Neděle , 29. 01. 2023

Zdislava

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

11. 08. 2021

V minulém díle jsme vás seznámili se zajímavými a originálními tipy na výlety ve Středočeském kraji, nyní se přesuneme na jih naší republiky. Vytipovali jsem pro vás místa, která hned tak v cestovatelském průvodci nenajdete, a výlety po jižních Čechách, které jsou víc než atraktivní.

Rudolfov – město stříbra

Městečko Rudolfov ve své době patřilo k nejvýznamnějším kutištím u nás a patří mezi atraktivní výlety po jižních Čechách. Pokud se chcete o tomto historickém městě dozvědět něco zajímavého, projděte se hornickou stezkou, která vám na třinácti stanovištích podá ucelený přehled o počátcích hornictví na Rudolfovsku, jeho zlaté éře i úpadku. Rozhodnete-li se stezkou vydat, začněte u kostela v Rudolfově a pokračujte přes rybník Mrhal a zase zpátky, tak půjdete přes všechny stanoviště popořadě.

rudolfov výlety po jižních čechách
Rudolfov stojí za prozkoumání. (foto: 123RF)

Zahrady KDY.BY

Jen pár kilometrů od Vlachova Březí se nachází malebná venkovská zahrada, která potěší všechny, kdo milují květiny, byliny a sezónní plody. Zahrada vypadá, jako by tvořila kulisy staré pohádky z dob našich prababiček. Můžete tu v klidu posedět, rozjímat nebo se podívat na hmyzí dům, vrbovou chýši či bylinkovou spirálu.

zahrady kdy.by
Zahrady jsou vhodné na odpolední procházku. (Foto: 123RF)

Z Chýnovské jeskyně na velbloudí farmu

K rodinném výletu přímo vybízí Chýnovská jeskyně, kde si můžete prohlédnout mramorový labyrint a v něm i hejna netopýrů. Pak se vydejte na Pacovu horu, odkud je nádherný výhled na tamní lom. Pěšky nebo na kole se následně můžete vydat na velbloudí farmu, která se nachází v nedalekých Záhosticích.

chynovské jeskyně
Vzhůru do podzemí! (foto: commons.wikimedia.org)

Lanový park na Zadově

Jste-li milovnicí adrenalinu, nebo chcete zabavit svou drahou polovičku, vyrazte do lanového parku na Zadově. Areál s lanovými překážkami, z nichž některé se nacházejí ve výšce dvanácti metrů, je skvělou zábavou především pro odvážlivce a velké dobrodruhy. Ale nebojte, lanoví instruktoři vám se vším pomohou. Ti méně odvážní se mohou vydat na lanovou dráhu, která je vyveze mezi Zadovem a Kobylou do výšky 1105 metrů nad mořem.

K TÉMATU  Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Mladá Vožice

Říká se jí jihočeský Salzburg, a to zejména díky troskám hradu Šelmberk s vyhlídkovou věží nacházející se dva kilometry od obce Mladá Vožice. Ač se vám může zdát, jste-li v Mladé Vožice poprvé, že tady končí svět, ve skutečnosti je tu mnoho krásných míst, odkud se vám naskytnou dechberoucí výhledy. Nenechte se ujít místní kapli ani rozhlednu Kovářku.

výlety po jižních čechách vozice
Malebné město vám učaruje! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slavonice

Město ležící na pomezí Čech, Moravy a Rakouska patří k těm nejkrásnějším nejenom v jihočeském kraji, ale v celém Česku. Město proslavily zejména bohatě zdobené renesanční domy, podzemní chodby a v neposlední řadě taktéž část dochovaných hradeb s dvěma baštami.

Kdo ale odjede ze Slavonic bez ručně malované keramiky, ten jako by tu ani nebyl. Rájem všech výtvarníků a obdivovatelů umění je bezpochyby Turistické centrum Oáza Maříž, kde najdete originální mařížskou keramiku.

slavonice
Slanovice učarují svým historickým centrem. (Foto: commons.wikimedia.org)

Zřícenina zámku Český Rudolec

Vypadá jako zámek Hluboká, ale Hluboká to není. Zřícenina zámku Český Rudolec tu ve své dosavadní podobě stojí už dlouhé roky a stále čeká na obnovu. Přesto si pozornost turistů rozhodně zaslouží. Původní vodní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek. Jenže ten byl po obrovském požáru zničen a v polovině devatenáctého století ho majitelé přestavěli do stylu tudorovské novogotiky. 

český rudolec
Znáte tuto známou zříceninu? (Foto: 123RF)

Lázně Vráž

Stavte se klidně jenom na oběd, v Lázních Vráž vaří výtečně a navíc při obědě můžete koukat do nádherné anglické zahrady plné zeleně. Lázně v zámeckém stylu tak netěší jen pobytové hosty, ale i výletníky, kteří se tu zdrží pár desítek minut. 

lázně vráž
Když do lázní, tak sem! (Foto: commons.wikimedia.org)

Slověnický mlýn

Jde o outdoorový areál, který skýtá možnosti rekreačního vyžití pro celou rodinu. Patří také mezi atraktivní výlety v jižních Čechách. Najdete zde nejen lanový park, ale také střelnici, paintballové hřiště, aquapaddlery a spoustu dalších aktivit. V areálu je i malá zoo, kde se nacházejí lamy, ovečky nebo kůzlata. Dobře se tu najíte a odpočinout si můžete kolem zatopeného potápěčského lomu.

K TÉMATU  10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

Tvrz Holešice

Nedaleko Orlické přehrady se nachází tvrz z dvanáctého století, která nabízí možnost ubytování v penzionu, chatkách či kempu. Nedaleko najdete i krásnou písčitou pláž, cyklostezky, a když se budete nudit, můžete si půjčit lodičku, zahrát si stolní tenis, volejbal, nohejbal či kulečník. Součástí tvrze je i výborná restaurace.

Pramen Vltavy

Na úpatí Černé Hory v Národním parku Šumava najdete pramen řeky Vltavy. Poznáte ho tak, že je obložen kameny a v období sucha vysychá. Na tomto místě také naleznete desku na památku zajatců, kteří zde za druhé světové války těžili dřevo. K pramenu se dostanete po třech turistických trasách. Z Modravy, Kvildy nebo z Bučiny. 

pramen Vltavy
Až k samému prameni Vltavy! (Foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

3 módní kousky, které si sbalit na výlet

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek