Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Turecké koberce: národní klenot a výhodná investice

Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.

Počátek tureckých koberců u Nomádů 

Nomádi již od pradávna žijí kočovným způsobem života. Přesto ale potřebují mít kam složit hlavu nebo se schovat před nepřízní počasí. Z tohoto důvodu si do svých stanů tkají koberce, které jim vydrží mnoho let. Koberce nomády izolují od studené země, mohou na nich spát, odpočívat i obědvat. 

Historie tureckých koberců 

Historie ručního vázání koberců má v Turecku dlouhou historii. Ostatně, zmiňuje se o nich již Marco Polo ve 13. století. Vznik nejstaršího koberce je datován dokonce až do 5. století př. n. l. a jeho velikost je 3, 62 metrů čtverečních. Kvalita zpracování jasně ukazuje, že se jedná o již zaběhnuté řemeslo. Koberec totiž obsahuje neuvěřitelných 347.000 uzlů na 1 metr čtvereční. 

Specifika tureckých koberců 

Orientální koberce se vyrábí na území bývalé Persie, v Turecku, Turkmenistánu a na Kavkaze. Ačkoliv jsou jejich vzory podobné, odborník pozná místo původu a vyčte z koberce také příběh, který jednotlivé vzory vypráví. Ruční vázání koberců je v těchto zemích považováno za řemeslo, kterému se dívky učí již od raného věku. Umění se předává z generace na generaci a ženy touto znalostí zvyšují svou hodnotu jako budoucí manželky. 

Materiál pro výrobu tureckých koberců 

Turecké koberce patří mezi ty nejkrásnější na světě. Seženete je v mnoha velikostech od těch úplně malinkých, které slouží jako ozdoba na zdi až po několika metrové kusy. Ty zdobí společenskou místnost v domě a objevíte je také v mešitách. 

Nejstarším materiálem pro výrobu koberců je kozí srst. Postupně se přidala ovčí vlna, bavlna a hedvábí. Za nejkvalitnější ovčí vlnu se považuje ta z oblastí vysokých hor. Stáda zde mají dostatek vody, potravy a také pohybu. Kozí srst se v dnešní době využívá spíše na výrobu doplňkových předmětů. Tím nejluxusnějším a nejdražším materiálem je ovšem hedvábí. Z jednoho kokonu je možné získat až 25 kilometrů vlákna. Nejkvalitnější jsou ale vlákna hned na jeho začátku. 

K TÉMATU  Jak zútulnit interiér? Pomoct můžou koberce i povlaky na polštáře

Luxusní hedvábné turecké koberce

Ručně vyráběné koberce z hedvábí jsou opravdovým klenotem. Ty  nejkvalitnější kousky pochází z Hereku, který se nachází na severozápadě Turecka. Klasický herecký koberec musí obsahovat minimálně 1 000 000 uzlů na metr čtvereční. Vyrábí se zde ale i koberce, které mají až 3 240 000 uzlů na metr čtvereční. To znamená 2 uzly na jeden milimetr. 

Výroba těchto koberců trvá mnoho let a dívky jim mohou věnovat kvůli náročnosti jen několik hodin denně. Po čase se ženám bohužel také velmi kazí zrak. 

Výrobna koberců v Turecku 

V Turecku najdete několik výroben koberců, do kterých se můžete zajet podívat. Personál vám s radostí představí tradiční řemeslo a když budete chtít, můžete si některý z koberců odvést i s sebou domů. Tato země na pomezí Evropy a Asie nabízí ale i mnoho dalších krásných míst. Objevit je můžete třeba na poznávacím zájezdu do Turecka, kde nesmí chybět návštěva jedinečné Kappadokie nebo Istanbul, město na dvou kontinentech.

Zdroje článku:
Linda Mannelová
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.
Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.
Začínáte se při dlouhých zimních večerech nudit? Není přece nic lepšího, než se po náročném dnu zachumlat do peřin s dobrou kávou nebo čajem a pustit si jedny z nejlepších zahraničních komediálních seriálů.
Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Udržování zdraví na pracovišti je klíčové pro produktivitu, spokojenost a celkovou pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak si udržet fyzické a mentální zdraví i během náročných pracovních dnů. Poradíme vám, jak efektivně řešit stres, najít čas na pravidelný pohyb a zdravě se stravovat, i když jste zaneprázdněni pracovními povinnostmi. Navíc zvýrazníme význam psychické odolnosti a technik odpočinku, které pomohou zachovat klidnou mysl a pozitivní postoj. Tyto tipy vám umožní nejen lépe se cítit, ale také zvýšit vaši efektivitu a spokojenost v práci.
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.

Výběr článků

Naši dva redaktoři, Mirek a Verča, zkusili zdokonalit svou angličtinu pomocí Skype lekcí. Kde našli lektory?
Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.

Nepřehlédněte

8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek