Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Okouzlující Šumava. Navštivte 8 NEJ míst na Šumavě

Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Šumava po ránu
Šumava po ránu

16. 08. 2023

Šumava Chalupská slať

Jen kousek od obce Borová Lada, která leží v samém srdci Šumavy, najdete Chalupskou slať, která se rozprostírá na ploše sto třicet hektarů a v první zóně národního parku. Jde o přírodní památku Borové Lady a její součástí je i rašelinové Chalupské jezírko, kolem kterého také vede turistická stezka. Žije zde mnoho vzácných živočichů a rostou tu i rostliny, na které jinde téměř nenarazíte. Trasa kolem jezera je dlouhá dvě stě šedesát metrů a vede po asfaltové cestě i po povalovém chodníku nad rašelinou. Jedete-li autem, můžete ho nechat na parkovišti v obci Svinná Lada. Odtud vás čeká jeden kilometr pěší chůze. Případně se vydejte po zelené turistické trase, která začíná v necelých sedm kilometrů vzdálených Nových Hutích.

Prášilské jezero

V jihozápadních Čechách najdete obec Prášily, odkud se dostanete k jednomu z pěti jezer na Šumavě, které jsou ledovcového původu. Sice se ani v jednom nevykoupete, neboť je to zakázáno, ale jsou tak  krásná, že za nějakou tu menší túru do kopce rozhodně stojí. Jezero Prášily se nachází na východním výběžku hory Poledník a v nejhlubším místě jeho hloubka dosahuje patnácti metrů. Voda z jezera pak odtéká Jezerním potokem až do Vltavy… K jezeru se dostanete po červeně značené turistické stezce z Prášil. Cesta je dlouhá zhruba pět kilometrů. Od jezera pak můžete vyšplhat až k rozhledně Poledník, odkud se vám naskytne přenádherný výhled do krajiny.

Pramen Vltavy

Cesta k pramenu Vltavy vede přes Kvildu. Najdete ho na úpatí Černé Hory a říká se mu Teplá Vltava. Jde však pouze o pramen symbolický. Je obložen kameny a někdy vysychá. Cesta k němu je ovšem kouzelná. Vedou k němu hned tři turistické stezky, po nichž se mohou pohybovat pěší i cyklisté. Vyrazit můžete z Modravy, v tom případě je cesta dlouhá necelých deset kilometrů, z Kvildy vede cesta dlouhá sedm kilometrů, a nejkratší cestou se můžete vydat z Bučiny. Odtud to máte k prameni jen čtyři a půl kilometru.

K TÉMATU  Zapomeňte na exotiku! Nejkrásnější rakouská jezera jsou pro letní dovolenou jako stvořená

Naučná cesta Brčálník

Okružní naučná stezka začíná nedaleko železniční stanice Hojsova Stráž-Brčálník a je dlouhá čtyři a půl kilometru. Projdete obcí Brčálník u Železné Rudy a pokračujete po železničním viaduktu směrem k řece Úhlavě až k hranici Přírodní rezervace Brčálnické mokřady. Pak už vás čekají povalové chodníky přes pastviny. Během cesty narazíte celkem na šest informačních tabulí, z nichž se dozvíte mnoho zajímavého o tamní přírodě i o samotné rezervaci. Na stezku se mohou vydat i rodiče s dětmi, není nijak náročná.

Boubínský prales

Právě v Boubínském pralese najdete panenskou přírodu, do níž lidská noha vstoupí jen zřídkakdy. Stezka pralesem se nachází tisíc metrů nad mořem a vede přes nejzajímavější a zároveň nejvíce chráněnou část rezervace. Stezku značí částečně modrá a částečně zelená turistická značka a je dlouhá čtyři kilometry. Cestou se dozvíte mnoho zajímavostí o historii Boubína, ochraně pralesa a také o místní fauně a flóře. Okruh můžete začít u Boubínského jezírka.

Hrad Kašperk

Kašperk je nejvýše položeným hradem u nás, neboť se nachází v nadmořské výšce devět set metrů. V polovině čtrnáctého století ho nechal vystavět Karel IV. a to na obranu hranic. Pro návštěvníky je připraveno hned několik prohlídkových okruhů, z nichž si určitě vybere úplně každý.

Lipno

Chystáte-li se na dovolenou na Lipno, určitě si naplánujte příjemnou a nikterak náročnou procházku po stezce vedoucí z Lipna do Frymburku. Stezka je dlouhá necelých šest kilometrů a vede po žluté turistické značce. Po cestě najdete hned několik zajímavých zastavení v podobě Alpské vyhlídky nebo odpočívadla se studánkou. Vyrazit můžete od parkoviště pod lyžařským areálem Kramolín. A když už na Lipně budete, nezapomeňte objevit místní Stezku korunami stromů. Za dobré viditelnosti se vám naskytne nezapomenutelný výhled.

Schwarzenberský kanál

Čtyřicet čtyři metrů dlouhý kanál byl vystavěn koncem osmnáctého století a dříve sloužil k plavení dříví. Během komunistické éry byl téměř celý zničen, ale dnes se můžete vydat po patnáctikilometrovém nově zrekonstruovaném úseku. Podél Schwarzenberského kanálu vede několik pěších i cyklistických tras a zároveň se můžete projít po nejstarší šumavské turistické trase, která je nazývána Medvědí stezkou.

K TÉMATU  Kdo je Pamela Reif? Německá Barbie, co vybudovala fitness impérium

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT


10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

Zdroje článku:
www.navylet.cz, www.kudyznudy.cz, www.npsumava.cz,
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Poslední schůzku s Nelou pojala koučka Marcela Hlaváčková poněkud netradičně. A podle očekávání z ní měla její klientka velkou radost. Proč? To se dočtete na řádcích níže.
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Je spousta úžasných přípravků, které nám během pár vteřin pomohou zdokonalit naše vlasy. Jenže... Pokud jste majitelkou bohémských vlnek nebo roztomilých kudrlinek, pak víte, jaký je to s nimi občas kříž, aby vypadaly opravdu zdravě. Oproti jiným vlasům totiž mají větší tendenci k lámaní, třepivosti a suchosti. Naštěstí jsou ale k mání různé přípravky pro podporu vln, z nichž některé jsme za vás otestovali.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!

Nepřehlédněte

Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek