Sobota , 27. 07. 2024

Věroslav

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

I sourozenci spolu mohou vycházet již od narození. Není to nic složitého
sourozenci
I sourozenci spolu mohou vycházet již od narození. Není to nic složitého. (zdroj foto: pixabay.com)

28. 07. 2020

Myslíte si, že je nutné mít doma dva nezbedy, co se pořád hádají? Tak to jste na velkém omylu. Jde jen o to, abyste svým dětem pomohli v nastavení krásného a láskyplného vzájemného vztahu. Sourozenci musí táhnout za jeden provaz, naučte je to.

Je jasné, že si občas vjedou do vlasů, ale budou se mít rádi. Jak na to?

Když se narodí miminko

Péče o sourozenecký vztah začíná již v době, kdy se narodí druhé miminko. Tam totiž většinou začíná nenávist staršího sourozence k mladšímu „vetřelci“. Všichni kolem mu říkají, jak se mu narodí kamarád, se kterým si bude hrát. Jak to bude prima. Nebo ho naopak straší, že až přijede brácha nebo ségra z porodnice, už na něj rodiče nebudou mít čas. „Skvělé“, pokud je vám dva až deset let, co?

Máme lepší nápad!

Zkuste to jinak. I dvouleté dítě chápe, když mu neustále lžete. A až si dovezete miminko, bude to vést k velkému zklamání. Místo vychvalování nového kamaráda řekněte pravdu. Řekněte, že se narodí mimčo, co bude ze začátku jen čůrat a kakat. Ale že i ono nás všechny bude vnímat. Vysvětlete, že nebude umět mluvit, ale bude se o to každý den trochu snažit.

Když pak kolem vykuleného staršího sourozence ponesete plačící mimino, prostě jen řekněte: „Právě mi říká, že má hlad. To je ale nenasyta, co. Ještě to neumí říct slovy, ale já mu rozumím.“ Nebo přiznejte: „Teď je Bertík unavený. Říká mi, že chce jít spinkat. Zatím to jinak říct neumí, ale budeme ho to každý den učit.“

Sourozenci slyší na lumpárny

Co takhle ustoupit ze své vznešené role rodiče, a stát se pomocníkem, aby mezi sebou měly děti odmalička krásný vztah? Zkuste to pomocí lumpárny, ta zabírá vždy. Když se zrovna staráte o mladší dítě a starší by také chtělo, abyste se mu věnovali, změňte situaci.

K TÉMATU  Doteky léčí, buďte laskaví. Kdo a proč si je od vás rozhodně zaslouží?

Dejte ucho k mladšímu, a řekněte: „Bertík mi právě říká, že tě má rád. On to říká kouzelnou řečí. A taky říká, že ti mám vzkázat, že králíci dělají bobky, koníci kobylince, a býci kravince. Hahahaha.“ Situace odlehčena, konverzace započata. Vyzvěte staršího sourozence, aby také něco vzkázal, a mladšímu to poté šeptejte do ouška.

Vyvarujte se chyby se sourozenci, kterou uděláme všichni

Neustále se učíme, a dokonalí nikdy nebudeme. Je potřeba si uvědomit chybu a snažit se ji příště neudělat. Často totiž dětem kazíme jejich vztahy my. Staršího sourozence proměníme v toho, kdo musí všechno umět a zvládat. A mladšího v ofoukávánka, co si může dovolit téměř vše. Divné, co?

Ale je to smutná realita. Až se mladší sourozenec bude od dvou let něčeho vehementně domáhat řevem, jasně mu řekněte, že už není miminko, a že se bude chovat slušně. Bouchat do staršího „jen proto, že jsem mladší,“ už prostě fungovat nebude.

sourozenci
Je naprosto normální, že děláme rodičovské chyby. (zdroj foto: pixabay.com)

Ještě jedna náplast na bolístku

Kromě toho, že necháváme mladšího, ať si vše na úkor staršího vytrucuje, je tady ještě jedna rovina. A tou je spravedlnost a emoce. Když starší sourozenec donekonečna snáší nájezdy mladšího barbara, dříve, nebo později mu dojde trpělivost a prostě ho majzne první hračkou, co bude mít po ruce.

Od začátku proto dávkujte dětem společně strávené chvíle, a staršímu dopřejte i chvíle o samotě. Žádné věčné hlídání malého nezbedy! A když vaše mladší dítko chytne první slova, naučte ho kouzelné slůvko „promiň,“ které bude používat, pokud zraní fyzicky nebo emočně svého bratra či sestru.

Už se těšíte, až si doma vychováte parťáky? Nebojte se, jde to. Chce to trochu porozumění oběma stranám, a bude to paráda. Až si přivezete mimčo, dejte staršímu sourozenci nějaký dáreček „jakože od miminka“ – a tím si zajistíte, že budou už od plenek na jedné lodi. Klidně se občas nebojte z nich udělat ve hře spiklence proti vám, to jejich vztah utuží.

K TÉMATU  Dobré vztahy s rodiči potřebují hlavně teenageři. Jak být pro ně přítelem?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Francouzky budou moci mít děti i bez partnera. U nás to možné není a zákony se směle obchází

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.
Červená srdíčka, růže, čokoládky, dárky a všude kolem vás ty nechutné projevy lásky… ano, sv. Valentýn se opravdu blíží a s ním také časté deprese z toho, že tento den musíme strávit samy.
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.
Vysoký cholesterol představuje závažný rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Pokud se někdo potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je mu doporučeno jeho hladinu snížit.
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Miminka jsou zvědavá, smějí se, hrají si, zlobí, pošťuchují se navzájem a vyžadují pozornost. Tady se můžete podívat na všechno v jednom. Tyhle sladké děti vám možná vylepší den.
Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
S příchodem chladných dní naše pleť potřebuje výživu. K tomu vám dopomohou domácí pleťové masky, které si vyrobíte z ingrediencí, co máte běžně v kuchyni.
Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
Dvě dimenze jednoho problému - najít si manžela a správně se o něj postarat - patřily k těm nejzásadnějším tématům, které před 70 lety řešily magazíny a žurnály určené ženám. Inspiraci z nich můžete načerpat i dnes, ale jen na vlastní nebezpečí.

Výběr článků

Ovdověla jsem velice brzy, bylo mi dvaačtyřicet, když můj manžel zemřel na infarkt a od té doby jsem zůstala sama. Abych svůj život nějak vyplnila, hodně jsem se upnula na dceru, která byla ráda. Vždyť jí alespoň měl kdo pomáhat s jejími třemi dětmi, na které neměla čas, protože chtěla budovat kariéru.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?

Nepřehlédněte

Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek