Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Ořechové skořápky najdou své využití. Zvládnou vyléčit kašel a další zdravotní problémy

Že ořechové skořápky poslouží leda tak v kamnech? Čaj z nich připravený podporuje štítnou žlázu a odstraňuje hleny, které dráždí dýchací cesty. A co víc, tahle medicína účinkuje v řádu několika hodin.
Ořechové skořápky najdou využití. Dokáží vyléčit kašel a další problémy
zdroj: 123RF.com

K podzimu neodmyslitelně patří nejen padající listí a barevná různorodost přírody, ale i vlašské ořechy, kterých letos rozhodně není málo. Děláte si po večerech jejich zásoby s tím, že se budou hodit do vánočního cukroví, slaného pečiva nebo zeleninových salátů? Ořechové skořápky nevyhazujte! Dřív, než vezmete loupáček do ruky, byste o nich měli vědět pár věcí.

Medikament, který se nezdá

Plody ořešáku královského, které byly podle historiků oblíbené už v době raného středověku, doslova překypují množstvím prospěšných látek, a to včetně vitaminu E, flavonoidů, kyseliny ellagové a melatoninu. Všechny tyto cenné složky vykazují antioxidační působení, přičemž hrají důležitou roli v prevenci závažných zdravotních komplikací.

Pravidelná konzumace „vlašáků“ je totiž spojována s nižším rizikem artritidy, Alzheimerovy choroby, rakoviny nebo cukrovky. Alespoň tak to sdělují závěry jisté studie publikované v magazínu Food and Function. Jejich protizánětlivé schopnosti rovněž tlumí alergie, astma či psoriázu, což je neinfekční onemocnění postihující kůži a nehty. Zrovna si říkáte, že si jich na základě těchto informací naloupáte o něco víc? Tím samozřejmě nic nezkazíte, ovšem budete sami proti sobě, když pak ořechové skořápky shrábnete do starých novin a bez výčitek je vyhodíte. Proč je to zásadní chyba?

Pro někoho odpad, pro jiného poklad

Málokdo tuší, že tvrdý obal, který chrání jádra, je bohatým zprostředkovatelem jódu, který prospívá štítné žláze. Sluší se zmínit, že tento orgán zasahuje do látkové výměny, krevního oběhu i srdeční frekvence, zatímco ovlivňuje trávení, bazální metabolismus, reprodukci, výkonnost nervů, svalovou vzrušivost i dýchání. Jedinečné složení skořápek však pomůže i v případě kašle. Ano, čtete správně. Jak si z nich připravit léčivý nápoj?

Minimum úsilí, maximum výhod

Přibližně 10 kousků skořápek povařte asi tak 30 minut v půl litru vody. Obsah hrnce poté nechte odstát dalších 15 minut a sceděnou tekutinu ochuťte medem. Tím je vaše práce u konce. Ořechový čaj rozpouští hleny a je báječným prostředkem na odkašlávání. Ulevuje již po dvou dnech „užívání“, ovšem jeho popíjení se doporučuje až do plného uzdravení. Nutno ještě dodat, že ho bez obav lze podávat i dětem.

K TÉMATU  Chcete zažít tradiční svatbu na Bali? Co byste měly vědět, než se tam pojedete vdát? Jaké jsou tam zvyky a proč se ženy unášely?

A co vy, připravujete čaj z ořechového „odpadu“?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!

Nepřehlédněte

Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek