Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Pivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
pivo nebo víno
Pivo nebo víno? Toť otázka.

06. 05. 2022

Slogan: V pivu je vitamínů málo, proto ho musíme pít hodně, známe z triček pupkatých štamgastů všichni. Hodně alkoholu na zdraví nepřidá nikomu. V tom máme určitě jasno. Kdo by ale teď v létě odolal sklence vína na zahrádce nebo zastávce na půllitr piva? Takže když už něco, co napáchá menší škodu, pivo nebo víno? A jak na tom najít něco pozitivního?

Jak je to s vínem?

Víno, zejména to červené, je plné antioxidantů, které pomáhají odbourávat volné radikály, jež poškozují naše buňky a orgány. Červené víno rovněž obsahuje resveratrol, díky kterému můžete žít mnohem déle. Zvyšuje totiž aktivitu proteinu sirtuin.

Červené, ale i bílé víno, rovněž podporuje správnou funkci našich orgánů, především srdce a cév. Důležité je však nepřekročit doporučené denní množství, a to jsou přibližně dvě skleničky vína. V neposlední řadě pitím vína zpomalujeme pokles hladiny „dobrého“ cholesterolu a tím si také snižujeme riziko onemocnění srdce.

víno
Červené víno má na tělo blahodárné účinky.

Potřebujete si zlepšit paměť? Pak ji samozřejmě můžete trénovat přirozeným způsobem, jako je luštění křížovek, učením se cizích slovíček či čtením, anebo střídmým pitím vína. Vědci prokázali, že malé množství zkonzumovaného vína denně snižuje riziko vzniku stařecké demence a Alzheimerovy choroby. Víno totiž zlepšuje okysličení mozku a zároveň zkvalitňuje jeho kognitivní funkce.

Ženy jistě ocení i fakt, že víno přispívá k jejich kráse. Vyhlazuje nám drobné vrásky a napomáhá k zářivé a zdravě vypadající pleti. V otázce pivo nebo víno zatím víno boduje. Zatím.

Pivo je ještě zdravější, ale také kaloričtější

Dáváte přednost pivu? Pak i v tomto případě pro vás máme velmi potěšující zprávy. Podle mnohých studií je dokonce pivo zdravější než víno. Obsahuje totiž spoustu vitamínu B a vlákniny, která napomáhá správnému trávení. Ovšem i pivo zpomaluje stárnutí a taktéž zpomaluje riziko poklesu „hodného“ cholesterolu.

K TÉMATU  Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Nizozemští vědci rovněž prokázali, že střídmé pití piva zvyšuje pravděpodobnost, že se dožijete devadesáti a více let. A opět, stejně jako víno, tak i pivo snižuje riziko vzniku stařecké demence a Alzheimerovy choroby.

Trpíte na trombózy? Pak můžete mít ještě větší radost, neboť pití piva pomáhá udržet naše žíly zdravé a průchodné.

Nespornou výhodou piva ovšem je i fakt, že se dá využít v kosmetice. Můžete ho použít jako vlasový zábal nebo kúru pro pevné a lesklé nehty.

TIP: Smícháte-li trochu piva s jedním žloutkem, můžete směs využívat jako tonikum nebo micelární vodu. Pleť bude vypnutější, hladší, bude nést méně vrásek a také bude zářivější.

Pivo navíc funguje i jako přírodní tužidlo na vlasy, nemáte-li tedy klasické, ale potřebujete, aby vám účes držel, pak si po umytí hlavy potřete vlasy pivem od kořínků až ke konečkům.

Držíte-li však dietu, je dobré vědět, že pivo je na rozdíl od vína mnohem kaloričtější. Pokud tedy vypijete dva půllitry piva, vstřebáte do svého těla mnohem více kalorií, než kdybyste vypila dvě skleničky vína.

pivo
Pivo je zdravější, ale snáz po něm přiberete.

Odborníky je často udáváno, že jedna sklenice červeného vína obsahuje 70 kalorií, v bílém víně se nachází 65 kalorií. Ovšem ve třetince piva najdeme hned 139 kalorií a v půllitru dokonce 200 kalorií a příliš nezáleží na tom, jestli pijete silnější nebo slabší pivo. Takže pivo nebo víno? Pivo je zdravější, ale zase po něm snáz přiberete.

Oba tyto alkoholické nápoje mají navíc tu nevýhodu, že vás po nich může pálit žáha. Jestliže holdujete pivu, měli byste si denně dopřávat maximálně dvě třetinky, u vína se optimální množství odhaduje od dvou do čtyř deci.

Střádáte si alkohol na víkend? Tak pozor!

Nezapomínejme však ani na to, že bílé víno údajně narušuje zubní sklovinu a červené víno zase způsobuje migrény.

K TÉMATU  Richard Krajčo vypráví na dobrou noc! Zpěvák načetl audioknihu, kterou napsala jeho žena. Jak souvisí s jeho písní Zůstaň tu se mnou?

A pokud máte za to, že na pití vína nebo piva vyzrajete tím, že celý týden neupijete ani kapku a v sobotu do sebe dostanete šest půllitrů piva nebo dvě lahvinky vína, pak vás bohužel zklameme. Tímto způsobem si maximálně zničíte játra i zažívání a bez jakéhokoliv pozitivního efektu na váš organismus. Víkendovými pijatikami si bohužel jen a pouze škodíte. Tady byste si už neměli pokládat otázku pivo nebo víno, ale jak moc poškodím svoje tělo?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Mojito vás osvěží během parných letních dnů. Připravte si nealkoholický koktejl jako od profíka

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...

Nepřehlédněte

Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek