Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Proč začít s bikram nebo hot jógou? Seznam benefitů je dlouhý

Hot jóga není bikram jóga. Mezi těmito jógovými praktikami je několik rozdílů, mnohé ale naopak mají společné. Proč hot či bikram jógu zkusit? Důvodů máte mnoho.
bikram
Hot nebo bikram jóga? Každá má něco do sebe.

08. 06. 2022

Hlavní rozdíly

Bikram jóga

Bikram jóga je forma hatha jógy, která pracuje s konkrétními vybranými pozicemi v kombinaci se správným dechovým cvičením. Jejím zakladatelem je Američan původem z Indie Bikram Choudhury. Bikram jóga se praktikuje v místnosti vytopené na 40 až 42 stupňů Celsia a její součástí je přesně dvacet šest pozic hatha jógy, které se nikdy nemění.

Hot jóga

Naopak hot jóga vychází z vinyasa jógy, která čítá několik smysluplně propojených póz. Hot jóga se praktikuje v místnosti s teplotou od 37 do 42 stupňů Celsia.

Jak u bikram jógy, tak i u hot jógy se ale vždycky pořádně zapotíte, a to nejen díky náročnějším pozicím, ale i vysoké teplotě. Výhodou tohoto stylu jógy je, že při ní skutečně hubnete.

jóga
Na hodinu můžete sama, nebo z toho udělejte pravidelný zážitek s kamarádkami.

Rozdíl mezi nimi ovšem spočívá i v délce lekce. Zatímco bikram jóga trvá přesně devadesát minut, hot jogu praktikujete pouze šedesát minut. U bikram jógy se také klade velký důraz na disciplínu. Plníte, co vám řekne lektor, neodmlouváte ani neskuhráte. Hot jóga v tomto ohledu bývá o něco mírnější, a když zkrátka už nemůžete, odpočinete si. Každá hodina hot jógy také může být jiná a jednotlivé ásany (pozice), se mohou měnit. Hot jóga je pokaždé stejná.

V místnosti určené pro bikram jógu také často bývají přítomna zrcadla, u hot jógy už takovou samozřejmostí nejsou, neboť někteří lektoři hot jógy tvrdí, že jsou zrcadla rušivá. Záleží však na úhlu pohledu, neboť mnohým ženám i mužům zrcadla pomáhají dostat se lépe do pozic, které ještě příliš neovládají.

Hýčkejte své zdraví

Proč byste se ale u hot nebo bikram jógy měla potit? K čemu je dobré trávit hodinu nebo hodinu a půl v přetopené místnosti a snažit se dostat do nemožných pozic v potu tváře? Jednoduše proto, že vám taková jóga zlepší náladu a ještě uděláte něco pro své zdraví.

K TÉMATU  Hubnutí po menopauze? Dodržujte několik pravidel a přibírání se už nemusíte bát

Co všechno hot a bikram jóga dokážou?

Zbavíte se vysokého tlaku

Bikram nebo hot jóga pomáhá řešit problémy s vysokým tlakem. Když se hýbete a spotřebováváte energii, samovolně dochází ke snížení procenta tělesného tuku, dále se také vaše tělo zbavuje soli a nadměrných tekutin. To vše pomáhá při léčbě hypertenze.

Na nízký tlak

Někdo má ale naopak problémy s nízkým tlakem. Motá se vám po ránu často hlava? Dejte si hrnek vaší oblíbené kávy nebo sklenici vody s hořčíkem a vyrazte na hot či bikram jógu. Už po pár lekcích sama poznáte, že se vám hlava tak často nemotá. Ovšem za předpokladu, že doplňujete tekutiny pomocí nealkoholických nápojů.

Přirozené hubnutí

Skutečně hubnete. Zatímco při klasické józe toho příliš nezhubnete (spíše posilujete a získáváte svalovou hmotu), při józe ve vyhřáté místnosti skutečně pozorujete výrazný úbytek kil už po několika lekcích.

Rozhýbejte klouby

Máte zkrácené svaly a často vás bolí klouby? Pak je pro vás hot jóga nebo bikram jóga jako stvořená. Vyšší teplota v místnosti vaše svalstvo a klouby uvolní, přirozeně prokrví a jógové ásany vám pak jdou skoro samy, aniž by vás něco bolelo.

Účinný lék na migrénu

Rovněž jsou tyto formy jógy vhodné pro ty ženy, které často bolí hlava nebo trpí na migrény. Migrény často způsobují skřípnuté nervy v krční oblasti, případně v ramenech nebo zádových svalech a poctivě prováděnými jógovými pozicemi můžete všechny tyto problémy odstranit už po pár pravidelných lekcích.

Zatočte s cukrovkou

To ale rozhodně není vše, co jógou ve vyhřáté místnosti můžete dokázat. Pokud trpíte cukrovkou, můžete se zbavit i jí. Jóga společně s vyváženou stravou bohatou na bílkoviny snižují hladinu cukru v krvi.

K TÉMATU  Pít hodně nebo málo vody? Jaké mýty panují kolem pitného režimu? A co vašemu tělu prospěje nejvíce?

Vyzrajte na astma

Hluboká dechová cvičení, která při józe provádíte, zvyšují kapacitu a zároveň i elasticitu plic. Proto pomáhá také při léčbě astmatu. Dechovým cvičením se rovněž uvolníte po psychické stránce. A bude se vám to hodit i v běžném pracovním či soukromém životě, kdy řešíte mnoho stresových situací. Vždy si v těchto chvílích vzpomeňte na dechové cvičení, a než začnete panikařit, pořádně si zadýchejte.

dech
Dechová cvičení klidní mysl a zlepšují cirkulaci krve.

Vyléčí křečové žíly

Bikram i hot jóga příznivě působí i na náš krevní oběh. Při protahování stlačujeme tepny, žlázy a orgány, ke kterým se po uvolnění polohy dostane okysličená krev. Tělo se tak pročistí, zbaví škodlivých toxinů a získá tolik potřebnou energii. A protože bikram jóga detoxikuje samotné tepny, zbavuje naše tělo i arteriosklerózy a křečových žil.

Spíte hlubokým spánkem

Trpíte nespavostí? Jestli existuje nějaký zaručený recept na nespavost, pak je to právě bikram a hot jóga. Zklidňují nervovou soustavu a správně prováděními pozicemi prokrvují spánkové centrum v mozku. Každý den před spaním nezapomeňte aspoň tři minuty věnovat dechovému cvičení. Uvidíte, že pak budete spát jako miminko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nespavost je nebezpečná. Tipy, jak usnout hravě a bez počítání oveček

Nahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přizpůsobte koupelnu vašim představám. Koupelnové baterie pro umyvadla mohou mít dnes téměř jakýkoli design. Trendy je matné černé zpracování nebo LED žárovky, které osvětlují proud vody.
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Tahle kočka zůstává nerada doma sama, a tak se spolu se svým páníčkem pohybuje po městě i na motorce. Nestrpí ovšem žádnou potupnou krabici nebo přepravku, a cestuje raději jako běžný spolujezdec. Vypadá to, že byla dobře proškolená o bezpečnosti na vozovce. Už jste viděly něco podobného třeba u vás ve městě?
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Po kom je to dítě tak divoké? Udělala jsem někde chybu při výchově? Nebo jsou to prostě geny?
Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
Od teď pochopíte, proč má Harry Potter svojí Hedviku. Říká se, že jsou sovy moudré, ale určitě jsou krásné a roztomilé. Tito predátoři mají svůj unikátní vzhled hlavně díky obrovským očím, a přestože jsou to majestátní ptáci, umí si pěkně zablbnout. Podívejte se, jak si dovedou hrát.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Vinný sklípek vyžaduje podzemní prostor, kde si budete moci naplno vychutnat tu pravou atmosféru posezení s přáteli nad sklenkou vína. Pokud sklepní prostory nemáte, můžete originální způsob uskladnění vína vymyslet i v kuchyni nebo obýváku.
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.

Výběr článků

Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.
Bojujete s přebytečnými kily? Už nevíte, co máte udělat, abyste se jich stoprocentně zbavili? Je načase vsadit veškerá esa v rukávu na hubnoucí potraviny, respektive na potraviny, po kterých se hubne.

Nepřehlédněte

„Chtěla jsem dětem stačit, abych nefuněla po pár krocích jako parní lokomotiva. A samozřejmě jsem chtěla, aby měl manžel zpět tu ženu, kterou před lety poznal. A musím se přiznat, že jsem to dělala i kvůli svému sebevědomí a také zdraví.,“ svěřuje se usměvavá Tereza. Po několika neúspěšných pokusech o zhubnutí si mladá maminka Tereza našla cestu pomocí OB kliniky v Praze. Vzorem jí byla kamarádka, která sama podstoupila chirurgickou léčbu a motivací manžel a dvě malé děti.
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek