Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
odrůdy brambor
Pěstování jen s těmi správnými odrůdami. (foto: 123RF)

15. 04. 2021

Především pokud jste začínajícím pěstitelem, možná vám dělá výběr správných odrůd trochu problém. Nevidíte rozdíly mezi ranými nebo pozdními bramborami a ptáte se, jaké jsou nejlepší odrůdy brambor pro pěstování a kdy je do země zasadit. Na veškeré otázky si nyní odpovíme! 

Brambory vybíráme podle odrůdy i varného typu 

Při výběru brambor máte několik možností. Obecně platí, že je vybíráme podle odrůdy a podle varného typu. Ať už budete vybírat podle toho či onoho, vždy klaďte důraz na certifikovanou sadbu. Díky certifikaci můžete být klidní, protože víte, že takové sadbové brambory neobsahují žádné viry ani choroby a že jste zakoupili skutečně kvalitní kousky pro budoucí úrodu.  

Brambory podle varného typu 

Existují čtyři varné typy brambor, a to: 

  • Varný typ A 
  • Varný typ B 
  • Varný typ C 
  • Varný typ D 

V případě prvního zmíněného mluvíme o bramborách, které se hodí hlavně do salátů nebo pro vaření ve slupce takzvaně “na loupačku”. Hlízy těchto brambory jsou po varu pevné a tuhé, nemoučnatí a ani se nerozváří.  

Co se týče varného typu B, mluvíme o univerzálním typu brambor, který se hodí jak do salátů a gulášů, tak do polévek nebo pro restování. To se o varném typu C říct nedá, tento je vhodný zase pro přípravu kaší nebo bramborových těst (používá se například na bramboráky nebo na bramborové placky).  

A varný typ D? Tento typ se používá výhradně při výrobě lihu. Jsou velmi moučnaté a rozvařují se.  

Brambory podle odrůdy 

Dále si můžete vybrat brambory podle odrůdy. Dnes rozeznáváme následující odrůdy brambor: 

  • Rané brambory 
  • Polorané brambory 
  • Pozdní brambory 

Případně se můžete setkat ještě s velmi ranými odrůdami.  

Co se týče raných brambor, jedná se o brambory, které jsou určené ryze k rychlé spotřebě. Je pro ně typická tenká slupka, která se velmi snadno loupe. Rané brambory se většinou konzumují už během léta a jsou určeny k rychlé spotřebě (nejsou vhodné k několikaměsíčnímu skladování ve sklepě).

K TÉMATU  Fixace hypotéky jako věčná otázka. Na jak dlouho úvěr zafixovat?

Mezi rané brambory patří například odrůdy, jako je Rosara, Adéla nebo Belana. Velmi oblíbené jsou brambory odrůdy Dali, které jsou velice chutné, a dokonce vhodné pro dlouhodobé skladování, což u raných brambor není zvykem.  

Polorané brambory jsou určené k dlouhodobému uskladnění. Doba jejich vegetace je zhruba sto až 130 dnů. Většinou se sadí na pole a celé léto se chodí okopávat, aby zkraje podzimu byla úroda opravdu maximální. Mezi velmi oblíbené odrůdy patří například Agria, Antonia nebo také Concordia, která je stabilní, s pravidelným oválným tvarem a mělkými očky.  

A pozdní brambory? Ty jsou určené především pro průmyslové pěstování. Sem spadá odrůda Jelly, která má velký výnos vzhledných velkých hlíz. Pyšní se opravdu vysokou kvalitou a spadá do varného typu B. Její skladovatelnost je dlouhodobá. 

Jak skladovat vypěstovanou úrodu? 

Odrůdu brambor jste si pravděpodobně už zvolili. Ale jak správně skladovat následnou úrodu, aby nám co nejdéle vydržela? 

Jak již bylo zmíněno, k dlouhodobému skladování nejsou určeny rané nebo velmi rané brambory. Ty se konzumují už během parného léta a jsou určeny především k rychlé spotřebě. Ale co v případě ostatních odrůd brambor, které spadají mezi polorané nebo pozdní? 

Po sběru brambor je důležité je přebrat. Ke skladování se totiž hodí jenom zdravé plody, které nejsou ukopnuté nebo napadené škůdci či shnilé. Pokud při sběru narazíte na “nehezké kousky”, do sklepa je s těmi dobrými nedávejte. Velmi brzy by napadly ostatní a v zimě byste neměli, co jíst.  

Při sběru se zároveň snažte plodiny čistit. Jsou většinou od hlíny nebo listů, tak ať si do sklepa nepřitáhněte nepořádek. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu 

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.

Nepřehlédněte

Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek