Středa , 29. 11. 2023

Zina

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Matky samoživitelky to nemají lehké
zdroj: 123RF.com

13. 12. 2018

Tohle není veselé odlehčené téma ze života matky samoživitelky, protože realita je mnohdy jiná. Nejsou samozřejmě všechny případy stejné, a tak vždy záleží na tom, jak si s tím poradíte a jak na svou situaci nahlížíte. Z odpovědí na dotazy na internetových fórech vyplývá, co takové ženy trápí nejvíc. Pojďme se na to podívat blíže.

Finance

Peníze, peníze, peníze. Je to bod č. 1, co trápí ženy, které zůstaly samy s dětmi. Představte si, že vám trvale vypadne jeden příjem v rodině. Dlouhodobě. Je pak složité uhradit všechny složenky, nájem, kroužky pro děti, ale mnohdy se ženy potýkají i s tím, aby vyšlo na základní potřeby, léky atd. Výpočet toho, kolik pak zbývá na měsíc, je smutný. Některé se zmiňují i o částkách kolem 2000 Kč na měsíc, to je v přepočtu 66 Kč /den. Co vy? Dokázali byste z toho vyžít? Řešením je využít všech možných státních příspěvků, které se nabízí. Neopomínejte ani otce dítěte, výživné na dítě je vždy přizpůsobeno výši jeho příjmů, ale přispívat musí.

Stigmatizace

Stejně si za to může sama. A další podobné věty, které šmahem odsuzují, jsou ještě stále běžné. A nejen ze strany okolí, ale i úředníci na příslušných odborech nebo na OSPODu se tak mnohdy chovají. Na jednu stranu je jejich nedůvěra pochopitelná, kolik už viděli případů… Jenže ne všechny jsou stejné a právě tento přístup sebevědomí moc nepřidá. Na internetu jistě ale najdete skupiny, ve kterých právě matky v podobné situaci vše probírají a hlavně se dokážou podpořit. Nikdy v tom nejste sama.

Práce

Další body jsou v podstatě propojené. Jak najít dobrou práci, když máte malé dítě? Ve velkých městech je to snazší. V menších městech moc snížených úvazků či společností s firemní školkou nenajdete. Tak nastupujete do prací, které jsou podřadnější než ty, na které máte vzdělání i praxi. Výsledkem je méně peněz. Jedinou šancí je pak hlídání od prarodičů, přátel nebo dalších maminek ze školky, školy atd. Právě pomoc maminek z okolí může být řešením. Vaše dítě tak může pobýt hodinu či dvě s kamarádem ze školky nebo družiny a vy za to pak vezmete děti o víkendu na výlet. Situace je pak výhodná pro všechny.

K TÉMATU  Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Bydlení

Pokud nemáte něco svého, najít nájemné bydlení je trápení. Nejvíce zatěžující je jistina ve výši několika nájmů dopředu a případná provize realitní kanceláři za zprostředkování bydlení. Většinou si ale nemohou pak vybrat čtvrť, ve které chtějí bydlet a do práce nebo školy a školky pak dojíždějí mnohdy hodinu i déle. Dle slov jedné maminky je to: „..takový trochu oříšek, já díky tomu jezdím do práce dvě hodiny a bydlím v nevyhovujících podmínkách, které mi stejně vezmou většinu platu.“. Existují i nadace, které nabízejí podporu a uhrazení právě těchto kaucí. V příštím článku vám přineseme přesný výčet toho, kde můžete o podporu zažádat.

Hlídání a čas pro sebe

Každá z nás potřebuje občas chvilku pro sebe, na oddych, relaxaci. Jakou formu si zvolíme je jedno. Někdo běhá, jiný kouká na televizi. Jenže takového času není nazbyt. A nejenom pro sebe, ale i pro dítě. Pro veškeré povinnosti těmhle mámotátům nezbývá dost času jen tak být. Udělat si čas na společné čtení, procházky, hraní. Pokud najdou spolehlivé hlídání, většinou čas využijí na práci. A čas na pro sebe opět chybí. A nejen na relax. Potřeba sociálního kontaktu, pocit, že nejsem odříznutá od zbytku světa, zajít si na večeři, na víno, na kávu. Kromě toho, že na to většinou nejsou finance, jsme zase u otázky hlídání. Navíc, maminky mnohem raději přebytečnou korunu věnují svým dětem, než aby myslely na sebe. Je jednodušší pak podnikat akce s kamarádkami nebo prostě s maminkami spolužáků vašich dětí. Pobavíte se při tom vy i dítě. Sice to úplně není čas čistě jen pro vás, nicméně dítě bude spokojené a vy také nebudete sedět doma sama.

Snad nejvíc ale všem chybí pomocná ruka, s kým sdílet radosti i drobná trápení. Slovy jedné z maminek: „…nejvíc chybí mít se o koho opřít, spolehnout se na někoho. Někdo, kdo nás obejme a řekne, mám vás rád, společně to zvládneme.“ To společně je asi nejdůležitější. Ať už jsou to rodiče, prarodiče, dobrá kamarádka nebo přítel, společné úsměvy a rameno k opření potřebujeme asi každá, nejenom svobodné maminky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.

Nepřehlédněte

Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek