Úterý , 04. 10. 2022

František

Nela v koučinku: Ven z bludného kruhu, než se mi zamotá hlava

První červnový koučink s Nelou. Jak si během prodlouženého intervalu mezi sezeními s Marcelou vedla a co jí přinesl tento skoro letní?
hlava
ilustrační obrázek

20. 06. 2022

Znáte tu metodu tanečnic a baletek, kterak metat piruety, aniž by se vám motala hlava? Určitě ano, ale abychom byli na stejné vlně, tak pro jistotu popíšu. Dneska jsem to zrovna učila mou malou drahou „Všechno“. Moc ráda se točí a užívá si, jak se kolem ní motá sukýnka nebo šaty… je tady a teď (jak já jí to někdy závidím a zase si to trénuju, aspoň minutku denně) a klidně se z toho se smíchem posadí na zadeček. Ale k věci.

Ať se vám nezamotá hlava

Je potřeba mít jeden bod, na ten fixovat kukadla co nejdýl to v otočce jde, a pak hlavu bleskem otočit a zas se zaměřit pohledem na ten samý bod. Ona to na první pohled není žádná věda a když už to navíc člověk už zná… Ale když to neví? Pak se bude točit třeba jen třikrát a žuchne, a bude mít kolem sebe veselej kolotoč z okolního světa. A než na to jeden přijde, tak to trvá. Když se mu poštěstí na řešení vůbec kápnout.

kolotoč
ilustrační obrázek

Kam tím mířím? Protože byla mezi koučinky s Marcelou docela pauza, poslední týden už jsem na sobě pozorovala, že jsem napružená a do vrtule jdu bez požádání, na plnej výkon, a to více méně jen tak. Akorát jsem si nechtěla přiznat proč.

Terminus technicus

Vezmu to retrospektivně – po koučinku se mi ohromně ulevilo. Najednou byla hlava prázdná, všechno zlíčko, který si tam lebedilo a už dost bobtnalo, mohlo ven. Po hodině „tahání“ emočních rovnic z mojí myslivny si troufám říct, že jsme byly s Marcelou lehce utavené obě. Ale ten pocit byl boží. Kdybych měla míček v hlavě, mohl by si tam skákat od stěny na stěnu a nic by mu nestálo v rozletu. Máte nějaký „pet peeve“? Jojo, já vím, každej dneska musí používat nějakej americkej terminus technikus… mně to taky přijde trapný. Ale lepší výraz pro to nemám.

Je to takové moje překladatelovo blaho, tenhle výraz. Prostě něco, co jen vás přivádí k šílenství, představte si cokoli, co téměř všechny ostatní nechává klidné, ale ve vás to vzbuzuje výbuch, za který by se ani slečna Etna nemusela stydět (můj případ), když držíte v ruce nějaký odpadek (slupku od banánu) a nemůžete najít odpadkový koš… tak jdete, strašně vás to štve a nakonec najdete. Mrsk ho tam a! Úlevný pocite vítej.

K TÉMATU  Katka (54): Syn je gay. Jak se mám zachovat, když to neschvaluju?

Nově objevený programy

Během posledního koučinku jsem se objevila další vrstvy mých „přesvědčení“ a programů v hlavě. Možná jen tenký, ony se ty dveře do dalších vrstev vašich zakořeněných rovnic v hlavě ne vždy chtějí otevřít a páčit je nemá smysl, každopádně úleva to byla veliká.

Shrnutí? Ona si na to ta hlava navykne, že si může „odložit“. Že s ní trénujete nové dovednosti (otáčení emočních rovnic, jejich filmování). A když na svém životě chcete pracovat, tak vás podrží a pěkně to na koučku Marcelu vybalí.

úleva
ilustrační obrázek

A co to tady ta Nela blábolila o tom kolotoči? Tak prvně, uznejte, že ten kůň je parádní (vlaječky ignoruju). Za druhé, teď jsem se dostala do takové myšlenkové smyčky. Ze všech oblastí života nám v emočních rovnicích vycházelo, že se bojím komunikovat. Čím víc rovnic, a čím víc filmování, tím spíš se hlava nový a chtěný program naučí. A že jich tentokrát bylo. Takže jsem se vlastně motala v kruhu.

Jako jízda je to fajn. Žádná centrifuga, cesta známá, stále stejná, a stále bez šance dosáhnout cíle. Proto je fajn mít někoho, kdo vám nejdřív dá ten pevný bod, aby se vám šiška nemotala, pomůže vám slézt z toho plastovýho koně a vy pak můžete nabrat směr a jít si za svým cílem. To je pro mě správný koučink.

A protože když člověk jede v tom kolotoči dlouho, pak se mu ta hlava nejdřív motá a nožičky jsou takový vtipně gumový (jako když se malé dítě učí chodit a štráduje si to jako správný námořník zpátky ke své bárce), tak někdy člověk zakopne, někdy si z toho hrcne na zem a někdy kousek uhne z cesty.

Mozek už je prostě takovej

Abych se tady jen nechválila, budu upřímná – ta pauza byla znát. Trochu jsem se bála, že třeba Marcelu naštvu, když nevydržím každý den zapisovat pocity, myšlenky. Naštěstí mě předběhla a smála se, že je to zcela normální, že mozek je prostě takový, že má postupně tendenci ustávat ve snažení.

K TÉMATU  Erika (48): Po dvaceti letech se objevila manželova 15letá dcera

A další důležitá věc, která mi lehce unikla je, že když se něco nedaří, změna v chování, v přemýšlení nebo úkol, který jsme si s Marcelou vytyčily, je to věc, která se má zapsat do týdenní zprávy. Pak s ní pracujeme dál. Já si totiž jedu v tom kolotoči, že dostanu-li úkol, musím ho hned splnit, dokonale. Jinak jsem přece totální a ukázková představa selhání lidstva. Muhehe.

kolotoč
ilustrační obrázek

Paretův princip

Slibem nezarmoutíš… Ale já sliby plním. Jaký? Že napíšu i konkrétní výstupy, nové dovednosti. Egu udělám „malá malá“ a povím vám to: „Neumíš plánovat, Nelo“. Au! Já mám přece diář plný! A jak, panečku, od rána do půlnoci a někdy i déle. A pak se divím, že toho mám moc. Že nemám čas na dítě, na sebe, uklidit x kubíků dřeva než zmokne, posekat mé drahé lány, dumat o svém podnikání nebo (ach bože) jen tak chvíli tupě zírat do zdi… a někdy nestihnu ani vzít dobrým přátelům telefon. Pak mám akorát špatné svědomí a náladu na draka. Aha. Zas má Marcela pravdu. Tak co s tím? Mám od ní jednu radu.

80/20. Paretovo pravidlo. Znám, známe, znáte. Ale řídím(e) se tím? Já ne. Lehce sklouznu do detailů a honby za odškrtnutím úkolu nehledě na jeho finální přínos a důležitost.

Úkol zní jasně: vybrat 20 % činností, co přinesou 80 % peněz, posunu, zisku, dovedností, znalostí… Zbylých 80 % napsat pod čáru a sunout. Plánovat i čas pro sebe. Ne v duchu. Ne až náhodou bude čas. Protože on nebude. Napsat do diáře. Počítat s nahodilými událostmi. Těm říkám, že mi něco do smělých plánů „hodí vidle“, a když se tak stane, pak se hněvám. Nově se učím s vidlema počítat a je to pro mě snazší. Tak zemědělskému náčiní zdar a metodě koučinku Emočních rovnic taktéž.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nela v koučinku: Velikonoční emoční jízda po Skypu

Nela v koučinku: Dubnový koučink pro hodný holky a kde mi končí hranice

Zdroje článku:
https://www.marcelahlavackova.cz/post/ven-z-bludného-kruhu
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Všichni víme, že současná doba není zrovna dvakrát příhodná. Všechno kolem nás zdražuje, najednou zaplatíme víc nejen na jídle, ale i na energiích či pohonných hmotách, ale výplata zůstává stejná. Doba utrácení tak pomalu mizí v nedohlednu a nám nezbývá nic jiného, než si prostě utáhnout opasky. Na čem se dá alespoň trochu ušetřit? Mrkněte na pár tipů.
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.

Nepřehlédněte

„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek