Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

11. 08. 2021

V minulém díle jsme vás seznámili se zajímavými a originálními tipy na výlety ve Středočeském kraji, nyní se přesuneme na jih naší republiky. Vytipovali jsem pro vás místa, která hned tak v cestovatelském průvodci nenajdete, a výlety po jižních Čechách, které jsou víc než atraktivní.

Rudolfov – město stříbra

Městečko Rudolfov ve své době patřilo k nejvýznamnějším kutištím u nás a patří mezi atraktivní výlety po jižních Čechách. Pokud se chcete o tomto historickém městě dozvědět něco zajímavého, projděte se hornickou stezkou, která vám na třinácti stanovištích podá ucelený přehled o počátcích hornictví na Rudolfovsku, jeho zlaté éře i úpadku. Rozhodnete-li se stezkou vydat, začněte u kostela v Rudolfově a pokračujte přes rybník Mrhal a zase zpátky, tak půjdete přes všechny stanoviště popořadě.

rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

Zahrady KDY.BY

Jen pár kilometrů od Vlachova Březí se nachází malebná venkovská zahrada, která potěší všechny, kdo milují květiny, byliny a sezónní plody. Zahrada vypadá, jako by tvořila kulisy staré pohádky z dob našich prababiček. Můžete tu v klidu posedět, rozjímat nebo se podívat na hmyzí dům, vrbovou chýši či bylinkovou spirálu.

zahrady kdy.by
Zahrady jsou vhodné na odpolední procházku. (Foto: 123RF)

Z Chýnovské jeskyně na velbloudí farmu

K rodinném výletu přímo vybízí Chýnovská jeskyně, kde si můžete prohlédnout mramorový labyrint a v něm i hejna netopýrů. Pak se vydejte na Pacovu horu, odkud je nádherný výhled na tamní lom. Pěšky nebo na kole se následně můžete vydat na velbloudí farmu, která se nachází v nedalekých Záhosticích.

chynovské jeskyně
Vzhůru do podzemí! (foto: commons.wikimedia.org)

Lanový park na Zadově

Jste-li milovnicí adrenalinu, nebo chcete zabavit svou drahou polovičku, vyrazte do lanového parku na Zadově. Areál s lanovými překážkami, z nichž některé se nacházejí ve výšce dvanácti metrů, je skvělou zábavou především pro odvážlivce a velké dobrodruhy. Ale nebojte, lanoví instruktoři vám se vším pomohou. Ti méně odvážní se mohou vydat na lanovou dráhu, která je vyveze mezi Zadovem a Kobylou do výšky 1105 metrů nad mořem.

K TÉMATUJak zvládnout stres v předvánoční době? Pusťte ho z hlavy! Co všechno udělat, abyste byly spokojené?

Mladá Vožice

Říká se jí jihočeský Salzburg, a to zejména díky troskám hradu Šelmberk s vyhlídkovou věží nacházející se dva kilometry od obce Mladá Vožice. Ač se vám může zdát, jste-li v Mladé Vožice poprvé, že tady končí svět, ve skutečnosti je tu mnoho krásných míst, odkud se vám naskytnou dechberoucí výhledy. Nenechte se ujít místní kapli ani rozhlednu Kovářku.

výlety po jižních čechách vozice
Malebné město vám učaruje! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slavonice

Město ležící na pomezí Čech, Moravy a Rakouska patří k těm nejkrásnějším nejenom v jihočeském kraji, ale v celém Česku. Město proslavily zejména bohatě zdobené renesanční domy, podzemní chodby a v neposlední řadě taktéž část dochovaných hradeb s dvěma baštami.

Kdo ale odjede ze Slavonic bez ručně malované keramiky, ten jako by tu ani nebyl. Rájem všech výtvarníků a obdivovatelů umění je bezpochyby Turistické centrum Oáza Maříž, kde najdete originální mařížskou keramiku.

slavonice
Slanovice učarují svým historickým centrem. (Foto: commons.wikimedia.org)

Zřícenina zámku Český Rudolec

Vypadá jako zámek Hluboká, ale Hluboká to není. Zřícenina zámku Český Rudolec tu ve své dosavadní podobě stojí už dlouhé roky a stále čeká na obnovu. Přesto si pozornost turistů rozhodně zaslouží. Původní vodní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek. Jenže ten byl po obrovském požáru zničen a v polovině devatenáctého století ho majitelé přestavěli do stylu tudorovské novogotiky. 

český rudolec
Znáte tuto známou zříceninu? (Foto: 123RF)

Lázně Vráž

Stavte se klidně jenom na oběd, v Lázních Vráž vaří výtečně a navíc při obědě můžete koukat do nádherné anglické zahrady plné zeleně. Lázně v zámeckém stylu tak netěší jen pobytové hosty, ale i výletníky, kteří se tu zdrží pár desítek minut. 

lázně vráž
Když do lázní, tak sem! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slověnický mlýn

Jde o outdoorový areál, který skýtá možnosti rekreačního vyžití pro celou rodinu. Patří také mezi atraktivní výlety v jižních Čechách. Najdete zde nejen lanový park, ale také střelnici, paintballové hřiště, aquapaddlery a spoustu dalších aktivit. V areálu je i malá zoo, kde se nacházejí lamy, ovečky nebo kůzlata. Dobře se tu najíte a odpočinout si můžete kolem zatopeného potápěčského lomu.

K TÉMATUChystáte se do prvního zaměstnání. Jak si najít práci a kde úspěšně hledat

Tvrz Holešice

Nedaleko Orlické přehrady se nachází tvrz z dvanáctého století, která nabízí možnost ubytování v penzionu, chatkách či kempu. Nedaleko najdete i krásnou písčitou pláž, cyklostezky, a když se budete nudit, můžete si půjčit lodičku, zahrát si stolní tenis, volejbal, nohejbal či kulečník. Součástí tvrze je i výborná restaurace.

Pramen Vltavy

Na úpatí Černé Hory v Národním parku Šumava najdete pramen řeky Vltavy. Poznáte ho tak, že je obložen kameny a v období sucha vysychá. Na tomto místě také naleznete desku na památku zajatců, kteří zde za druhé světové války těžili dřevo. K pramenu se dostanete po třech turistických trasách. Z Modravy, Kvildy nebo z Bučiny. 

pramen Vltavy
Až k samému prameni Vltavy! (Foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

3 módní kousky, které si sbalit na výlet

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek