Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Nebojte se říci si o peníze. Váš čas a vaše vědomosti a zkušenosti jsou totiž cenným zbožím!

Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Nebojte se říct si o peníze
zdroj: 123RF.com

23. 01. 2019

Ve státní správě rostou platy automaticky, ale pokud se pohybujete v oblasti soukromého podnikání, pracujete pro živnostníky nebo dokonce – ať dobrovolně nebo tak trochu z donucení – vykonáváte práci na živnostenský list, málokdy vám šéf nebo klient nabídne víc peněz, než o co si řeknete. Nebojte se o peníze požádat.

Udělejte si průzkum

Někdy je jednoduché stanovit si cenu za práci, pokud se pohybujete v oboru a víte, kolik se průměrně platí například za hlídání dětí, žehlení, úklid domácnosti, ušití šatů. Složitější může být výpočet právě u tvůrčí práce, kde je třeba počítat nejen se stráveným časem, ale také s tím, že do práce vkládáte svou autorskou invenci. Ideální je podívat se na internetu. Například u zmíněného svetru, či jiných ručních prací, existují prodejní weby, kde tyto výrobky najdete a máte se od čeho odrazit. V případě reklamních prací, korektur a grafických návrhů, se podívejte na ceníky některých agentur.

A potom počítejte

Spočítejte si své náklady. To, že pracujete doma a nic vás to nestojí, není pravda.  Spotřebováváte více energie, vody, více svítíte, možná i topíte, než kdybyste chodili někam do zaměstnání. K tomu připočtěte opotřebení počítače nebo jiného nástroje, který k práci potřebujete, telefonní poplatky, internet, práci na vašich webových stránkách, kde prezentujete svou nabídku. Z toho by vám měly vyjít náklady, které máte na hodinu svého pracovního času. Ale ještě musíte počítat s výdaji na zdravotní a sociální pojištění, platbu daní, a konečně – musíte mít svůj zisk. Protože právě proto, abyste měli zisk, pracujete.

To je moc drahé! Tolik peněz za jednu knihu, čepici, cokoli…

Jak často slýchají tyto věty drobní živnostníci. Můžete uplést skvělý svetr, a když si spočítáte cenu materiálu a počet hodin, které jste nad ním strávila, je to tolik, že se bojíte takovou cenu navrhnout a pomyslíte si: Koupí to vůbec někdo? Zpočátku je těžké naučit se trvat na odpovídající ceně za svou práci a nenabízet slevy, sotva se takový vykutálený kupec objeví. Ale vy nemusíte nic vysvětlovat. Jen trvejte na svém.

K TÉMATU  Alkohol a Silvestr? Mohu si s kolegy připít?

Jednou mi zákazník řekl, že roční reklama v internetovém katalogu za 2500 Kč je drahá, a přitom měl nejnovější model luxusního automobilu. Když tohle zákazníci říkají, většinou si už připravují pole pro odmítnutí, protože nikdy koupit ani nechtěli. Říká se ale, že všechno má svou cenu a každá věc si najde svého kupce. Tak tomu věřte.

Platí na fakturu a stále se zpožďují

Pracujete pro velkou renomovanou firmu na živnostenský list. Výplaty svým pracovníkům platí včas, ale vám neustále zapomíná zaplatit v termínu. Je vám trapné se připomínat, ale pak se může stát, že už nebudete mít, z čeho zaplatit své účty. Určitě tam máte svého kontaktního pracovníka. Jakmile je faktura den po splatnosti, nebojte se ob den připomínat. Máte právo za odvedenou práci dostat peníze v zákonné lhůtě a nebojte se říci si o ně opakovaně. A pokud se situace bude opakovat – je jen na vás, jestli se nepoohlédnete po jiném pracovním partnerovi.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Bylinky nemusí být používány jenom k tomu, aby nám zajímavě ochutily jídlo a aby také zajistili jeho příjemnou vůni. Bylinky jsou odnepaměti používány také v lidovém přírodním léčitelství. My se aktuálně podáváme na ty, které jsou nejlepším pomocníkem pro naše plíce.
Mezi příjemné okamžiky dne může patřit i úlevná relaxace ve vaně. Aby byl zážitek opravdu důkladný, je třeba zvolit nejen vhodnou vanu, ale také vanovou baterii, případně další koupelnové doplňky, jež proces uvolnění podpoří.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Rezidence CH House se nachází ve městě Le Tsyion v Izraeli, jižně pod Tel Avivem. Stavba nepatří mezi nejrozlehlejší, ale zaujme svým praktickým řešením a moderním pojetím. Všechny úhly i prostory jsou čisté a úhledné. Celé přízemí je možné v podstatě otevřít čerstvému vzduchu a slunci. A ten bazén! Tam by se bydlelo.
Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.

Výběr článků

Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?

Nepřehlédněte

Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Začít den správně může mít obrovský vliv na vaši produktivitu a celkovou pohodu. Snídaně, která vás dobře nastartuje, by měla být vyvážená, chutná a nabídnout vám potřebnou energii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek