Úterý , 04. 10. 2022

František

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Matky samoživitelky to nemají lehké
zdroj: 123RF.com

13. 12. 2018

Tohle není veselé odlehčené téma ze života matky samoživitelky, protože realita je mnohdy jiná. Nejsou samozřejmě všechny případy stejné, a tak vždy záleží na tom, jak si s tím poradíte a jak na svou situaci nahlížíte. Z odpovědí na dotazy na internetových fórech vyplývá, co takové ženy trápí nejvíc. Pojďme se na to podívat blíže.

Finance

Peníze, peníze, peníze. Je to bod č. 1, co trápí ženy, které zůstaly samy s dětmi. Představte si, že vám trvale vypadne jeden příjem v rodině. Dlouhodobě. Je pak složité uhradit všechny složenky, nájem, kroužky pro děti, ale mnohdy se ženy potýkají i s tím, aby vyšlo na základní potřeby, léky atd. Výpočet toho, kolik pak zbývá na měsíc, je smutný. Některé se zmiňují i o částkách kolem 2000 Kč na měsíc, to je v přepočtu 66 Kč /den. Co vy? Dokázali byste z toho vyžít? Řešením je využít všech možných státních příspěvků, které se nabízí. Neopomínejte ani otce dítěte, výživné na dítě je vždy přizpůsobeno výši jeho příjmů, ale přispívat musí.

Stigmatizace

Stejně si za to může sama. A další podobné věty, které šmahem odsuzují, jsou ještě stále běžné. A nejen ze strany okolí, ale i úředníci na příslušných odborech nebo na OSPODu se tak mnohdy chovají. Na jednu stranu je jejich nedůvěra pochopitelná, kolik už viděli případů… Jenže ne všechny jsou stejné a právě tento přístup sebevědomí moc nepřidá. Na internetu jistě ale najdete skupiny, ve kterých právě matky v podobné situaci vše probírají a hlavně se dokážou podpořit. Nikdy v tom nejste sama.

Práce

Další body jsou v podstatě propojené. Jak najít dobrou práci, když máte malé dítě? Ve velkých městech je to snazší. V menších městech moc snížených úvazků či společností s firemní školkou nenajdete. Tak nastupujete do prací, které jsou podřadnější než ty, na které máte vzdělání i praxi. Výsledkem je méně peněz. Jedinou šancí je pak hlídání od prarodičů, přátel nebo dalších maminek ze školky, školy atd. Právě pomoc maminek z okolí může být řešením. Vaše dítě tak může pobýt hodinu či dvě s kamarádem ze školky nebo družiny a vy za to pak vezmete děti o víkendu na výlet. Situace je pak výhodná pro všechny.

K TÉMATU  Sendvičová generace. Mít na starosti dítě a starší nemocné rodiče je velice náročné. Jak situaci zvládnout po všech stránkách?

Bydlení

Pokud nemáte něco svého, najít nájemné bydlení je trápení. Nejvíce zatěžující je jistina ve výši několika nájmů dopředu a případná provize realitní kanceláři za zprostředkování bydlení. Většinou si ale nemohou pak vybrat čtvrť, ve které chtějí bydlet a do práce nebo školy a školky pak dojíždějí mnohdy hodinu i déle. Dle slov jedné maminky je to: „..takový trochu oříšek, já díky tomu jezdím do práce dvě hodiny a bydlím v nevyhovujících podmínkách, které mi stejně vezmou většinu platu.“. Existují i nadace, které nabízejí podporu a uhrazení právě těchto kaucí. V příštím článku vám přineseme přesný výčet toho, kde můžete o podporu zažádat.

Hlídání a čas pro sebe

Každá z nás potřebuje občas chvilku pro sebe, na oddych, relaxaci. Jakou formu si zvolíme je jedno. Někdo běhá, jiný kouká na televizi. Jenže takového času není nazbyt. A nejenom pro sebe, ale i pro dítě. Pro veškeré povinnosti těmhle mámotátům nezbývá dost času jen tak být. Udělat si čas na společné čtení, procházky, hraní. Pokud najdou spolehlivé hlídání, většinou čas využijí na práci. A čas na pro sebe opět chybí. A nejen na relax. Potřeba sociálního kontaktu, pocit, že nejsem odříznutá od zbytku světa, zajít si na večeři, na víno, na kávu. Kromě toho, že na to většinou nejsou finance, jsme zase u otázky hlídání. Navíc, maminky mnohem raději přebytečnou korunu věnují svým dětem, než aby myslely na sebe. Je jednodušší pak podnikat akce s kamarádkami nebo prostě s maminkami spolužáků vašich dětí. Pobavíte se při tom vy i dítě. Sice to úplně není čas čistě jen pro vás, nicméně dítě bude spokojené a vy také nebudete sedět doma sama.

Snad nejvíc ale všem chybí pomocná ruka, s kým sdílet radosti i drobná trápení. Slovy jedné z maminek: „…nejvíc chybí mít se o koho opřít, spolehnout se na někoho. Někdo, kdo nás obejme a řekne, mám vás rád, společně to zvládneme.“ To společně je asi nejdůležitější. Ať už jsou to rodiče, prarodiče, dobrá kamarádka nebo přítel, společné úsměvy a rameno k opření potřebujeme asi každá, nejenom svobodné maminky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!

Nepřehlédněte

Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek