Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Jak připravit budoucího školáka na zápis do první třídy?

Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
zápis
Zápisy se blíží, nenechávejte přípravu na poslední chvíli. (foto: 123RF)

25. 03. 2022

Pokud na vámi vybrané škole probíhá den otevřených dveří, určitě jej nepropásněte. Na této akci jsou učitelé velmi vstřícní k dětem i rodičům. Nejen, že si prohlédnete vnitřní prostory budovy, ale můžete se také seznámit se samotnými pedagogy. Dobré je se informovat, který z učitelů bude prvňáčky učit. Pokud ve městě znáte někoho s pedagogickým vzděláním, neváhejte se zeptat na informace o daném učiteli. Za zeptání totiž nic nedáte a na druhou stranu vám to velice pomůže při výběru školy, než se na zápis vydáte.

Dítě vezměte určitě s sebou

Na dni otevřených dveří často učitelé pořádají soutěže pro děti. Ty jsou formulované tak, aby připomínaly samotný zápis, jen zábavnější formou. Dítě si tak nanečisto vyzkouší úkoly, které ho u zápisu čekají, a ještě u toho získá nejednu sladkou odměnu. Nejdůležitější je, že si dítě školu prohlédne. A pak u samotného dne D bude ve známém prostředí jako ryba ve vodě. Jako bonus, kromě diplomu či sladké odměny pro dítě, by si měl rodič odnést i „obrázek“ o tom, jak daná škola funguje.

Zmapujete terén

Na dni otevřených dveří zjistíte důležité informace, na které byste se stejně později museli zeptat.

 • jak dlouho je otevřená školní družina, jestli s družinou chodí děti i ven
 • zda je ve školní jídelně jídlo vařené či jen ohřívané
 • jestli pořádá škola i mimoškolní aktivity jako jsou lyžařské kurzy apod.
 • jestli jsou při škole nějaké kroužky pro děti
 • jaká paní učitelka / pan učitel bude mít v daném roce první třídy

Mimo informací o škole dejte i na své pocity. Cítíte se ve škole dobře? A co vaše dítě? Rodič by si měl z návštěvy školy odnést také poznatky o tom, co jeho dítě umí a co musí na zápis dopilovat. 

K TÉMATU  Zpátky do školy! Připravte své dítko i sebe na nový školní rok

Co dítě u zápisu čeká?

Faktory, na které se pedagogové u zápisu zaměřují:

 • představení sebe i své rodiny
 • správná výslovnost daných písmen (logopedie)
 • grafomotorická část (tvary, barvy, velikosti, doplňovačky)
 • práce rukou a správný úchop tužky (zavazování tkaniček, držení tužky při psaní, stříhání)
 • sluchová dovednost (básnička, písnička, slabiky i slova) 
 • tělesná obratnost (opičí dráha)

Na co učitelé koukají?

Pedagogy zajímá také to, jestli je dítě sociálně připravené. To znamená, že je samostatné a je schopné se o sebe postarat. Učitelé u zápisů koukají na to, jestli se dítko nedrží stále „máminy sukně“. Zda dokáže od mámy poodejít a samostatně se soustředit na danou činnost. Pozorují, zda je psychicky i citově zralé.

Odklad ano, či ne?

Pokud si školní zralostí nejste u svého dítěte jistí, určitě vám pomůže zmiňovaný den otevřených dveří. Sami uvidíte, jak se dítě ve škole bude cítit. Jestli se bude do školy těšit, nebo ne. Určitě vám rádi poradí pedagogičtí pracovníci nejen školy, ale také školky, do které vaše dítě dochází. Na odkladu není nic špatného, ba naopak, dítěti prodlouží dětství a vám se o rok oddálí povinnosti spojené se školní docházkou. Nestyďte se navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde mají v tomto oboru letité zkušenosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy na zdravé svačiny pro školáky. Každodenní inspirace

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Pomalá píseň Say Something je celosvětově známá. Duo A Great Big World ji nahrálo spolu Christinou Aguilerou, a její tempo a slova dojímají i ty nejmenší! Malý kluk v autosedačce při jejím poslechu pláče, vypnout ji ale nechce!
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.
Polyamorie během posledních několika let přestává být tabu a začíná se k ní hlásit čím dál tím více lidí, a to včetně osob pohybujících se v showbyznysu. Co to povídáme, vlastně především celebrity polyamorii zpopularizovaly.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.

Výběr článků

Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…

Nepřehlédněte

Správný výběr varné desky do značné míry ovlivňuje kvalitu a rychlost i energetickou náročnost vaření. Základními kritérii pro výběr správného modelu jsou výkon, velikost a bezpečnost používání. Zorientujte se v názvosloví a vyberte si tu správnou varnou desku pro vás.
Dokonalý trávník už pro vás nemusí být jen pouhý sen. A to navzdory tomu, že máte doma děti či psa, kteří dávají zahradě každý den zabrat. S triky, které vám představíme v našem dnešním článku, pro vás bude údržba trávníku hračka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek