Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Opalování nebylo vždycky v módě. Díky bohu za Coco Chanel

Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
opalování
Opalování nebylo vždycky v módě.

08. 06. 2023

Čím tmavší, tím větší chudák

Opalování jako rituál je starší, než si mnozí z nás myslí. Již ve starověkých civilizacích se lidé vyhřívali na slunci a oceňovali příjemné teplo. Starověcí Řekové a Římané dokonce stavěli lázně a termy, které byly určeny pro relax, a kde se také mohli opalovat. Ovšem tento trend jim nevydržel moc dlouho, upoutala je totiž krásná alabastrová pokožka, a tak dělali doslova psí kusy, aby se mohli pyšnit bledou kůží. Existují důkazy, že Egypťané používali nejrůznější přípravky k bělení pokožky, například rýžové otruby, jasmín nebo vlčí boby.

Ve středověku trend bílé pleti přetrvává, avšak myšlenka, která za tím stála, se poněkud změnila. Opalování bylo spojené spíše s nižšími vrstvami společnosti, protože snědá pleť znamenala, že dřete na poli. Tehdy platilo pravidlo, že čím bělejší člověk byl, tím byl bohatší. Na sluníčku se vyhřívali jen poddaní a chudí a šlechta si „užívala“ mezi zdmi studených a tmavých paláců.

Coco Chanel, průkopnice opalování

Fenomén opalování odstartovala žena, která byla inspirací v mnoha oblastech. Coco Chanel. Právě ta se stala módní ikonou 20. století a byla jakousi průkopnicí co se módy týče. Naprosto změnila náhled na opálenou pleť. Bledost coby symbol bohatství a elegance přebyla její záliba v cestování.

V roce 1923 navštívila letovisko ve francouzském Cannes, kde se opalovala na palubě své jachty. Fotografové byli všude už tenkrát, a když Coco vyfotili, její snímky se objevily v těch nejčtenějších časopisech. Všichni si všimli její opálené pleti a rázem všichni chtěli být jako ona. Ze snědé barvy se stal okamžitě módní fenomén. Lidé dokonce začali cestovat do slunných destinací, aby dosáhli stejného opálení.

K TÉMATU  Získejte dokonalý letní vzhled s novými trendy ve světě opalování

První opalovací krém

S rostoucí popularitou opalování se objevila také potřeba ochrany pokožky před škodlivými účinky slunečního záření. V průběhu let se začaly vyvíjet krémy, jejichž úkolem bylo minimalizovat alespoň spálení sluncem. První komerčně dostupné opalovací krémy se objevily na trhu ve 30. letech 20. století. Tito předchůdci moderních opalovacích krémů byly často vlastně jen tukové emulze, které poskytovaly pouze omezenou ochranu před UV zářením. Postupem času a jak se modernizovaly technologie, zdokonalovalo se i složení opalovacích produktů.

Historie opalovacích krémů je plná sporů a diskusí o tom, kdo jako první přišel s opravdu účinným přípravkem. Jeden z možných průkopníků byl Australan Milton Blake, který začal provádět experimenty s opalovacím krémem již na počátku 30. let. Zhruba ve stejnou dobu se Francouz Eugène Schueller také pokoušel vyvinout opalovací krém. V raných 40. letech potíral americký lékař Benjamin Green vojáky v jižním Pacifiku červeně zbarveným želé s názvem Red Vet Pet. 

krém
První opalovací krémy byly spíše tukové emulze.

V roce 1946 se na trh dostal krém s názvem Gletscher Créme, jehož objevitelem byl rakouský vědec Franz Greiter, který si přípravek po osmi letech usilovné dřiny nechal patentovat. Tento krém je často považován za první skutečně účinný opalovací produkt.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?

Chcete si prodloužit opálení? Udělali jsme pro vás test samoopalovacích krémů

Zdroje článku:
www.messynessychic.com, www.elle.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Žádné litry potu, rudé tváře, srdce v krku. Jóga není běh, proto může budit dojem, že pomalými cviky nezvládne spalovat tuky. Víte, že ale už dávno neplatí, že jen dřinou dojdete vysněného cíle? Přesvědčíme vás, ať víte, jak se to má.
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.
V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.
Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
O pleť pečuje téměř každá žena. Ačkoli se trendy i postupy mění, panují v rámci tohoto tématu mnohé mýty, kterým nevěřily jen naše babičky, ale i mnohé z nás. A dodnes jim bezmezně věříme. Které to podle odborníků na kosmetiku jsou?
Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?
V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.

Výběr článků

Myslíte, že malé děti jsou nevinná stvoření a neumějí lhát? Odborníci prokázali, že dítě dokáže lhát již ve třech letech. V té době už dětský mozek dokáže rozlišit mezi pravdou a lží. A děti zkouší, co se stane, když budou lhát. Jak reagovat, aby se to nezvrtlo?
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se po třicátém roce života začne z těla vytrácet. V tomto okamžiku nastupujeme my - naším úkolem je kolagen opětovaně do těla dodat, protože jinak to první, co půjde vidět při setkání s námi, budou vrásky a ochablá pleť.
Kdo by neznal roztomilá dvojčata Annie James a Hallie Parker z filmu Past na rodiče, kde si Lindsay Lohan zahrála dvojroli po boku Dennise Quaida a Natashy Richardson. A právě tento film se stal jejím odrazovým můstkem, který jí navždy změnil život.

Nepřehlédněte

Nevěra je nepříjemná zkušenost, která dokáže zamávat i tím zdánlivě nejsilnějším vztahem. Mezi ženskou a mužskou nevěrou panují rozdíly. Jaké?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek