Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Pivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
pivo nebo víno
Pivo nebo víno? Toť otázka.

06. 05. 2022

Slogan: V pivu je vitamínů málo, proto ho musíme pít hodně, známe z triček pupkatých štamgastů všichni. Hodně alkoholu na zdraví nepřidá nikomu. V tom máme určitě jasno. Kdo by ale teď v létě odolal sklence vína na zahrádce nebo zastávce na půllitr piva? Takže když už něco, co napáchá menší škodu, pivo nebo víno? A jak na tom najít něco pozitivního?

Jak je to s vínem?

Víno, zejména to červené, je plné antioxidantů, které pomáhají odbourávat volné radikály, jež poškozují naše buňky a orgány. Červené víno rovněž obsahuje resveratrol, díky kterému můžete žít mnohem déle. Zvyšuje totiž aktivitu proteinu sirtuin.

Červené, ale i bílé víno, rovněž podporuje správnou funkci našich orgánů, především srdce a cév. Důležité je však nepřekročit doporučené denní množství, a to jsou přibližně dvě skleničky vína. V neposlední řadě pitím vína zpomalujeme pokles hladiny “dobrého” cholesterolu a tím si také snižujeme riziko onemocnění srdce.

víno
Červené víno má na tělo blahodárné účinky.

Potřebujete si zlepšit paměť? Pak ji samozřejmě můžete trénovat přirozeným způsobem, jako je luštění křížovek, učením se cizích slovíček či čtením, anebo střídmým pitím vína. Vědci prokázali, že malé množství zkonzumovaného vína denně snižuje riziko vzniku stařecké demence a Alzheimerovy choroby. Víno totiž zlepšuje okysličení mozku a zároveň zkvalitňuje jeho kognitivní funkce.

Ženy jistě ocení i fakt, že víno přispívá k jejich kráse. Vyhlazuje nám drobné vrásky a napomáhá k zářivé a zdravě vypadající pleti. V otázce pivo nebo víno zatím víno boduje. Zatím.

Pivo je ještě zdravější, ale také kaloričtější

Dáváte přednost pivu? Pak i v tomto případě pro vás máme velmi potěšující zprávy. Podle mnohých studií je dokonce pivo zdravější než víno. Obsahuje totiž spoustu vitamínu B a vlákniny, která napomáhá správnému trávení. Ovšem i pivo zpomaluje stárnutí a taktéž zpomaluje riziko poklesu “hodného” cholesterolu.

K TÉMATU  Čertův dráp se považuje za zázrak. Co všechno umí?

Nizozemští vědci rovněž prokázali, že střídmé pití piva zvyšuje pravděpodobnost, že se dožijete devadesáti a více let. A opět, stejně jako víno, tak i pivo snižuje riziko vzniku stařecké demence a Alzheimerovy choroby.

Trpíte na trombózy? Pak můžete mít ještě větší radost, neboť pití piva pomáhá udržet naše žíly zdravé a průchodné.

Nespornou výhodou piva ovšem je i fakt, že se dá využít v kosmetice. Můžete ho použít jako vlasový zábal nebo kúru pro pevné a lesklé nehty.

TIP: Smícháte-li trochu piva s jedním žloutkem, můžete směs využívat jako tonikum nebo micelární vodu. Pleť bude vypnutější, hladší, bude nést méně vrásek a také bude zářivější.

Pivo navíc funguje i jako přírodní tužidlo na vlasy, nemáte-li tedy klasické, ale potřebujete, aby vám účes držel, pak si po umytí hlavy potřete vlasy pivem od kořínků až ke konečkům.

Držíte-li však dietu, je dobré vědět, že pivo je na rozdíl od vína mnohem kaloričtější. Pokud tedy vypijete dva půllitry piva, vstřebáte do svého těla mnohem více kalorií, než kdybyste vypila dvě skleničky vína.

pivo
Pivo je zdravější, ale snáz po něm přiberete.

Odborníky je často udáváno, že jedna sklenice červeného vína obsahuje 70 kalorií, v bílém víně se nachází 65 kalorií. Ovšem ve třetince piva najdeme hned 139 kalorií a v půllitru dokonce 200 kalorií a příliš nezáleží na tom, jestli pijete silnější nebo slabší pivo. Takže pivo nebo víno? Pivo je zdravější, ale zase po něm snáz přiberete.

Oba tyto alkoholické nápoje mají navíc tu nevýhodu, že vás po nich může pálit žáha. Jestliže holdujete pivu, měli byste si denně dopřávat maximálně dvě třetinky, u vína se optimální množství odhaduje od dvou do čtyř deci.

Střádáte si alkohol na víkend? Tak pozor!

Nezapomínejme však ani na to, že bílé víno údajně narušuje zubní sklovinu a červené víno zase způsobuje migrény.

K TÉMATU  Péče o stárnoucí rodiče. Jak si ji usnadnit? Co byste určitě neměly opomenout?

A pokud máte za to, že na pití vína nebo piva vyzrajete tím, že celý týden neupijete ani kapku a v sobotu do sebe dostanete šest půllitrů piva nebo dvě lahvinky vína, pak vás bohužel zklameme. Tímto způsobem si maximálně zničíte játra i zažívání a bez jakéhokoliv pozitivního efektu na váš organismus. Víkendovými pijatikami si bohužel jen a pouze škodíte. Tady byste si už neměli pokládat otázku pivo nebo víno, ale jak moc poškodím svoje tělo?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Mojito vás osvěží během parných letních dnů. Připravte si nealkoholický koktejl jako od profíka

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.
Vlasta Zahrádka, známý český hudebník, zpěvák a skladatel, náhle zemřel ve věku 59 let. Jeho úmrtí oznámili jeho přátelé na sociálních sítích. Byl známý svou prací ve skupinách Carmen, Pop Killers, ZaHRaDa, Le Garden a Czech Faith No More.
Také jste si říkaly, jaké by to bylo mít v koupelně nebo v ložnici všechny rtěnky, šminky, make-up a další ty nezbytné věci pěkně srovnané, aby jste měly přehled a vše po ruce? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si takový pořadač vyrobit z kartonové krabice.
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Zajímá vás, jak udělat ze svého rande nezapomenutelný zážitek? V našem článku "Originální rande! Tipy na skvělé rande" vám přinášíme jednoduché a praktické rady, jak osvěžit vaše romantické setkání. Od netradičních míst po kreativní aktivity – pojďte s námi objevit nápady, které oživí vaše rande a vytvoří nezapomenutelné vzpomínky. Přečtěte si naše tipy a udělejte z každého rande jedinečný zážitek pro vás oba. Co tedy říkáte na to, abyste se společně vydali na nové dobrodružství lásky?
Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.

Výběr článků

Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?

Nepřehlédněte

Udržování zdraví na pracovišti je klíčové pro produktivitu, spokojenost a celkovou pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak si udržet fyzické a mentální zdraví i během náročných pracovních dnů. Poradíme vám, jak efektivně řešit stres, najít čas na pravidelný pohyb a zdravě se stravovat, i když jste zaneprázdněni pracovními povinnostmi. Navíc zvýrazníme význam psychické odolnosti a technik odpočinku, které pomohou zachovat klidnou mysl a pozitivní postoj. Tyto tipy vám umožní nejen lépe se cítit, ale také zvýšit vaši efektivitu a spokojenost v práci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek