Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

I sourozenci spolu mohou vycházet již od narození. Není to nic složitého
sourozenci
I sourozenci spolu mohou vycházet již od narození. Není to nic složitého. (zdroj foto: pixabay.com)

28. 07. 2020

Myslíte si, že je nutné mít doma dva nezbedy, co se pořád hádají? Tak to jste na velkém omylu. Jde jen o to, abyste svým dětem pomohli v nastavení krásného a láskyplného vzájemného vztahu. Sourozenci musí táhnout za jeden provaz, naučte je to.

Je jasné, že si občas vjedou do vlasů, ale budou se mít rádi. Jak na to?

Když se narodí miminko

Péče o sourozenecký vztah začíná již v době, kdy se narodí druhé miminko. Tam totiž většinou začíná nenávist staršího sourozence k mladšímu „vetřelci“. Všichni kolem mu říkají, jak se mu narodí kamarád, se kterým si bude hrát. Jak to bude prima. Nebo ho naopak straší, že až přijede brácha nebo ségra z porodnice, už na něj rodiče nebudou mít čas. „Skvělé“, pokud je vám dva až deset let, co?

Máme lepší nápad!

Zkuste to jinak. I dvouleté dítě chápe, když mu neustále lžete. A až si dovezete miminko, bude to vést k velkému zklamání. Místo vychvalování nového kamaráda řekněte pravdu. Řekněte, že se narodí mimčo, co bude ze začátku jen čůrat a kakat. Ale že i ono nás všechny bude vnímat. Vysvětlete, že nebude umět mluvit, ale bude se o to každý den trochu snažit.

Když pak kolem vykuleného staršího sourozence ponesete plačící mimino, prostě jen řekněte: „Právě mi říká, že má hlad. To je ale nenasyta, co. Ještě to neumí říct slovy, ale já mu rozumím.“ Nebo přiznejte: „Teď je Bertík unavený. Říká mi, že chce jít spinkat. Zatím to jinak říct neumí, ale budeme ho to každý den učit.“

Sourozenci slyší na lumpárny

Co takhle ustoupit ze své vznešené role rodiče, a stát se pomocníkem, aby mezi sebou měly děti odmalička krásný vztah? Zkuste to pomocí lumpárny, ta zabírá vždy. Když se zrovna staráte o mladší dítě a starší by také chtělo, abyste se mu věnovali, změňte situaci.

K TÉMATU  Volby 2022: Proč jít k volbám a hodit svůj názor do urny?

Dejte ucho k mladšímu, a řekněte: „Bertík mi právě říká, že tě má rád. On to říká kouzelnou řečí. A taky říká, že ti mám vzkázat, že králíci dělají bobky, koníci kobylince, a býci kravince. Hahahaha.“ Situace odlehčena, konverzace započata. Vyzvěte staršího sourozence, aby také něco vzkázal, a mladšímu to poté šeptejte do ouška.

Vyvarujte se chyby se sourozenci, kterou uděláme všichni

Neustále se učíme, a dokonalí nikdy nebudeme. Je potřeba si uvědomit chybu a snažit se ji příště neudělat. Často totiž dětem kazíme jejich vztahy my. Staršího sourozence proměníme v toho, kdo musí všechno umět a zvládat. A mladšího v ofoukávánka, co si může dovolit téměř vše. Divné, co?

Ale je to smutná realita. Až se mladší sourozenec bude od dvou let něčeho vehementně domáhat řevem, jasně mu řekněte, že už není miminko, a že se bude chovat slušně. Bouchat do staršího „jen proto, že jsem mladší,“ už prostě fungovat nebude.

sourozenci
Je naprosto normální, že děláme rodičovské chyby. (zdroj foto: pixabay.com)

Ještě jedna náplast na bolístku

Kromě toho, že necháváme mladšího, ať si vše na úkor staršího vytrucuje, je tady ještě jedna rovina. A tou je spravedlnost a emoce. Když starší sourozenec donekonečna snáší nájezdy mladšího barbara, dříve, nebo později mu dojde trpělivost a prostě ho majzne první hračkou, co bude mít po ruce.

Od začátku proto dávkujte dětem společně strávené chvíle, a staršímu dopřejte i chvíle o samotě. Žádné věčné hlídání malého nezbedy! A když vaše mladší dítko chytne první slova, naučte ho kouzelné slůvko „promiň,“ které bude používat, pokud zraní fyzicky nebo emočně svého bratra či sestru.

Už se těšíte, až si doma vychováte parťáky? Nebojte se, jde to. Chce to trochu porozumění oběma stranám, a bude to paráda. Až si přivezete mimčo, dejte staršímu sourozenci nějaký dáreček „jakože od miminka“ – a tím si zajistíte, že budou už od plenek na jedné lodi. Klidně se občas nebojte z nich udělat ve hře spiklence proti vám, to jejich vztah utuží.

K TÉMATU  6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Francouzky budou moci mít děti i bez partnera. U nás to možné není a zákony se směle obchází

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!

Nepřehlédněte

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek