Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Nebojte se říci si o peníze. Váš čas a vaše vědomosti a zkušenosti jsou totiž cenným zbožím!

Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Nebojte se říct si o peníze
zdroj: 123RF.com

23. 01. 2019

Ve státní správě rostou platy automaticky, ale pokud se pohybujete v oblasti soukromého podnikání, pracujete pro živnostníky nebo dokonce – ať dobrovolně nebo tak trochu z donucení – vykonáváte práci na živnostenský list, málokdy vám šéf nebo klient nabídne víc peněz, než o co si řeknete. Nebojte se o peníze požádat.

Udělejte si průzkum

Někdy je jednoduché stanovit si cenu za práci, pokud se pohybujete v oboru a víte, kolik se průměrně platí například za hlídání dětí, žehlení, úklid domácnosti, ušití šatů. Složitější může být výpočet právě u tvůrčí práce, kde je třeba počítat nejen se stráveným časem, ale také s tím, že do práce vkládáte svou autorskou invenci. Ideální je podívat se na internetu. Například u zmíněného svetru, či jiných ručních prací, existují prodejní weby, kde tyto výrobky najdete a máte se od čeho odrazit. V případě reklamních prací, korektur a grafických návrhů, se podívejte na ceníky některých agentur.

A potom počítejte

Spočítejte si své náklady. To, že pracujete doma a nic vás to nestojí, není pravda.  Spotřebováváte více energie, vody, více svítíte, možná i topíte, než kdybyste chodili někam do zaměstnání. K tomu připočtěte opotřebení počítače nebo jiného nástroje, který k práci potřebujete, telefonní poplatky, internet, práci na vašich webových stránkách, kde prezentujete svou nabídku. Z toho by vám měly vyjít náklady, které máte na hodinu svého pracovního času. Ale ještě musíte počítat s výdaji na zdravotní a sociální pojištění, platbu daní, a konečně – musíte mít svůj zisk. Protože právě proto, abyste měli zisk, pracujete.

To je moc drahé! Tolik peněz za jednu knihu, čepici, cokoli…

Jak často slýchají tyto věty drobní živnostníci. Můžete uplést skvělý svetr, a když si spočítáte cenu materiálu a počet hodin, které jste nad ním strávila, je to tolik, že se bojíte takovou cenu navrhnout a pomyslíte si: Koupí to vůbec někdo? Zpočátku je těžké naučit se trvat na odpovídající ceně za svou práci a nenabízet slevy, sotva se takový vykutálený kupec objeví. Ale vy nemusíte nic vysvětlovat. Jen trvejte na svém.

K TÉMATU  Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Jednou mi zákazník řekl, že roční reklama v internetovém katalogu za 2500 Kč je drahá, a přitom měl nejnovější model luxusního automobilu. Když tohle zákazníci říkají, většinou si už připravují pole pro odmítnutí, protože nikdy koupit ani nechtěli. Říká se ale, že všechno má svou cenu a každá věc si najde svého kupce. Tak tomu věřte.

Platí na fakturu a stále se zpožďují

Pracujete pro velkou renomovanou firmu na živnostenský list. Výplaty svým pracovníkům platí včas, ale vám neustále zapomíná zaplatit v termínu. Je vám trapné se připomínat, ale pak se může stát, že už nebudete mít, z čeho zaplatit své účty. Určitě tam máte svého kontaktního pracovníka. Jakmile je faktura den po splatnosti, nebojte se ob den připomínat. Máte právo za odvedenou práci dostat peníze v zákonné lhůtě a nebojte se říci si o ně opakovaně. A pokud se situace bude opakovat – je jen na vás, jestli se nepoohlédnete po jiném pracovním partnerovi.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek