Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

České prvorodičky rodí stále později. Lékaři před tímto stavem varují. Rizika se s věkem výrazně zvyšují

Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
prvorodičky
zdroj: 123RF.com

18. 10. 2019

18. 10. 2019

Statistiky mluví jasně. České prvorodičky rodí často po 30tce i déle

Statistiky ukazují, že v první polovině 90. let rodily prvorodičky v České republice v průměru do svých 25 let. Aktuální čísla ukazují, že je tato hranice vyšší než 30 let a v Praze dokonce dosahuje průměrný věk maminek při narození prvního dítěte 31 let a výše. V roce 2017 byl průměr v hlavním městě 31,1 let. Na opačném konci tohoto žebříčku byl Ústecký kraj, kde byl ve stejném období průměrný věk prvorodiček 27, 4 let.

Rodí se i po 35. roku

Za tento nárůst mohou matky prvorodičky, které rodí až po 35. roce věku. Těch stále přibývá a celkový průměr tak šplhá nahoru. Přestože je porodnost v České republice během posledních let kolísavá, počet narozených dětí je stále nedostačující.

Porodnost v Evropě je alarmující

Výsledky statistik hovoří jasně: pro udržení reprodukce v Evropě je zapotřebí míra porodnosti alespoň 2, 1 dětí na jednu matku. Aktuální průměr v Evropské unii je ale 1,59 dítěte na matku, což je nedostačující.

Mezi roky 2001 a 2017 se snížil počet novorozenců, narozených maminkách do věku 24 let, o celou jednu třetinu. V tomto období tak mladých rodiček postupně ubývalo, z celých 29 tisíc novorozenců v roce 2001 na 16 tisíc novorozenců v roce 2017, narozených matkám mladším 24 let.

Mateřství odkládáme

Na tomto trendu se podílí právě odklad mateřství na později. V roce 2001 představovaly matky nad 40 let v celkové porodnosti pouhých 0,9 %. V roce 2017 jejich zastoupení narostlo na 3,7 %. Výjimku tvoří opět hlavní město, kde se během stejného období narodil stejný počet dětí ženám ve věku 40 až 44 let, jako v celé České republice. Opakovaně se tak ukazuje, že v Praze ženy s narozením dítěte váhají nejdéle.

K TÉMATU  Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Páry mají problémy s početím

Počet párů, které mají problémy s početím, narůstá také. Lidé stále častěji vyhledávají služby asistované reprodukce, ale i s tímto krokem čekají příliš dlouho. Průměrný věk žen, které se rozhodnou využít metodu mimotělního oplození, se už teď zvýšil na téměř 39 let. Lékaři upozorňují, že i toto číslo je příliš vysoké. Před deseti lety byl tento průměr 34 let, v roce 2016 už dosáhl na 35, 6 let. Věkový průměr partnerů žen využívajících asistované reprodukce byl v tom samém roce ještě o 3 roky vyšší.

Asistované těhotenství

Reprodukční medicína zaznamenala veliké pokroky. Zmrazování vajíček nebo embryí dosáhlo vysoké úrovně a riziko poškození buněk při procesu zmrazení se výrazně snížilo. I tak se ale lékaři snaží najít cesty, jak zvýšit povědomí o asistovaném těhotenství. Průměrný věk žen i mužů, kteří přicházejí k této léčbě, se totiž také každý rok pomalu zvyšuje.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Vodní atrakce, nazvaná River Adventure, vás přenese mezi dinosaury. Jurský park na Floridě projedete na loďce, ze které budete netrpělivě vyhlížet na břehy a hledat pravěké tvory!
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Už jste někdy zkoušeli vydržet co nejdéle bez mrknutí? Předpokládáme, že tento úkol je pro mnohé velmi obtížný, protože udržet oči bez mrknutí není jen tak. Prozradíme vám skutečné důvody toho, proč člověk mrká.
Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.

Výběr článků

Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.

Nepřehlédněte

Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek