Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Z pohledu muže: Vánoční svátky jsou pohroma lidstva! Ženy to strašně řeší, zatímco muži jsou nad věcí. Proč se necháme snadno nachytat?

Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
svátky
zdroj: 123RF.com

Začneme utrácet za zbytečnosti, které nikdo nepotřebuje? No panečku – a jak! Posedlost slavením samozřejmě není žádná novinka, ke konci své světovládné říše se proveselili a proslavili staří Římané. Těm ale přece jen chyběl internet, televize a hromada marketingových budižkničemů, kteří do člověka dokáží napumpovat pocit, že teď, právě teď musí něco slavit, jinak… jinak to dopadne špatně!

Potřeba, spotřeba a tak dále

Když se my kluci, co spolu chodíme, sejdeme u sklenky, vyprávíme si samozřejmě o svých nejdražších pokladech. Je pod naši úroveň nakukovat do katalogů, sbírat slevové kupony nebo šmejdit po tom, kde mají na internetu co levněji. Muži žijí v jednoduchých krocích – jdeme, vidíme, zakoukáme se, koupíme a odejdeme. Když se nám něco líbí, nemusíme kolem toho tancovat a neotevíráme na mobilu kalkulačku, abychom zjistili, o kolik je to v supermarketu A levnější než v supermarketu B.

Potřeba musí být ukojena!

A přesně v tomhle je problém. My ukájíme okamžité potřeby. Ženy? Ty nakupují stylem „co kdyby se to jednou hodilo“, občas posíleným úhlem pohledu „za ty peníze…“ a je to zvláštní, ale nedokáží se z vlastních chyb poučit.

Pokud mluvím o okamžitých potřebách, má to samozřejmě i další rozměr. Kdybych nevěděl, že proslulé „trojvéčko“, totiž Vánoce, Velikonoce a Valentýna vymysleli potrhlí mniši, měl bych rovnou dva podezřelé: buď by to byla žena, která podobné svátky vnímá jako pobídku k tomu, aby se mohla zeširoka rozšoupnout, nebo přihřátý marketingový týpek, který se snaží prodat zbytečnosti.

Alkohol, čokoláda, baňky…

První vlna celosvětového šílenství přichází začátkem prosince. Mikuláš. Hrůzou vytřeštěné oči dětí, dospělí se potulují po ulicích v prapodivných kostýmech a v různém stadiu opilosti. A přitom je to jen první nádech – jako by na koncertě hrábla do strun stydlivá předkapela, zatímco kotel podupává s kelímky ředěného svařáku v ruce a čeká, až to rozbalí velká hvězda. A všechny ty řeči o tom, jak se děti nemají děsit, protože zešílí, zarazí se jim růst a budou z nich okoralí duševní mrzáci – to jsou jenom takové povídačky, aby si dětští psychologové taky na tu hypotéku vydělali… dětem vůbec nevadí, když na ně někdo pouští hrůzu, už si na to dávno zvykly u televize.

K TÉMATU  Potřebujete zhubnout? Zařaďte do jídelníčku hubnoucí potraviny

A pak to teprve začne. Vánoční dav v obchodech zešílí, začne bezcílně pobíhat uličkami plnými zboží a nejlíp na splátky nakupuje plné náruče starého a zbytečného zboží. Tak trochu to připomíná volby, ale účast je nepoměrně vyšší a výsledek ještě méně odpovídá očekávání. Lidi utrácí proto – a jenom proto – že jsou Vánoce. A na Vánoce se přece utrácet musí, neasi.

… a zamilovaní budou utrácet taky!

A ještě o něco méně vkusně než koncem roku! Tak dobře, zahrajeme si hru – kdy někdo z nás posledně viděl nějaký hezký dárek k Valentýnu, který by člověka přivedl na dráhu vybraného vkusu, potěšil ho a setřel by pesimistovi z tváře sarkastický úsměšek? Ať přemýšlím jak chci, pořád mě nic nenapadá. Nicméně i pouhá zmínka o Svatém Valentýnovi stačí ženě k tomu, aby se jí rozzářily oči, zvedly koutky a kleslo IQ. Ani studované doktorce historie umění nepřijde nevhod srdce z pouti nebo krajkové kalhotky umně poskládané do tvaru květu ohavně umělé růže.

Co mi na to povíte vy?

Autor: Robert

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek