Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Okouzlující Šumava. Navštivte 8 NEJ míst na Šumavě

Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Šumava po ránu
Šumava po ránu

16. 08. 2023

Šumava Chalupská slať

Jen kousek od obce Borová Lada, která leží v samém srdci Šumavy, najdete Chalupskou slať, která se rozprostírá na ploše sto třicet hektarů a v první zóně národního parku. Jde o přírodní památku Borové Lady a její součástí je i rašelinové Chalupské jezírko, kolem kterého také vede turistická stezka. Žije zde mnoho vzácných živočichů a rostou tu i rostliny, na které jinde téměř nenarazíte. Trasa kolem jezera je dlouhá dvě stě šedesát metrů a vede po asfaltové cestě i po povalovém chodníku nad rašelinou. Jedete-li autem, můžete ho nechat na parkovišti v obci Svinná Lada. Odtud vás čeká jeden kilometr pěší chůze. Případně se vydejte po zelené turistické trase, která začíná v necelých sedm kilometrů vzdálených Nových Hutích.

Prášilské jezero

V jihozápadních Čechách najdete obec Prášily, odkud se dostanete k jednomu z pěti jezer na Šumavě, které jsou ledovcového původu. Sice se ani v jednom nevykoupete, neboť je to zakázáno, ale jsou tak  krásná, že za nějakou tu menší túru do kopce rozhodně stojí. Jezero Prášily se nachází na východním výběžku hory Poledník a v nejhlubším místě jeho hloubka dosahuje patnácti metrů. Voda z jezera pak odtéká Jezerním potokem až do Vltavy… K jezeru se dostanete po červeně značené turistické stezce z Prášil. Cesta je dlouhá zhruba pět kilometrů. Od jezera pak můžete vyšplhat až k rozhledně Poledník, odkud se vám naskytne přenádherný výhled do krajiny.

Pramen Vltavy

Cesta k pramenu Vltavy vede přes Kvildu. Najdete ho na úpatí Černé Hory a říká se mu Teplá Vltava. Jde však pouze o pramen symbolický. Je obložen kameny a někdy vysychá. Cesta k němu je ovšem kouzelná. Vedou k němu hned tři turistické stezky, po nichž se mohou pohybovat pěší i cyklisté. Vyrazit můžete z Modravy, v tom případě je cesta dlouhá necelých deset kilometrů, z Kvildy vede cesta dlouhá sedm kilometrů, a nejkratší cestou se můžete vydat z Bučiny. Odtud to máte k prameni jen čtyři a půl kilometru.

K TÉMATU  9 alternativních triků, když na bolest hlavy nic nezabírá

Naučná cesta Brčálník

Okružní naučná stezka začíná nedaleko železniční stanice Hojsova Stráž-Brčálník a je dlouhá čtyři a půl kilometru. Projdete obcí Brčálník u Železné Rudy a pokračujete po železničním viaduktu směrem k řece Úhlavě až k hranici Přírodní rezervace Brčálnické mokřady. Pak už vás čekají povalové chodníky přes pastviny. Během cesty narazíte celkem na šest informačních tabulí, z nichž se dozvíte mnoho zajímavého o tamní přírodě i o samotné rezervaci. Na stezku se mohou vydat i rodiče s dětmi, není nijak náročná.

Boubínský prales

Právě v Boubínském pralese najdete panenskou přírodu, do níž lidská noha vstoupí jen zřídkakdy. Stezka pralesem se nachází tisíc metrů nad mořem a vede přes nejzajímavější a zároveň nejvíce chráněnou část rezervace. Stezku značí částečně modrá a částečně zelená turistická značka a je dlouhá čtyři kilometry. Cestou se dozvíte mnoho zajímavostí o historii Boubína, ochraně pralesa a také o místní fauně a flóře. Okruh můžete začít u Boubínského jezírka.

Hrad Kašperk

Kašperk je nejvýše položeným hradem u nás, neboť se nachází v nadmořské výšce devět set metrů. V polovině čtrnáctého století ho nechal vystavět Karel IV. a to na obranu hranic. Pro návštěvníky je připraveno hned několik prohlídkových okruhů, z nichž si určitě vybere úplně každý.

Lipno

Chystáte-li se na dovolenou na Lipno, určitě si naplánujte příjemnou a nikterak náročnou procházku po stezce vedoucí z Lipna do Frymburku. Stezka je dlouhá necelých šest kilometrů a vede po žluté turistické značce. Po cestě najdete hned několik zajímavých zastavení v podobě Alpské vyhlídky nebo odpočívadla se studánkou. Vyrazit můžete od parkoviště pod lyžařským areálem Kramolín. A když už na Lipně budete, nezapomeňte objevit místní Stezku korunami stromů. Za dobré viditelnosti se vám naskytne nezapomenutelný výhled.

Schwarzenberský kanál

Čtyřicet čtyři metrů dlouhý kanál byl vystavěn koncem osmnáctého století a dříve sloužil k plavení dříví. Během komunistické éry byl téměř celý zničen, ale dnes se můžete vydat po patnáctikilometrovém nově zrekonstruovaném úseku. Podél Schwarzenberského kanálu vede několik pěších i cyklistických tras a zároveň se můžete projít po nejstarší šumavské turistické trase, která je nazývána Medvědí stezkou.

K TÉMATU  Jak začít myslet pozitivně? Není to těžký úkol

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT


10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

Zdroje článku:
www.navylet.cz, www.kudyznudy.cz, www.npsumava.cz,
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zahalte se do tepla a vydejte se s námi na lednové dobrodružství plné venkovních aktivit vhodných pro všechny věkové kategorie! Bez ohledu na věk si můžete užít odpoledne při sáňkování, procházky v zasněženém lese či stavbu sněhuláka. Připravte se na lednovou zábavu a objevte radost z aktivit pod širým nebem.
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Nestíháte sníst banány včas a pak vám doma zčernají? Myslíte si, že přezrálé a již na první pohled nehezké banány už se nedají jíst? Možná už vám nebudou chutnat jen tak, ale můžete si z nich připravit dezert nebo třeba zmrzlinu. Jak můžete zužitkovat přezrálé banány? Určitě na mnoho způsobů, vyzkoušejte tyto recepty. A využít pak můžete i samotné slupky, které byste za normálních okolností vyhodili.
Pokud se chcete letos blýsknout, bude to chtít do vašeho šatníku zakomponovat alespoň jeden pár stylových tenisek. Že nevíte, jaké kousky budou letos in? Nezoufejte a pojďte se na vybrané modely módních sneakersů podívat s námi. Inspirace na vás čeká!
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
Nejste si jistá, zda vás partner pouze nevodí za nos? Jak poznat, že jde o lháře jako mrakodrap? Díky našim vyšetřovacím způsobům se dozvíte, zda jde o lháře, nebo jen o vaši domněnku.
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.

Výběr článků

Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
Zdravotní obuv tlumí otřesy, šetří klouby a umožňuje noze volně dýchat. Pro naše zdraví je kvalitní bota velmi důležitá. Poradíme vám, jak si ji správně vybrat a na co si dát při nákupu pozor.

Nepřehlédněte

Toužíte pod dokonale hladkém prostředí ve vašich intimních partiích? Pravidelně se holíte a používáte nejlepší metody holení, krémy a pěny, ale stále vás obtěžují občasné pupínky vzniklé v důsledku zarostlého chloupku? Chcete se jich zbavit jednou provždy, aby vaše intimní partie byly neodolatelně hebké a hladké?
Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek