Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

Vůně bylin na vaší zahradě: Jak pěstovat majoránku?

Milovníci středomořské kuchyně často pěstují koření, se kterým často vaří v kuchyni, přímo na své zahradě. Jedním z nich je i majoránka. Jedná se o rostlinu velmi podobnou oregánu, ačkoli e spousta lidí pokládá za jednu a tu samou bylinu. Jeho pěstování v českých zemích je docela oblíbené a nijak náročné. Pokud ho na zahradě ještě nemáte, nebo naopak máte a chcete se seznámit blíže s péčí o něj, neváhejte a pusťte se do čtení!
jak pěstovat majoránku
Jak pěstovat majoránku? (foto: 123RF)

26. 05. 2021

Jejím původem je Orient

Jak pěstovat majoránku? Nejdříve je nutné si ji představit. Majoránka původem pochází z Blízkého východu Spolu s oreganem, kardamomem, tymiánem a jinými kořením tvoří ideální koření pro italskou kuchyni.

Pro pěstování existují dva druhy majoránky. Jeden tvoří hustý vytrvalý keř, má výraznější aroma, díky čemuž je žádoucí v pokrmech v kombinaci s jinými horkými kořeněnými bylinami; druhým je málo rostoucí letnička, množená pouze semeny, která se často pěstuje kvůli získání éterických olejů a jako léčivá rostlina.

Vždy měla výsostné postavení

Majoránka je bohatá na vitamíny obsahují optimální kombinaci rutinu a kyseliny askorbové. V Evropě se pěstuje od dob starověkého Říma. Listy majoránky se nejen dávaly do různých pokrmů, ale také se používaly k přípravě elixírů lásky, přidávaly se k vínu pro novomanžele a voněly s nimi zatuchlý vzduch středověkých domů.

Jak pěstovat majoránku? Začínáme výsadbou semen

Platí, že včasné vysazení rostliny je klíčem ke kvalitní sklizni. Hlavním problémem při pěstování majoránky je její výjimečná láska k teplu. Tato jemná tráva vůbec netoleruje ani ten nejmenší mráz, proto jsme v našem pásmu nuceni v pozdním jaře hlídat venkovní teploty. Její sázení se tedy provádí koncem dubna, kdy jsou teploty již přijatelné. Nicméně pořád to ještě není v otevřeném prostoru ale často se tak děje v teplém skleníku.

Péče o sazeničky

Semena majoránky jsou extrémně malá a jejich klíčení trvá asi tři týdny, takže jsou zasazena do hloubky, ze které mohou úspěšně vyjít. To je asi 1–1,5 cm. Z větší hloubky vyraší pouze část semen, u menší části sazenic hrozí vyschnutí. Nejprve semena majoránky umístěte do nádob, kde vzrostou sazenice. Nádoby na sazenice jsou umístěny ve skleníku nebo na jasně osvětleném parapetu a musí mít náležitou péči: teplota by neměla klesnout pod 23 stupňů, zalévání se provádí z postřikovače.

K TÉMATU  Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Jakou péči majoránka potřebuje?

Majoránka se přesazuje na zahradu zhruba v půlce května. Je tedy vysazena na otevřeném terénu ve věku, kdy má již asi 6-7 listů, ale ne dříve, než pomine riziko mrazu. Chcete-li získat čerstvé kořeněné bylinky, musíte si pamatovat, jaké rostliny potřebují hnojivo, vodu, teplo a slunce. V otevřeném poli se vlhkost, teplota a osvětlení neustále mění, takže zahradník musí:

  • zasadit rostlinu na jižním nebo západním svahu;
  • pravidelně zalévat vlažnou vodou, zejména v prvních týdnech po výsadbě;
  • trhejte pravidelně plevel
  • půda musí být nakypřená a hnojená.

Na majoránku si škůdci nepřijdou

Tato jemná bylina se umí bránit před nezvanými hosty pomocí svých aromatických látek, kterým se vyhýbá obrovská část hmyzí populace. Tak jako vždy se však najdou i tací, kteří majoránku nenechají na pokoji a její aromatická vůně jim nevadí. Avšak se nedoporučuje majoránku postřikovat žádným z přípravků proti škůdcům, jelikož ji sami konzumujeme, často nijak tepelně neupravenou.

Plísňové choroby musíte detekovat ihned

Z plísňových chorob na majoránce můžete často najít čerň zelnou (alternaria), která se projevuje ve formě tmavých skvrn nepravidelného tvaru na listech. Pravidelná kontrola výsadby vám umožňuje najít nemocné vzorky a co nejdříve je odstranit, aby nedošlo k jejich šíření a celá úroda nemusela být zničena. Jako preventivní opatření by mělo pomoci snížení frekvence zalévání, což jen napomáhá k šíření chorobných plísní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Rozhodli jste se sobě nebo svým blízkým udělat radost a koupit jim chytré hodinky? Dalo by se říct, že chytré hodinky jsou výkřikem módy a že je to trend, který je budoucností. I proto je každý chce mít. Zvyšující poptávka vede ke zvyšující se nabídce a rázem není tak snadné vybrat si jedny, které nám budou dělat společnost. Pojďme si tedy prozradit, jak vybrat chytré hodinky, které budou tím nejlepším parťákem v každodenním životě.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?

Nepřehlédněte

Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek