Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Vyberte si to pravé světlo do kuchyně

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

No a taky pak samozřejmě potřebujete vidět na to, co jíte. Jak tedy světlo do kuchyně vybrat?

Světlo ovlivňuje atmosféru v místnosti

Taky patříte mezi ty, kteří výběr světel moc neřeší? Pak se dost možná taky divíte, že světlo nesplňuje vaše požadavky, případně působí jinak, než byste chtěli. Není se čemu divit, dobře vybrané světlo dokáže prostor proměnit a povznést o několik úrovní výš.

Platí to i při výběru světel do kuchyně, kdy je třeba vzít v potaz i to, že se v kuchyni vaří, stoluje, oslavuje a někdy i pracuje. Jde tak o jakýsi multifunkční prostor, tomu je třeba osvětlení přizpůsobit.

Základem je centrální osvětlení

Hlavní světlo by nemělo chybět v žádné místnosti, umí totiž osvítit celou místnost. Kromě něj by v kuchyni taky neměla chybět doplňková svítidla jako nástěnné světlo nebo světlo nad pracovní plochou. Správným výběrem prostor opticky zvětšíte a zamaskujete i případné nedostatky. Jak osvětlení vybrat?

Krok první: Na velikosti záleží

Ty tam jsou doby, kdy jste cvakli vypínačem a rozsvítilo se světlo, které tak úplně nevyhovovalo vašim potřebám. Dneska je výběr světel široký, jedním z nejdůležitějších parametrů, podle kterého vybrat to pravé světlo, je velikost místnosti a její rozložení. Do menší kuchyně stačí jeden lustr, do té členité a velké jich pravděpodobně budete potřebovat víc.

Krok druhý: Na stylu záleží

Jiná světla pořídíte do kuchyně v rustikálním stylu, jiná zase do moderní kuchyně. I světla musí ladit s vybavením interiéru, tak to nepodceňujte.

Světlo

Krok třetí: Pozor na výšku stropu

Typ světla, které si do kuchyně pořídíte, byste měli vybrat i s ohledem na výšku stropu. Aktuální norm určují pro kuchyň minimální světlou výšku 2,3 m v podkroví, 2,5 m v rodinných domech a 2,6 m v bytových domech. Pro nižší stropy jsou nejlepší volbou zapuštěná světla nebo ta přisazená, která nezabírají moc místa. Do místností s vysokými stropy pak závěsné lustry.

K TÉMATU  Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Krok čtvrtý: Z jakých světle vlastně můžete vybírat?

  • Tradičním řešením je kuchyňský lustr na středu místnosti nebo nad jídelním stolem.
  • K osvícení kuchyně i pracovní plochy můžete použít i bodová svítidla. Některá se instalují pevně do stropu, jiná můžete upravovat a nasměrovat přesně tam, kam potřebujete.
  • Jako centrální osvětlení se hodí i stropní světla nebo LED pásky.
  • Pro osvícení kuchyňské linky jsou ideální zářivky k tomu uzpůsobené a LED pásky, které jsou energeticky nenáročné a vydrží poměrně dlouhou dobu.
  • Nástěnná světla se hodí hlavně tam, kde je kuchyň propojená s jídelnou.

Krok pátý: A co barva světla?

Každá místnost je určena k jinému účelu, podle toho je třeba vybírat barvu světla. V kuchyni se potřebujete soustředit, zároveň byste se tam měli cítit příjemně. Do kuchyně je nejlepší volbou neutrální bílá barva (3800-5200 K).

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?
Alternativní způsoby bydlení si lze představit různě, možností je skutečně celá řada. Nemusíte se přitom cítit nepohodlně nebo se vzdát svého komfortu. Alternativní bydlení ale dnes již nepředstavuje jen způsob, jak ušetřit finance. Jde také o udržitelný způsob bydlení, který šetří naši planetu.
Jakým ženám jsou muži nevěrní? Možná jste přesvědčená, že vám se nic takového stát nemůže. Nebo si dokonce myslíte, že za nevěrou stojí nedostatek intimností, studené večeře či nevyžehlené košile. Jste si tím ale jistá?
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Upřímně, matky jsou opravdové hrdinky, které zvládají nekonečný kolotoč povinností. V našem nejnovějším článku se zaměřujeme na příběh jedné takové matky, která je na všechno sama – od každodenních povinností po přípravy na vánoce. Její děti zlobí, nechtějí do školy, a ona si uvědomuje, že potřebuje odpočinek. Co se stane, když se rozhodne strávit víkend v luxusním rezortu? Přečtěte si náš článek, který nahlíží do světa této matky, plný nečekaných zvratů, humorných momentů a možná i inspirace pro všechny, kdo znají výzvy mateřství.

Výběr článků

Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.

Nepřehlédněte

I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Chorvatsko je právoplatně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Pokud se letos chystáte navštívit tuto zemi, jistě se vám hodí pár tipů na krásná místa, ale také na změny platné od počátku roku 2023.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek