Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?

Modrý oceán a nekonečná pláž. Radost pohledět? Nejen to! Tahle atmosféra působí preventivně proti celé řadě nemocí. Také vás okamžitě nabije energií a navodí šťastné emoce. Ovšem i na hubnutí má příznivý vliv!

21. 06. 2018

21. 06. 2018

Už se nemůžete dočkat, až konečně vyrazíte k moři? Kromě toho, že si dovolenou a odpočinek bezpochyby zasloužíte, má vyhřátý písek, vánek oceánu a tamní uvolněná atmosféra přímo léčivou moc. Proč je pro vás tahle cesta doslova na lékařský předpis?

Pocit štěstí, který vás přímo zaplaví

Už jste si toho někdy všimly? Přijdete na pláž, a jakmile nasajete do plic ten svěží vzduch, máte ihned lepší náladu. Ano, to se vám vážně nezdá. Závěry studie publikované v časopise Journal of Environmental Psychology naznačují, že jen máloco má tak blahodárný vliv na psychiku, jako právě písek v kombinaci se slanou vodou. Ostatně, takhle onen zajímavý jev vysvětluje sám autor studie.

„Všechno je to v hlavě. Lidský mozek okamžitě změní způsob, jakým reaguje na životní prostředí. Proto se cítíte uvolnění, šťastní a nabití novou energií. Tento efekt se nazývá modrým prostorem,“ uvádí psycholog J. Aaron Hipp, který působí na americké Washingtonské univerzitě.

Příjemná prevence celé řady nemocí

Hřejivé sluneční paprsky jsou nejen možností, jak nachytat „bronz“, ale i skvělým zdrojem vitaminu D. Americký výzkum uskutečněný Harvardskou univerzitou prokázal, že nedostatek tohoto vitaminu zvyšuje riziko osteoporózy, kardiovaskulárních chorob, vysokého krevního tlaku i depresí. Podmíra „déčka“ podle tamních odborníků rovněž nahrává astmatu, artritidě, roztroušené skleróze, diabetu nebo kožním infekčním onemocněním. Tak nastavte své tělo slunci, ideálně na pár minut bez opalovacího krému, a to v dopoledních hodinách. Pak už na tekutou ochranu rozhodně nezapomínejte!

Ideální je spojit opalování s koupelemi v mořské vodě – například voda v Černém moři je opravdu bohatá na soli a minerály, které mají na pokožku blahodárné účinky. Podívejte se na nabídku dovolené v Bulharsku a zjistěte, jakou sílu má toto léčivé moře.

K TÉMATU  Posilněte obranný štít své imunity před podzimní vlnou viróz

Skvělé fitko, co prožene tukové buňky

Bojíte se, že občerstvení v podobě tropických koktejlů se neobejde bez váhových následků? Kila navíc číhají i v ochutnávkách cizokrajné kuchyně, co si budeme vykládat. Klid, tak hrozné to zase nebude. Dopřejte si večerní procházky po pláži, třeba se vrátíte domů naopak štíhlejší. Poznatky výzkumu zveřejněné v magazínu Journal of Experimental Biology sdělují, že chůze po písku vyžaduje třikrát více energie oproti stabilnímu povrchu – to pochopitelně urychluje spalování kalorií. Výhod tu je však víc. Náročnější špacír efektivněji posiluje i lýtkové svaly, a pokud si  navíc zujete boty, perfektně vám odstraní odumřelé kožní buňky z chodidel a pat.

Kterou nejkrásnější pláž jste kdy navštívily vy? Napište nám o tom, těšíme se na vaše cestovatelské zážitky!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dvanáct nejúchvatnějších pláží světa. Když chcete zažít tu nejlepší dovolenou!

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Je skvělé, když si se svým novým partnerem rozumíte téměř ve všem. Ovšem, už jste se setkala s jeho přáteli? Obáváte se prvního setkání? A co když to napoprvé moc nevyšlo? Nezoufejte, připravili jsme pro vás několik rad, které vás navedou k tomu, abyste se s jeho přáteli více sblížila.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
Umělá inteligence je tu s námi už pěknou řadu let. Na své výsluní se však dostala až po listopadu roku 2022, kdy vznikl pokročilý chatbot, který se dokáže sám učit. Od té doby tato šikovná pomůcka mění svět podnikání i vzdělání. Jak pomůže i vám?
Našli jste byt, podepsali nájemní smlouvu, zaplatili nájem. Gratulujeme, nyní jste připraveni nastěhovat se do svého prvního bytu.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.

Výběr článků

Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.
Talentované hudební projekty dostanou možnost vystoupit po boku světových hvězd jakými jsou Liam Gallagher, Kraftwerk nebo Morcheeba.

Nepřehlédněte

Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek