Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Co všechno budete potřebovat, když začnete s rovnátky?

Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
rovnátka
Rovnátka jako efektivní řešení pro dokonalý úsvěv!

Při nošení rovnátek je velice důležité o zuby správně pečovat. V opačném případě byste totiž na konci léčby sice měli zuby rovné, ale je možné, že by vás potkaly problémy, jako jsou zubní kazy, pigmentové skvrny na zubech nebo dokonce záněty dásní.

Pomůcky pro čištění zubů s rovnátky

Existují pomůcky, bez kterých se během nošení rovnátek neobejdete. Díky nim udržíte své zuby čisté a některé z nich vám tuto dobu dokáží zpříjemnit.

Samozřejmostí je klasický kartáček

Klasický zubní kartáček byste měli používat bez ohledu na to, jestli nosíte rovnátka nebo ne. Nicméně pokud začnete nosit fixní rovnátka, je klasický kartáček vhodnější než elektrický kartáček. Je to proto, aby nedocházelo k podráždění dásní a poškození zámečků. Kartáček by měl být měkký. Zaměřit byste se měli při čištění zejména na čištění všech částí zubů i vnitřní plošky zubů, které však bývají často opomíjeny.

Jednosvazkový kartáček

Další pomůckou, která by neměla chybět je tzv. solo (jednosvazkový) kartáček, který slouží ke snadnějšímu čištění hůře dostupných prostorů. Lépe se s ním dostanete k čištění samotných zámečků a jejich okolí i prostoru pod obloukem, pružinami atd. Tento kartáček se používá bez pasty, takže ho můžete používat kdekoliv a kdykoliv.

Neměl by chybět ani mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček má trochu matoucí název, na první pohled by se mohlo zdát, že je určený k čištění mezizubních prostor, jenomže kromě toho je skvělý i k čištění prostorů pod drátky fixních aparátů.

Tablety či roztok na detekci zubního plaku

Jak pečlivě jste zuby vyčistili, zjistíte pomocí speciální tablety či roztoků sloužících k detekci zubního plaku. Rozkousnete tabletu, která zabarví místa, kde plak zůstal, poznáte tak, na která místa byste se z hlediska čištění měli ještě zaměřit. Když není zubní plak dostatečně odstraněn, na zubech mohou vznikat bílé skvrny, počínající zubní kazy či záněty dásní.

K TÉMATU  Důvody, proč byste měli jíst více bílých potravin. Jakou moc má květák, tofu nebo česnek?

Ústní sprcha

Dalším užitečnou pomůckou pro vás může být ústní sprcha, díky které si sami můžete vypláchnout všechna místa v ústní dutině, a to i včetně těch špatně dostupných. Udržíte tak své zuby i dásně v naprosté čistotě.

Dobrým doplňkem jsou i čistící krystaly/tablety

Čistící tablety oceníte v případě, že nosíte snímací rovnátka. Tablety totiž slouží k řádnému vyčištění snímacích rovnátek. Tabletu či krystal přidáte do sklenice s vodou a do tohoto roztoku vložíte rovnátka. 

Pro perfektní výsledek můžete přidat i lžičku jedlé sody. Tím zajistíte, že rovnátka budou opravdu čistá.

Další příslušenství pro rovnátka

Chrániče rovnátek

Chrániče rovnátek se hodí především jako ochrana při kontaktních sportech, abyste si o zámečky či drátky neporanili ret nebo dásně.

Vosk na rovnátka

Někdy může při nošení klasických kovových rovnátek docházet k odření a otlakům úst. Vyřešit se tento problém dá pomocí vosku, který chrání vaše rty, dásně i tváře. Vosk přilepíte na aparát v místech, ve kterých dochází k dráždění a před čištěním zubů se sundává.

Pouzdro na rovnátka

Při nošení sundavacích rovnátek nebo alignerů se nezbytnou součástí vaší výbavy stane pouzdro. V případě potřeby do něj rovnátka vložíte a zabráníte tak jejich ztrátě nebo poničení.

Žvýkací válečky

Tuhle specialitku oceníte při nošení snímacích rovnátek. V případě, že dlaha úplně nedoléhá na zuby, je potřeba použít žvýkací válečky, jelikož nedostatečně dolehlé dlahy nebudou správně fungovat. Dlahy se nasadí a na několika místech se poté zakousne do žvýkacího válečku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Zima není váš kamarád? Nejraději byste se proto na Vánoce sebrali a odjeli do teplých krajů a Štědrý den si užívali s koktejlem v ruce, v bikinách a na pláži s výhledem u moře? Není nic jednoduššího než si koupit letenku a odpočítávat dny. Které destinace jsou na zimní dovolenou v tropech jako stvořené?

Nepřehlédněte

Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek