Sobota , 09. 12. 2023

Vratislav

České prvorodičky rodí stále později. Lékaři před tímto stavem varují. Rizika se s věkem výrazně zvyšují

Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
prvorodičky
zdroj: 123RF.com

18. 10. 2019

18. 10. 2019

Statistiky mluví jasně. České prvorodičky rodí často po 30tce i déle

Statistiky ukazují, že v první polovině 90. let rodily prvorodičky v České republice v průměru do svých 25 let. Aktuální čísla ukazují, že je tato hranice vyšší než 30 let a v Praze dokonce dosahuje průměrný věk maminek při narození prvního dítěte 31 let a výše. V roce 2017 byl průměr v hlavním městě 31,1 let. Na opačném konci tohoto žebříčku byl Ústecký kraj, kde byl ve stejném období průměrný věk prvorodiček 27, 4 let.

Rodí se i po 35. roku

Za tento nárůst mohou matky prvorodičky, které rodí až po 35. roce věku. Těch stále přibývá a celkový průměr tak šplhá nahoru. Přestože je porodnost v České republice během posledních let kolísavá, počet narozených dětí je stále nedostačující.

Porodnost v Evropě je alarmující

Výsledky statistik hovoří jasně: pro udržení reprodukce v Evropě je zapotřebí míra porodnosti alespoň 2, 1 dětí na jednu matku. Aktuální průměr v Evropské unii je ale 1,59 dítěte na matku, což je nedostačující.

Mezi roky 2001 a 2017 se snížil počet novorozenců, narozených maminkách do věku 24 let, o celou jednu třetinu. V tomto období tak mladých rodiček postupně ubývalo, z celých 29 tisíc novorozenců v roce 2001 na 16 tisíc novorozenců v roce 2017, narozených matkám mladším 24 let.

Mateřství odkládáme

Na tomto trendu se podílí právě odklad mateřství na později. V roce 2001 představovaly matky nad 40 let v celkové porodnosti pouhých 0,9 %. V roce 2017 jejich zastoupení narostlo na 3,7 %. Výjimku tvoří opět hlavní město, kde se během stejného období narodil stejný počet dětí ženám ve věku 40 až 44 let, jako v celé České republice. Opakovaně se tak ukazuje, že v Praze ženy s narozením dítěte váhají nejdéle.

K TÉMATU  Vaše dítě nezajímají zimní sporty. Co s tím udělat? Nutit ano nebo ne?

Páry mají problémy s početím

Počet párů, které mají problémy s početím, narůstá také. Lidé stále častěji vyhledávají služby asistované reprodukce, ale i s tímto krokem čekají příliš dlouho. Průměrný věk žen, které se rozhodnou využít metodu mimotělního oplození, se už teď zvýšil na téměř 39 let. Lékaři upozorňují, že i toto číslo je příliš vysoké. Před deseti lety byl tento průměr 34 let, v roce 2016 už dosáhl na 35, 6 let. Věkový průměr partnerů žen využívajících asistované reprodukce byl v tom samém roce ještě o 3 roky vyšší.

Asistované těhotenství

Reprodukční medicína zaznamenala veliké pokroky. Zmrazování vajíček nebo embryí dosáhlo vysoké úrovně a riziko poškození buněk při procesu zmrazení se výrazně snížilo. I tak se ale lékaři snaží najít cesty, jak zvýšit povědomí o asistovaném těhotenství. Průměrný věk žen i mužů, kteří přicházejí k této léčbě, se totiž také každý rok pomalu zvyšuje.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak si představujete ideální Vánoce? Pravděpodobně s rodinou, vašimi blízkými. V pohodě, v obklopení radosti a štěstí. A samozřejmě v obklopení cukroví, které mizí z talíře rychlostí blesku. A kromě her, které budete hrát, svůj čas strávíte i sledováním oblíbených vánočních snímků, které svou kouzelnou atmosférou a nadějí z nich vyplývající umocní onu vánoční atmosféru, která se line domovem. Co si nezapomenout pustit?
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.

Nepřehlédněte

Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek