Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Vůně bylin na vaší zahradě: Jak pěstovat majoránku?

Milovníci středomořské kuchyně často pěstují koření, se kterým často vaří v kuchyni, přímo na své zahradě. Jedním z nich je i majoránka. Jedná se o rostlinu velmi podobnou oregánu, ačkoli e spousta lidí pokládá za jednu a tu samou bylinu. Jeho pěstování v českých zemích je docela oblíbené a nijak náročné. Pokud ho na zahradě ještě nemáte, nebo naopak máte a chcete se seznámit blíže s péčí o něj, neváhejte a pusťte se do čtení!
jak pěstovat majoránku
Jak pěstovat majoránku? (foto: 123RF)

26. 05. 2021

Jejím původem je Orient

Jak pěstovat majoránku? Nejdříve je nutné si ji představit. Majoránka původem pochází z Blízkého východu Spolu s oreganem, kardamomem, tymiánem a jinými kořením tvoří ideální koření pro italskou kuchyni.

Pro pěstování existují dva druhy majoránky. Jeden tvoří hustý vytrvalý keř, má výraznější aroma, díky čemuž je žádoucí v pokrmech v kombinaci s jinými horkými kořeněnými bylinami; druhým je málo rostoucí letnička, množená pouze semeny, která se často pěstuje kvůli získání éterických olejů a jako léčivá rostlina.

Vždy měla výsostné postavení

Majoránka je bohatá na vitamíny obsahují optimální kombinaci rutinu a kyseliny askorbové. V Evropě se pěstuje od dob starověkého Říma. Listy majoránky se nejen dávaly do různých pokrmů, ale také se používaly k přípravě elixírů lásky, přidávaly se k vínu pro novomanžele a voněly s nimi zatuchlý vzduch středověkých domů.

Jak pěstovat majoránku? Začínáme výsadbou semen

Platí, že včasné vysazení rostliny je klíčem ke kvalitní sklizni. Hlavním problémem při pěstování majoránky je její výjimečná láska k teplu. Tato jemná tráva vůbec netoleruje ani ten nejmenší mráz, proto jsme v našem pásmu nuceni v pozdním jaře hlídat venkovní teploty. Její sázení se tedy provádí koncem dubna, kdy jsou teploty již přijatelné. Nicméně pořád to ještě není v otevřeném prostoru ale často se tak děje v teplém skleníku.

Péče o sazeničky

Semena majoránky jsou extrémně malá a jejich klíčení trvá asi tři týdny, takže jsou zasazena do hloubky, ze které mohou úspěšně vyjít. To je asi 1–1,5 cm. Z větší hloubky vyraší pouze část semen, u menší části sazenic hrozí vyschnutí. Nejprve semena majoránky umístěte do nádob, kde vzrostou sazenice. Nádoby na sazenice jsou umístěny ve skleníku nebo na jasně osvětleném parapetu a musí mít náležitou péči: teplota by neměla klesnout pod 23 stupňů, zalévání se provádí z postřikovače.

K TÉMATU  Úklid trochu jinak. Esenciální oleje můžete využít nejen k provonění domácnosti a povzbuzení

Jakou péči majoránka potřebuje?

Majoránka se přesazuje na zahradu zhruba v půlce května. Je tedy vysazena na otevřeném terénu ve věku, kdy má již asi 6-7 listů, ale ne dříve, než pomine riziko mrazu. Chcete-li získat čerstvé kořeněné bylinky, musíte si pamatovat, jaké rostliny potřebují hnojivo, vodu, teplo a slunce. V otevřeném poli se vlhkost, teplota a osvětlení neustále mění, takže zahradník musí:

  • zasadit rostlinu na jižním nebo západním svahu;
  • pravidelně zalévat vlažnou vodou, zejména v prvních týdnech po výsadbě;
  • trhejte pravidelně plevel
  • půda musí být nakypřená a hnojená.

Na majoránku si škůdci nepřijdou

Tato jemná bylina se umí bránit před nezvanými hosty pomocí svých aromatických látek, kterým se vyhýbá obrovská část hmyzí populace. Tak jako vždy se však najdou i tací, kteří majoránku nenechají na pokoji a její aromatická vůně jim nevadí. Avšak se nedoporučuje majoránku postřikovat žádným z přípravků proti škůdcům, jelikož ji sami konzumujeme, často nijak tepelně neupravenou.

Plísňové choroby musíte detekovat ihned

Z plísňových chorob na majoránce můžete často najít čerň zelnou (alternaria), která se projevuje ve formě tmavých skvrn nepravidelného tvaru na listech. Pravidelná kontrola výsadby vám umožňuje najít nemocné vzorky a co nejdříve je odstranit, aby nedošlo k jejich šíření a celá úroda nemusela být zničena. Jako preventivní opatření by mělo pomoci snížení frekvence zalévání, což jen napomáhá k šíření chorobných plísní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Lidé se scházejí i rozcházejí z různých důvodů. Někteří se neshodnou v plánech ohledně budoucnosti, jiní se potýkají s nevěrou nebo vyhořením vztahu o sobě samém. Někdy ale dojde v partnerství k takovému soumraku, že možnost rozchodu lítá ve vzduchu. Kdy je jasné, že je odchod od sebe tím nejlepším řešením?
Vždy mi záleželo na rodině a chtěla jsem žít poctivě a být šťastná. Jednou jsem ale ulítla a nikdy jsem na svůj omyl nemohla zapomenout. I když jsem se snažila, nakonec jsem to neunesla a dnes nemám rodinu žádnou.
Problematické partie trápí nejvíce v létě. Chcete nosit pěkné letní věci, ale když se více odhalíte, budou mnohem výraznější i partie, které nejsou chloubou vaší postavy. Jak se obléknout letně, módně, a přitom úměrně své postavě?
Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Herec Leonardo DiCaprio byl vždy znám svými sympatiemi ke krásným modelkám. Ovšem čím je starší, tím jsou jeho úlovky mladší. Cokoliv je nad hranici 25 let, do toho se nežene a nebo to pustí k vodě. Jak to tedy se slavným proutníkem ve skutečnosti je?
Takzvané koitální sblížení představuje zajímavou techniku, která může ještě vylepšit vaše sexuální zážitky. Setkat se lze také s názvem koitální vyrovnávání, tento termín je označován také zkratkou CAT z anglického coital alignment technique.
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Bradavky patří mezi nejcitlivější části ženského těla. Většinou jsou bodem, který při správné stimulaci dokáže u ženy vyvolat vzrušení, ovšem někdy mohou dost bolet. Co může být příčinou bolesti bradavek?
Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.

Výběr článků

Už nevíte, co pít, abyste si pitný režim co nejvíce zpříjemnily? Pak vám doporučujeme vložit do odšťavňovače několik jablek a připravit si nápoj, co vám prospěje ve všech směrech. Proč s jeho výrobou neotálet?
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Oblečte se do barev a vyjděte z šedivého průměru. A že máte o pár let nebo pár kilo víc? Vždyť nemusíte zkoušet módní výstřelky. Městská dáma nad šedesát v rozervaných džínách nám přijde trochu přes čáru, ale je spousta dalších možností, jak se cítit skvěle v každém věku i těle.

Nepřehlédněte

Modelka Simona Krainová je v poslední době známá zejména pro své očistné kúry a detoxy, ájurvéda ji doslova pohltila. Jak taková harmonizace těla pod taktovkou 5000 let staré indické medicíny probíhá?
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek