Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Vyberte si to pravé světlo do kuchyně

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.

No a taky pak samozřejmě potřebujete vidět na to, co jíte. Jak tedy světlo do kuchyně vybrat?

Světlo ovlivňuje atmosféru v místnosti

Taky patříte mezi ty, kteří výběr světel moc neřeší? Pak se dost možná taky divíte, že světlo nesplňuje vaše požadavky, případně působí jinak, než byste chtěli. Není se čemu divit, dobře vybrané světlo dokáže prostor proměnit a povznést o několik úrovní výš.

Platí to i při výběru světel do kuchyně, kdy je třeba vzít v potaz i to, že se v kuchyni vaří, stoluje, oslavuje a někdy i pracuje. Jde tak o jakýsi multifunkční prostor, tomu je třeba osvětlení přizpůsobit.

Základem je centrální osvětlení

Hlavní světlo by nemělo chybět v žádné místnosti, umí totiž osvítit celou místnost. Kromě něj by v kuchyni taky neměla chybět doplňková svítidla jako nástěnné světlo nebo světlo nad pracovní plochou. Správným výběrem prostor opticky zvětšíte a zamaskujete i případné nedostatky. Jak osvětlení vybrat?

Krok první: Na velikosti záleží

Ty tam jsou doby, kdy jste cvakli vypínačem a rozsvítilo se světlo, které tak úplně nevyhovovalo vašim potřebám. Dneska je výběr světel široký, jedním z nejdůležitějších parametrů, podle kterého vybrat to pravé světlo, je velikost místnosti a její rozložení. Do menší kuchyně stačí jeden lustr, do té členité a velké jich pravděpodobně budete potřebovat víc.

Krok druhý: Na stylu záleží

Jiná světla pořídíte do kuchyně v rustikálním stylu, jiná zase do moderní kuchyně. I světla musí ladit s vybavením interiéru, tak to nepodceňujte.

Světlo

Krok třetí: Pozor na výšku stropu

Typ světla, které si do kuchyně pořídíte, byste měli vybrat i s ohledem na výšku stropu. Aktuální norm určují pro kuchyň minimální světlou výšku 2,3 m v podkroví, 2,5 m v rodinných domech a 2,6 m v bytových domech. Pro nižší stropy jsou nejlepší volbou zapuštěná světla nebo ta přisazená, která nezabírají moc místa. Do místností s vysokými stropy pak závěsné lustry.

K TÉMATUCihlové stěny v interiéru vypadají dokonale. Pokud nemůžete využít přiznané cihly, postačí plastický dekor. Výsledek bude okouzlující!

Krok čtvrtý: Z jakých světle vlastně můžete vybírat?

  • Tradičním řešením je kuchyňský lustr na středu místnosti nebo nad jídelním stolem.
  • K osvícení kuchyně i pracovní plochy můžete použít i bodová svítidla. Některá se instalují pevně do stropu, jiná můžete upravovat a nasměrovat přesně tam, kam potřebujete.
  • Jako centrální osvětlení se hodí i stropní světla nebo LED pásky.
  • Pro osvícení kuchyňské linky jsou ideální zářivky k tomu uzpůsobené a LED pásky, které jsou energeticky nenáročné a vydrží poměrně dlouhou dobu.
  • Nástěnná světla se hodí hlavně tam, kde je kuchyň propojená s jídelnou.

Krok pátý: A co barva světla?

Každá místnost je určena k jinému účelu, podle toho je třeba vybírat barvu světla. V kuchyni se potřebujete soustředit, zároveň byste se tam měli cítit příjemně. Do kuchyně je nejlepší volbou neutrální bílá barva (3800-5200 K).

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.

Nepřehlédněte

Reality show je jedním z nejpopulárnějších žánrů doposud. Od sledování všech šokujících, nesestříhaných okamžiků, až po osudy u vašich oblíbených darebáků – sledování dalšího dílu každý týdne je návykové. Jaké reality show nejraději sledují v zahraničí?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek