Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Zpátky do školy! Připravte své dítko i sebe na nový školní rok

Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.
do školy
Zase to uteklo a prázdniny se blíží ke konci.

22. 08. 2022

Není nic horšího než úzkostlivá matka

Jestli má dítko do školy ořezané tužky a pastelky pravděpodobně kontrolujete už začátkem srpna. Do stresu vás přivádí i vymýšlení, co si syn nebo dcera, případně obojí, vezmou první den na sebe. A ještě horší je vymyslet, co jim budete dávat ke svačině, aby balíček nehodili při první příležitosti do koše. A do toho musíte pracovat, uklízet, vařit a být ženou a manželkou. Uf. To chce hodně odolnou psychiku. Anebo možná jen postačí, když si toho na svá bedra nebudete brát tolik a všemu necháte volný průběh.

Známky nejsou všechno

Rodiče si vždycky přejí vychovat nadprůměrně chytré děti, nejlépe takové, které projdou základní školou se samými jedničkami. Dvojka už je na pováženou. Ale známky nejsou všechno, a když do svého dítka budete denně hustit, že se musí učit, aby mělo ”samé”, neprospějete tím ani sobě, ani jemu.

školačka
Chodí vaše dítě do školy rádo? Pak nejsou samé jedničky podstatné.

Ze všeho nejdůležitější – a co by vás mělo nejvíce zajímat – je, aby si syn nebo dcera našli kamarády, aby měli sympatickou paní třídní učitelku a aby je škola bavila. Když je bude bavit s trojkami, pak je to mnohem lepší, než kdyby je absolutně nebavila se samými jedničkami. Na známky se nás v dospělém životě nikdo nikdy neptá, proto nejsou vůbec důležité. Přestaňte na nich lpět.

Učte dítě samostatnosti

Pro některé maminky je životně důležité, aby měly její děti co nejlepší a nejčistší oblečení. Ano, každý chceme chodit v krásném a čistém oblečení, ale u dětí to někdy zkrátka nejde. Někdy totiž mají vlastní hlavy a přesně ví, co si na sebe chtějí vzít. A jejich představa se od té vaší nemůže lišit víc. Netrapte se tím, nespílejte, nenadávejte, nebrečte. Tak to prostě je.

Nechte ho, aby si samo vybralo oblečení, jen ho veďte k tomu, aby to oblečení mělo alespoň zdánlivě hlavu a patu. Navíc se říká, že děti, které si mohou samy vybírat oblečení, jsou pak v životě mnohem ostřílenější a samostatnější.

Jídlo se má jíst s chutí

Nenuťte děti jíst, co nechtějí. Raději se ptejte, co chtějí. Zeptejte se, jestli chtějí do školy na svačinu vafle nebo raději chleba se šunkou. Neříkejte jim, že dneska je zkrátka jenom chleba se sýrem a basta. I kdyby to byla pravda, dejte jim aspoň pocit, že si mohou vybrat. Třeba jim navrhněte, že si místo sýra mohou vzít šunku nebo místo chleba rohlík anebo jenom ovocný salát a jogurt.

K TÉMATU  Zdravé snídaně pro návrat do školy. Nápady na snadné recepty pro ranní občerstvení

Když budete děti nutit jíst něco, na co nemají chuť nebo jim to vůbec nechutná, budou svačiny vyhazovat pravidelně každý den a už se je jíst nikdy nenaučí. A pro vás je to jen zbytečně strávený čas přípravou svačiny a ještě ke všemu i zbytečné plýtvání.

Nový režim

Děti by rovněž měly mít pevný režim. O prázdninách to samozřejmě není vůbec jednoduché, ale jakmile se začátek nového školního roku přiblíží, měla byste jim rozumnou a nenásilnou cestou vysvětlit, že by měly začít chodit spát o něco dříve a také o něco dříve vstávat. Dopoledne s nimi prolisujte pár stránek z učebnice, aby si zopakovaly učivo a pak jim dejte čas na hraní. A po obědě se opět chvilku věnujte učení. Během týdne či dvou by si děti pomalu měly na nový režim zvyknout. Pak už je nejvyšší čas poslat je do školy.

Občas skutečně není na škodu, když budete po dětech chtít nějakou tu práci v domácnosti. Utřít nádobí, zamést nebo dát špinavé prádlo do pračky není nic těžkého ani nic, co jim zabere příliš mnoho času. Děti by se měly učit povinnostem už odmala, byť jim zaberou třeba jenom pět minut denně.

Nepřipomínejte jim školu při každé příležitosti. Děti moc dobře ví, že do školy budou muset jít. Ale když jim budete desetkrát denně opakovat, že škola už se blíží a měly by se sebou začít něco dělat, příliš nápomocná jim nebudete. Nechte je, aby o škole mluvily samy. A pokud o ní mluvit nebudou, pak je nenuťte.

Přípravu potřebují i matky

Je-li to možné, dopředu si zjistěte, co první den a dny následující bude do školy potřebovat. Přezůvky, kufřík s výtvarnými potřebami, věci na tělocvik. Ano, jistě, říkáte si, to je přece jasné. Ale zkuste také zjistit, jaké přezůvky by děti měly mít, co všechno nesmí v kufříku s výtvarnými potřebami chybět. A také se přeptejte, jaké oblečení je na tělocvik nejvhodnější. Možná se vám to zdá jako banalita, ale pro dítě může být velmi traumatizující například to, když bude mít naprosto odlišné přezůvky od těch, které mají jeho spolužáci. Ke všemu se mu pak mohou smát a to nikdy není příjemné.

K TÉMATU  Jak zvládnout podzimní stres. Končící léto, děti se vracejí a všechno začíná nanovo
školáci
Máte přehled, co všechno do školy potřebuje?

Kroužky? Jen dobrovolně

Už vyzvídáte, na jaké kroužky by chtěl váš syn nebo dcera chodit? Děláte dobře. Jestliže se ale děti zatím do žádných kroužků nehrnou, nechte to tak. Dejte jim čas. Až uvidí, že ostatní děti do kroužku chodí, určitě budou chtít chodit s nimi. Má-li však vaše dítko v oblibě nějaký sport, hudební nástroj nebo rukodělnou činnost, určitě si zjistěte, jestli je možné se do takového kroužku zapsat. Tak můžete dítěti školu zpříjemnit a vy si ještě ušetříte čas navíc jen pro sebe, práci nebo domácnost. Nikdy ale děti k ničemu urputně nenuťte.

Pár drobných za odměnu neuškodí

Sice to není tak úplně výchovné a správné, ale když budete dítěti do školy každý den dávat dvacet, třicet nebo třeba padesát korun, aby si mohlo koupit sušenku nebo pitíčko ke svačině, uděláte mu tím radost. Někteří rodiče bývají velmi přísní a malým dětem žádné peníze nedávají. Jenže pak děti vidí ve škole nějaká lákadla a je jim líto, že si nic z toho nemohou koupit. A proč by nemohly? Aspoň se budou mít na co každý den těšit.

Škola není cesta do Mordoru pro vás ani vaše potomky. Je to kus životní etapy, kterou si musíte vy i dítě co nejvíce zpříjemnit. A hlavně se nesmíte stresovat, pak přenesete stres i na dítě a ten se s ním potáhne po celý další školní rok a možná i ten další. Všechno jde, když se chce, i bez křiku, hádek, nátlaku a vyhrožování.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Zdroje článku:
www.jaktak.cz, www.maminka.cz,
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.
Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
Blíží se významný den vaší ženy, případně jsou za rohem Vánoce a vy ještě nemáte žádný dárek? Nepanikařte, stále vše můžete zachránit. Zapomeňte ale na kreativitu, raději vsaďte na jistotu.
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Ačkoli se může zdát, že si svobodu plnými doušky užívají spíše muži, pravda je úplně někde jinde. Protože si doma nemají s kým povídat, existence bez partnerky je pro ně těžkým oříškem i náročnou zkouškou. Jako vážně?!
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Jak jsou na tom Češi se spodním prádlem? Nosí ho nebo nenosí? A jaké prádlo nejčastěji nakupují v internetových obchodech právě k příležitosti svátku zamilovaných? Aktuální průzkum prozradil zajímavá data.
Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Developerský projekt Vilapark Klamovka je zasazen do zeleného prostředí hlavního města, přitom v dosahu plné občanské vybavenosti. Pokud plánujete zůstat v metropoli, ovšem prahnete po klidné lokalitě, nadchnou vás nové byty v Praze 5. V následujících řádcích vám o lokalitě, nabízených bytech i celém projektu prozradíme více informací.

Výběr článků

Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
Každému je nejspíš jasné, že bez zdravé životosprávy a pravidelného cvičení je téměř nemožné si vypracovat štíhlou postavu. Dneska se zaměříme na cvičení. Protože víme, jak je těžké začít cvičit, tak aby nás to všechny bavilo, proto vám v dnešním článku přinášíme pět jednoduchých cviků, které vám zdokonalí vaši postavu.
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?

Nepřehlédněte

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek