Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Jak na oteklé a bolavé nohy z dlouhého sezení

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?

Proč nohy otékají?

Za bolestivé otoky nohou při dlouhém sezení nebo stání většinou může jejich nedostatečné prokrvení. Pokud dlouhou dobu sedíte či stojíte v jedné poloze bez pohybu, dochází k nedostatečné cirkulaci krvi, a její hromadění. Nedostatečná cirkulace způsobuje, že nedochází k optimálnímu okysličovaní svalu a tkání – žíly z končetin krev nedokážou dostatečně rychle odvádět zpět k srdci. Krev se pak hromadí v lýtkách a kotnících a způsobuje pocit tíhy v nohou, napětí a pálení a v cévách pak může vytvářet i nebezpečné krevní sraženiny. V případě nedostatečné pružnosti stěn žil se můžou objevit také křečové žíly, které mohou být i viditelné ve formě nevzhledně vystoupených žil na povrchu končetin. Všem těmto potížím však lze z velké části snadno předejít.

Hýbejte se a otužujte

Jedním z podstatných faktorů ovlivňujících správnou cirkulaci krve je bezesporu pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte se hned pouštět do vrcholových sportů, úplně postačí například rychlejší chůze, jízda na kole, plavání nebo běh. Svaly se zaktivují, rozeženou krev a srdce ji dostatečně vyživí a okysličí. Na otoky a pocit těžkosti taktéž výborně funguje ledová sprcha či pravidelné otužování. Pokud se v tomto ohledu necítíte na velké výkony, zkuste si oteklé nohy alespoň několik minut sprchovat ledovou vodou, úleva přijde okamžitě.

Kompresní terapie dělá divy

Kromě aktivního pohybu vám od natékání končetin a křečových žil mohou dlouhodobě pomoci také kompresní pomůcky, jako jsou návleky či punčochy. Ty končetinu trychtýřovitě stáhnou, čímž vyvinou tlak na postiženou oblast a zefektivní cirkulaci krve vzhůru k srdci. Tím zefektivní průtok krve a zvýší okysličení tkání. Kompresní podkolenky dovedou výrazně omezit vznik křečových žil a jejich pravidelným nošením můžete nejen předejít postupnému zhoršování potíží s žilním systémem, ale dokonce zlepšit dosavadní stav.

Kompresivní terapie, jak se tento způsob léčby a prevence nazývá, dokáže pomoci i při závažnějším onemocnění žilního systému, jako jsou venózní bércové vředy. Pokud se v tomto případě na výběr pomůcek či kompresi obinadlem sami necítíte, požádejte o odbornou radu, lékař vám ukáže, jak konkrétně k vašemu problému přistupovat. Aby se účinky terapie projevily dlouhodobě, mělo by se stahování postiženého místa pravidelně opakovat a stát se každodenní součástí vašeho dne.

K TÉMATU  Jak se připravit na anální sex? Jednoduchý návod, díky kterému si TO užijete

Kompresní vybavení vám ve velmi krátké době pomůže výrazně zvýšit komfort při běžných aktivitách. Nebojte se poradit s odborníkem, pořiďte si kompresní ponožky, podkolenky, stehenní punčochy, punčocháče či návleky a ulevte svým oteklým nohám.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.
Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.

Nepřehlédněte

Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek