Čtvrtek , 03. 07. 2025

Patricie

Jak na oteklé a bolavé nohy z dlouhého sezení

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?

Proč nohy otékají?

Za bolestivé otoky nohou při dlouhém sezení nebo stání většinou může jejich nedostatečné prokrvení. Pokud dlouhou dobu sedíte či stojíte v jedné poloze bez pohybu, dochází k nedostatečné cirkulaci krvi, a její hromadění. Nedostatečná cirkulace způsobuje, že nedochází k optimálnímu okysličovaní svalu a tkání – žíly z končetin krev nedokážou dostatečně rychle odvádět zpět k srdci. Krev se pak hromadí v lýtkách a kotnících a způsobuje pocit tíhy v nohou, napětí a pálení a v cévách pak může vytvářet i nebezpečné krevní sraženiny. V případě nedostatečné pružnosti stěn žil se můžou objevit také křečové žíly, které mohou být i viditelné ve formě nevzhledně vystoupených žil na povrchu končetin. Všem těmto potížím však lze z velké části snadno předejít.

Hýbejte se a otužujte

Jedním z podstatných faktorů ovlivňujících správnou cirkulaci krve je bezesporu pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte se hned pouštět do vrcholových sportů, úplně postačí například rychlejší chůze, jízda na kole, plavání nebo běh. Svaly se zaktivují, rozeženou krev a srdce ji dostatečně vyživí a okysličí. Na otoky a pocit těžkosti taktéž výborně funguje ledová sprcha či pravidelné otužování. Pokud se v tomto ohledu necítíte na velké výkony, zkuste si oteklé nohy alespoň několik minut sprchovat ledovou vodou, úleva přijde okamžitě.

Kompresní terapie dělá divy

Kromě aktivního pohybu vám od natékání končetin a křečových žil mohou dlouhodobě pomoci také kompresní pomůcky, jako jsou návleky či punčochy. Ty končetinu trychtýřovitě stáhnou, čímž vyvinou tlak na postiženou oblast a zefektivní cirkulaci krve vzhůru k srdci. Tím zefektivní průtok krve a zvýší okysličení tkání. Kompresní podkolenky dovedou výrazně omezit vznik křečových žil a jejich pravidelným nošením můžete nejen předejít postupnému zhoršování potíží s žilním systémem, ale dokonce zlepšit dosavadní stav.

Kompresivní terapie, jak se tento způsob léčby a prevence nazývá, dokáže pomoci i při závažnějším onemocnění žilního systému, jako jsou venózní bércové vředy. Pokud se v tomto případě na výběr pomůcek či kompresi obinadlem sami necítíte, požádejte o odbornou radu, lékař vám ukáže, jak konkrétně k vašemu problému přistupovat. Aby se účinky terapie projevily dlouhodobě, mělo by se stahování postiženého místa pravidelně opakovat a stát se každodenní součástí vašeho dne.

K TÉMATU  Digitální detox: Vypněte se na pár hodin denně. Prospěje to vám i okolí

Kompresní vybavení vám ve velmi krátké době pomůže výrazně zvýšit komfort při běžných aktivitách. Nebojte se poradit s odborníkem, pořiďte si kompresní ponožky, podkolenky, stehenní punčochy, punčocháče či návleky a ulevte svým oteklým nohám.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Je skvělé, že máme v dnešní době možnost koupit dětem vše, co jim na očích vidíme. Až si ale zkusíte společně s nimi vyrobit nějakou tu vychytávku do pokojíčku z obyčejného kartonu, uvidíte, jak si takovou tvořivou chvilku opravdově vychutnáte. Vyrobte si společně hračky!
Krásná čokoládová barva si jednoho dne vyberete svou daň. Nejenže sluneční paprsky zapříčiňují stárnutí naší pokožky, ale ke všemu mohou způsobovat rakovinu kůže.
Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
Umělci potřebují ke svému tvoření velkou spoustu inspirace. Aby byli skutečně dobří a ve svém oboru vynikali, musí se do svého řemesla naprosto ponořit. A to často vede k situacím za hranicemi běžného chápání.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Dlouho jsem nemohla najít lásku, vždycky jsem byla trošku při těle, měla jsem problémy s pocením, nějaké zdravotní problémy, které způsobovala moje nadváha a pleť samý pupínek. Bojovala jsem s tím v pubertě hodně dlouho a neměla jsem žádné sebevědomí.
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Doba zahradničení, mnoha lidmi tolik oblíbený ruch týkající se zahrádky a všeho okolo. Láká vás představa vlastní zeleniny, ale nemáte dostatek zkušeností? Nevadí! Poradíme vám, jaká kořenová zelenina je vhodná i pro začátečníky.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Dnes, 24. června, slaví jedna z největších legend české hudební scény, Helena Vondráčková, své 77. narozeniny. Večer vystoupí na velkolepém koncertu v pražské O2 aréně, kde fanouškům připraví nezapomenutelnou "Dlouhou noc".
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“

Výběr článků

Manželský pár Justin a Hailey Bieber patří mezi nejslavnější páry šoubyznysu vůbec. Jejich vztah si však prošel spoustou zkoušek, které, jak se zdá, překonali a užívají si jeden druhého. Kde to všechno začalo?
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Filmem roku 2024 se podle kritiků stalo drama Amerikánka režiséra Viktora Tauše, které získalo tři ocenění včetně hlavní ceny. Mezi další vítěze patří dokument Ještě nejsem, kým chci být, herečka Pavla Beretová a herec Oldřich Kaiser. Ocenění získaly také seriál Metoda Markovič: Hojer a animovaný film Hurikán.

Nepřehlédněte

Eva Pilarová patřila mezi nejvýraznější české zpěvačky 20. století. Během své kariéry prošla několika zásadními zvraty – od hvězdné slávy přes zákazy koncertování až po boj s rakovinou. Její život a kariéra byly poznamenány politickými tlaky, osobními ztrátami i proměnami hudebního průmyslu. Pět let po jejím úmrtí připomínáme nejen její největší úspěchy, ale i méně známé momenty, které formovaly její dráhu.
Byla jsem vychovávaná v tom, že člověk může mít jen to, na co si sám vydělá. Držím se toho a nikdy jsem si nechtěla život zjednodušovat. Mám jen to, co si sama koupím za vlastní vydělané peníze, a když chci něco víc, než na co mi nestačí plat, jdu na brigádu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek