Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Proč začít s bikram nebo hot jógou? Seznam benefitů je dlouhý

Hot jóga není bikram jóga. Mezi těmito jógovými praktikami je několik rozdílů, mnohé ale naopak mají společné. Proč hot či bikram jógu zkusit? Důvodů máte mnoho.
bikram
Hot nebo bikram jóga? Každá má něco do sebe.

08. 06. 2022

Hlavní rozdíly

Bikram jóga

Bikram jóga je forma hatha jógy, která pracuje s konkrétními vybranými pozicemi v kombinaci se správným dechovým cvičením. Jejím zakladatelem je Američan původem z Indie Bikram Choudhury. Bikram jóga se praktikuje v místnosti vytopené na 40 až 42 stupňů Celsia a její součástí je přesně dvacet šest pozic hatha jógy, které se nikdy nemění.

Hot jóga

Naopak hot jóga vychází z vinyasa jógy, která čítá několik smysluplně propojených póz. Hot jóga se praktikuje v místnosti s teplotou od 37 do 42 stupňů Celsia.

Jak u bikram jógy, tak i u hot jógy se ale vždycky pořádně zapotíte, a to nejen díky náročnějším pozicím, ale i vysoké teplotě. Výhodou tohoto stylu jógy je, že při ní skutečně hubnete.

jóga
Na hodinu můžete sama, nebo z toho udělejte pravidelný zážitek s kamarádkami.

Rozdíl mezi nimi ovšem spočívá i v délce lekce. Zatímco bikram jóga trvá přesně devadesát minut, hot jogu praktikujete pouze šedesát minut. U bikram jógy se také klade velký důraz na disciplínu. Plníte, co vám řekne lektor, neodmlouváte ani neskuhráte. Hot jóga v tomto ohledu bývá o něco mírnější, a když zkrátka už nemůžete, odpočinete si. Každá hodina hot jógy také může být jiná a jednotlivé ásany (pozice), se mohou měnit. Hot jóga je pokaždé stejná.

V místnosti určené pro bikram jógu také často bývají přítomna zrcadla, u hot jógy už takovou samozřejmostí nejsou, neboť někteří lektoři hot jógy tvrdí, že jsou zrcadla rušivá. Záleží však na úhlu pohledu, neboť mnohým ženám i mužům zrcadla pomáhají dostat se lépe do pozic, které ještě příliš neovládají.

Hýčkejte své zdraví

Proč byste se ale u hot nebo bikram jógy měla potit? K čemu je dobré trávit hodinu nebo hodinu a půl v přetopené místnosti a snažit se dostat do nemožných pozic v potu tváře? Jednoduše proto, že vám taková jóga zlepší náladu a ještě uděláte něco pro své zdraví.

K TÉMATU  Blížící se menopauza. Jak ji poznat, kdy ji čekat a jak zmírnit její projevy

Co všechno hot a bikram jóga dokážou?

Zbavíte se vysokého tlaku

Bikram nebo hot jóga pomáhá řešit problémy s vysokým tlakem. Když se hýbete a spotřebováváte energii, samovolně dochází ke snížení procenta tělesného tuku, dále se také vaše tělo zbavuje soli a nadměrných tekutin. To vše pomáhá při léčbě hypertenze.

Na nízký tlak

Někdo má ale naopak problémy s nízkým tlakem. Motá se vám po ránu často hlava? Dejte si hrnek vaší oblíbené kávy nebo sklenici vody s hořčíkem a vyrazte na hot či bikram jógu. Už po pár lekcích sama poznáte, že se vám hlava tak často nemotá. Ovšem za předpokladu, že doplňujete tekutiny pomocí nealkoholických nápojů.

Přirozené hubnutí

Skutečně hubnete. Zatímco při klasické józe toho příliš nezhubnete (spíše posilujete a získáváte svalovou hmotu), při józe ve vyhřáté místnosti skutečně pozorujete výrazný úbytek kil už po několika lekcích.

Rozhýbejte klouby

Máte zkrácené svaly a často vás bolí klouby? Pak je pro vás hot jóga nebo bikram jóga jako stvořená. Vyšší teplota v místnosti vaše svalstvo a klouby uvolní, přirozeně prokrví a jógové ásany vám pak jdou skoro samy, aniž by vás něco bolelo.

Účinný lék na migrénu

Rovněž jsou tyto formy jógy vhodné pro ty ženy, které často bolí hlava nebo trpí na migrény. Migrény často způsobují skřípnuté nervy v krční oblasti, případně v ramenech nebo zádových svalech a poctivě prováděnými jógovými pozicemi můžete všechny tyto problémy odstranit už po pár pravidelných lekcích.

Zatočte s cukrovkou

To ale rozhodně není vše, co jógou ve vyhřáté místnosti můžete dokázat. Pokud trpíte cukrovkou, můžete se zbavit i jí. Jóga společně s vyváženou stravou bohatou na bílkoviny snižují hladinu cukru v krvi.

K TÉMATU  Detox vaše tělo očistí a nabije vás novou energií

Vyzrajte na astma

Hluboká dechová cvičení, která při józe provádíte, zvyšují kapacitu a zároveň i elasticitu plic. Proto pomáhá také při léčbě astmatu. Dechovým cvičením se rovněž uvolníte po psychické stránce. A bude se vám to hodit i v běžném pracovním či soukromém životě, kdy řešíte mnoho stresových situací. Vždy si v těchto chvílích vzpomeňte na dechové cvičení, a než začnete panikařit, pořádně si zadýchejte.

dech
Dechová cvičení klidní mysl a zlepšují cirkulaci krve.

Vyléčí křečové žíly

Bikram i hot jóga příznivě působí i na náš krevní oběh. Při protahování stlačujeme tepny, žlázy a orgány, ke kterým se po uvolnění polohy dostane okysličená krev. Tělo se tak pročistí, zbaví škodlivých toxinů a získá tolik potřebnou energii. A protože bikram jóga detoxikuje samotné tepny, zbavuje naše tělo i arteriosklerózy a křečových žil.

Spíte hlubokým spánkem

Trpíte nespavostí? Jestli existuje nějaký zaručený recept na nespavost, pak je to právě bikram a hot jóga. Zklidňují nervovou soustavu a správně prováděními pozicemi prokrvují spánkové centrum v mozku. Každý den před spaním nezapomeňte aspoň tři minuty věnovat dechovému cvičení. Uvidíte, že pak budete spát jako miminko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nespavost je nebezpečná. Tipy, jak usnout hravě a bez počítání oveček

Nahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek