Domů » Životní styl » Tipy na příjemné podzimní výlety v přírodě
Životní styl

Tipy na příjemné podzimní výlety v přírodě

podzimní výlety
Podzim plný výletů. (Foto: 123RF)
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.

Pokud si podzimní výlety zpestříte ještě hřejivou kávou nebo čajem, bude to den, jak má být! Oddechněte si na chvíli od technologií a vyrazte s námi do koutů české přírody!

Po lesích

Na podzim se nejčastěji vydáváme do lesů, a to kvůli sběru hub. Často tak s vidinou voňavého úlovku vycházejí do přírody i naprostí neználkové. Nakonec vždy zjistí, že takové procházky pohladí na duchu a přispějí k duševní pohodě. Pokud patříte mezi zdatnější turisty a lesy ve svém okolí máte již prochozeny a znáte je nazpaměť, můžete vyrazit někam dál.

Co třeba do lesů v kouzelné Vysočině? Kolem Žďáru nad Sázavou se rozprostírají nádherné lesy, jejichž návštěvu můžete propojit s kulturou. Taky stojí za to navštívit pravý nefalšovaný prales v ČR! V oblasti Novohradských hor na jihu Čech se nachází jedna z nejstarších přírodních rezervací ve Střední Evropě – Hojná voda. To budete teprve koukat, jaká nádhera vás tam čeká!

Do kopců

Mnoho z nás nejraději brouzdá po kopcích, odkud se vyjímají krásné výhledy na okolní lesy, louky a stráně. Kopce v našich krajinách nejsou nikterak zvlášť nebezpečné – jsou protkané obrovským množstvím turistických tras a nehrozí v nich, že vás přepadne medvěd.

Proto jsou populární mezi obyčejnými turisty. Do takových kopců si můžete zajet třeba na Moravu do Hostýnských vrchů. Nejlepší bude, když na své pouti zvolíte takovou trasu, na jejímž konci se tkví rozhledna. Uvidíte sami, že takové zpestření je na cestě velice příjemné a budete na něj ještě dlouho s láskou vzpomínat.

Na hory

Že u nás pravé hory nejsou? Dobrá, je pravda, že Vysokým Tatrám se u nás asi nic nevyrovná, ale zkuste si na takovou Sněžku jít v žabkách! Na to je potřeba už pořádná turistická výbava! I u nás jsou hory, které není radno podceňovat a vždy byste měli mít dostatek zásob, kvalitní oblečení a pevnou obuv, když se do nich vydáte.

Mezi ně patří nejen Krkonoše, ale třeba i Hrubý Jeseník se svým Pradědem, nebo Moravskoslezské Beskydy se svou Lysou horou. Takové výlety už opravdu stojí za to), podniknout po nich můžete i několikadenní túry a pyšnit se můžete podobnými zážitky ( nebo fotkami), jaké byste pořídili i v sousedním Slovensku.

K vodě

Že se na podzim k vodě nejezdí? A to říká kdo?! Voda láká turisty i v chladnějším počasí. Někteří odvážlivci se v ní koupají, méně stateční se jdou alespoň projít v jejím okolí. Voda je totiž velmi uklidňující, a pokud zrovna nepředstavuje živelnou pohromu, dokáže člověka naladit na odpočinkovou vlnu. Nebojte se a zkuste výlet třeba k našim největším přehradám, které vás svou vodní plochou zcela okouzlí!

Mezi místa, která můžete navštívit patří třeba Rozkoš nebo Slezskou Hartu na severovýchodě Čech. A pokud je to pro vás daleko, vyrazte aspoň k nejbližšímu vodnímu útvaru ve vašem okolí. I rybníky a tůňky jsou pěkným cílem pro odpolední procházku.

Mezi skály

Tak a teď vám dáme tip, který vás jistě ani nenapadl! Navštivte na podzim skalní města! Tato místa jsou přes léto přeplněná turisty ale na podzim jejich návštěvnost klesá a vy se můžete přesvědčit, že v České republice je snad nejkrásněji na celém světě. Kdo si troufá, může na skály i vylézt. Sám, bez znalostí a bez vybavení se o to však nepokoušejte.

Určitě si můžete domluvit někoho, kdo skály zná a se vším vám pomůže. Pokud si vše zvládnete zařídit, z prostého výletu se tak stane velké dobrodružství. Na skály určitě vyrazte do Adršpachu. A pokud tam vyrazíte, nezapomeňte navštívit ani nedalekou Ostaš s jejím skalním bludištěm.

Skály jsou nicméně rozesety po celé republice, takže je dost možné, že máte nějakou za domem, stačí k ní vyrazit!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách