Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Vybíráme varnou desku. Elektrická, plynová, halogenová nebo jiná. Každá umí něco jiného

Správný výběr varné desky do značné míry ovlivňuje kvalitu a rychlost i energetickou náročnost vaření. Základními kritérii pro výběr správného modelu jsou výkon, velikost a bezpečnost používání. Zorientujte se v názvosloví a vyberte si tu správnou varnou desku pro vás.
Správný výběr varné desky ovlivňuje kvalitu a rychlost vaření
zdroj: 123RF.com

16. 04. 2019

Jaké jsou typy varných desek a jejich výhody a nevýhody?

Výhodou plynové desky je nízká pořizovací cena, možnost okamžitého snížení teploty a jednoduchá manipulace. Nevýhodou je nutnost připojení ke zdroji plynu, pomalejší vaření a často i složitější údržba. Elektrické desky mohou být buď indukční, nebo sálavé, pokud pomineme ty starší plotýnkové, můžeme je dnes označit jako klasické.

Klasické sklokeramické desky mají zase nízkou spotřebu, jednoduché ovládání, ale omezenou možnost rychlé regulace výkonu, a tím delší dobu vaření. Indukční desky mají vysoký výkon a rychlý var. Nevýhodou je vyšší cena, nutnost použití speciálního nádobí a u některých hlučnost. Za hluk může větrák, který odvádí přebytečné teplo z prostoru pod varnou deskou.

K dostání je i halogenová varná deska, což klasická sklokeramická deska, kde jsou elektrické spirály navíc doplněny spirálami ze skleněných trubic, naplněných halogenovým plynem. Při zapnutí je deska téměř okamžitě zahřátá na vysoký výkon a následně se halogenový zářič automaticky vypne.

Počet plotýnek, způsob ovládání a účinnost

Varná deska mívá několik různě velkých varných zón. Sklokeramické desky mívají dvě zóny v jedné. V případě indukce se zahřívá jen plocha, na kterou nádobu položíte. Časté jsou kombinované desky, plyn s indukcí nebo indukce se sálavou zónou. Plyn s indukcí může být výhodou v místě, kde počítáte s občasným výpadkem elektřiny. Pak vám plyn zůstane jako druhá možnost. Navíc jsou kuchaři, kteří nedají na plyn dopustit. Účinnost sálavé sklokeramické desky je asi 60 %. Indukční desky mají až 90% účinnost. Pokud si ji pořídíte, úspora energie může být až 50 %. Ovšem při koupi musíte počítat s vyšší cenou.

Zorientujte se v přídavných funkcích

Plynové varné desky jsou nejlevnější, ale jejich vlastnosti jsou stále lepší. Povrch desky bývá nerezový nebo z tvrzeného skla, takže se lépe čistí. Pro velmi rychlý ohřev může být instalován dvojkorunkový hořák, který během chvilky vyvine maximální výkon. Běžná je tepelná pojistka, která v případě zhasnutí plamene automaticky zastaví přívod plynu. Některé mají také hlavní vypínač, jímž lze v případě potřeby vypnout všechny plotýnky najednou, nebo zapínání, při němž stačí otočit přepínačem pro zažehnutí i nastavení teploty současně. Běžnými funkcemi u sklokeramiky jsou časovač, dětská pojistka, indikátor zbytkového tepla, booster (rychlý náběh ohřevu na maximální výkon) nebo automatické bezpečnostní vypnutí plotýnky po odebrání hrnce.

K TÉMATU  Rámy a rámečky. Vyvěste si je jako dekorace v interiéru nebo na zahradě
zdroj: 123RF.com
Označení jednotlivých typů varných desek

Čím více vychytávek, tím dražší spotřebič

Těch, které funkce desek vylepšují, je stále více. Desky mají čidla proti přetečení, proti vznícení oleje, přesné nastavení teploty, ohřívání, kdy můžete nechat jídlo na varné desce při konstantní teplotě (obvykle 70 °C), dokud nebude naservírováno. Ideální je funkce Stop and Go – co si budeme povídat – kolikrát jste musely „odběhnout od plotny“. Tato funkce umožňuje jednoduše zastavit vaření a po návratu se stisknutím tlačítka vrátit ke stejnému programu i výkonu. Pro úspory energie lze využít i časovač, díky němuž se během posledních minut vaření využije zbytkové teplo. Některé exkluzivní indukční varné desky jsou opatřeny dokonce zabudovaným odsávačem par. Jejich pořizovací cena se však může vyšplhat i nad 100 000 Kč.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Jak si představujete ideální Vánoce? Pravděpodobně s rodinou, vašimi blízkými. V pohodě, v obklopení radosti a štěstí. A samozřejmě v obklopení cukroví, které mizí z talíře rychlostí blesku. A kromě her, které budete hrát, svůj čas strávíte i sledováním oblíbených vánočních snímků, které svou kouzelnou atmosférou a nadějí z nich vyplývající umocní onu vánoční atmosféru, která se line domovem. Co si nezapomenout pustit?
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?

Nepřehlédněte

Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek