Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Ideální dodavatel energií, mýtus dnešní doby?

Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
dodavatel
Rodinný rozpočet dostal loni zabrat a ještě dostane. (foto: 123RF)

07. 02. 2022

Poslední měsíce byly pro naše keramické prasátko chránící rodinné finance velkou ránou pod pás a očekává se, že i letošní rok bude v podobném duchu. Čím dál dražší energie obecně nedají pokoj, i když mnozí analytici předpovídají postupné snižování či zklidnění cen. Na původní hranice, ne-li ještě níž se však energie dostat nemají. Vhodný dodavatel energií, zdá se, je v nedohlednu.

Divný rok před námi i za námi

Z posledních statistik vyplývá, že energie obecně (čili jak elektřina, tak i plyn) rostou o desítky procent na ceně. Letošní rok prý bude daleko více turbulentní, ale jak už bylo zmíněné, i zklidnění se přece jen možná dočkáme. Na otázku: „Kdy zpomalení nastane?” však nedokáže nikdo odpovědět. Takže musíme jednat. Zatímco jedni šetří, kde se dá, jiní se rozhodli (nebo byli donucení krachem společnosti) pro změnu dodavatele.

Cena a skryté poplatky

Dodavatel energií je v praxi člověk, který je ve své podstatě obchodníkem s energiemi. Jedná se o poslední článek z celého řetězce přenosu elektrické energie do domácností. Koncovou cenu si dle zákona stanovuje sám, a to dle své vlastní cenové politiky. Právě proto se ceny dodavatelů mezi sebou mnohdy naprosto markantně liší.

A tím se pomyslným oslím můstkem dostáváme k tomu klíčovému, co vás při výběru dodavatele energií má zajímat. Jsou to poplatky a cena. Cenová nabídka je většinou nabízená velmi rychle a každému člověku doporučujeme projít srovnávání na internetu. Srovnávacích kalkulaček je víc než dost a díky nim na první pohled vidíme, kdo nabízí energie za nejlepší ceny, a kdo je naopak se svou cenou už celkem za hranou.

Při sledování ceny se však informujte i o skrytých poplatcích, jestli jsou. Ve smlouvách bývají často uvedeny pod čarou nebo sepsány velice drobným písmem. Právě skryté poplatky však mohou člověka nepříjemně překvapit.

K TÉMATUVybíráme vysavač. Jaké nejčastější chyby děláme, čemu se raději vyhnout a jaké údaje sledovat?

Zákaznický servis 

Před podpisem smlouvy se také vyplatí vědět, jak je na tom zákaznický servis. Pročtěte si reference na internetu, ve kterých jsou zákazníci a klienti dané společnosti často velice sdílní. Zjistíte v nich, jak rychle odpovídají, jestli jsou vůbec ochotní reagovat na problémy a řešit je.  

Energie jsou choulostivou záležitostí, kterou ke svému životu potřebujete. Při podpisu musíte mít jistotu, že když se na dodavatele během života obrátíte s prosbou nebo nahlášením potíží, bude vám co nejdříve vyhověno.

Podmínky vzájemné smlouvy 

A samozřejmě si pořádně přečtěte smlouvu, která je vám nabídnutá. Pokud ji nemáte šanci přečíst, protože vám k tomu nedává dodavatel energií ani možnost, dejte od takové spolupráce ruce pryč. Něco tady smrdí, řeklo by nejedno dítě.

Ve smlouvě si kromě zmiňované ceny a skrytých poplatků dávejte pozor na výpovědní lhůtu. Na jak dlouho je smlouva uzavřená? Na dobu určitou nebo neurčitou? A pokud na neurčitou, jak dlouhá je výpovědní lhůta? Standardní se rovná třem měsícům, ale nejedná se o pravidlo, tak ať opět nejste nemile překvapení.

Pokud se rozhodnete uzavřít smlouvu na dobu určitou (třeba proto, že chcete dodavatele vyzkoušet nebo o něm nejste přesvědčení), počítejte s tím, že to bude administrativně o něco náročnější. Zejména si musíte pohlídat to, abyste včas smlouvu prodloužili, pokud u daného dodavatele budete chtít zůstávat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v zimě udržet teplo domova? Neprotáčejte panenky nad účtem za energie

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.

Nepřehlédněte

Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek