Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Ideální dodavatel energií, mýtus dnešní doby?

Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
dodavatel
Rodinný rozpočet dostal loni zabrat a ještě dostane. (foto: 123RF)

07. 02. 2022

Poslední měsíce byly pro naše keramické prasátko chránící rodinné finance velkou ránou pod pás a očekává se, že i letošní rok bude v podobném duchu. Čím dál dražší energie obecně nedají pokoj, i když mnozí analytici předpovídají postupné snižování či zklidnění cen. Na původní hranice, ne-li ještě níž se však energie dostat nemají. Vhodný dodavatel energií, zdá se, je v nedohlednu.

Divný rok před námi i za námi

Z posledních statistik vyplývá, že energie obecně (čili jak elektřina, tak i plyn) rostou o desítky procent na ceně. Letošní rok prý bude daleko více turbulentní, ale jak už bylo zmíněné, i zklidnění se přece jen možná dočkáme. Na otázku: „Kdy zpomalení nastane?” však nedokáže nikdo odpovědět. Takže musíme jednat. Zatímco jedni šetří, kde se dá, jiní se rozhodli (nebo byli donucení krachem společnosti) pro změnu dodavatele.

Cena a skryté poplatky

Dodavatel energií je v praxi člověk, který je ve své podstatě obchodníkem s energiemi. Jedná se o poslední článek z celého řetězce přenosu elektrické energie do domácností. Koncovou cenu si dle zákona stanovuje sám, a to dle své vlastní cenové politiky. Právě proto se ceny dodavatelů mezi sebou mnohdy naprosto markantně liší.

A tím se pomyslným oslím můstkem dostáváme k tomu klíčovému, co vás při výběru dodavatele energií má zajímat. Jsou to poplatky a cena. Cenová nabídka je většinou nabízená velmi rychle a každému člověku doporučujeme projít srovnávání na internetu. Srovnávacích kalkulaček je víc než dost a díky nim na první pohled vidíme, kdo nabízí energie za nejlepší ceny, a kdo je naopak se svou cenou už celkem za hranou.

Při sledování ceny se však informujte i o skrytých poplatcích, jestli jsou. Ve smlouvách bývají často uvedeny pod čarou nebo sepsány velice drobným písmem. Právě skryté poplatky však mohou člověka nepříjemně překvapit.

K TÉMATU  Třídění odpadu snadno a rychle: Návod, jak se ekologicky zorientovat

Zákaznický servis 

Před podpisem smlouvy se také vyplatí vědět, jak je na tom zákaznický servis. Pročtěte si reference na internetu, ve kterých jsou zákazníci a klienti dané společnosti často velice sdílní. Zjistíte v nich, jak rychle odpovídají, jestli jsou vůbec ochotní reagovat na problémy a řešit je.  

Energie jsou choulostivou záležitostí, kterou ke svému životu potřebujete. Při podpisu musíte mít jistotu, že když se na dodavatele během života obrátíte s prosbou nebo nahlášením potíží, bude vám co nejdříve vyhověno.

Podmínky vzájemné smlouvy 

A samozřejmě si pořádně přečtěte smlouvu, která je vám nabídnutá. Pokud ji nemáte šanci přečíst, protože vám k tomu nedává dodavatel energií ani možnost, dejte od takové spolupráce ruce pryč. Něco tady smrdí, řeklo by nejedno dítě.

Ve smlouvě si kromě zmiňované ceny a skrytých poplatků dávejte pozor na výpovědní lhůtu. Na jak dlouho je smlouva uzavřená? Na dobu určitou nebo neurčitou? A pokud na neurčitou, jak dlouhá je výpovědní lhůta? Standardní se rovná třem měsícům, ale nejedná se o pravidlo, tak ať opět nejste nemile překvapení.

Pokud se rozhodnete uzavřít smlouvu na dobu určitou (třeba proto, že chcete dodavatele vyzkoušet nebo o něm nejste přesvědčení), počítejte s tím, že to bude administrativně o něco náročnější. Zejména si musíte pohlídat to, abyste včas smlouvu prodloužili, pokud u daného dodavatele budete chtít zůstávat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v zimě udržet teplo domova? Neprotáčejte panenky nad účtem za energie

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

My Little Pony - tato ikonická značka malých, barevných poníků se stala symbolem radosti a přátelství po celém světě. Bez ohledu na váš věk, My Little Pony vám okamžitě získá srdce svou roztomilostí a pozitivní energií. Ponořte se do světa barev, přátelství a dobrodružství My Little Pony a objevte nový způsob, jak obohatit svůj životní styl.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.
Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.
Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Jeho design je tak čistý a jednoduchý, že vypadá jako přepravní kontejner. Little Big House stojí na svahu hory Mount Wellington ve Fern Tree v Tasmánii. Projekt dokončený v roce 2010 a dokonce vyhrál ocenění v kategorii rezidencí a novostaveb. Jak se vám líbí?
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?
Vy ani váš partner nepijete alkohol? Žili jste spolu ještě před svatbou? Váš vztah asi nevydrží. A to i přes to, že jste si před oltářem slibovali lásku a věrnost. V pozoru by měli být i tací, kteří mají odloučené rodiče. Prý je potká stejný osud!
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.

Výběr článků

Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Všude kolem sebe slyšíme, jak důležitá je poctivá hydratace těla, a to nejen pro zdravé fungování organismu jako takového, ale i z hlediska krásy naší pleti, pružnosti pokožky a nádherných vlasů. Pak je tu zase opačná stránka mince - neustále tipy a triky, jak nejlépe odvodnit svůj organismus v naději, že si díky tomu pomůžeme od pár kil. Jenže to ani zdaleka není spásou, naopak to může být těžký hazard se zdravím.
Minimalismus vznikl už v 50. letech minulého století. Od té doby prakticky nikdy zcela nezmizel. Jeho hlavními rysy jsou elementární jednoduchost a čistota. Beton v interiéru tuhle myšlenku dokonale splňuje. Prohlédněte si

Nepřehlédněte

Čekáte na sólovku od zpěvačky Marty Jandové? Tak je tady! Konečně. Co se stalo, že Marta přichází se svým prvním sólovým albem až nyní?
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek