Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Tipy na příjemné podzimní výlety v přírodě

Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
podzimní výlety
Podzim plný výletů. (Foto: 123RF)

29. 09. 2021

Pokud si podzimní výlety zpestříte ještě hřejivou kávou nebo čajem, bude to den, jak má být! Oddechněte si na chvíli od technologií a vyrazte s námi do koutů české přírody!

Po lesích

Na podzim se nejčastěji vydáváme do lesů, a to kvůli sběru hub. Často tak s vidinou voňavého úlovku vycházejí do přírody i naprostí neználkové. Nakonec vždy zjistí, že takové procházky pohladí na duchu a přispějí k duševní pohodě. Pokud patříte mezi zdatnější turisty a lesy ve svém okolí máte již prochozeny a znáte je nazpaměť, můžete vyrazit někam dál.

Co třeba do lesů v kouzelné Vysočině? Kolem Žďáru nad Sázavou se rozprostírají nádherné lesy, jejichž návštěvu můžete propojit s kulturou. Taky stojí za to navštívit pravý nefalšovaný prales v ČR! V oblasti Novohradských hor na jihu Čech se nachází jedna z nejstarších přírodních rezervací ve Střední Evropě – Hojná voda. To budete teprve koukat, jaká nádhera vás tam čeká!

Do kopců

Mnoho z nás nejraději brouzdá po kopcích, odkud se vyjímají krásné výhledy na okolní lesy, louky a stráně. Kopce v našich krajinách nejsou nikterak zvlášť nebezpečné – jsou protkané obrovským množstvím turistických tras a nehrozí v nich, že vás přepadne medvěd.

Proto jsou populární mezi obyčejnými turisty. Do takových kopců si můžete zajet třeba na Moravu do Hostýnských vrchů. Nejlepší bude, když na své pouti zvolíte takovou trasu, na jejímž konci se tkví rozhledna. Uvidíte sami, že takové zpestření je na cestě velice příjemné a budete na něj ještě dlouho s láskou vzpomínat.

Na hory

Že u nás pravé hory nejsou? Dobrá, je pravda, že Vysokým Tatrám se u nás asi nic nevyrovná, ale zkuste si na takovou Sněžku jít v žabkách! Na to je potřeba už pořádná turistická výbava! I u nás jsou hory, které není radno podceňovat a vždy byste měli mít dostatek zásob, kvalitní oblečení a pevnou obuv, když se do nich vydáte.

K TÉMATU  Cestuj, dovolenkuj a pracuj zároveň: Digitální nomádství jako kult 21. století

Mezi ně patří nejen Krkonoše, ale třeba i Hrubý Jeseník se svým Pradědem, nebo Moravskoslezské Beskydy se svou Lysou horou. Takové výlety už opravdu stojí za to), podniknout po nich můžete i několikadenní túry a pyšnit se můžete podobnými zážitky ( nebo fotkami), jaké byste pořídili i v sousedním Slovensku.

K vodě

Že se na podzim k vodě nejezdí? A to říká kdo?! Voda láká turisty i v chladnějším počasí. Někteří odvážlivci se v ní koupají, méně stateční se jdou alespoň projít v jejím okolí. Voda je totiž velmi uklidňující, a pokud zrovna nepředstavuje živelnou pohromu, dokáže člověka naladit na odpočinkovou vlnu. Nebojte se a zkuste výlet třeba k našim největším přehradám, které vás svou vodní plochou zcela okouzlí!

Mezi místa, která můžete navštívit patří třeba Rozkoš nebo Slezskou Hartu na severovýchodě Čech. A pokud je to pro vás daleko, vyrazte aspoň k nejbližšímu vodnímu útvaru ve vašem okolí. I rybníky a tůňky jsou pěkným cílem pro odpolední procházku.

Mezi skály

Tak a teď vám dáme tip, který vás jistě ani nenapadl! Navštivte na podzim skalní města! Tato místa jsou přes léto přeplněná turisty ale na podzim jejich návštěvnost klesá a vy se můžete přesvědčit, že v České republice je snad nejkrásněji na celém světě. Kdo si troufá, může na skály i vylézt. Sám, bez znalostí a bez vybavení se o to však nepokoušejte.

Určitě si můžete domluvit někoho, kdo skály zná a se vším vám pomůže. Pokud si vše zvládnete zařídit, z prostého výletu se tak stane velké dobrodružství. Na skály určitě vyrazte do Adršpachu. A pokud tam vyrazíte, nezapomeňte navštívit ani nedalekou Ostaš s jejím skalním bludištěm.

Skály jsou nicméně rozesety po celé republice, takže je dost možné, že máte nějakou za domem, stačí k ní vyrazit!

K TÉMATU  Podivné vánoční tradice ze světa. Kde večeří KFC a komu nosí dárky čarodějnice?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.
Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?
Můžete si nastavit také vyhřívání na chatě nebo chalupě a nikdy se vám tak už nestane, že přijedete do nepříjemné zimy. Zároveň v době nepřítomnosti můžete ušetřit náklady na topení.
Všechny si v posteli chceme užít a navíc žádná z nás netouží po penisu, který se v pánských trenkách hledá lupou. Čeho je ale moc, toho je příliš. S jeho velkou výbavou se připravte na několik omezení. Příliš velký penis je zkrátka kontraproduktivní. A jak to všechno leze do peněz?
Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.

Výběr článků

Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.

Nepřehlédněte

Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.
Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek