Středa , 29. 11. 2023

Zina

Jak na oteklé a bolavé nohy z dlouhého sezení

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?

Proč nohy otékají?

Za bolestivé otoky nohou při dlouhém sezení nebo stání většinou může jejich nedostatečné prokrvení. Pokud dlouhou dobu sedíte či stojíte v jedné poloze bez pohybu, dochází k nedostatečné cirkulaci krvi, a její hromadění. Nedostatečná cirkulace způsobuje, že nedochází k optimálnímu okysličovaní svalu a tkání – žíly z končetin krev nedokážou dostatečně rychle odvádět zpět k srdci. Krev se pak hromadí v lýtkách a kotnících a způsobuje pocit tíhy v nohou, napětí a pálení a v cévách pak může vytvářet i nebezpečné krevní sraženiny. V případě nedostatečné pružnosti stěn žil se můžou objevit také křečové žíly, které mohou být i viditelné ve formě nevzhledně vystoupených žil na povrchu končetin. Všem těmto potížím však lze z velké části snadno předejít.

Hýbejte se a otužujte

Jedním z podstatných faktorů ovlivňujících správnou cirkulaci krve je bezesporu pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte se hned pouštět do vrcholových sportů, úplně postačí například rychlejší chůze, jízda na kole, plavání nebo běh. Svaly se zaktivují, rozeženou krev a srdce ji dostatečně vyživí a okysličí. Na otoky a pocit těžkosti taktéž výborně funguje ledová sprcha či pravidelné otužování. Pokud se v tomto ohledu necítíte na velké výkony, zkuste si oteklé nohy alespoň několik minut sprchovat ledovou vodou, úleva přijde okamžitě.

Kompresní terapie dělá divy

Kromě aktivního pohybu vám od natékání končetin a křečových žil mohou dlouhodobě pomoci také kompresní pomůcky, jako jsou návleky či punčochy. Ty končetinu trychtýřovitě stáhnou, čímž vyvinou tlak na postiženou oblast a zefektivní cirkulaci krve vzhůru k srdci. Tím zefektivní průtok krve a zvýší okysličení tkání. Kompresní podkolenky dovedou výrazně omezit vznik křečových žil a jejich pravidelným nošením můžete nejen předejít postupnému zhoršování potíží s žilním systémem, ale dokonce zlepšit dosavadní stav.

Kompresivní terapie, jak se tento způsob léčby a prevence nazývá, dokáže pomoci i při závažnějším onemocnění žilního systému, jako jsou venózní bércové vředy. Pokud se v tomto případě na výběr pomůcek či kompresi obinadlem sami necítíte, požádejte o odbornou radu, lékař vám ukáže, jak konkrétně k vašemu problému přistupovat. Aby se účinky terapie projevily dlouhodobě, mělo by se stahování postiženého místa pravidelně opakovat a stát se každodenní součástí vašeho dne.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na sobotu 29. 9. 2018. Snadno odhalíte záměry ostatních!

Kompresní vybavení vám ve velmi krátké době pomůže výrazně zvýšit komfort při běžných aktivitách. Nebojte se poradit s odborníkem, pořiďte si kompresní ponožky, podkolenky, stehenní punčochy, punčocháče či návleky a ulevte svým oteklým nohám.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.

Nepřehlédněte

Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek