Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

11. 08. 2021

V minulém díle jsme vás seznámili se zajímavými a originálními tipy na výlety ve Středočeském kraji, nyní se přesuneme na jih naší republiky. Vytipovali jsem pro vás místa, která hned tak v cestovatelském průvodci nenajdete, a výlety po jižních Čechách, které jsou víc než atraktivní.

Rudolfov – město stříbra

Městečko Rudolfov ve své době patřilo k nejvýznamnějším kutištím u nás a patří mezi atraktivní výlety po jižních Čechách. Pokud se chcete o tomto historickém městě dozvědět něco zajímavého, projděte se hornickou stezkou, která vám na třinácti stanovištích podá ucelený přehled o počátcích hornictví na Rudolfovsku, jeho zlaté éře i úpadku. Rozhodnete-li se stezkou vydat, začněte u kostela v Rudolfově a pokračujte přes rybník Mrhal a zase zpátky, tak půjdete přes všechny stanoviště popořadě.

rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

Zahrady KDY.BY

Jen pár kilometrů od Vlachova Březí se nachází malebná venkovská zahrada, která potěší všechny, kdo milují květiny, byliny a sezónní plody. Zahrada vypadá, jako by tvořila kulisy staré pohádky z dob našich prababiček. Můžete tu v klidu posedět, rozjímat nebo se podívat na hmyzí dům, vrbovou chýši či bylinkovou spirálu.

zahrady kdy.by
Zahrady jsou vhodné na odpolední procházku. (Foto: 123RF)

Z Chýnovské jeskyně na velbloudí farmu

K rodinném výletu přímo vybízí Chýnovská jeskyně, kde si můžete prohlédnout mramorový labyrint a v něm i hejna netopýrů. Pak se vydejte na Pacovu horu, odkud je nádherný výhled na tamní lom. Pěšky nebo na kole se následně můžete vydat na velbloudí farmu, která se nachází v nedalekých Záhosticích.

chynovské jeskyně
Vzhůru do podzemí! (foto: commons.wikimedia.org)

Lanový park na Zadově

Jste-li milovnicí adrenalinu, nebo chcete zabavit svou drahou polovičku, vyrazte do lanového parku na Zadově. Areál s lanovými překážkami, z nichž některé se nacházejí ve výšce dvanácti metrů, je skvělou zábavou především pro odvážlivce a velké dobrodruhy. Ale nebojte, lanoví instruktoři vám se vším pomohou. Ti méně odvážní se mohou vydat na lanovou dráhu, která je vyveze mezi Zadovem a Kobylou do výšky 1105 metrů nad mořem.

K TÉMATU  Současná hvězda latinské Ameriky, zpěvák Maluma, zavítá v červnu do Prahy! Prodej vstupenek už začal

Mladá Vožice

Říká se jí jihočeský Salzburg, a to zejména díky troskám hradu Šelmberk s vyhlídkovou věží nacházející se dva kilometry od obce Mladá Vožice. Ač se vám může zdát, jste-li v Mladé Vožice poprvé, že tady končí svět, ve skutečnosti je tu mnoho krásných míst, odkud se vám naskytnou dechberoucí výhledy. Nenechte se ujít místní kapli ani rozhlednu Kovářku.

výlety po jižních čechách vozice
Malebné město vám učaruje! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slavonice

Město ležící na pomezí Čech, Moravy a Rakouska patří k těm nejkrásnějším nejenom v jihočeském kraji, ale v celém Česku. Město proslavily zejména bohatě zdobené renesanční domy, podzemní chodby a v neposlední řadě taktéž část dochovaných hradeb s dvěma baštami.

Kdo ale odjede ze Slavonic bez ručně malované keramiky, ten jako by tu ani nebyl. Rájem všech výtvarníků a obdivovatelů umění je bezpochyby Turistické centrum Oáza Maříž, kde najdete originální mařížskou keramiku.

slavonice
Slanovice učarují svým historickým centrem. (Foto: commons.wikimedia.org)

Zřícenina zámku Český Rudolec

Vypadá jako zámek Hluboká, ale Hluboká to není. Zřícenina zámku Český Rudolec tu ve své dosavadní podobě stojí už dlouhé roky a stále čeká na obnovu. Přesto si pozornost turistů rozhodně zaslouží. Původní vodní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek. Jenže ten byl po obrovském požáru zničen a v polovině devatenáctého století ho majitelé přestavěli do stylu tudorovské novogotiky. 

český rudolec
Znáte tuto známou zříceninu? (Foto: 123RF)

Lázně Vráž

Stavte se klidně jenom na oběd, v Lázních Vráž vaří výtečně a navíc při obědě můžete koukat do nádherné anglické zahrady plné zeleně. Lázně v zámeckém stylu tak netěší jen pobytové hosty, ale i výletníky, kteří se tu zdrží pár desítek minut. 

lázně vráž
Když do lázní, tak sem! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slověnický mlýn

Jde o outdoorový areál, který skýtá možnosti rekreačního vyžití pro celou rodinu. Patří také mezi atraktivní výlety v jižních Čechách. Najdete zde nejen lanový park, ale také střelnici, paintballové hřiště, aquapaddlery a spoustu dalších aktivit. V areálu je i malá zoo, kde se nacházejí lamy, ovečky nebo kůzlata. Dobře se tu najíte a odpočinout si můžete kolem zatopeného potápěčského lomu.

K TÉMATU  Správná zubní hygiena nespočívá jen v klasickém čištění zubů

Tvrz Holešice

Nedaleko Orlické přehrady se nachází tvrz z dvanáctého století, která nabízí možnost ubytování v penzionu, chatkách či kempu. Nedaleko najdete i krásnou písčitou pláž, cyklostezky, a když se budete nudit, můžete si půjčit lodičku, zahrát si stolní tenis, volejbal, nohejbal či kulečník. Součástí tvrze je i výborná restaurace.

Pramen Vltavy

Na úpatí Černé Hory v Národním parku Šumava najdete pramen řeky Vltavy. Poznáte ho tak, že je obložen kameny a v období sucha vysychá. Na tomto místě také naleznete desku na památku zajatců, kteří zde za druhé světové války těžili dřevo. K pramenu se dostanete po třech turistických trasách. Z Modravy, Kvildy nebo z Bučiny. 

pramen Vltavy
Až k samému prameni Vltavy! (Foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

3 módní kousky, které si sbalit na výlet

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přestože Vánoce jsou obdobím radosti a dávání, může být výběr vhodného dárku pro děti někdy komplikovaný. Dnešní článek na Dámské Lize upozorňuje na pasti nevhodných dárků pro nejmenší pod stromečkem. Od nesprávných hraček až po problematické trendy, prozkoumáváme, co by rodiče měli brát v úvahu při výběru dárků pro své ratolesti, aby byly nejen radostné, ale i bezpečné svátky
Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Přizpůsobte koupelnu vašim představám. Koupelnové baterie pro umyvadla mohou mít dnes téměř jakýkoli design. Trendy je matné černé zpracování nebo LED žárovky, které osvětlují proud vody.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Také někdy odcházíte, práskáte dveřmi a za druhým rohem vám tečou slzy, i když máte pravdu? Být dospělá a prosadit svůj názor před rodiči bývá někdy velmi obtížné. Stále ve vás vidí tu malou nevědomou holku? Stále mají vždycky pravdu? Nehádejte se, nemá to cenu.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.

Výběr článků

Kdo by neznal kultovní seriál Přátelé, který je oblíbený napříč mnoha generacemi? Rosse, Rachel, Monicu, Joeyho, Chandlera a Phoebe milujeme všichni, ovšem pamatujete si děti, které v seriálu hrály? Kdo ztvárnil Bena a Emmu, jedny z důležitých postav seriálu? A co dělají nyní?
Slavnostní štědrovečerní tabule je stějně oblíbený zvyk, jako stromeček a světýlka. Jak letos připravit vánoční stůl? Inspirujte se nápady, jak letos prostřít váš slavnostní stůl.
Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?

Nepřehlédněte

Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek