Úterý , 04. 10. 2022

František

Naše redaktorka otestovala pilates na strojích i na podložce. Obě dělají tělo mladším! Ale jaký je mezi nimi rozdíl?

Pilates dělá tělo mladším. Jak to? Prodlužuje a zeštíhluje svaly, zpevňuje střed a hlavně zlepšuje držení těla. Pomocí jednoduchých cviků zkrátka umí velké výsledky! Vyzkoušela naše redaktorka Blanka. Co všechno pro vás zjistila?
Zkusili jsme pilates na strojích i na podložce. Jaký je mezi nimi rozdíl?
zdroj: 123RF.com

03. 08. 2018

Mám ho ráda. To vám prozradím hned na začátku. Typy cvičení Body and Mind mi totiž přijdou geniální. Jde o jednoduché základní cviky, žádné složité kombinace, které přitom mají na tělo (i hlavu) skvělé účinky. Za málo peněz umí hodně muziky. Pilates se dá cvičit na podložce a strojích. Vydala jsem se proto do tělocvičny, abych zjistila, jaký je mezi nimi rozdíl.

Tohle umí oba typy

„Pilates je cvičební systém, který zlepšuje funkci svalové kontroly, flexibilitu těla, sílu a dýchání,“ vysvětluje lektorka Gabriela Němečková z MyPilates studia. „Cvičení je zaměřené na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Tím, že metoda klade důraz na zpevnění hlubokých břišních svalů jako opory pro páteř, je páteř méně namáhána. Veškerý pohyb zde vychází ze stabilního středu do všech periferních částí těla.“

Sama nebo s pomocí

Cvičení je mimořádně efektivní, ale zároveň náročné na detaily a procítění pohybu. Někomu proto vyhovuje, když pracuje pouze a jen se svým těla na podložce. Jinému bude vyhovovat, když mu ve správnosti pohybu pomůže pilates přístroj, zvaný reformer. Ten vás zkrátka do správné pozice dostanete. A jak funguje přístroj? Žádné obavy. Při cvičení na reformeru se pracuje se silou odporu pružin a jejich rozdílnou tuhostí. Tím si můžete nastavit různou intenzitu a náročnost cvičení pro rychlejší tvarování svalů. Získáte lepší kontrolu nad každým pohybem, zlepšíte jeho přesnost a máte jistotu, že už od prvního cvičení zapojujete správně všechny svalové skupiny. Určitě vám však doporučuji lektora, který techniku cvičení ohlídá a poradí vám.

Tohle získáte

Přiznávám, že pilates na podložce jsme zkoušela několikrát a mnohem víc mi vyhovuje reformer. Při něm mnohem víc cítím, co a kde zapojuji. Jestli pohyb dělám správně nebo ne. Každopádně už po čtyřech lekcích registruji, že se tělo se postupně zpevňuje a získává novou stabilitu, záda se narovnávají. Aktivizují se hluboké břišní svaly, které se nedají cvičit běžnými technikami, a moje břicho se zmenšuje. Říká se, že změna je na první pohled patrná z držení těla i chůze. To v mém případě musí posoudit jiní. Já rozhodně mohu potvrdit, že mizí bolest zad, trapézů, stres i napětí.

K TÉMATU  Náš test: galvanická žehlička od Nu Skin. Vyhladí pokožku už za pár týdnů

Doplnění za závěr

Vzhledem k tomu, že cvičení na podložkách probíhá ve větší skupině a na strojích v malé, je i cena rozdílná. Na podložce zaplatíte za lekci od 100 Kč, na strojích od 300 Kč. Ve většině studií ale nabízejí první lekci zdarma, takže si sami můžete vyzkoušet, co vám bude vyhovovat víc. Určitě ale jděte. Za efekt cvičení vám ručím.

A jaké máte zkušenosti vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.
Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?
Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?

Nepřehlédněte

Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek