Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?

Modrý oceán a nekonečná pláž. Radost pohledět? Nejen to! Tahle atmosféra působí preventivně proti celé řadě nemocí. Také vás okamžitě nabije energií a navodí šťastné emoce. Ovšem i na hubnutí má příznivý vliv!
Pláž vám posílí zdraví a pomůže zhubnout. Navíc zlepšuje náladu!
zdroj: 123RF.com

21. 06. 2018

21. 06. 2018

Už se nemůžete dočkat, až konečně vyrazíte k moři? Kromě toho, že si dovolenou a odpočinek bezpochyby zasloužíte, má vyhřátý písek, vánek oceánu a tamní uvolněná atmosféra přímo léčivou moc. Proč je pro vás tahle cesta doslova na lékařský předpis?

Pocit štěstí, který vás přímo zaplaví

Už jste si toho někdy všimly? Přijdete na pláž, a jakmile nasajete do plic ten svěží vzduch, máte ihned lepší náladu. Ano, to se vám vážně nezdá. Závěry studie publikované v časopise Journal of Environmental Psychology naznačují, že jen máloco má tak blahodárný vliv na psychiku, jako právě písek v kombinaci se slanou vodou. Ostatně, takhle onen zajímavý jev vysvětluje sám autor studie.

„Všechno je to v hlavě. Lidský mozek okamžitě změní způsob, jakým reaguje na životní prostředí. Proto se cítíte uvolnění, šťastní a nabití novou energií. Tento efekt se nazývá modrým prostorem,“ uvádí psycholog J. Aaron Hipp, který působí na americké Washingtonské univerzitě.

Příjemná prevence celé řady nemocí

Hřejivé sluneční paprsky jsou nejen možností, jak nachytat „bronz“, ale i skvělým zdrojem vitaminu D. Americký výzkum uskutečněný Harvardskou univerzitou prokázal, že nedostatek tohoto vitaminu zvyšuje riziko osteoporózy, kardiovaskulárních chorob, vysokého krevního tlaku i depresí. Podmíra „déčka“ podle tamních odborníků rovněž nahrává astmatu, artritidě, roztroušené skleróze, diabetu nebo kožním infekčním onemocněním. Tak nastavte své tělo slunci, ideálně na pár minut bez opalovacího krému, a to v dopoledních hodinách. Pak už na tekutou ochranu rozhodně nezapomínejte!

Ideální je spojit opalování s koupelemi v mořské vodě – například voda v Černém moři je opravdu bohatá na soli a minerály, které mají na pokožku blahodárné účinky. Podívejte se na nabídku dovolené v Bulharsku a zjistěte, jakou sílu má toto léčivé moře.

K TÉMATU  Překvapivé zdroje omega-3 mastných kyselin. Jen rybami to nekončí!

Skvělé fitko, co prožene tukové buňky

Bojíte se, že občerstvení v podobě tropických koktejlů se neobejde bez váhových následků? Kila navíc číhají i v ochutnávkách cizokrajné kuchyně, co si budeme vykládat. Klid, tak hrozné to zase nebude. Dopřejte si večerní procházky po pláži, třeba se vrátíte domů naopak štíhlejší. Poznatky výzkumu zveřejněné v magazínu Journal of Experimental Biology sdělují, že chůze po písku vyžaduje třikrát více energie oproti stabilnímu povrchu – to pochopitelně urychluje spalování kalorií. Výhod tu je však víc. Náročnější špacír efektivněji posiluje i lýtkové svaly, a pokud si  navíc zujete boty, perfektně vám odstraní odumřelé kožní buňky z chodidel a pat.

Kterou nejkrásnější pláž jste kdy navštívily vy? Napište nám o tom, těšíme se na vaše cestovatelské zážitky!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dvanáct nejúchvatnějších pláží světa. Když chcete zažít tu nejlepší dovolenou!

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!

Nepřehlédněte

Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek