Středa , 17. 07. 2024

Martina

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

11. 08. 2021

V minulém díle jsme vás seznámili se zajímavými a originálními tipy na výlety ve Středočeském kraji, nyní se přesuneme na jih naší republiky. Vytipovali jsem pro vás místa, která hned tak v cestovatelském průvodci nenajdete, a výlety po jižních Čechách, které jsou víc než atraktivní.

Rudolfov – město stříbra

Městečko Rudolfov ve své době patřilo k nejvýznamnějším kutištím u nás a patří mezi atraktivní výlety po jižních Čechách. Pokud se chcete o tomto historickém městě dozvědět něco zajímavého, projděte se hornickou stezkou, která vám na třinácti stanovištích podá ucelený přehled o počátcích hornictví na Rudolfovsku, jeho zlaté éře i úpadku. Rozhodnete-li se stezkou vydat, začněte u kostela v Rudolfově a pokračujte přes rybník Mrhal a zase zpátky, tak půjdete přes všechny stanoviště popořadě.

rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

Zahrady KDY.BY

Jen pár kilometrů od Vlachova Březí se nachází malebná venkovská zahrada, která potěší všechny, kdo milují květiny, byliny a sezónní plody. Zahrada vypadá, jako by tvořila kulisy staré pohádky z dob našich prababiček. Můžete tu v klidu posedět, rozjímat nebo se podívat na hmyzí dům, vrbovou chýši či bylinkovou spirálu.

zahrady kdy.by
Zahrady jsou vhodné na odpolední procházku. (Foto: 123RF)

Z Chýnovské jeskyně na velbloudí farmu

K rodinném výletu přímo vybízí Chýnovská jeskyně, kde si můžete prohlédnout mramorový labyrint a v něm i hejna netopýrů. Pak se vydejte na Pacovu horu, odkud je nádherný výhled na tamní lom. Pěšky nebo na kole se následně můžete vydat na velbloudí farmu, která se nachází v nedalekých Záhosticích.

chynovské jeskyně
Vzhůru do podzemí! (foto: commons.wikimedia.org)

Lanový park na Zadově

Jste-li milovnicí adrenalinu, nebo chcete zabavit svou drahou polovičku, vyrazte do lanového parku na Zadově. Areál s lanovými překážkami, z nichž některé se nacházejí ve výšce dvanácti metrů, je skvělou zábavou především pro odvážlivce a velké dobrodruhy. Ale nebojte, lanoví instruktoři vám se vším pomohou. Ti méně odvážní se mohou vydat na lanovou dráhu, která je vyveze mezi Zadovem a Kobylou do výšky 1105 metrů nad mořem.

K TÉMATU  Přispějte! Ve vánočním čase je žádostí o příspěvek na dobročinný účel mnohem víc, než v průběhu roku. Jak si vybrat? A jak neurazit?

Mladá Vožice

Říká se jí jihočeský Salzburg, a to zejména díky troskám hradu Šelmberk s vyhlídkovou věží nacházející se dva kilometry od obce Mladá Vožice. Ač se vám může zdát, jste-li v Mladé Vožice poprvé, že tady končí svět, ve skutečnosti je tu mnoho krásných míst, odkud se vám naskytnou dechberoucí výhledy. Nenechte se ujít místní kapli ani rozhlednu Kovářku.

výlety po jižních čechách vozice
Malebné město vám učaruje! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slavonice

Město ležící na pomezí Čech, Moravy a Rakouska patří k těm nejkrásnějším nejenom v jihočeském kraji, ale v celém Česku. Město proslavily zejména bohatě zdobené renesanční domy, podzemní chodby a v neposlední řadě taktéž část dochovaných hradeb s dvěma baštami.

Kdo ale odjede ze Slavonic bez ručně malované keramiky, ten jako by tu ani nebyl. Rájem všech výtvarníků a obdivovatelů umění je bezpochyby Turistické centrum Oáza Maříž, kde najdete originální mařížskou keramiku.

slavonice
Slanovice učarují svým historickým centrem. (Foto: commons.wikimedia.org)

Zřícenina zámku Český Rudolec

Vypadá jako zámek Hluboká, ale Hluboká to není. Zřícenina zámku Český Rudolec tu ve své dosavadní podobě stojí už dlouhé roky a stále čeká na obnovu. Přesto si pozornost turistů rozhodně zaslouží. Původní vodní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek. Jenže ten byl po obrovském požáru zničen a v polovině devatenáctého století ho majitelé přestavěli do stylu tudorovské novogotiky. 

český rudolec
Znáte tuto známou zříceninu? (Foto: 123RF)

Lázně Vráž

Stavte se klidně jenom na oběd, v Lázních Vráž vaří výtečně a navíc při obědě můžete koukat do nádherné anglické zahrady plné zeleně. Lázně v zámeckém stylu tak netěší jen pobytové hosty, ale i výletníky, kteří se tu zdrží pár desítek minut. 

lázně vráž
Když do lázní, tak sem! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slověnický mlýn

Jde o outdoorový areál, který skýtá možnosti rekreačního vyžití pro celou rodinu. Patří také mezi atraktivní výlety v jižních Čechách. Najdete zde nejen lanový park, ale také střelnici, paintballové hřiště, aquapaddlery a spoustu dalších aktivit. V areálu je i malá zoo, kde se nacházejí lamy, ovečky nebo kůzlata. Dobře se tu najíte a odpočinout si můžete kolem zatopeného potápěčského lomu.

K TÉMATU  10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

Tvrz Holešice

Nedaleko Orlické přehrady se nachází tvrz z dvanáctého století, která nabízí možnost ubytování v penzionu, chatkách či kempu. Nedaleko najdete i krásnou písčitou pláž, cyklostezky, a když se budete nudit, můžete si půjčit lodičku, zahrát si stolní tenis, volejbal, nohejbal či kulečník. Součástí tvrze je i výborná restaurace.

Pramen Vltavy

Na úpatí Černé Hory v Národním parku Šumava najdete pramen řeky Vltavy. Poznáte ho tak, že je obložen kameny a v období sucha vysychá. Na tomto místě také naleznete desku na památku zajatců, kteří zde za druhé světové války těžili dřevo. K pramenu se dostanete po třech turistických trasách. Z Modravy, Kvildy nebo z Bučiny. 

pramen Vltavy
Až k samému prameni Vltavy! (Foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

3 módní kousky, které si sbalit na výlet

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Nové album Ondřeje Rumla Zapomenutý příběh posluchače zavede do klidné a radostné atmosféry Vánoc.
Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Roztomilé překvapení se skrývá pod peřinou. Není to krása, takhle si lebedit? Bezstarostný spánek chlupatých mazlíčků úplně vybízí k podobnému odpočinku. Tady se navíc jedná o takzvaný synchronizovaný spánek. Jak je vidět, účastníci si navzájem vůbec nepřekáží.
Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.
Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.

Výběr článků

Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Rezidence CH House se nachází ve městě Le Tsyion v Izraeli, jižně pod Tel Avivem. Stavba nepatří mezi nejrozlehlejší, ale zaujme svým praktickým řešením a moderním pojetím. Všechny úhly i prostory jsou čisté a úhledné. Celé přízemí je možné v podstatě otevřít čerstvému vzduchu a slunci. A ten bazén! Tam by se bydlelo.

Nepřehlédněte

Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek