Úterý , 05. 12. 2023

Jitka

Turecké koberce: národní klenot a výhodná investice

Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.

Počátek tureckých koberců u Nomádů 

Nomádi již od pradávna žijí kočovným způsobem života. Přesto ale potřebují mít kam složit hlavu nebo se schovat před nepřízní počasí. Z tohoto důvodu si do svých stanů tkají koberce, které jim vydrží mnoho let. Koberce nomády izolují od studené země, mohou na nich spát, odpočívat i obědvat. 

Historie tureckých koberců 

Historie ručního vázání koberců má v Turecku dlouhou historii. Ostatně, zmiňuje se o nich již Marco Polo ve 13. století. Vznik nejstaršího koberce je datován dokonce až do 5. století př. n. l. a jeho velikost je 3, 62 metrů čtverečních. Kvalita zpracování jasně ukazuje, že se jedná o již zaběhnuté řemeslo. Koberec totiž obsahuje neuvěřitelných 347.000 uzlů na 1 metr čtvereční. 

Specifika tureckých koberců 

Orientální koberce se vyrábí na území bývalé Persie, v Turecku, Turkmenistánu a na Kavkaze. Ačkoliv jsou jejich vzory podobné, odborník pozná místo původu a vyčte z koberce také příběh, který jednotlivé vzory vypráví. Ruční vázání koberců je v těchto zemích považováno za řemeslo, kterému se dívky učí již od raného věku. Umění se předává z generace na generaci a ženy touto znalostí zvyšují svou hodnotu jako budoucí manželky. 

Materiál pro výrobu tureckých koberců 

Turecké koberce patří mezi ty nejkrásnější na světě. Seženete je v mnoha velikostech od těch úplně malinkých, které slouží jako ozdoba na zdi až po několika metrové kusy. Ty zdobí společenskou místnost v domě a objevíte je také v mešitách. 

Nejstarším materiálem pro výrobu koberců je kozí srst. Postupně se přidala ovčí vlna, bavlna a hedvábí. Za nejkvalitnější ovčí vlnu se považuje ta z oblastí vysokých hor. Stáda zde mají dostatek vody, potravy a také pohybu. Kozí srst se v dnešní době využívá spíše na výrobu doplňkových předmětů. Tím nejluxusnějším a nejdražším materiálem je ovšem hedvábí. Z jednoho kokonu je možné získat až 25 kilometrů vlákna. Nejkvalitnější jsou ale vlákna hned na jeho začátku. 

K TÉMATU  Jarní dekorace: přivolejte do vašeho domova jaro

Luxusní hedvábné turecké koberce

Ručně vyráběné koberce z hedvábí jsou opravdovým klenotem. Ty  nejkvalitnější kousky pochází z Hereku, který se nachází na severozápadě Turecka. Klasický herecký koberec musí obsahovat minimálně 1 000 000 uzlů na metr čtvereční. Vyrábí se zde ale i koberce, které mají až 3 240 000 uzlů na metr čtvereční. To znamená 2 uzly na jeden milimetr. 

Výroba těchto koberců trvá mnoho let a dívky jim mohou věnovat kvůli náročnosti jen několik hodin denně. Po čase se ženám bohužel také velmi kazí zrak. 

Výrobna koberců v Turecku 

V Turecku najdete několik výroben koberců, do kterých se můžete zajet podívat. Personál vám s radostí představí tradiční řemeslo a když budete chtít, můžete si některý z koberců odvést i s sebou domů. Tato země na pomezí Evropy a Asie nabízí ale i mnoho dalších krásných míst. Objevit je můžete třeba na poznávacím zájezdu do Turecka, kde nesmí chybět návštěva jedinečné Kappadokie nebo Istanbul, město na dvou kontinentech.

Zdroje článku:
Linda Mannelová
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.

Nepřehlédněte

Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Je sobota dopoledne, venku prší, zrušil se vám program a vy nevíte, co s volným dnem. Přesně pro takové situace jsme pro vás sepsali tento článek. Najdete v něm pár tipů na to, jak strávit den smysluplně a bez výčitek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek