Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Proč začít s bikram nebo hot jógou? Seznam benefitů je dlouhý

Hot jóga není bikram jóga. Mezi těmito jógovými praktikami je několik rozdílů, mnohé ale naopak mají společné. Proč hot či bikram jógu zkusit? Důvodů máte mnoho.
bikram
Hot nebo bikram jóga? Každá má něco do sebe.

08. 06. 2022

Hlavní rozdíly

Bikram jóga

Bikram jóga je forma hatha jógy, která pracuje s konkrétními vybranými pozicemi v kombinaci se správným dechovým cvičením. Jejím zakladatelem je Američan původem z Indie Bikram Choudhury. Bikram jóga se praktikuje v místnosti vytopené na 40 až 42 stupňů Celsia a její součástí je přesně dvacet šest pozic hatha jógy, které se nikdy nemění.

Hot jóga

Naopak hot jóga vychází z vinyasa jógy, která čítá několik smysluplně propojených póz. Hot jóga se praktikuje v místnosti s teplotou od 37 do 42 stupňů Celsia.

Jak u bikram jógy, tak i u hot jógy se ale vždycky pořádně zapotíte, a to nejen díky náročnějším pozicím, ale i vysoké teplotě. Výhodou tohoto stylu jógy je, že při ní skutečně hubnete.

jóga
Na hodinu můžete sama, nebo z toho udělejte pravidelný zážitek s kamarádkami.

Rozdíl mezi nimi ovšem spočívá i v délce lekce. Zatímco bikram jóga trvá přesně devadesát minut, hot jogu praktikujete pouze šedesát minut. U bikram jógy se také klade velký důraz na disciplínu. Plníte, co vám řekne lektor, neodmlouváte ani neskuhráte. Hot jóga v tomto ohledu bývá o něco mírnější, a když zkrátka už nemůžete, odpočinete si. Každá hodina hot jógy také může být jiná a jednotlivé ásany (pozice), se mohou měnit. Hot jóga je pokaždé stejná.

V místnosti určené pro bikram jógu také často bývají přítomna zrcadla, u hot jógy už takovou samozřejmostí nejsou, neboť někteří lektoři hot jógy tvrdí, že jsou zrcadla rušivá. Záleží však na úhlu pohledu, neboť mnohým ženám i mužům zrcadla pomáhají dostat se lépe do pozic, které ještě příliš neovládají.

Hýčkejte své zdraví

Proč byste se ale u hot nebo bikram jógy měla potit? K čemu je dobré trávit hodinu nebo hodinu a půl v přetopené místnosti a snažit se dostat do nemožných pozic v potu tváře? Jednoduše proto, že vám taková jóga zlepší náladu a ještě uděláte něco pro své zdraví.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 6.-7. 10. 2018 Pečujte o svou pokožku a pozor na karmu!

Co všechno hot a bikram jóga dokážou?

Zbavíte se vysokého tlaku

Bikram nebo hot jóga pomáhá řešit problémy s vysokým tlakem. Když se hýbete a spotřebováváte energii, samovolně dochází ke snížení procenta tělesného tuku, dále se také vaše tělo zbavuje soli a nadměrných tekutin. To vše pomáhá při léčbě hypertenze.

Na nízký tlak

Někdo má ale naopak problémy s nízkým tlakem. Motá se vám po ránu často hlava? Dejte si hrnek vaší oblíbené kávy nebo sklenici vody s hořčíkem a vyrazte na hot či bikram jógu. Už po pár lekcích sama poznáte, že se vám hlava tak často nemotá. Ovšem za předpokladu, že doplňujete tekutiny pomocí nealkoholických nápojů.

Přirozené hubnutí

Skutečně hubnete. Zatímco při klasické józe toho příliš nezhubnete (spíše posilujete a získáváte svalovou hmotu), při józe ve vyhřáté místnosti skutečně pozorujete výrazný úbytek kil už po několika lekcích.

Rozhýbejte klouby

Máte zkrácené svaly a často vás bolí klouby? Pak je pro vás hot jóga nebo bikram jóga jako stvořená. Vyšší teplota v místnosti vaše svalstvo a klouby uvolní, přirozeně prokrví a jógové ásany vám pak jdou skoro samy, aniž by vás něco bolelo.

Účinný lék na migrénu

Rovněž jsou tyto formy jógy vhodné pro ty ženy, které často bolí hlava nebo trpí na migrény. Migrény často způsobují skřípnuté nervy v krční oblasti, případně v ramenech nebo zádových svalech a poctivě prováděnými jógovými pozicemi můžete všechny tyto problémy odstranit už po pár pravidelných lekcích.

Zatočte s cukrovkou

To ale rozhodně není vše, co jógou ve vyhřáté místnosti můžete dokázat. Pokud trpíte cukrovkou, můžete se zbavit i jí. Jóga společně s vyváženou stravou bohatou na bílkoviny snižují hladinu cukru v krvi.

K TÉMATU  Kvasinková infekce postihuje hned několik míst na těle. Co dělat a co jíst, když se kvasinky přemnoží?

Vyzrajte na astma

Hluboká dechová cvičení, která při józe provádíte, zvyšují kapacitu a zároveň i elasticitu plic. Proto pomáhá také při léčbě astmatu. Dechovým cvičením se rovněž uvolníte po psychické stránce. A bude se vám to hodit i v běžném pracovním či soukromém životě, kdy řešíte mnoho stresových situací. Vždy si v těchto chvílích vzpomeňte na dechové cvičení, a než začnete panikařit, pořádně si zadýchejte.

dech
Dechová cvičení klidní mysl a zlepšují cirkulaci krve.

Vyléčí křečové žíly

Bikram i hot jóga příznivě působí i na náš krevní oběh. Při protahování stlačujeme tepny, žlázy a orgány, ke kterým se po uvolnění polohy dostane okysličená krev. Tělo se tak pročistí, zbaví škodlivých toxinů a získá tolik potřebnou energii. A protože bikram jóga detoxikuje samotné tepny, zbavuje naše tělo i arteriosklerózy a křečových žil.

Spíte hlubokým spánkem

Trpíte nespavostí? Jestli existuje nějaký zaručený recept na nespavost, pak je to právě bikram a hot jóga. Zklidňují nervovou soustavu a správně prováděními pozicemi prokrvují spánkové centrum v mozku. Každý den před spaním nezapomeňte aspoň tři minuty věnovat dechovému cvičení. Uvidíte, že pak budete spát jako miminko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nespavost je nebezpečná. Tipy, jak usnout hravě a bez počítání oveček

Nahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Všude kolem sebe slyšíme, jak důležitá je poctivá hydratace těla, a to nejen pro zdravé fungování organismu jako takového, ale i z hlediska krásy naší pleti, pružnosti pokožky a nádherných vlasů. Pak je tu zase opačná stránka mince - neustále tipy a triky, jak nejlépe odvodnit svůj organismus v naději, že si díky tomu pomůžeme od pár kil. Jenže to ani zdaleka není spásou, naopak to může být těžký hazard se zdravím.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.

Nepřehlédněte

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek