Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Matky samoživitelky to nemají lehké
zdroj: 123RF.com

13. 12. 2018

Tohle není veselé odlehčené téma ze života matky samoživitelky, protože realita je mnohdy jiná. Nejsou samozřejmě všechny případy stejné, a tak vždy záleží na tom, jak si s tím poradíte a jak na svou situaci nahlížíte. Z odpovědí na dotazy na internetových fórech vyplývá, co takové ženy trápí nejvíc. Pojďme se na to podívat blíže.

Finance

Peníze, peníze, peníze. Je to bod č. 1, co trápí ženy, které zůstaly samy s dětmi. Představte si, že vám trvale vypadne jeden příjem v rodině. Dlouhodobě. Je pak složité uhradit všechny složenky, nájem, kroužky pro děti, ale mnohdy se ženy potýkají i s tím, aby vyšlo na základní potřeby, léky atd. Výpočet toho, kolik pak zbývá na měsíc, je smutný. Některé se zmiňují i o částkách kolem 2000 Kč na měsíc, to je v přepočtu 66 Kč /den. Co vy? Dokázali byste z toho vyžít? Řešením je využít všech možných státních příspěvků, které se nabízí. Neopomínejte ani otce dítěte, výživné na dítě je vždy přizpůsobeno výši jeho příjmů, ale přispívat musí.

Stigmatizace

Stejně si za to může sama. A další podobné věty, které šmahem odsuzují, jsou ještě stále běžné. A nejen ze strany okolí, ale i úředníci na příslušných odborech nebo na OSPODu se tak mnohdy chovají. Na jednu stranu je jejich nedůvěra pochopitelná, kolik už viděli případů… Jenže ne všechny jsou stejné a právě tento přístup sebevědomí moc nepřidá. Na internetu jistě ale najdete skupiny, ve kterých právě matky v podobné situaci vše probírají a hlavně se dokážou podpořit. Nikdy v tom nejste sama.

Práce

Další body jsou v podstatě propojené. Jak najít dobrou práci, když máte malé dítě? Ve velkých městech je to snazší. V menších městech moc snížených úvazků či společností s firemní školkou nenajdete. Tak nastupujete do prací, které jsou podřadnější než ty, na které máte vzdělání i praxi. Výsledkem je méně peněz. Jedinou šancí je pak hlídání od prarodičů, přátel nebo dalších maminek ze školky, školy atd. Právě pomoc maminek z okolí může být řešením. Vaše dítě tak může pobýt hodinu či dvě s kamarádem ze školky nebo družiny a vy za to pak vezmete děti o víkendu na výlet. Situace je pak výhodná pro všechny.

K TÉMATU  Jak o Vánocích ušetřit? Inspirujte se našimi 7 tipy

Bydlení

Pokud nemáte něco svého, najít nájemné bydlení je trápení. Nejvíce zatěžující je jistina ve výši několika nájmů dopředu a případná provize realitní kanceláři za zprostředkování bydlení. Většinou si ale nemohou pak vybrat čtvrť, ve které chtějí bydlet a do práce nebo školy a školky pak dojíždějí mnohdy hodinu i déle. Dle slov jedné maminky je to: „..takový trochu oříšek, já díky tomu jezdím do práce dvě hodiny a bydlím v nevyhovujících podmínkách, které mi stejně vezmou většinu platu.“. Existují i nadace, které nabízejí podporu a uhrazení právě těchto kaucí. V příštím článku vám přineseme přesný výčet toho, kde můžete o podporu zažádat.

Hlídání a čas pro sebe

Každá z nás potřebuje občas chvilku pro sebe, na oddych, relaxaci. Jakou formu si zvolíme je jedno. Někdo běhá, jiný kouká na televizi. Jenže takového času není nazbyt. A nejenom pro sebe, ale i pro dítě. Pro veškeré povinnosti těmhle mámotátům nezbývá dost času jen tak být. Udělat si čas na společné čtení, procházky, hraní. Pokud najdou spolehlivé hlídání, většinou čas využijí na práci. A čas na pro sebe opět chybí. A nejen na relax. Potřeba sociálního kontaktu, pocit, že nejsem odříznutá od zbytku světa, zajít si na večeři, na víno, na kávu. Kromě toho, že na to většinou nejsou finance, jsme zase u otázky hlídání. Navíc, maminky mnohem raději přebytečnou korunu věnují svým dětem, než aby myslely na sebe. Je jednodušší pak podnikat akce s kamarádkami nebo prostě s maminkami spolužáků vašich dětí. Pobavíte se při tom vy i dítě. Sice to úplně není čas čistě jen pro vás, nicméně dítě bude spokojené a vy také nebudete sedět doma sama.

Snad nejvíc ale všem chybí pomocná ruka, s kým sdílet radosti i drobná trápení. Slovy jedné z maminek: „…nejvíc chybí mít se o koho opřít, spolehnout se na někoho. Někdo, kdo nás obejme a řekne, mám vás rád, společně to zvládneme.“ To společně je asi nejdůležitější. Ať už jsou to rodiče, prarodiče, dobrá kamarádka nebo přítel, společné úsměvy a rameno k opření potřebujeme asi každá, nejenom svobodné maminky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek