Neděle , 03. 03. 2024

Anežka

Ořechové skořápky najdou své využití. Zvládnou vyléčit kašel a další zdravotní problémy

Že ořechové skořápky poslouží leda tak v kamnech? Čaj z nich připravený podporuje štítnou žlázu a odstraňuje hleny, které dráždí dýchací cesty. A co víc, tahle medicína účinkuje v řádu několika hodin.
Ořechové skořápky najdou využití. Dokáží vyléčit kašel a další problémy
zdroj: 123RF.com

K podzimu neodmyslitelně patří nejen padající listí a barevná různorodost přírody, ale i vlašské ořechy, kterých letos rozhodně není málo. Děláte si po večerech jejich zásoby s tím, že se budou hodit do vánočního cukroví, slaného pečiva nebo zeleninových salátů? Ořechové skořápky nevyhazujte! Dřív, než vezmete loupáček do ruky, byste o nich měli vědět pár věcí.

Medikament, který se nezdá

Plody ořešáku královského, které byly podle historiků oblíbené už v době raného středověku, doslova překypují množstvím prospěšných látek, a to včetně vitaminu E, flavonoidů, kyseliny ellagové a melatoninu. Všechny tyto cenné složky vykazují antioxidační působení, přičemž hrají důležitou roli v prevenci závažných zdravotních komplikací.

Pravidelná konzumace “vlašáků” je totiž spojována s nižším rizikem artritidy, Alzheimerovy choroby, rakoviny nebo cukrovky. Alespoň tak to sdělují závěry jisté studie publikované v magazínu Food and Function. Jejich protizánětlivé schopnosti rovněž tlumí alergie, astma či psoriázu, což je neinfekční onemocnění postihující kůži a nehty. Zrovna si říkáte, že si jich na základě těchto informací naloupáte o něco víc? Tím samozřejmě nic nezkazíte, ovšem budete sami proti sobě, když pak ořechové skořápky shrábnete do starých novin a bez výčitek je vyhodíte. Proč je to zásadní chyba?

Pro někoho odpad, pro jiného poklad

Málokdo tuší, že tvrdý obal, který chrání jádra, je bohatým zprostředkovatelem jódu, který prospívá štítné žláze. Sluší se zmínit, že tento orgán zasahuje do látkové výměny, krevního oběhu i srdeční frekvence, zatímco ovlivňuje trávení, bazální metabolismus, reprodukci, výkonnost nervů, svalovou vzrušivost i dýchání. Jedinečné složení skořápek však pomůže i v případě kašle. Ano, čtete správně. Jak si z nich připravit léčivý nápoj?

Minimum úsilí, maximum výhod

Přibližně 10 kousků skořápek povařte asi tak 30 minut v půl litru vody. Obsah hrnce poté nechte odstát dalších 15 minut a sceděnou tekutinu ochuťte medem. Tím je vaše práce u konce. Ořechový čaj rozpouští hleny a je báječným prostředkem na odkašlávání. Ulevuje již po dvou dnech “užívání”, ovšem jeho popíjení se doporučuje až do plného uzdravení. Nutno ještě dodat, že ho bez obav lze podávat i dětem.

K TÉMATU  3 možné důvody, díky kterým máte špatný spánek

A co vy, připravujete čaj z ořechového “odpadu”?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?
Avokádo je jedním z nejdiskutovanějších druhů ovoce, které na této planetě existují. A to z mnoha důvodů, zejména těch ekologických. Ale už jste slyšeli o takzvaném ecovadu?
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Mnoho lidí začíná hubnout především s dietou, protože je to nejjednodušší způsob, jak změnit své každodenní stravovací návyky. To je správný směr, ale nestačí, pokud chcete na svém těle skutečně zapracovat a zhubnout. Je také nutné správně přizpůsobené cvičení a k tomu budete potřebovat vybavení a příslušenství!
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!
Ještě jste neměli příležitost vyzkoušet arganový olej na vlastní kůži, respektive vlasy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Právě teď, když slunce svítí ostošest, vám hřívu ochrání před jeho škodlivými paprsky. Poklad s oříškovou vůní toho ale umí mnohem víc!
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Občas si stěžujeme na přebytečná kila, ale spousta z nás není ochotná s tím něco udělat. Pokud jste spokojená, je to v pořádku. Pokud si ale myslíte, že je to nemožné, inspirujte se těmito proměnami!

Výběr článků

Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Sotva začalo jaro, už tady máme kolekci oblékání pro podzim a zimu. Tahle módní přehlídka vás hodně pobaví, a přitom je k nerozeznání od těch oficiálních! Stejně jako modely předních návrhářů, ani tohle oblečení byste si na sebe prostě nikdy nevzaly.

Nepřehlédněte

Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek