Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Proč začít s bikram nebo hot jógou? Seznam benefitů je dlouhý

Hot jóga není bikram jóga. Mezi těmito jógovými praktikami je několik rozdílů, mnohé ale naopak mají společné. Proč hot či bikram jógu zkusit? Důvodů máte mnoho.
bikram
Hot nebo bikram jóga? Každá má něco do sebe.

08. 06. 2022

Hlavní rozdíly

Bikram jóga

Bikram jóga je forma hatha jógy, která pracuje s konkrétními vybranými pozicemi v kombinaci se správným dechovým cvičením. Jejím zakladatelem je Američan původem z Indie Bikram Choudhury. Bikram jóga se praktikuje v místnosti vytopené na 40 až 42 stupňů Celsia a její součástí je přesně dvacet šest pozic hatha jógy, které se nikdy nemění.

Hot jóga

Naopak hot jóga vychází z vinyasa jógy, která čítá několik smysluplně propojených póz. Hot jóga se praktikuje v místnosti s teplotou od 37 do 42 stupňů Celsia.

Jak u bikram jógy, tak i u hot jógy se ale vždycky pořádně zapotíte, a to nejen díky náročnějším pozicím, ale i vysoké teplotě. Výhodou tohoto stylu jógy je, že při ní skutečně hubnete.

jóga
Na hodinu můžete sama, nebo z toho udělejte pravidelný zážitek s kamarádkami.

Rozdíl mezi nimi ovšem spočívá i v délce lekce. Zatímco bikram jóga trvá přesně devadesát minut, hot jogu praktikujete pouze šedesát minut. U bikram jógy se také klade velký důraz na disciplínu. Plníte, co vám řekne lektor, neodmlouváte ani neskuhráte. Hot jóga v tomto ohledu bývá o něco mírnější, a když zkrátka už nemůžete, odpočinete si. Každá hodina hot jógy také může být jiná a jednotlivé ásany (pozice), se mohou měnit. Hot jóga je pokaždé stejná.

V místnosti určené pro bikram jógu také často bývají přítomna zrcadla, u hot jógy už takovou samozřejmostí nejsou, neboť někteří lektoři hot jógy tvrdí, že jsou zrcadla rušivá. Záleží však na úhlu pohledu, neboť mnohým ženám i mužům zrcadla pomáhají dostat se lépe do pozic, které ještě příliš neovládají.

Hýčkejte své zdraví

Proč byste se ale u hot nebo bikram jógy měla potit? K čemu je dobré trávit hodinu nebo hodinu a půl v přetopené místnosti a snažit se dostat do nemožných pozic v potu tváře? Jednoduše proto, že vám taková jóga zlepší náladu a ještě uděláte něco pro své zdraví.

K TÉMATUHubnoucí proměny, které vám dokáží, že všechno jde, když je dostatek chuti a vůle!

Co všechno hot a bikram jóga dokážou?

Zbavíte se vysokého tlaku

Bikram nebo hot jóga pomáhá řešit problémy s vysokým tlakem. Když se hýbete a spotřebováváte energii, samovolně dochází ke snížení procenta tělesného tuku, dále se také vaše tělo zbavuje soli a nadměrných tekutin. To vše pomáhá při léčbě hypertenze.

Na nízký tlak

Někdo má ale naopak problémy s nízkým tlakem. Motá se vám po ránu často hlava? Dejte si hrnek vaší oblíbené kávy nebo sklenici vody s hořčíkem a vyrazte na hot či bikram jógu. Už po pár lekcích sama poznáte, že se vám hlava tak často nemotá. Ovšem za předpokladu, že doplňujete tekutiny pomocí nealkoholických nápojů.

Přirozené hubnutí

Skutečně hubnete. Zatímco při klasické józe toho příliš nezhubnete (spíše posilujete a získáváte svalovou hmotu), při józe ve vyhřáté místnosti skutečně pozorujete výrazný úbytek kil už po několika lekcích.

Rozhýbejte klouby

Máte zkrácené svaly a často vás bolí klouby? Pak je pro vás hot jóga nebo bikram jóga jako stvořená. Vyšší teplota v místnosti vaše svalstvo a klouby uvolní, přirozeně prokrví a jógové ásany vám pak jdou skoro samy, aniž by vás něco bolelo.

Účinný lék na migrénu

Rovněž jsou tyto formy jógy vhodné pro ty ženy, které často bolí hlava nebo trpí na migrény. Migrény často způsobují skřípnuté nervy v krční oblasti, případně v ramenech nebo zádových svalech a poctivě prováděnými jógovými pozicemi můžete všechny tyto problémy odstranit už po pár pravidelných lekcích.

Zatočte s cukrovkou

To ale rozhodně není vše, co jógou ve vyhřáté místnosti můžete dokázat. Pokud trpíte cukrovkou, můžete se zbavit i jí. Jóga společně s vyváženou stravou bohatou na bílkoviny snižují hladinu cukru v krvi.

K TÉMATUMěsíček lékařský. Využijte ho v kuchyni i pro zdraví. Připravte si tinkturu, mast nebo olej

Vyzrajte na astma

Hluboká dechová cvičení, která při józe provádíte, zvyšují kapacitu a zároveň i elasticitu plic. Proto pomáhá také při léčbě astmatu. Dechovým cvičením se rovněž uvolníte po psychické stránce. A bude se vám to hodit i v běžném pracovním či soukromém životě, kdy řešíte mnoho stresových situací. Vždy si v těchto chvílích vzpomeňte na dechové cvičení, a než začnete panikařit, pořádně si zadýchejte.

dech
Dechová cvičení klidní mysl a zlepšují cirkulaci krve.

Vyléčí křečové žíly

Bikram i hot jóga příznivě působí i na náš krevní oběh. Při protahování stlačujeme tepny, žlázy a orgány, ke kterým se po uvolnění polohy dostane okysličená krev. Tělo se tak pročistí, zbaví škodlivých toxinů a získá tolik potřebnou energii. A protože bikram jóga detoxikuje samotné tepny, zbavuje naše tělo i arteriosklerózy a křečových žil.

Spíte hlubokým spánkem

Trpíte nespavostí? Jestli existuje nějaký zaručený recept na nespavost, pak je to právě bikram a hot jóga. Zklidňují nervovou soustavu a správně prováděními pozicemi prokrvují spánkové centrum v mozku. Každý den před spaním nezapomeňte aspoň tři minuty věnovat dechovému cvičení. Uvidíte, že pak budete spát jako miminko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nespavost je nebezpečná. Tipy, jak usnout hravě a bez počítání oveček

Nahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.

Nepřehlédněte

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek