Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Vyberte si to pravé světlo do kuchyně

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

No a taky pak samozřejmě potřebujete vidět na to, co jíte. Jak tedy světlo do kuchyně vybrat?

Světlo ovlivňuje atmosféru v místnosti

Taky patříte mezi ty, kteří výběr světel moc neřeší? Pak se dost možná taky divíte, že světlo nesplňuje vaše požadavky, případně působí jinak, než byste chtěli. Není se čemu divit, dobře vybrané světlo dokáže prostor proměnit a povznést o několik úrovní výš.

Platí to i při výběru světel do kuchyně, kdy je třeba vzít v potaz i to, že se v kuchyni vaří, stoluje, oslavuje a někdy i pracuje. Jde tak o jakýsi multifunkční prostor, tomu je třeba osvětlení přizpůsobit.

Základem je centrální osvětlení

Hlavní světlo by nemělo chybět v žádné místnosti, umí totiž osvítit celou místnost. Kromě něj by v kuchyni taky neměla chybět doplňková svítidla jako nástěnné světlo nebo světlo nad pracovní plochou. Správným výběrem prostor opticky zvětšíte a zamaskujete i případné nedostatky. Jak osvětlení vybrat?

Krok první: Na velikosti záleží

Ty tam jsou doby, kdy jste cvakli vypínačem a rozsvítilo se světlo, které tak úplně nevyhovovalo vašim potřebám. Dneska je výběr světel široký, jedním z nejdůležitějších parametrů, podle kterého vybrat to pravé světlo, je velikost místnosti a její rozložení. Do menší kuchyně stačí jeden lustr, do té členité a velké jich pravděpodobně budete potřebovat víc.

Krok druhý: Na stylu záleží

Jiná světla pořídíte do kuchyně v rustikálním stylu, jiná zase do moderní kuchyně. I světla musí ladit s vybavením interiéru, tak to nepodceňujte.

Světlo

Krok třetí: Pozor na výšku stropu

Typ světla, které si do kuchyně pořídíte, byste měli vybrat i s ohledem na výšku stropu. Aktuální norm určují pro kuchyň minimální světlou výšku 2,3 m v podkroví, 2,5 m v rodinných domech a 2,6 m v bytových domech. Pro nižší stropy jsou nejlepší volbou zapuštěná světla nebo ta přisazená, která nezabírají moc místa. Do místností s vysokými stropy pak závěsné lustry.

K TÉMATU  Společné bydlení s kamarádkou zničilo naše přátelství, říká Markéta (22)

Krok čtvrtý: Z jakých světle vlastně můžete vybírat?

  • Tradičním řešením je kuchyňský lustr na středu místnosti nebo nad jídelním stolem.
  • K osvícení kuchyně i pracovní plochy můžete použít i bodová svítidla. Některá se instalují pevně do stropu, jiná můžete upravovat a nasměrovat přesně tam, kam potřebujete.
  • Jako centrální osvětlení se hodí i stropní světla nebo LED pásky.
  • Pro osvícení kuchyňské linky jsou ideální zářivky k tomu uzpůsobené a LED pásky, které jsou energeticky nenáročné a vydrží poměrně dlouhou dobu.
  • Nástěnná světla se hodí hlavně tam, kde je kuchyň propojená s jídelnou.

Krok pátý: A co barva světla?

Každá místnost je určena k jinému účelu, podle toho je třeba vybírat barvu světla. V kuchyni se potřebujete soustředit, zároveň byste se tam měli cítit příjemně. Do kuchyně je nejlepší volbou neutrální bílá barva (3800-5200 K).

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Crop top mikiny se těší nejen v této sezóně nesmírné popularitě. I když jsou samy o sobě extrémně módní, potřebujeme vědět, jak je kombinovat, abychom dosáhli požadovaného efektu. Proč je musíte mít?
Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Tavná pistole s horkým lepidlem není jen na adventní věnce a podobné dekorace. Neuvěříte, co všechno s její pomocí dokážete vytvořit. Vyrobte si boty k vodě, podložku pod hrnek nebo pokojovou lampičku!
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Jedni je milují pro jejich klasický vzhled a charakteristické prošívání, které lze poznat hned na první pohled, jiní pro ně zase mají slabost, neboť se od konkurence odlišují trvalostí, komfortem a různorodými střihy, mezi nimiž si každý ctitel džínů snadno najde něco pro sebe. O jakých kalhotách je zde řeč?
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Správná velikost podprsenky dokáže s vaším tělem divy. Pozvedne vaše prsa, zeštíhlí pas a bude se vám lépe dýchat. Jak si změříte velikost prsou a poznáte, že vám prádlo dobře sedí?
„Masturbace způsobuje slepotu," strašili lékaři nebohý lid po celá staletí. Ukázalo se, že pravdou je opak. Masturbace je organismu prospěšná! A to jak po fyzické stránce, tak po té psychické.
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.

Výběr článků

Virtuální seznamování se stalo tak oblíbenou cestou k nalezení dokonalého protějšku, že naprosto předčilo osobní kontakt. Jenže jak se v něm naučit chodit? Výběrem správné fotografie to teprve začíná! S čím zabodujete a čemu se raději vyhnout?
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.

Nepřehlédněte

Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Častou chybou nás žen je, že si oblíbíme určitý typ kosmetiky a používáme ji po celý rok. Ale nežijeme v zemi, kde je počasí stálé. Proto je třeba kosmetiku obměňovat podle ročního období. Nejinak je tomu právě nyní s příchodem podzimu. Vaše pleť bude potřebovat jinou péči.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek