Středa , 05. 10. 2022

Eliška

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

11. 08. 2021

V minulém díle jsme vás seznámili se zajímavými a originálními tipy na výlety ve Středočeském kraji, nyní se přesuneme na jih naší republiky. Vytipovali jsem pro vás místa, která hned tak v cestovatelském průvodci nenajdete, a výlety po jižních Čechách, které jsou víc než atraktivní.

Rudolfov – město stříbra

Městečko Rudolfov ve své době patřilo k nejvýznamnějším kutištím u nás a patří mezi atraktivní výlety po jižních Čechách. Pokud se chcete o tomto historickém městě dozvědět něco zajímavého, projděte se hornickou stezkou, která vám na třinácti stanovištích podá ucelený přehled o počátcích hornictví na Rudolfovsku, jeho zlaté éře i úpadku. Rozhodnete-li se stezkou vydat, začněte u kostela v Rudolfově a pokračujte přes rybník Mrhal a zase zpátky, tak půjdete přes všechny stanoviště popořadě.

rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

Zahrady KDY.BY

Jen pár kilometrů od Vlachova Březí se nachází malebná venkovská zahrada, která potěší všechny, kdo milují květiny, byliny a sezónní plody. Zahrada vypadá, jako by tvořila kulisy staré pohádky z dob našich prababiček. Můžete tu v klidu posedět, rozjímat nebo se podívat na hmyzí dům, vrbovou chýši či bylinkovou spirálu.

zahrady kdy.by
Zahrady jsou vhodné na odpolední procházku. (Foto: 123RF)

Z Chýnovské jeskyně na velbloudí farmu

K rodinném výletu přímo vybízí Chýnovská jeskyně, kde si můžete prohlédnout mramorový labyrint a v něm i hejna netopýrů. Pak se vydejte na Pacovu horu, odkud je nádherný výhled na tamní lom. Pěšky nebo na kole se následně můžete vydat na velbloudí farmu, která se nachází v nedalekých Záhosticích.

chynovské jeskyně
Vzhůru do podzemí! (foto: commons.wikimedia.org)

Lanový park na Zadově

Jste-li milovnicí adrenalinu, nebo chcete zabavit svou drahou polovičku, vyrazte do lanového parku na Zadově. Areál s lanovými překážkami, z nichž některé se nacházejí ve výšce dvanácti metrů, je skvělou zábavou především pro odvážlivce a velké dobrodruhy. Ale nebojte, lanoví instruktoři vám se vším pomohou. Ti méně odvážní se mohou vydat na lanovou dráhu, která je vyveze mezi Zadovem a Kobylou do výšky 1105 metrů nad mořem.

K TÉMATU  Tipy na příjemné podzimní výlety v přírodě

Mladá Vožice

Říká se jí jihočeský Salzburg, a to zejména díky troskám hradu Šelmberk s vyhlídkovou věží nacházející se dva kilometry od obce Mladá Vožice. Ač se vám může zdát, jste-li v Mladé Vožice poprvé, že tady končí svět, ve skutečnosti je tu mnoho krásných míst, odkud se vám naskytnou dechberoucí výhledy. Nenechte se ujít místní kapli ani rozhlednu Kovářku.

výlety po jižních čechách vozice
Malebné město vám učaruje! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slavonice

Město ležící na pomezí Čech, Moravy a Rakouska patří k těm nejkrásnějším nejenom v jihočeském kraji, ale v celém Česku. Město proslavily zejména bohatě zdobené renesanční domy, podzemní chodby a v neposlední řadě taktéž část dochovaných hradeb s dvěma baštami.

Kdo ale odjede ze Slavonic bez ručně malované keramiky, ten jako by tu ani nebyl. Rájem všech výtvarníků a obdivovatelů umění je bezpochyby Turistické centrum Oáza Maříž, kde najdete originální mařížskou keramiku.

slavonice
Slanovice učarují svým historickým centrem. (Foto: commons.wikimedia.org)

Zřícenina zámku Český Rudolec

Vypadá jako zámek Hluboká, ale Hluboká to není. Zřícenina zámku Český Rudolec tu ve své dosavadní podobě stojí už dlouhé roky a stále čeká na obnovu. Přesto si pozornost turistů rozhodně zaslouží. Původní vodní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek. Jenže ten byl po obrovském požáru zničen a v polovině devatenáctého století ho majitelé přestavěli do stylu tudorovské novogotiky. 

český rudolec
Znáte tuto známou zříceninu? (Foto: 123RF)

Lázně Vráž

Stavte se klidně jenom na oběd, v Lázních Vráž vaří výtečně a navíc při obědě můžete koukat do nádherné anglické zahrady plné zeleně. Lázně v zámeckém stylu tak netěší jen pobytové hosty, ale i výletníky, kteří se tu zdrží pár desítek minut. 

lázně vráž
Když do lázní, tak sem! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slověnický mlýn

Jde o outdoorový areál, který skýtá možnosti rekreačního vyžití pro celou rodinu. Patří také mezi atraktivní výlety v jižních Čechách. Najdete zde nejen lanový park, ale také střelnici, paintballové hřiště, aquapaddlery a spoustu dalších aktivit. V areálu je i malá zoo, kde se nacházejí lamy, ovečky nebo kůzlata. Dobře se tu najíte a odpočinout si můžete kolem zatopeného potápěčského lomu.

K TÉMATU  Každá koruna se počítá: Na čem všem se dá ušetřit?

Tvrz Holešice

Nedaleko Orlické přehrady se nachází tvrz z dvanáctého století, která nabízí možnost ubytování v penzionu, chatkách či kempu. Nedaleko najdete i krásnou písčitou pláž, cyklostezky, a když se budete nudit, můžete si půjčit lodičku, zahrát si stolní tenis, volejbal, nohejbal či kulečník. Součástí tvrze je i výborná restaurace.

Pramen Vltavy

Na úpatí Černé Hory v Národním parku Šumava najdete pramen řeky Vltavy. Poznáte ho tak, že je obložen kameny a v období sucha vysychá. Na tomto místě také naleznete desku na památku zajatců, kteří zde za druhé světové války těžili dřevo. K pramenu se dostanete po třech turistických trasách. Z Modravy, Kvildy nebo z Bučiny. 

pramen Vltavy
Až k samému prameni Vltavy! (Foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

3 módní kousky, které si sbalit na výlet

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Krásné a dobře upravené vlasy bez ohledu na povětrnostní podmínky a roční období – to je sen každé ženy. Zvláště v dnešní době není vždy možné využívat služby kadeřnických salonů. Proto stojí za to vybavit se doma speciálními přístroji, kterými svým vlasům dodáte zcela nový vzhled. K takovým patří právě žehlička na vlasy. Víte ale, jak vybrat tu správnou?

Nepřehlédněte

Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek