Čtvrtek , 10. 07. 2025

Libuše a Amálie

Aquaholismus: Příliš mnoho vody škodí. Držte pitný režim na uzdě, můžete si vytvořit závislost

Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
aquaholismus
Bez lahve vody nevylezete z domu?

11. 07. 2023

Dostatečný pitný režim je naprosto klíčový. Je však důležité tělo nepřetěžovat nadměrným množstvím vody. Přílišné pití totiž nepřináší benefity, naopak škodí. Závislost na pití vody je pak nazývána jako aquaholismus a lidé, kteří pijí až moc vody, se nazývají aquaholici.

Příliš vody škodí

Může se zdát neuvěřitelné, že zrovna voda by pro náš organismus mohla být škodlivá. Nicméně různí odborníci se shodují, že nadměrné pití vody vede k vážným zdravotním problémům. Obecně se doporučuje denně vypít 1,5 až 2 litry vody. Potřeba tekutin je však poměrně individuální, odvíjí se od různých faktorů.

Je zcela přirozené, že po náročném cvičení pociťujeme velkou žízeň. Stejně tak mohou žízeň vyvolávat klimatické podmínky – suchý vzduch, vysoká teplota a podobně. Proto v létě máme větší potřebu vody, na horkém slunci dochází k únavě a vyčerpání. V těchto podmínkách je proto zcela normální navýšit svůj pitný režim.

Nicméně někteří lidé mají ve zvyku neustále pít vodu, a to bez zjevného důvodu. U některých dosahuje denní pitný režim až 8 litrů vody. To vede k různým zdravotním potížím. Obecně je tato porucha nazývána též jako polydipsie (nadměrná žíznivost). Ale zbystřit byste měli i v případě, že třeba bez lahve vody nedáte ani ránu. Aquaholismus zní až trochu směšně, přece voda je zdravá, naše tělo ji potřebuje. Tím se závisláci na vodě často ospravedlňují.

Příznaky aquaholismu

Nadměrné pití vody se projevuje několika symptomy. Mezi ty nejvýraznější patří hyperhidróza a nespavost. Termín hyperhidróza označuje nadměrné pocení v důsledku nadměrné konzumace vody. Tělo se totiž snaží přebytečné tekutiny odvést ve formě potu.

Druhým důležitým příznakem je nespavost, jednoduše řečeno jde o přerušený spánek. Během noci dochází v těle k uvolňování antidiuretického hormonu, který zpomaluje funkci ledvin a omezuje tak potřebu močení. Pokud však pijeme příliš vody, močový měchýř je stále plný – i v noci je tedy nutkavá potřeba močení, která vás nenechá spát.

K TÉMATU  Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Existují i další příznaky, které mohou poukazovat na aquaholismus:

  • nevolnost
  • bolest hlavy
  • frustrace
  • hyponatrémie (nízká koncentrace sodíku v krvi)
  • přetížení srdce a ledvin
  • otoky
  • podráždění žaludku
  • časté močení

Při pití nadměrného množství vody se snižuje koncentrace solí a krev se celkově ředí. Dochází proto k otoku buněk v mozku, čímž se zvyšuje tlak uvnitř lebky a objevuje se silná bolest hlavy. Pokud pozorujete některý z příznaků, je důležité zvážit, kolik vody za den vypijete. Časté pití se totiž může stát závislostí a dochází k příjmu tekutin, i když zrovna nemáte žízeň.

voda
Kolik vody denně vypijete?

Optimální příjem vody

Určit, jaký je vhodný objem vody, který byste za den měli vypít, je mnohdy složité. Životní styl a stravovací návyky výrazně ovlivňují potřebu hydratace. Je vhodné se napít, pokud zrovna máte žízeň. Není však dobré pít velké množství vody v krátkém časovém úseku či pít pravidelně, i když nemáte žízeň. Pokud máte v jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vody, nemusíte tolik pít. Může jít například o meloun, pomeranč a podobně.

Jestli váháte, zda pijete vhodné množství vody, může vám napovědět barva moči. Tmavě žlutou barvu má koncentrovaná moč, která poukazuje na dehydrataci. Naopak pokud pijete až příliš vody, pak je moč téměř bezbarvá či lehce nažloutlá.

V našem těle probíhají tisíce různých chemických reakcí, ty se přitom neobejdou bez vody. Je tedy jasné, že naše tělo potřebuje dostatek tekutin. Rozhodně to však nepřehánějte – pijte, pokud máte žízeň a přizpůsobte pitný režim svému životnímu stylu. Pokud vás trápí nadměrná žízeň nebo časté močení, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pít hodně nebo málo vody? Jaké mýty panují kolem pitného režimu? A co vašemu tělu prospěje nejvíce?

K TÉMATU  10 potravin, které v minulosti vypadaly a chutnaly úplně jinak než dnes

Infuzovaná voda aneb když už je pití obyčejné vody nuda

Zdroje článku:
www.healthopinion.net
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
Bývalá česká eurokomisařka Věra Jourová byla oceněna titulem Women of Europe v kategorii žen ve vedoucích politických funkcích. Tento úspěch završil její desetileté působení v evropské politice, během kterého zastávala významné posty na evropské i domácí úrovni. Jourová ocenění převzala během slavnostního ceremoniálu v bruselském muzeu BELvue.
Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?
Když jsem se zamilovala do Jáchyma, po čase mi prozradil, že má dceru. Ta žije s matkou a jejich rozchod nezvládá. A mě si zařadila na seznam lidí, které nebude mít už z principu ráda. Dcera je prostě nejvíc.
Tváří se jako svatoušci, ale přitom se ve volných chvílích dívají na porno videa. O kom je řeč? No přeci o většině naší mužské populace.
Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.
Červený koberec umí být nemilosrdný. Některé hvězdy zářily sebevědomím a skvělým vkusem, jiné ale svou volbou outfitu překvapily nebo dokonce lehce šláply vedle. Podívejte se na 20 hereček, které včera vzbudily největší rozruch!
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!

Výběr článků

Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?

Nepřehlédněte

Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek