Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Vyberte si to pravé světlo do kuchyně

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

No a taky pak samozřejmě potřebujete vidět na to, co jíte. Jak tedy světlo do kuchyně vybrat?

Světlo ovlivňuje atmosféru v místnosti

Taky patříte mezi ty, kteří výběr světel moc neřeší? Pak se dost možná taky divíte, že světlo nesplňuje vaše požadavky, případně působí jinak, než byste chtěli. Není se čemu divit, dobře vybrané světlo dokáže prostor proměnit a povznést o několik úrovní výš.

Platí to i při výběru světel do kuchyně, kdy je třeba vzít v potaz i to, že se v kuchyni vaří, stoluje, oslavuje a někdy i pracuje. Jde tak o jakýsi multifunkční prostor, tomu je třeba osvětlení přizpůsobit.

Základem je centrální osvětlení

Hlavní světlo by nemělo chybět v žádné místnosti, umí totiž osvítit celou místnost. Kromě něj by v kuchyni taky neměla chybět doplňková svítidla jako nástěnné světlo nebo světlo nad pracovní plochou. Správným výběrem prostor opticky zvětšíte a zamaskujete i případné nedostatky. Jak osvětlení vybrat?

Krok první: Na velikosti záleží

Ty tam jsou doby, kdy jste cvakli vypínačem a rozsvítilo se světlo, které tak úplně nevyhovovalo vašim potřebám. Dneska je výběr světel široký, jedním z nejdůležitějších parametrů, podle kterého vybrat to pravé světlo, je velikost místnosti a její rozložení. Do menší kuchyně stačí jeden lustr, do té členité a velké jich pravděpodobně budete potřebovat víc.

Krok druhý: Na stylu záleží

Jiná světla pořídíte do kuchyně v rustikálním stylu, jiná zase do moderní kuchyně. I světla musí ladit s vybavením interiéru, tak to nepodceňujte.

Světlo

Krok třetí: Pozor na výšku stropu

Typ světla, které si do kuchyně pořídíte, byste měli vybrat i s ohledem na výšku stropu. Aktuální norm určují pro kuchyň minimální světlou výšku 2,3 m v podkroví, 2,5 m v rodinných domech a 2,6 m v bytových domech. Pro nižší stropy jsou nejlepší volbou zapuštěná světla nebo ta přisazená, která nezabírají moc místa. Do místností s vysokými stropy pak závěsné lustry.

K TÉMATU  Nábytek budoucnosti. Skvělé nápady, jak chytře ušetřit prostor

Krok čtvrtý: Z jakých světle vlastně můžete vybírat?

  • Tradičním řešením je kuchyňský lustr na středu místnosti nebo nad jídelním stolem.
  • K osvícení kuchyně i pracovní plochy můžete použít i bodová svítidla. Některá se instalují pevně do stropu, jiná můžete upravovat a nasměrovat přesně tam, kam potřebujete.
  • Jako centrální osvětlení se hodí i stropní světla nebo LED pásky.
  • Pro osvícení kuchyňské linky jsou ideální zářivky k tomu uzpůsobené a LED pásky, které jsou energeticky nenáročné a vydrží poměrně dlouhou dobu.
  • Nástěnná světla se hodí hlavně tam, kde je kuchyň propojená s jídelnou.

Krok pátý: A co barva světla?

Každá místnost je určena k jinému účelu, podle toho je třeba vybírat barvu světla. V kuchyni se potřebujete soustředit, zároveň byste se tam měli cítit příjemně. Do kuchyně je nejlepší volbou neutrální bílá barva (3800-5200 K).

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.

Nepřehlédněte

Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek