Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
zápis
Zápisy se blíží, nenechávejte přípravu na poslední chvíli. (foto: 123RF)

25. 03. 2022

Pokud na vámi vybrané škole probíhá den otevřených dveří, určitě jej nepropásněte. Na této akci jsou učitelé velmi vstřícní k dětem i rodičům. Nejen, že si prohlédnete vnitřní prostory budovy, ale můžete se také seznámit se samotnými pedagogy. Dobré je se informovat, který z učitelů bude prvňáčky učit. Pokud ve městě znáte někoho s pedagogickým vzděláním, neváhejte se zeptat na informace o daném učiteli. Za zeptání totiž nic nedáte a na druhou stranu vám to velice pomůže při výběru školy, než se na zápis vydáte.

Dítě vezměte určitě s sebou

Na dni otevřených dveří často učitelé pořádají soutěže pro děti. Ty jsou formulované tak, aby připomínaly samotný zápis, jen zábavnější formou. Dítě si tak nanečisto vyzkouší úkoly, které ho u zápisu čekají, a ještě u toho získá nejednu sladkou odměnu. Nejdůležitější je, že si dítě školu prohlédne. A pak u samotného dne D bude ve známém prostředí jako ryba ve vodě. Jako bonus, kromě diplomu či sladké odměny pro dítě, by si měl rodič odnést i „obrázek“ o tom, jak daná škola funguje.

Zmapujete terén

Na dni otevřených dveří zjistíte důležité informace, na které byste se stejně později museli zeptat.

 • jak dlouho je otevřená školní družina, jestli s družinou chodí děti i ven
 • zda je ve školní jídelně jídlo vařené či jen ohřívané
 • jestli pořádá škola i mimoškolní aktivity jako jsou lyžařské kurzy apod.
 • jestli jsou při škole nějaké kroužky pro děti
 • jaká paní učitelka / pan učitel bude mít v daném roce první třídy

Mimo informací o škole dejte i na své pocity. Cítíte se ve škole dobře? A co vaše dítě? Rodič by si měl z návštěvy školy odnést také poznatky o tom, co jeho dítě umí a co musí na zápis dopilovat. 

K TÉMATU  Protivná a útočná tchyně umí život značně znepříjemnit. Máme návod, jak vyzrát i na tu nejmrzutější

Co dítě u zápisu čeká?

Faktory, na které se pedagogové u zápisu zaměřují:

 • představení sebe i své rodiny
 • správná výslovnost daných písmen (logopedie)
 • grafomotorická část (tvary, barvy, velikosti, doplňovačky)
 • práce rukou a správný úchop tužky (zavazování tkaniček, držení tužky při psaní, stříhání)
 • sluchová dovednost (básnička, písnička, slabiky i slova) 
 • tělesná obratnost (opičí dráha)

Na co učitelé koukají?

Pedagogy zajímá také to, jestli je dítě sociálně připravené. To znamená, že je samostatné a je schopné se o sebe postarat. Učitelé u zápisů koukají na to, jestli se dítko nedrží stále „máminy sukně“. Zda dokáže od mámy poodejít a samostatně se soustředit na danou činnost. Pozorují, zda je psychicky i citově zralé.

Odklad ano, či ne?

Pokud si školní zralostí nejste u svého dítěte jistí, určitě vám pomůže zmiňovaný den otevřených dveří. Sami uvidíte, jak se dítě ve škole bude cítit. Jestli se bude do školy těšit, nebo ne. Určitě vám rádi poradí pedagogičtí pracovníci nejen školy, ale také školky, do které vaše dítě dochází. Na odkladu není nic špatného, ba naopak, dítěti prodlouží dětství a vám se o rok oddálí povinnosti spojené se školní docházkou. Nestyďte se navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde mají v tomto oboru letité zkušenosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy na zdravé svačiny pro školáky. Každodenní inspirace

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zdravá a svěží pleť, to je bezpochyby priorita Francouzek. Chcete se naučit pár jejich jednoduchých triků a mít pleť krásnou a svěží?
Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
Manželský pár Justin a Hailey Bieber patří mezi nejslavnější páry šoubyznysu vůbec. Jejich vztah si však prošel spoustou zkoušek, které, jak se zdá, překonali a užívají si jeden druhého. Kde to všechno začalo?
Lidé se scházejí i rozcházejí z různých důvodů. Někteří se neshodnou v plánech ohledně budoucnosti, jiní se potýkají s nevěrou nebo vyhořením vztahu o sobě samém. Někdy ale dojde v partnerství k takovému soumraku, že možnost rozchodu lítá ve vzduchu. Kdy je jasné, že je odchod od sebe tím nejlepším řešením?
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Pouliční umělci mají nekonečně mnoho zaměření, a jedním z nich je i u nás málo viděná sprejomalba. Mistři tohoto oboru dokážou pomocí plechovek s barvou vytvořit neuvěřitelné skvosty doslova během minut. Svůj potencionální suvenýr tak vidíte přímo během jeho vzniku.
Moderní doba si žádá neustálý vývoj v péči o pleť a každá moderní žena pravidelně sleduje nejnovější trendy v oblasti kosmetiky. Je ultrazvuková špachtle vážně takový zázrak, který představuje revoluci v péči o pleť, nebo se z ní stane jen lapač prachu na dně nočního stolku?
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.

Výběr článků

Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
Představte si nezapomenutelný únik od každodenního shonu a vydáte se s celou rodinou na dobrodružnou jarní dovolenou. V našem článku "Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?" vám přinášíme inspirativní tipy na rodinné výlety a aktivity. Od přírodních krás až po kouzelná města, pojďte s námi objevit zajímavá místa, která poskytnou všem členům rodiny nezapomenutelné zážitky. Vyzvěte svou rodinu k dobrodružství a společně objevujte nové obzory v tomto jarním období. Kam se vydáte vy?
Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.

Nepřehlédněte

Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.
Existuje dnes ještě někdo, kdo by neměl doma žádnou sexuální hračku? Na trhu můžeme najít nespočet možností, jak sebe samu potěšit. Už jste slyšela o womanizeru? Pokud ne, udělejte si chvilku a pojďte se s tímto malým zázrakem seznámit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek