Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Pivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
pivo nebo víno
Pivo nebo víno? Toť otázka.

06. 05. 2022

Slogan: V pivu je vitamínů málo, proto ho musíme pít hodně, známe z triček pupkatých štamgastů všichni. Hodně alkoholu na zdraví nepřidá nikomu. V tom máme určitě jasno. Kdo by ale teď v létě odolal sklence vína na zahrádce nebo zastávce na půllitr piva? Takže když už něco, co napáchá menší škodu, pivo nebo víno? A jak na tom najít něco pozitivního?

Jak je to s vínem?

Víno, zejména to červené, je plné antioxidantů, které pomáhají odbourávat volné radikály, jež poškozují naše buňky a orgány. Červené víno rovněž obsahuje resveratrol, díky kterému můžete žít mnohem déle. Zvyšuje totiž aktivitu proteinu sirtuin.

Červené, ale i bílé víno, rovněž podporuje správnou funkci našich orgánů, především srdce a cév. Důležité je však nepřekročit doporučené denní množství, a to jsou přibližně dvě skleničky vína. V neposlední řadě pitím vína zpomalujeme pokles hladiny „dobrého“ cholesterolu a tím si také snižujeme riziko onemocnění srdce.

víno
Červené víno má na tělo blahodárné účinky.

Potřebujete si zlepšit paměť? Pak ji samozřejmě můžete trénovat přirozeným způsobem, jako je luštění křížovek, učením se cizích slovíček či čtením, anebo střídmým pitím vína. Vědci prokázali, že malé množství zkonzumovaného vína denně snižuje riziko vzniku stařecké demence a Alzheimerovy choroby. Víno totiž zlepšuje okysličení mozku a zároveň zkvalitňuje jeho kognitivní funkce.

Ženy jistě ocení i fakt, že víno přispívá k jejich kráse. Vyhlazuje nám drobné vrásky a napomáhá k zářivé a zdravě vypadající pleti. V otázce pivo nebo víno zatím víno boduje. Zatím.

Pivo je ještě zdravější, ale také kaloričtější

Dáváte přednost pivu? Pak i v tomto případě pro vás máme velmi potěšující zprávy. Podle mnohých studií je dokonce pivo zdravější než víno. Obsahuje totiž spoustu vitamínu B a vlákniny, která napomáhá správnému trávení. Ovšem i pivo zpomaluje stárnutí a taktéž zpomaluje riziko poklesu „hodného“ cholesterolu.

K TÉMATU  Fascinující přínosy hudby. Dělá z nás lepší řidiče a urychluje hubnutí!

Nizozemští vědci rovněž prokázali, že střídmé pití piva zvyšuje pravděpodobnost, že se dožijete devadesáti a více let. A opět, stejně jako víno, tak i pivo snižuje riziko vzniku stařecké demence a Alzheimerovy choroby.

Trpíte na trombózy? Pak můžete mít ještě větší radost, neboť pití piva pomáhá udržet naše žíly zdravé a průchodné.

Nespornou výhodou piva ovšem je i fakt, že se dá využít v kosmetice. Můžete ho použít jako vlasový zábal nebo kúru pro pevné a lesklé nehty.

TIP: Smícháte-li trochu piva s jedním žloutkem, můžete směs využívat jako tonikum nebo micelární vodu. Pleť bude vypnutější, hladší, bude nést méně vrásek a také bude zářivější.

Pivo navíc funguje i jako přírodní tužidlo na vlasy, nemáte-li tedy klasické, ale potřebujete, aby vám účes držel, pak si po umytí hlavy potřete vlasy pivem od kořínků až ke konečkům.

Držíte-li však dietu, je dobré vědět, že pivo je na rozdíl od vína mnohem kaloričtější. Pokud tedy vypijete dva půllitry piva, vstřebáte do svého těla mnohem více kalorií, než kdybyste vypila dvě skleničky vína.

pivo
Pivo je zdravější, ale snáz po něm přiberete.

Odborníky je často udáváno, že jedna sklenice červeného vína obsahuje 70 kalorií, v bílém víně se nachází 65 kalorií. Ovšem ve třetince piva najdeme hned 139 kalorií a v půllitru dokonce 200 kalorií a příliš nezáleží na tom, jestli pijete silnější nebo slabší pivo. Takže pivo nebo víno? Pivo je zdravější, ale zase po něm snáz přiberete.

Oba tyto alkoholické nápoje mají navíc tu nevýhodu, že vás po nich může pálit žáha. Jestliže holdujete pivu, měli byste si denně dopřávat maximálně dvě třetinky, u vína se optimální množství odhaduje od dvou do čtyř deci.

Střádáte si alkohol na víkend? Tak pozor!

Nezapomínejme však ani na to, že bílé víno údajně narušuje zubní sklovinu a červené víno zase způsobuje migrény.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví od 17. do 21. 12. 2018. Skvělý čas na změnu barvy vlasů, řas či obočí! Co ještě tento týden nepropásnout?

A pokud máte za to, že na pití vína nebo piva vyzrajete tím, že celý týden neupijete ani kapku a v sobotu do sebe dostanete šest půllitrů piva nebo dvě lahvinky vína, pak vás bohužel zklameme. Tímto způsobem si maximálně zničíte játra i zažívání a bez jakéhokoliv pozitivního efektu na váš organismus. Víkendovými pijatikami si bohužel jen a pouze škodíte. Tady byste si už neměli pokládat otázku pivo nebo víno, ale jak moc poškodím svoje tělo?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Mojito vás osvěží během parných letních dnů. Připravte si nealkoholický koktejl jako od profíka

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.

Nepřehlédněte

Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek