Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Naše redaktorka otestovala pilates na strojích i na podložce. Obě dělají tělo mladším! Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Pilates dělá tělo mladším. Jak to? Prodlužuje a zeštíhluje svaly, zpevňuje střed a hlavně zlepšuje držení těla. Pomocí jednoduchých cviků zkrátka umí velké výsledky! Vyzkoušela naše redaktorka Blanka. Co všechno pro vás zjistila?
Zkusili jsme pilates na strojích i na podložce. Jaký je mezi nimi rozdíl?
zdroj: 123RF.com

03. 08. 2018

Mám ho ráda. To vám prozradím hned na začátku. Typy cvičení Body and Mind mi totiž přijdou geniální. Jde o jednoduché základní cviky, žádné složité kombinace, které přitom mají na tělo (i hlavu) skvělé účinky. Za málo peněz umí hodně muziky. Pilates se dá cvičit na podložce a strojích. Vydala jsem se proto do tělocvičny, abych zjistila, jaký je mezi nimi rozdíl.

Tohle umí oba typy

„Pilates je cvičební systém, který zlepšuje funkci svalové kontroly, flexibilitu těla, sílu a dýchání,“ vysvětluje lektorka Gabriela Němečková z MyPilates studia. „Cvičení je zaměřené na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Tím, že metoda klade důraz na zpevnění hlubokých břišních svalů jako opory pro páteř, je páteř méně namáhána. Veškerý pohyb zde vychází ze stabilního středu do všech periferních částí těla.“

Sama nebo s pomocí

Cvičení je mimořádně efektivní, ale zároveň náročné na detaily a procítění pohybu. Někomu proto vyhovuje, když pracuje pouze a jen se svým těla na podložce. Jinému bude vyhovovat, když mu ve správnosti pohybu pomůže pilates přístroj, zvaný reformer. Ten vás zkrátka do správné pozice dostanete. A jak funguje přístroj? Žádné obavy. Při cvičení na reformeru se pracuje se silou odporu pružin a jejich rozdílnou tuhostí. Tím si můžete nastavit různou intenzitu a náročnost cvičení pro rychlejší tvarování svalů. Získáte lepší kontrolu nad každým pohybem, zlepšíte jeho přesnost a máte jistotu, že už od prvního cvičení zapojujete správně všechny svalové skupiny. Určitě vám však doporučuji lektora, který techniku cvičení ohlídá a poradí vám.

Tohle získáte

Přiznávám, že pilates na podložce jsme zkoušela několikrát a mnohem víc mi vyhovuje reformer. Při něm mnohem víc cítím, co a kde zapojuji. Jestli pohyb dělám správně nebo ne. Každopádně už po čtyřech lekcích registruji, že se tělo se postupně zpevňuje a získává novou stabilitu, záda se narovnávají. Aktivizují se hluboké břišní svaly, které se nedají cvičit běžnými technikami, a moje břicho se zmenšuje. Říká se, že změna je na první pohled patrná z držení těla i chůze. To v mém případě musí posoudit jiní. Já rozhodně mohu potvrdit, že mizí bolest zad, trapézů, stres i napětí.

K TÉMATU  Naučte se předcházet letním potížím, vyhnete se tak těm dlouhodobým

Doplnění za závěr

Vzhledem k tomu, že cvičení na podložkách probíhá ve větší skupině a na strojích v malé, je i cena rozdílná. Na podložce zaplatíte za lekci od 100 Kč, na strojích od 300 Kč. Ve většině studií ale nabízejí první lekci zdarma, takže si sami můžete vyzkoušet, co vám bude vyhovovat víc. Určitě ale jděte. Za efekt cvičení vám ručím.

A jaké máte zkušenosti vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Nepřehlédněte

Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek