Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Vybíráme varnou desku. Elektrická, plynová, halogenová nebo jiná. Každá umí něco jiného

Správný výběr varné desky do značné míry ovlivňuje kvalitu a rychlost i energetickou náročnost vaření. Základními kritérii pro výběr správného modelu jsou výkon, velikost a bezpečnost používání. Zorientujte se v názvosloví a vyberte si tu správnou varnou desku pro vás.
Správný výběr varné desky ovlivňuje kvalitu a rychlost vaření
zdroj: 123RF.com

16. 04. 2019

Jaké jsou typy varných desek a jejich výhody a nevýhody?

Výhodou plynové desky je nízká pořizovací cena, možnost okamžitého snížení teploty a jednoduchá manipulace. Nevýhodou je nutnost připojení ke zdroji plynu, pomalejší vaření a často i složitější údržba. Elektrické desky mohou být buď indukční, nebo sálavé, pokud pomineme ty starší plotýnkové, můžeme je dnes označit jako klasické.

Klasické sklokeramické desky mají zase nízkou spotřebu, jednoduché ovládání, ale omezenou možnost rychlé regulace výkonu, a tím delší dobu vaření. Indukční desky mají vysoký výkon a rychlý var. Nevýhodou je vyšší cena, nutnost použití speciálního nádobí a u některých hlučnost. Za hluk může větrák, který odvádí přebytečné teplo z prostoru pod varnou deskou.

K dostání je i halogenová varná deska, což klasická sklokeramická deska, kde jsou elektrické spirály navíc doplněny spirálami ze skleněných trubic, naplněných halogenovým plynem. Při zapnutí je deska téměř okamžitě zahřátá na vysoký výkon a následně se halogenový zářič automaticky vypne.

Počet plotýnek, způsob ovládání a účinnost

Varná deska mívá několik různě velkých varných zón. Sklokeramické desky mívají dvě zóny v jedné. V případě indukce se zahřívá jen plocha, na kterou nádobu položíte. Časté jsou kombinované desky, plyn s indukcí nebo indukce se sálavou zónou. Plyn s indukcí může být výhodou v místě, kde počítáte s občasným výpadkem elektřiny. Pak vám plyn zůstane jako druhá možnost. Navíc jsou kuchaři, kteří nedají na plyn dopustit. Účinnost sálavé sklokeramické desky je asi 60 %. Indukční desky mají až 90% účinnost. Pokud si ji pořídíte, úspora energie může být až 50 %. Ovšem při koupi musíte počítat s vyšší cenou.

Zorientujte se v přídavných funkcích

Plynové varné desky jsou nejlevnější, ale jejich vlastnosti jsou stále lepší. Povrch desky bývá nerezový nebo z tvrzeného skla, takže se lépe čistí. Pro velmi rychlý ohřev může být instalován dvojkorunkový hořák, který během chvilky vyvine maximální výkon. Běžná je tepelná pojistka, která v případě zhasnutí plamene automaticky zastaví přívod plynu. Některé mají také hlavní vypínač, jímž lze v případě potřeby vypnout všechny plotýnky najednou, nebo zapínání, při němž stačí otočit přepínačem pro zažehnutí i nastavení teploty současně. Běžnými funkcemi u sklokeramiky jsou časovač, dětská pojistka, indikátor zbytkového tepla, booster (rychlý náběh ohřevu na maximální výkon) nebo automatické bezpečnostní vypnutí plotýnky po odebrání hrnce.

K TÉMATU  Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost
zdroj: 123RF.com
Označení jednotlivých typů varných desek

Čím více vychytávek, tím dražší spotřebič

Těch, které funkce desek vylepšují, je stále více. Desky mají čidla proti přetečení, proti vznícení oleje, přesné nastavení teploty, ohřívání, kdy můžete nechat jídlo na varné desce při konstantní teplotě (obvykle 70 °C), dokud nebude naservírováno. Ideální je funkce Stop and Go – co si budeme povídat – kolikrát jste musely „odběhnout od plotny“. Tato funkce umožňuje jednoduše zastavit vaření a po návratu se stisknutím tlačítka vrátit ke stejnému programu i výkonu. Pro úspory energie lze využít i časovač, díky němuž se během posledních minut vaření využije zbytkové teplo. Některé exkluzivní indukční varné desky jsou opatřeny dokonce zabudovaným odsávačem par. Jejich pořizovací cena se však může vyšplhat i nad 100 000 Kč.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Je zcela na místě, aby jsme vzhledem k času stráveném v kuchyni, vybrali přesně tu, která bude tvořit ucelený design celého bytu či domu, tak také, aby nám efektivně sloužila. Pro splnění těchto podmínek je tak potřeba pečlivě vybírat a přihlédnout v neposlední řadě i k ceně. Tak jaká bude ta vaše vysněná kuchyně? Pojďme se na to společně podívat!
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...

Nepřehlédněte

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek