Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Být na dítě sama není bůhví jaký med, to nám jistě potvrdí každá žena, která si tím prošla. Ať už se jedná a sociální, finanční nebo časovou nesvobodu. Jak si s tím vším poradit?
Matky samoživitelky to nemají lehké
zdroj: 123RF.com

13. 12. 2018

Tohle není veselé odlehčené téma ze života matky samoživitelky, protože realita je mnohdy jiná. Nejsou samozřejmě všechny případy stejné, a tak vždy záleží na tom, jak si s tím poradíte a jak na svou situaci nahlížíte. Z odpovědí na dotazy na internetových fórech vyplývá, co takové ženy trápí nejvíc. Pojďme se na to podívat blíže.

Finance

Peníze, peníze, peníze. Je to bod č. 1, co trápí ženy, které zůstaly samy s dětmi. Představte si, že vám trvale vypadne jeden příjem v rodině. Dlouhodobě. Je pak složité uhradit všechny složenky, nájem, kroužky pro děti, ale mnohdy se ženy potýkají i s tím, aby vyšlo na základní potřeby, léky atd. Výpočet toho, kolik pak zbývá na měsíc, je smutný. Některé se zmiňují i o částkách kolem 2000 Kč na měsíc, to je v přepočtu 66 Kč /den. Co vy? Dokázali byste z toho vyžít? Řešením je využít všech možných státních příspěvků, které se nabízí. Neopomínejte ani otce dítěte, výživné na dítě je vždy přizpůsobeno výši jeho příjmů, ale přispívat musí.

Stigmatizace

Stejně si za to může sama. A další podobné věty, které šmahem odsuzují, jsou ještě stále běžné. A nejen ze strany okolí, ale i úředníci na příslušných odborech nebo na OSPODu se tak mnohdy chovají. Na jednu stranu je jejich nedůvěra pochopitelná, kolik už viděli případů… Jenže ne všechny jsou stejné a právě tento přístup sebevědomí moc nepřidá. Na internetu jistě ale najdete skupiny, ve kterých právě matky v podobné situaci vše probírají a hlavně se dokážou podpořit. Nikdy v tom nejste sama.

Práce

Další body jsou v podstatě propojené. Jak najít dobrou práci, když máte malé dítě? Ve velkých městech je to snazší. V menších městech moc snížených úvazků či společností s firemní školkou nenajdete. Tak nastupujete do prací, které jsou podřadnější než ty, na které máte vzdělání i praxi. Výsledkem je méně peněz. Jedinou šancí je pak hlídání od prarodičů, přátel nebo dalších maminek ze školky, školy atd. Právě pomoc maminek z okolí může být řešením. Vaše dítě tak může pobýt hodinu či dvě s kamarádem ze školky nebo družiny a vy za to pak vezmete děti o víkendu na výlet. Situace je pak výhodná pro všechny.

K TÉMATUBabička na hlídání. Je to radost nebo povinnost a co když hlídat zrovna nechcete

Bydlení

Pokud nemáte něco svého, najít nájemné bydlení je trápení. Nejvíce zatěžující je jistina ve výši několika nájmů dopředu a případná provize realitní kanceláři za zprostředkování bydlení. Většinou si ale nemohou pak vybrat čtvrť, ve které chtějí bydlet a do práce nebo školy a školky pak dojíždějí mnohdy hodinu i déle. Dle slov jedné maminky je to: „..takový trochu oříšek, já díky tomu jezdím do práce dvě hodiny a bydlím v nevyhovujících podmínkách, které mi stejně vezmou většinu platu.“. Existují i nadace, které nabízejí podporu a uhrazení právě těchto kaucí. V příštím článku vám přineseme přesný výčet toho, kde můžete o podporu zažádat.

Hlídání a čas pro sebe

Každá z nás potřebuje občas chvilku pro sebe, na oddych, relaxaci. Jakou formu si zvolíme je jedno. Někdo běhá, jiný kouká na televizi. Jenže takového času není nazbyt. A nejenom pro sebe, ale i pro dítě. Pro veškeré povinnosti těmhle mámotátům nezbývá dost času jen tak být. Udělat si čas na společné čtení, procházky, hraní. Pokud najdou spolehlivé hlídání, většinou čas využijí na práci. A čas na pro sebe opět chybí. A nejen na relax. Potřeba sociálního kontaktu, pocit, že nejsem odříznutá od zbytku světa, zajít si na večeři, na víno, na kávu. Kromě toho, že na to většinou nejsou finance, jsme zase u otázky hlídání. Navíc, maminky mnohem raději přebytečnou korunu věnují svým dětem, než aby myslely na sebe. Je jednodušší pak podnikat akce s kamarádkami nebo prostě s maminkami spolužáků vašich dětí. Pobavíte se při tom vy i dítě. Sice to úplně není čas čistě jen pro vás, nicméně dítě bude spokojené a vy také nebudete sedět doma sama.

Snad nejvíc ale všem chybí pomocná ruka, s kým sdílet radosti i drobná trápení. Slovy jedné z maminek: „…nejvíc chybí mít se o koho opřít, spolehnout se na někoho. Někdo, kdo nás obejme a řekne, mám vás rád, společně to zvládneme.“ To společně je asi nejdůležitější. Ať už jsou to rodiče, prarodiče, dobrá kamarádka nebo přítel, společné úsměvy a rameno k opření potřebujeme asi každá, nejenom svobodné maminky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Nepřehlédněte

Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek