Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?

Modrý oceán a nekonečná pláž. Radost pohledět? Nejen to! Tahle atmosféra působí preventivně proti celé řadě nemocí. Také vás okamžitě nabije energií a navodí šťastné emoce. Ovšem i na hubnutí má příznivý vliv!
Pláž vám posílí zdraví a pomůže zhubnout. Navíc zlepšuje náladu!
zdroj: 123RF.com

21. 06. 2018

21. 06. 2018

Už se nemůžete dočkat, až konečně vyrazíte k moři? Kromě toho, že si dovolenou a odpočinek bezpochyby zasloužíte, má vyhřátý písek, vánek oceánu a tamní uvolněná atmosféra přímo léčivou moc. Proč je pro vás tahle cesta doslova na lékařský předpis?

Pocit štěstí, který vás přímo zaplaví

Už jste si toho někdy všimly? Přijdete na pláž, a jakmile nasajete do plic ten svěží vzduch, máte ihned lepší náladu. Ano, to se vám vážně nezdá. Závěry studie publikované v časopise Journal of Environmental Psychology naznačují, že jen máloco má tak blahodárný vliv na psychiku, jako právě písek v kombinaci se slanou vodou. Ostatně, takhle onen zajímavý jev vysvětluje sám autor studie.

„Všechno je to v hlavě. Lidský mozek okamžitě změní způsob, jakým reaguje na životní prostředí. Proto se cítíte uvolnění, šťastní a nabití novou energií. Tento efekt se nazývá modrým prostorem,“ uvádí psycholog J. Aaron Hipp, který působí na americké Washingtonské univerzitě.

Příjemná prevence celé řady nemocí

Hřejivé sluneční paprsky jsou nejen možností, jak nachytat „bronz“, ale i skvělým zdrojem vitaminu D. Americký výzkum uskutečněný Harvardskou univerzitou prokázal, že nedostatek tohoto vitaminu zvyšuje riziko osteoporózy, kardiovaskulárních chorob, vysokého krevního tlaku i depresí. Podmíra „déčka“ podle tamních odborníků rovněž nahrává astmatu, artritidě, roztroušené skleróze, diabetu nebo kožním infekčním onemocněním. Tak nastavte své tělo slunci, ideálně na pár minut bez opalovacího krému, a to v dopoledních hodinách. Pak už na tekutou ochranu rozhodně nezapomínejte!

Ideální je spojit opalování s koupelemi v mořské vodě – například voda v Černém moři je opravdu bohatá na soli a minerály, které mají na pokožku blahodárné účinky. Podívejte se na nabídku dovolené v Bulharsku a zjistěte, jakou sílu má toto léčivé moře.

K TÉMATU  Piercing v létě: Ano, nebo ne? Novou parádu si schovejte na podzim

Skvělé fitko, co prožene tukové buňky

Bojíte se, že občerstvení v podobě tropických koktejlů se neobejde bez váhových následků? Kila navíc číhají i v ochutnávkách cizokrajné kuchyně, co si budeme vykládat. Klid, tak hrozné to zase nebude. Dopřejte si večerní procházky po pláži, třeba se vrátíte domů naopak štíhlejší. Poznatky výzkumu zveřejněné v magazínu Journal of Experimental Biology sdělují, že chůze po písku vyžaduje třikrát více energie oproti stabilnímu povrchu – to pochopitelně urychluje spalování kalorií. Výhod tu je však víc. Náročnější špacír efektivněji posiluje i lýtkové svaly, a pokud si  navíc zujete boty, perfektně vám odstraní odumřelé kožní buňky z chodidel a pat.

Kterou nejkrásnější pláž jste kdy navštívily vy? Napište nám o tom, těšíme se na vaše cestovatelské zážitky!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dvanáct nejúchvatnějších pláží světa. Když chcete zažít tu nejlepší dovolenou!

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.

Nepřehlédněte

Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek