Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
zápis
Zápisy se blíží, nenechávejte přípravu na poslední chvíli. (foto: 123RF)

25. 03. 2022

Pokud na vámi vybrané škole probíhá den otevřených dveří, určitě jej nepropásněte. Na této akci jsou učitelé velmi vstřícní k dětem i rodičům. Nejen, že si prohlédnete vnitřní prostory budovy, ale můžete se také seznámit se samotnými pedagogy. Dobré je se informovat, který z učitelů bude prvňáčky učit. Pokud ve městě znáte někoho s pedagogickým vzděláním, neváhejte se zeptat na informace o daném učiteli. Za zeptání totiž nic nedáte a na druhou stranu vám to velice pomůže při výběru školy, než se na zápis vydáte.

Dítě vezměte určitě s sebou

Na dni otevřených dveří často učitelé pořádají soutěže pro děti. Ty jsou formulované tak, aby připomínaly samotný zápis, jen zábavnější formou. Dítě si tak nanečisto vyzkouší úkoly, které ho u zápisu čekají, a ještě u toho získá nejednu sladkou odměnu. Nejdůležitější je, že si dítě školu prohlédne. A pak u samotného dne D bude ve známém prostředí jako ryba ve vodě. Jako bonus, kromě diplomu či sladké odměny pro dítě, by si měl rodič odnést i „obrázek“ o tom, jak daná škola funguje.

Zmapujete terén

Na dni otevřených dveří zjistíte důležité informace, na které byste se stejně později museli zeptat.

 • jak dlouho je otevřená školní družina, jestli s družinou chodí děti i ven
 • zda je ve školní jídelně jídlo vařené či jen ohřívané
 • jestli pořádá škola i mimoškolní aktivity jako jsou lyžařské kurzy apod.
 • jestli jsou při škole nějaké kroužky pro děti
 • jaká paní učitelka / pan učitel bude mít v daném roce první třídy

Mimo informací o škole dejte i na své pocity. Cítíte se ve škole dobře? A co vaše dítě? Rodič by si měl z návštěvy školy odnést také poznatky o tom, co jeho dítě umí a co musí na zápis dopilovat. 

K TÉMATUKofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

Co dítě u zápisu čeká?

Faktory, na které se pedagogové u zápisu zaměřují:

 • představení sebe i své rodiny
 • správná výslovnost daných písmen (logopedie)
 • grafomotorická část (tvary, barvy, velikosti, doplňovačky)
 • práce rukou a správný úchop tužky (zavazování tkaniček, držení tužky při psaní, stříhání)
 • sluchová dovednost (básnička, písnička, slabiky i slova) 
 • tělesná obratnost (opičí dráha)

Na co učitelé koukají?

Pedagogy zajímá také to, jestli je dítě sociálně připravené. To znamená, že je samostatné a je schopné se o sebe postarat. Učitelé u zápisů koukají na to, jestli se dítko nedrží stále „máminy sukně“. Zda dokáže od mámy poodejít a samostatně se soustředit na danou činnost. Pozorují, zda je psychicky i citově zralé.

Odklad ano, či ne?

Pokud si školní zralostí nejste u svého dítěte jistí, určitě vám pomůže zmiňovaný den otevřených dveří. Sami uvidíte, jak se dítě ve škole bude cítit. Jestli se bude do školy těšit, nebo ne. Určitě vám rádi poradí pedagogičtí pracovníci nejen školy, ale také školky, do které vaše dítě dochází. Na odkladu není nic špatného, ba naopak, dítěti prodlouží dětství a vám se o rok oddálí povinnosti spojené se školní docházkou. Nestyďte se navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde mají v tomto oboru letité zkušenosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy na zdravé svačiny pro školáky. Každodenní inspirace

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?

Nepřehlédněte

Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek