Středa , 23. 04. 2025

Vojtěch

Zpátky do školy! Připravte své dítko i sebe na nový školní rok

Vaše dcera nebo syn jsou v klidu, zatímco vy už čtrnáct dní před nástupem do školy vůbec nespíte? Nejspíš z toho máte větší stres než oni sami. A není divu. Zatímco jejich úkolem je jen včas vstávat a dobře se učit, vaše práce čítá, aby měli prostředí, v němž se budou cítit dobře a ve kterém se budou učit jedna radost.
do školy
Zase to uteklo a prázdniny se blíží ke konci.

22. 08. 2022

Není nic horšího než úzkostlivá matka

Jestli má dítko do školy ořezané tužky a pastelky pravděpodobně kontrolujete už začátkem srpna. Do stresu vás přivádí i vymýšlení, co si syn nebo dcera, případně obojí, vezmou první den na sebe. A ještě horší je vymyslet, co jim budete dávat ke svačině, aby balíček nehodili při první příležitosti do koše. A do toho musíte pracovat, uklízet, vařit a být ženou a manželkou. Uf. To chce hodně odolnou psychiku. Anebo možná jen postačí, když si toho na svá bedra nebudete brát tolik a všemu necháte volný průběh.

Známky nejsou všechno

Rodiče si vždycky přejí vychovat nadprůměrně chytré děti, nejlépe takové, které projdou základní školou se samými jedničkami. Dvojka už je na pováženou. Ale známky nejsou všechno, a když do svého dítka budete denně hustit, že se musí učit, aby mělo ”samé”, neprospějete tím ani sobě, ani jemu.

školačka
Chodí vaše dítě do školy rádo? Pak nejsou samé jedničky podstatné.

Ze všeho nejdůležitější – a co by vás mělo nejvíce zajímat – je, aby si syn nebo dcera našli kamarády, aby měli sympatickou paní třídní učitelku a aby je škola bavila. Když je bude bavit s trojkami, pak je to mnohem lepší, než kdyby je absolutně nebavila se samými jedničkami. Na známky se nás v dospělém životě nikdo nikdy neptá, proto nejsou vůbec důležité. Přestaňte na nich lpět.

Učte dítě samostatnosti

Pro některé maminky je životně důležité, aby měly její děti co nejlepší a nejčistší oblečení. Ano, každý chceme chodit v krásném a čistém oblečení, ale u dětí to někdy zkrátka nejde. Někdy totiž mají vlastní hlavy a přesně ví, co si na sebe chtějí vzít. A jejich představa se od té vaší nemůže lišit víc. Netrapte se tím, nespílejte, nenadávejte, nebrečte. Tak to prostě je.

Nechte ho, aby si samo vybralo oblečení, jen ho veďte k tomu, aby to oblečení mělo alespoň zdánlivě hlavu a patu. Navíc se říká, že děti, které si mohou samy vybírat oblečení, jsou pak v životě mnohem ostřílenější a samostatnější.

Jídlo se má jíst s chutí

Nenuťte děti jíst, co nechtějí. Raději se ptejte, co chtějí. Zeptejte se, jestli chtějí do školy na svačinu vafle nebo raději chleba se šunkou. Neříkejte jim, že dneska je zkrátka jenom chleba se sýrem a basta. I kdyby to byla pravda, dejte jim aspoň pocit, že si mohou vybrat. Třeba jim navrhněte, že si místo sýra mohou vzít šunku nebo místo chleba rohlík anebo jenom ovocný salát a jogurt.

K TÉMATU  Ten je tak roztomilý! Rozpustilá zvířecí miminka dostanou i ty největší bručouny. Tihle mazlíčci jsou prostě k nakousnutí!

Když budete děti nutit jíst něco, na co nemají chuť nebo jim to vůbec nechutná, budou svačiny vyhazovat pravidelně každý den a už se je jíst nikdy nenaučí. A pro vás je to jen zbytečně strávený čas přípravou svačiny a ještě ke všemu i zbytečné plýtvání.

Nový režim

Děti by rovněž měly mít pevný režim. O prázdninách to samozřejmě není vůbec jednoduché, ale jakmile se začátek nového školního roku přiblíží, měla byste jim rozumnou a nenásilnou cestou vysvětlit, že by měly začít chodit spát o něco dříve a také o něco dříve vstávat. Dopoledne s nimi prolisujte pár stránek z učebnice, aby si zopakovaly učivo a pak jim dejte čas na hraní. A po obědě se opět chvilku věnujte učení. Během týdne či dvou by si děti pomalu měly na nový režim zvyknout. Pak už je nejvyšší čas poslat je do školy.

Občas skutečně není na škodu, když budete po dětech chtít nějakou tu práci v domácnosti. Utřít nádobí, zamést nebo dát špinavé prádlo do pračky není nic těžkého ani nic, co jim zabere příliš mnoho času. Děti by se měly učit povinnostem už odmala, byť jim zaberou třeba jenom pět minut denně.

Nepřipomínejte jim školu při každé příležitosti. Děti moc dobře ví, že do školy budou muset jít. Ale když jim budete desetkrát denně opakovat, že škola už se blíží a měly by se sebou začít něco dělat, příliš nápomocná jim nebudete. Nechte je, aby o škole mluvily samy. A pokud o ní mluvit nebudou, pak je nenuťte.

Přípravu potřebují i matky

Je-li to možné, dopředu si zjistěte, co první den a dny následující bude do školy potřebovat. Přezůvky, kufřík s výtvarnými potřebami, věci na tělocvik. Ano, jistě, říkáte si, to je přece jasné. Ale zkuste také zjistit, jaké přezůvky by děti měly mít, co všechno nesmí v kufříku s výtvarnými potřebami chybět. A také se přeptejte, jaké oblečení je na tělocvik nejvhodnější. Možná se vám to zdá jako banalita, ale pro dítě může být velmi traumatizující například to, když bude mít naprosto odlišné přezůvky od těch, které mají jeho spolužáci. Ke všemu se mu pak mohou smát a to nikdy není příjemné.

K TÉMATU  Spojte práci se zábavou: staňte se špičkovým event manažerem!
školáci
Máte přehled, co všechno do školy potřebuje?

Kroužky? Jen dobrovolně

Už vyzvídáte, na jaké kroužky by chtěl váš syn nebo dcera chodit? Děláte dobře. Jestliže se ale děti zatím do žádných kroužků nehrnou, nechte to tak. Dejte jim čas. Až uvidí, že ostatní děti do kroužku chodí, určitě budou chtít chodit s nimi. Má-li však vaše dítko v oblibě nějaký sport, hudební nástroj nebo rukodělnou činnost, určitě si zjistěte, jestli je možné se do takového kroužku zapsat. Tak můžete dítěti školu zpříjemnit a vy si ještě ušetříte čas navíc jen pro sebe, práci nebo domácnost. Nikdy ale děti k ničemu urputně nenuťte.

Pár drobných za odměnu neuškodí

Sice to není tak úplně výchovné a správné, ale když budete dítěti do školy každý den dávat dvacet, třicet nebo třeba padesát korun, aby si mohlo koupit sušenku nebo pitíčko ke svačině, uděláte mu tím radost. Někteří rodiče bývají velmi přísní a malým dětem žádné peníze nedávají. Jenže pak děti vidí ve škole nějaká lákadla a je jim líto, že si nic z toho nemohou koupit. A proč by nemohly? Aspoň se budou mít na co každý den těšit.

Škola není cesta do Mordoru pro vás ani vaše potomky. Je to kus životní etapy, kterou si musíte vy i dítě co nejvíce zpříjemnit. A hlavně se nesmíte stresovat, pak přenesete stres i na dítě a ten se s ním potáhne po celý další školní rok a možná i ten další. Všechno jde, když se chce, i bez křiku, hádek, nátlaku a vyhrožování.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Zdroje článku:
www.jaktak.cz, www.maminka.cz,
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
Stres hýbe našimi životy a ve své koučovací praxi to slovo slyším často. Nedokážu zařídit, aby jste se s ním už nikdy nesetkali, ale poradím, jak se s ním vypořádat.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Black House má jednu zvláštnost. Voda v mělkém vnitřním bazénu umí v kombinaci s prosklenými stěnami odrážet sluneční světlo do každé části domu. Je koncipován pro maximální využití nepřímého slunečního záření. Podívejte se na tu nádheru.
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.

Výběr článků

Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?

Nepřehlédněte

Módní trendy na nás útočí ze všech stran. Ne vždy je ale tak jednoduché si s nimi poradit. Víte, jak je uchopit?
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek