Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Nebojte se říci si o peníze. Váš čas a vaše vědomosti a zkušenosti jsou totiž cenným zbožím!

Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Nebojte se říct si o peníze
zdroj: 123RF.com

23. 01. 2019

Ve státní správě rostou platy automaticky, ale pokud se pohybujete v oblasti soukromého podnikání, pracujete pro živnostníky nebo dokonce – ať dobrovolně nebo tak trochu z donucení – vykonáváte práci na živnostenský list, málokdy vám šéf nebo klient nabídne víc peněz, než o co si řeknete. Nebojte se o peníze požádat.

Udělejte si průzkum

Někdy je jednoduché stanovit si cenu za práci, pokud se pohybujete v oboru a víte, kolik se průměrně platí například za hlídání dětí, žehlení, úklid domácnosti, ušití šatů. Složitější může být výpočet právě u tvůrčí práce, kde je třeba počítat nejen se stráveným časem, ale také s tím, že do práce vkládáte svou autorskou invenci. Ideální je podívat se na internetu. Například u zmíněného svetru, či jiných ručních prací, existují prodejní weby, kde tyto výrobky najdete a máte se od čeho odrazit. V případě reklamních prací, korektur a grafických návrhů, se podívejte na ceníky některých agentur.

A potom počítejte

Spočítejte si své náklady. To, že pracujete doma a nic vás to nestojí, není pravda.  Spotřebováváte více energie, vody, více svítíte, možná i topíte, než kdybyste chodili někam do zaměstnání. K tomu připočtěte opotřebení počítače nebo jiného nástroje, který k práci potřebujete, telefonní poplatky, internet, práci na vašich webových stránkách, kde prezentujete svou nabídku. Z toho by vám měly vyjít náklady, které máte na hodinu svého pracovního času. Ale ještě musíte počítat s výdaji na zdravotní a sociální pojištění, platbu daní, a konečně – musíte mít svůj zisk. Protože právě proto, abyste měli zisk, pracujete.

To je moc drahé! Tolik peněz za jednu knihu, čepici, cokoli…

Jak často slýchají tyto věty drobní živnostníci. Můžete uplést skvělý svetr, a když si spočítáte cenu materiálu a počet hodin, které jste nad ním strávila, je to tolik, že se bojíte takovou cenu navrhnout a pomyslíte si: Koupí to vůbec někdo? Zpočátku je těžké naučit se trvat na odpovídající ceně za svou práci a nenabízet slevy, sotva se takový vykutálený kupec objeví. Ale vy nemusíte nic vysvětlovat. Jen trvejte na svém.

K TÉMATU4 tipy na mobilní aplikace, které pomohou se správou financí

Jednou mi zákazník řekl, že roční reklama v internetovém katalogu za 2500 Kč je drahá, a přitom měl nejnovější model luxusního automobilu. Když tohle zákazníci říkají, většinou si už připravují pole pro odmítnutí, protože nikdy koupit ani nechtěli. Říká se ale, že všechno má svou cenu a každá věc si najde svého kupce. Tak tomu věřte.

Platí na fakturu a stále se zpožďují

Pracujete pro velkou renomovanou firmu na živnostenský list. Výplaty svým pracovníkům platí včas, ale vám neustále zapomíná zaplatit v termínu. Je vám trapné se připomínat, ale pak se může stát, že už nebudete mít, z čeho zaplatit své účty. Určitě tam máte svého kontaktního pracovníka. Jakmile je faktura den po splatnosti, nebojte se ob den připomínat. Máte právo za odvedenou práci dostat peníze v zákonné lhůtě a nebojte se říci si o ně opakovaně. A pokud se situace bude opakovat – je jen na vás, jestli se nepoohlédnete po jiném pracovním partnerovi.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.

Nepřehlédněte

Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek