Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Tipy na příjemné podzimní výlety v přírodě

Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
podzimní výlety
Podzim plný výletů. (Foto: 123RF)

29. 09. 2021

Pokud si podzimní výlety zpestříte ještě hřejivou kávou nebo čajem, bude to den, jak má být! Oddechněte si na chvíli od technologií a vyrazte s námi do koutů české přírody!

Po lesích

Na podzim se nejčastěji vydáváme do lesů, a to kvůli sběru hub. Často tak s vidinou voňavého úlovku vycházejí do přírody i naprostí neználkové. Nakonec vždy zjistí, že takové procházky pohladí na duchu a přispějí k duševní pohodě. Pokud patříte mezi zdatnější turisty a lesy ve svém okolí máte již prochozeny a znáte je nazpaměť, můžete vyrazit někam dál.

Co třeba do lesů v kouzelné Vysočině? Kolem Žďáru nad Sázavou se rozprostírají nádherné lesy, jejichž návštěvu můžete propojit s kulturou. Taky stojí za to navštívit pravý nefalšovaný prales v ČR! V oblasti Novohradských hor na jihu Čech se nachází jedna z nejstarších přírodních rezervací ve Střední Evropě – Hojná voda. To budete teprve koukat, jaká nádhera vás tam čeká!

Do kopců

Mnoho z nás nejraději brouzdá po kopcích, odkud se vyjímají krásné výhledy na okolní lesy, louky a stráně. Kopce v našich krajinách nejsou nikterak zvlášť nebezpečné – jsou protkané obrovským množstvím turistických tras a nehrozí v nich, že vás přepadne medvěd.

Proto jsou populární mezi obyčejnými turisty. Do takových kopců si můžete zajet třeba na Moravu do Hostýnských vrchů. Nejlepší bude, když na své pouti zvolíte takovou trasu, na jejímž konci se tkví rozhledna. Uvidíte sami, že takové zpestření je na cestě velice příjemné a budete na něj ještě dlouho s láskou vzpomínat.

Na hory

Že u nás pravé hory nejsou? Dobrá, je pravda, že Vysokým Tatrám se u nás asi nic nevyrovná, ale zkuste si na takovou Sněžku jít v žabkách! Na to je potřeba už pořádná turistická výbava! I u nás jsou hory, které není radno podceňovat a vždy byste měli mít dostatek zásob, kvalitní oblečení a pevnou obuv, když se do nich vydáte.

K TÉMATU  Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Mezi ně patří nejen Krkonoše, ale třeba i Hrubý Jeseník se svým Pradědem, nebo Moravskoslezské Beskydy se svou Lysou horou. Takové výlety už opravdu stojí za to), podniknout po nich můžete i několikadenní túry a pyšnit se můžete podobnými zážitky ( nebo fotkami), jaké byste pořídili i v sousedním Slovensku.

K vodě

Že se na podzim k vodě nejezdí? A to říká kdo?! Voda láká turisty i v chladnějším počasí. Někteří odvážlivci se v ní koupají, méně stateční se jdou alespoň projít v jejím okolí. Voda je totiž velmi uklidňující, a pokud zrovna nepředstavuje živelnou pohromu, dokáže člověka naladit na odpočinkovou vlnu. Nebojte se a zkuste výlet třeba k našim největším přehradám, které vás svou vodní plochou zcela okouzlí!

Mezi místa, která můžete navštívit patří třeba Rozkoš nebo Slezskou Hartu na severovýchodě Čech. A pokud je to pro vás daleko, vyrazte aspoň k nejbližšímu vodnímu útvaru ve vašem okolí. I rybníky a tůňky jsou pěkným cílem pro odpolední procházku.

Mezi skály

Tak a teď vám dáme tip, který vás jistě ani nenapadl! Navštivte na podzim skalní města! Tato místa jsou přes léto přeplněná turisty ale na podzim jejich návštěvnost klesá a vy se můžete přesvědčit, že v České republice je snad nejkrásněji na celém světě. Kdo si troufá, může na skály i vylézt. Sám, bez znalostí a bez vybavení se o to však nepokoušejte.

Určitě si můžete domluvit někoho, kdo skály zná a se vším vám pomůže. Pokud si vše zvládnete zařídit, z prostého výletu se tak stane velké dobrodružství. Na skály určitě vyrazte do Adršpachu. A pokud tam vyrazíte, nezapomeňte navštívit ani nedalekou Ostaš s jejím skalním bludištěm.

Skály jsou nicméně rozesety po celé republice, takže je dost možné, že máte nějakou za domem, stačí k ní vyrazit!

K TÉMATU  10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek