Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?

Krásná čokoládová barva si jednoho dne vyberete svou daň. Nejenže sluneční paprsky zapříčiňují stárnutí naší pokožky, ale ke všemu mohou způsobovat rakovinu kůže.
opalování
Vaše kůže si pamatuje všechno, každičkou spáleninu.

21. 04. 2022

Žádné zdravé opalování rozhodně neexistuje. Pokud vám někdo bude namlouvat, že když se natřete speciálním opalovacím krémem, můžete pobývat na sluníčku klidně celý den bez jakéhokoliv rizika, pak bude jednoznačně lhát. Nadměrné vystavení žhnoucím paprskům zdravé není.

Kůže vám jednoho dne vystaví účet

Ať se natřete čímkoliv chcete, spáleniny od slunce vám rozhodně hrozí i tak. A každou spáleninu si vaše kůže pamatuje. Možná to nepovažujete za žádný problém, ale pravdou je, že vaše pokožka nezapomíná a jednoho dne vám to spočítá.

Které potraviny konzumovat?

Pokud se chystáte k moři a bez sluníčka nevydržíte jediný den, pak je dobré se alespoň minimálně proti UV záření chránit. Ze všeho nejdůležitější je podniknout pár jednoduchých kroků, které mohou důsledky slunečního záření zmírnit.

Než se vydáte k moři, je dobré zařadit do svého jídelníčku potraviny, které zabraňují poškození kůže vlivem UV záření. Jde o potraviny jako špenát, broskve, brokolice, hrách, kapusta, vaječný žloutek, máslo nebo losos.

Minerální krémy vedou

Rovněž je dobré používat na opalování minerální opalovací krémy. Proč? Protože minerální opalovací krémy se na rozdíl od těch obyčejných nevstřebávají do kůže. Klasické opalovací krémy podle vědeckých výzkumů mohou měnit naše DNA a škodí našemu tělu, zato minerální krémy jsou naprosto bezpečné a pro naše tělo neškodné.

Kdy se opalovat?

Zároveň je velmi důležité nevystavovat se slunečnímu záření po celý den. Kdo už u moře někdy byl, moc dobře ví, že slunce opaluje i ve stínu. Slunečnímu záření byste se neměla vystavovat zejména v pravé poledne a ani v brzkých odpoledních hodinách.

Jestliže se chcete opálit, nejlepší je opalovat se v brzkých ranních hodinách anebo těsně před západem slunce. Přestože si možná říkáte, že když pobudete na slunci půlhodinu po poledni, a nic se vám nemůže stát, pravdou je, že spálit se můžete během pár minut.

K TÉMATU  Kosmetika na míru i pro alergiky. Výroba domácí kosmetiky není složitá. Jak a s čím můžete začít už dnes

Čím vyšší UV faktor, tím lépe

I když se zrovna nechystáte opalovat, natřít se opalovacím krémem s UV faktorem je přesto nutností. Čím větší UV faktor zvolíte, tím lépe pro vaši pokožku. Jestli záměrně volíte opalovací krémy s nízkým UV faktorem s cílem se co nejvíce opálit, pak jste sama proti sobě. Opálit se dokážete i s UV faktorem 30+ a mnohem bezpečněji. Nebojte se proto použít opalovací krém s vysokou ochranou, vaše kůže to rozhodně ocení.

opálení
Čím vyšší UV faktor, tím lepší.

Také je nutné nanášet opalovací krém pravidelně a to nejlépe každé dvě hodiny, pokud se koupete ve vodě, tak pak byste se měla natřít krémem ihned poté, co vylezete z vody.

Možná si také na českém trhu zakoupíte opalovací krém s odolností proti vodě. Jde však většinou jen o marketingový trik. Nechcete-li nic podcenit, pak se určitě poté, co vylezete z vody, znovu namažte.

Chraňte i svou pokožku hlavy

Důležité je ovšem chránit i pokožku vlasů. Na hlavě, stejně jako na obličeji, se můžete spálit velmi snadno. Na trhu seženete spreje do vlasů s UV faktorem, který si jednoduše nanesete na pokožku vlasů a rozetřete.

Datum expirace je důležité

Nezapomínejte ani na to, že opalovací přípravek, který jste používala minulý rok, nemůžete použít letos. Proč? Z jednoho prostého důvodu, opalovací krém již expiroval a to znamená, že už nechrání pokožku tak, jak by měl. Na každou sezónu byste si měla pořídit nový opalovací krém, jedině tak si můžete být jistá, že vás ochrání, jak má.

Jakému riziku se vystavujete?

Říkáte si, že jsou všechna opatření zbytečná? Pak vězte, že rozhodně nejsou. Opalováním si můžete přivodit spáleniny, záněty rohovky a spojivek, předčasné stárnutí kůže a dokonce i rakovinu kůže neboli zhoubný melanom.

K TÉMATU  Sluníčko a spálená pleť. Osvědčené domácí přípravky, které pomohou s ošetřením pokožky

Nevhodným opalováním si ale taktéž zaděláváte na úpal nebo úžeh, a to rozhodně není žádný banální zdravotní problém. Úpal vede k dehydrataci, kterou provází silná bolest hlavy, nevolnost až zvracení, poklesu tlaku a zároveň k oslabení činnosti srdce. Úžeh znamená přehřátí organismu a bohužel může vést až k bezvědomí.

Že vás nikdy nic takového nepotkalo? Pak vězte, že je jen otázkou času, kdy obdobné zdravotní potíže skutečně mohou postihnout i vás a pak si zahráváte nejenom se svým zdravím, ale i se svým životem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Letní péče o vlasy. Jak se ostříhat, chránit před sluncem, chlórem i solí z moře

Tipy, jak si co nejdéle udržet krásné opálení

Zdroje článku:
test zdroje
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek