Domů » Životní styl » Nebojte se říci si o peníze. Váš čas a vaše vědomosti a zkušenosti jsou totiž cenným zbožím!
Nebojte se říct si o peníze
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Nebojte se říci si o peníze. Váš čas a vaše vědomosti a zkušenosti jsou totiž cenným zbožím!

Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.

Ve státní správě rostou platy automaticky, ale pokud se pohybujete v oblasti soukromého podnikání, pracujete pro živnostníky nebo dokonce – ať dobrovolně nebo tak trochu z donucení – vykonáváte práci na živnostenský list, málokdy vám šéf nebo klient nabídne víc peněz, než o co si řeknete. Nebojte se o peníze požádat.

Udělejte si průzkum

Někdy je jednoduché stanovit si cenu za práci, pokud se pohybujete v oboru a víte, kolik se průměrně platí například za hlídání dětí, žehlení, úklid domácnosti, ušití šatů. Složitější může být výpočet právě u tvůrčí práce, kde je třeba počítat nejen se stráveným časem, ale také s tím, že do práce vkládáte svou autorskou invenci. Ideální je podívat se na internetu. Například u zmíněného svetru, či jiných ručních prací, existují prodejní weby, kde tyto výrobky najdete a máte se od čeho odrazit. V případě reklamních prací, korektur a grafických návrhů, se podívejte na ceníky některých agentur.

A potom počítejte

Spočítejte si své náklady. To, že pracujete doma a nic vás to nestojí, není pravda.  Spotřebováváte více energie, vody, více svítíte, možná i topíte, než kdybyste chodili někam do zaměstnání. K tomu připočtěte opotřebení počítače nebo jiného nástroje, který k práci potřebujete, telefonní poplatky, internet, práci na vašich webových stránkách, kde prezentujete svou nabídku. Z toho by vám měly vyjít náklady, které máte na hodinu svého pracovního času. Ale ještě musíte počítat s výdaji na zdravotní a sociální pojištění, platbu daní, a konečně – musíte mít svůj zisk. Protože právě proto, abyste měli zisk, pracujete.

To je moc drahé! Tolik peněz za jednu knihu, čepici, cokoli…

Jak často slýchají tyto věty drobní živnostníci. Můžete uplést skvělý svetr, a když si spočítáte cenu materiálu a počet hodin, které jste nad ním strávila, je to tolik, že se bojíte takovou cenu navrhnout a pomyslíte si: Koupí to vůbec někdo? Zpočátku je těžké naučit se trvat na odpovídající ceně za svou práci a nenabízet slevy, sotva se takový vykutálený kupec objeví. Ale vy nemusíte nic vysvětlovat. Jen trvejte na svém.

Jednou mi zákazník řekl, že roční reklama v internetovém katalogu za 2500 Kč je drahá, a přitom měl nejnovější model luxusního automobilu. Když tohle zákazníci říkají, většinou si už připravují pole pro odmítnutí, protože nikdy koupit ani nechtěli. Říká se ale, že všechno má svou cenu a každá věc si najde svého kupce. Tak tomu věřte.

Platí na fakturu a stále se zpožďují

Pracujete pro velkou renomovanou firmu na živnostenský list. Výplaty svým pracovníkům platí včas, ale vám neustále zapomíná zaplatit v termínu. Je vám trapné se připomínat, ale pak se může stát, že už nebudete mít, z čeho zaplatit své účty. Určitě tam máte svého kontaktního pracovníka. Jakmile je faktura den po splatnosti, nebojte se ob den připomínat. Máte právo za odvedenou práci dostat peníze v zákonné lhůtě a nebojte se říci si o ně opakovaně. A pokud se situace bude opakovat – je jen na vás, jestli se nepoohlédnete po jiném pracovním partnerovi.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">