít i v tištěné inzerci – například ve městských zpravodajích – nebo dokonce na inzertních tabulích v supermarketech. Podceňovat byste neměli ani okruh svých přátel, příbuzných a kolegů – zeptejte se jich, zda o nějakém vhodném bytě neví. Často takto narazíte na velice výhodnou nemovitost ve skvělém stavu.

S realitkou, nebo bez?

Stojíte-li před volbou, zda hledat byt tzv. bez realitky, nebo raději služeb realitního makléře využít, vezměte do úvahy výhody a nevýhody obou řešení.

K TÉMATU  Jsou Češi chytřejší než realitní makléři? Otestujte se v nejrozsáhlejším online testu

Nájem tzv. bez realitky přináší zpravidla finanční úsporu – odpadá totiž platba provize za zprostředkování. Jenže vyvstávají mnohá rizika.

Realitní makléř dodává obchodu důvěryhodnost a svou vlastní zkušenost. Dokáže tak byt objektivně prezentovat a bez emocí předávat informace mezi zájemcem a pronajímatelem. Eliminuje riziko podvodu a zajistí hladký průběh uzavření nájemní smlouvy.

I mezi realitními makléři jsou samozřejmě rozdíly. Proto vznikl projekt Realiťák roku, který pravidelně vyhodnocuje nejlepší realitní makléře v jednotlivých krajích a okresech České republiky. Snadno si tak můžete ověřit, že váš realitní makléř je ten pravý.

Pozor na to, co podepisujete

Nikdy nepodepisujte smlouvu, kterou vám předloží přímo majitel nemovitosti, bez důkladné úvahy. I ve chvíli, kdy vám podklady předloží realitní makléř, je vhodné vzít si minimálně několik minut na důkladně pročtení smlouvy a na zvážení všech aspektů. Nic špatného není ani na tom, pokud si necháte čas na rozmyšlenou do druhého dne.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.

Nepřehlédněte

Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek