Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
odrůdy brambor
Pěstování jen s těmi správnými odrůdami. (foto: 123RF)

15. 04. 2021

Především pokud jste začínajícím pěstitelem, možná vám dělá výběr správných odrůd trochu problém. Nevidíte rozdíly mezi ranými nebo pozdními bramborami a ptáte se, jaké jsou nejlepší odrůdy brambor pro pěstování a kdy je do země zasadit. Na veškeré otázky si nyní odpovíme! 

Brambory vybíráme podle odrůdy i varného typu 

Při výběru brambor máte několik možností. Obecně platí, že je vybíráme podle odrůdy a podle varného typu. Ať už budete vybírat podle toho či onoho, vždy klaďte důraz na certifikovanou sadbu. Díky certifikaci můžete být klidní, protože víte, že takové sadbové brambory neobsahují žádné viry ani choroby a že jste zakoupili skutečně kvalitní kousky pro budoucí úrodu.  

Brambory podle varného typu 

Existují čtyři varné typy brambor, a to: 

  • Varný typ A 
  • Varný typ B 
  • Varný typ C 
  • Varný typ D 

V případě prvního zmíněného mluvíme o bramborách, které se hodí hlavně do salátů nebo pro vaření ve slupce takzvaně “na loupačku”. Hlízy těchto brambory jsou po varu pevné a tuhé, nemoučnatí a ani se nerozváří.  

Co se týče varného typu B, mluvíme o univerzálním typu brambor, který se hodí jak do salátů a gulášů, tak do polévek nebo pro restování. To se o varném typu C říct nedá, tento je vhodný zase pro přípravu kaší nebo bramborových těst (používá se například na bramboráky nebo na bramborové placky).  

A varný typ D? Tento typ se používá výhradně při výrobě lihu. Jsou velmi moučnaté a rozvařují se.  

Brambory podle odrůdy 

Dále si můžete vybrat brambory podle odrůdy. Dnes rozeznáváme následující odrůdy brambor: 

  • Rané brambory 
  • Polorané brambory 
  • Pozdní brambory 

Případně se můžete setkat ještě s velmi ranými odrůdami.  

Co se týče raných brambor, jedná se o brambory, které jsou určené ryze k rychlé spotřebě. Je pro ně typická tenká slupka, která se velmi snadno loupe. Rané brambory se většinou konzumují už během léta a jsou určeny k rychlé spotřebě (nejsou vhodné k několikaměsíčnímu skladování ve sklepě).

K TÉMATU  Vypěstujte si na zahradě mandle. Mandloň vám bude dělat radost nejen plody

Mezi rané brambory patří například odrůdy, jako je Rosara, Adéla nebo Belana. Velmi oblíbené jsou brambory odrůdy Dali, které jsou velice chutné, a dokonce vhodné pro dlouhodobé skladování, což u raných brambor není zvykem.  

Polorané brambory jsou určené k dlouhodobému uskladnění. Doba jejich vegetace je zhruba sto až 130 dnů. Většinou se sadí na pole a celé léto se chodí okopávat, aby zkraje podzimu byla úroda opravdu maximální. Mezi velmi oblíbené odrůdy patří například Agria, Antonia nebo také Concordia, která je stabilní, s pravidelným oválným tvarem a mělkými očky.  

A pozdní brambory? Ty jsou určené především pro průmyslové pěstování. Sem spadá odrůda Jelly, která má velký výnos vzhledných velkých hlíz. Pyšní se opravdu vysokou kvalitou a spadá do varného typu B. Její skladovatelnost je dlouhodobá. 

Jak skladovat vypěstovanou úrodu? 

Odrůdu brambor jste si pravděpodobně už zvolili. Ale jak správně skladovat následnou úrodu, aby nám co nejdéle vydržela? 

Jak již bylo zmíněno, k dlouhodobému skladování nejsou určeny rané nebo velmi rané brambory. Ty se konzumují už během parného léta a jsou určeny především k rychlé spotřebě. Ale co v případě ostatních odrůd brambor, které spadají mezi polorané nebo pozdní? 

Po sběru brambor je důležité je přebrat. Ke skladování se totiž hodí jenom zdravé plody, které nejsou ukopnuté nebo napadené škůdci či shnilé. Pokud při sběru narazíte na “nehezké kousky”, do sklepa je s těmi dobrými nedávejte. Velmi brzy by napadly ostatní a v zimě byste neměli, co jíst.  

Při sběru se zároveň snažte plodiny čistit. Jsou většinou od hlíny nebo listů, tak ať si do sklepa nepřitáhněte nepořádek. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu 

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Banány patří mezi rychlou svačinku, ale také mezi potraviny, které pozitivně ovlivňují nervový systém a zlepšují náladu. V Japonsku na banány nedají dopustit především ženy, protože díky banánům si udržují štíhlou postavu. Už jste slyšeli o banánové dietě?
Naše děti již odrůstají, a jelikož jsou stále více samostatné, nepotřebují mou péči tak často. Už několik měsíců s manželem vedu diskuzi na téma adopce. On s tím ale nesouhlasí. Stále odmítá pochopit, proč je to pro mne tak důležité.
Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.
Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Vrstvený sestřih je stylistická stálice, která je pro svou efektnost a praktičnost dosud vyhledávána v kadeřnických studiích. Zároveň ženy a dívky zkoušejí a experimentují, jak i bez složitých sponkování a vrstvení vlasů tohoto sestřihu vlasů dosáhnout i svépomocí.
Sex během menstruace je téma, které stále vzbuzuje kontroverze. Pro některé je to tabu, pro jiné přirozená součást života. Přestože se o tom nemluví často, sex během menstruace může mít několik výhod a není zdravotně nebezpečný.
S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Bláznivé barvy a zářivé odstíny pro extra dlouhé vlasy! Na tyhle variace musí mít člověk odvahu. Je to zároveň návod, jak se stát na ulici nepřehlédnutelná. Kadeřníci tu ale odvádějí skvělou práci a výsledek je perfektní.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
Přemýšlíte už nyní nad tím, kam se letos pojedete podívat? Zahraniční dovolená může být naplánovaná s předstihem, ale klidně i rozhodnutím na poslední chvíli. Dovolená v Itálii je mezi Čechy každým rokem velice oblíbená.
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?

Výběr článků

Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Červená srdíčka, růže, čokoládky, dárky a všude kolem vás ty nechutné projevy lásky… ano, sv. Valentýn se opravdu blíží a s ním také časté deprese z toho, že tento den musíme strávit samy.

Nepřehlédněte

S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Jste-li rodič odrostlejšího dítěte, jistě už jste řešili otázku, kdy je ten správný čas, aby dítě spalo v pokojíčku zcela samo. Pokud máte doma čerstvě narozené miminko, toto nelehké rozhodování vás teprve čeká. Čím se řídit a jak postupovat, aby to nezanechalo stopy na vzájemném vztahu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek