Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
zápis
Zápisy se blíží, nenechávejte přípravu na poslední chvíli. (foto: 123RF)

25. 03. 2022

Pokud na vámi vybrané škole probíhá den otevřených dveří, určitě jej nepropásněte. Na této akci jsou učitelé velmi vstřícní k dětem i rodičům. Nejen, že si prohlédnete vnitřní prostory budovy, ale můžete se také seznámit se samotnými pedagogy. Dobré je se informovat, který z učitelů bude prvňáčky učit. Pokud ve městě znáte někoho s pedagogickým vzděláním, neváhejte se zeptat na informace o daném učiteli. Za zeptání totiž nic nedáte a na druhou stranu vám to velice pomůže při výběru školy, než se na zápis vydáte.

Dítě vezměte určitě s sebou

Na dni otevřených dveří často učitelé pořádají soutěže pro děti. Ty jsou formulované tak, aby připomínaly samotný zápis, jen zábavnější formou. Dítě si tak nanečisto vyzkouší úkoly, které ho u zápisu čekají, a ještě u toho získá nejednu sladkou odměnu. Nejdůležitější je, že si dítě školu prohlédne. A pak u samotného dne D bude ve známém prostředí jako ryba ve vodě. Jako bonus, kromě diplomu či sladké odměny pro dítě, by si měl rodič odnést i „obrázek“ o tom, jak daná škola funguje.

Zmapujete terén

Na dni otevřených dveří zjistíte důležité informace, na které byste se stejně později museli zeptat.

 • jak dlouho je otevřená školní družina, jestli s družinou chodí děti i ven
 • zda je ve školní jídelně jídlo vařené či jen ohřívané
 • jestli pořádá škola i mimoškolní aktivity jako jsou lyžařské kurzy apod.
 • jestli jsou při škole nějaké kroužky pro děti
 • jaká paní učitelka / pan učitel bude mít v daném roce první třídy

Mimo informací o škole dejte i na své pocity. Cítíte se ve škole dobře? A co vaše dítě? Rodič by si měl z návštěvy školy odnést také poznatky o tom, co jeho dítě umí a co musí na zápis dopilovat. 

K TÉMATU  Tchyně aneb jak si ji vychovat, aby vám zobala z ruky

Co dítě u zápisu čeká?

Faktory, na které se pedagogové u zápisu zaměřují:

 • představení sebe i své rodiny
 • správná výslovnost daných písmen (logopedie)
 • grafomotorická část (tvary, barvy, velikosti, doplňovačky)
 • práce rukou a správný úchop tužky (zavazování tkaniček, držení tužky při psaní, stříhání)
 • sluchová dovednost (básnička, písnička, slabiky i slova) 
 • tělesná obratnost (opičí dráha)

Na co učitelé koukají?

Pedagogy zajímá také to, jestli je dítě sociálně připravené. To znamená, že je samostatné a je schopné se o sebe postarat. Učitelé u zápisů koukají na to, jestli se dítko nedrží stále „máminy sukně“. Zda dokáže od mámy poodejít a samostatně se soustředit na danou činnost. Pozorují, zda je psychicky i citově zralé.

Odklad ano, či ne?

Pokud si školní zralostí nejste u svého dítěte jistí, určitě vám pomůže zmiňovaný den otevřených dveří. Sami uvidíte, jak se dítě ve škole bude cítit. Jestli se bude do školy těšit, nebo ne. Určitě vám rádi poradí pedagogičtí pracovníci nejen školy, ale také školky, do které vaše dítě dochází. Na odkladu není nic špatného, ba naopak, dítěti prodlouží dětství a vám se o rok oddálí povinnosti spojené se školní docházkou. Nestyďte se navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde mají v tomto oboru letité zkušenosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy na zdravé svačiny pro školáky. Každodenní inspirace

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.

Nepřehlédněte

Některé ženy bohužel mají tu smůlu, že se jim nedaří otěhotnět. Naštěstí existuje možnost umělého oplodnění, díky kterému žena porodí své vytoužené dítě. Pokud přemýšlíte nad dárcovstvím vajíček, ale váháte kvůli tomu, že nevíte, co vás čeká, přečtěte si následující článek, který vám odpoví na spoustu otázek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek