Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Jsme to, co jíme. Kdy a jak nás strava ovlivňuje?

Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
strava
Potraviny ve své přirozené podobě jsou to nejlepší, co svému tělu můžeme dopřát. Máte chuť na sladké? Dejte si ovoce.

12. 07. 2022

Jaký vliv může mít strava na náš život?

Klíčový! Strava ovlivňuje náš vzhled, chování i výkonnost, jak ostatně bylo zmíněno. To, co konzumujeme a vstřebáváme pak rozhoduje o celkové kondici a stavu našeho těla. Je důležité podotknout, že pokud sníte Big Mac, neznamená to, že hned zemřete na zástavu srdce nebo ucpání cév, ale při dlouhodobější konzumaci se to s přibývajícími roky projeví. Nesprávná strava je takový pomalý zabiják, dalo by se nadneseně říct.

jídlo
Jezte čistou potravu a budete se tak cítit uvnitř i navenek.

Odborníci tvrdí, že samotná zdravotní péče rozhoduje pouze asi z 20% o našem zdraví, vše ostatní je na nás a našem prostředí. Pokud hovoříme o prostředí, na mysli máme zejména toxické stravovací prostředí. Jestliže jsme obklopení fast foody, je jasné, že právě tam budeme nakupovat, zatímco dostatek kvalitní nabídky zdravých potravin zvyšuje šanci zdravého jedení. Stejně to platí i pro pohyb. Pokud budeme mít za domem cyklistickou stezku, je větší pravděpodobnost, že budeme sportovat. 

Kdy nás strava ovlivňuje nejvíce?

Jídlo má na nás vliv vlastně celý život, ale je jen na nás, jakou cestu si zvolíme a do jaké míry mu to dovolíme. Říká vám něco mikrobiom? Jednoduše se jedná o soubor mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a houby, které žijí v lidském těle, anebo na něm. Mluvíme o symbióze – my potřebujeme je a oni zase nás. V současné době se věnuje hodně prostředků na výzkum právě tohoto jevu.

Říká se, že mikrobiom je samostatný orgán, který ovlivňuje náš imunitní systém, naše zdraví a naši psychiku. Dokonce se prokázalo, že existuje přímé napojení střevo – mozek, a že způsob jakým přemýšlíme, je ovlivňován tím, co mikrobiom vylučuje.

Zásadní tedy je to, čím naše tělo zásobíme, to přímo ovlivňuje stav našeho fyzického a duševního zdraví. A naopak to, jak myslíme, přímo ovlivňuje náš mikrobiom a ten si pak „vyžaduje“ své potraviny.

Živá vs. mrtvá potrava

Konzumací zdravých potravin ve správném množství podpoříme množení “správných” mikroorganismů, které pomáhají udržovat naše tělo a mysl v rovnováze. Pokud se rozhodneme jíst nekvalitní a „mrtvou stravu”, jako je fast food a další průmyslově zpracované potraviny, a přeháníme to s množstvím byť i nezávadných potravin, přemnoží se mikroorganizmy, které jsou patologické a ty pak ovlivňují negativně naši mysl i tělo. Výsledkem pak může být lenost a apatie ze života, která jde ruku v ruce s vyřazením pohybu.

K TÉMATU  Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky
hamburger
Nemůžete čekat, že když se dlouhodobě budete cpát po fast foodech, že vám to nějak prospěje.

Následně na to tloustneme, a i když se snažíme zhubnout, nejde to. Tyto mikroorganizmy nás „donutí“ jíst velké množství potravin. Pak to vypadá tak, že máme neustále chuť na sladké, na alkohol, na slané, na uzeniny, na maso, na tučná jídla atd.

Jak na zdravý životní styl?

Ode dneška začnu jíst zdravě anebo možná zítra? Rozhodnutí jíst zdravě je tak jednoduché, ale jeho realizace a dodržování, to už je něco zcela jiného. Klíčem zdravého životního stylu je nejen dostatečný energetický příjem a respektování zásad zdravé stravy, ale také vhodné stravovací návyky, jimiž jsou pestrost, přiměřenost a pravidelnost.

Pestrost

Strava, kterou tělu dodáváme, by měla být především pestrá. Měla by tedy obsahovat všechny živiny, ať už makroživiny (sacharidy, bílkoviny, tuky), nebo mikroživiny (vitamíny, minerální látky či stopové prvky). Bohužel neexistuje jedna potravina, která by obsahovala vše, co naše tělo potřebuje, tudíž nastává čas na kombinaci.

Přiměřenost

Pojem zdravá a nezdravá potravina vlastně neexistuje, co ale může být nezdravé, je její množství a způsob, jakým je zpracovaná. Například ořechy jsou zdravou potravinou, to ale neznamená, že jich musíme sníst celý balíček. Množství a pravidelnost konzumace potravin je důležitá.

Pravidelnost

Každý z nás je jiný – jiná výška, postava, zvyky a vede se odlišný životní styl. U pravidelnosti je tak důležité určit si, co především vyhovuje vám. Výživoví experti dlouho radili a stále radí, že:

  • Ideální je jíst v pravidelných 2,5 až 3 hodinových intervalech. Důležité je nevynechávat snídani a poslední jídlo dne se snažit sníst nejpozději 3 hodiny před spaním.
  • Rozdělit svůj denní energetický příjem a jíst více než 3x denně. Pokud jíte méně, než je vaše energetická spotřeba, vaše tělo pak hladoví a dožaduje se příjmu většího množství jídla, než obyčejně sníte.
salát
Zdravá strava není jen o salátech, ale rozhodně by měla zelenina tvořit velkou část vašeho jídelníčku.

Samozřejmě není dobré hladovět. Pokud se tak děje často, tělo si to pamatuje a energii, kterou později z jídla přijmete, si spíše uloží do zásob ve formě tuku, než aby ji využilo jako aktivní energii.

K TÉMATU  Vitamin D je klíčem k silné imunitě

Na druhou stranu, když jíte například 5x denně, ne každému může vyhovovat, že jeho tělo neustále tráví potravu a zároveň musí neustále myslet na jídlo, kudy chodí. V takovém případě doporučujeme – poslouchejte své tělo, jeho hlas má větší váhu než doporučení všech expertů. Pokud si tedy dopřejete vyvážené a plnohodnotné jídlo jen ráno, v poledne a večer, a mezitím nemáte pocit, že byste se nějak trápili hlady, dělejte to tak.

Pohyb

Nemusíte se pouštět do extrémních výkonu, ale nezapomínejte na to, že pohyb je velmi důležitý, a pokud ho provádíme pravidelně, rozhodně nás nijak negativně neovlivní, naopak! Cílem je samozřejmě pozitivní ovlivnění, čehož můžeme dosáhnout stejně jako u výživy dodržováním již zmíněných tří zásad – přiměřenost, pravidelnost a pestrost.

Negativní vlivy pohybové aktivity vznikají v případě uvádění těchto zásad do extrémů a jednostranné cvičení. Takže myslete na to, že všeho s rozumem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cukr jako heroin: Jak si nevědomě vypěstovat závislost na cukru?

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Zdroje článku:
https://www.sportvital.cz/sport/jak-na-zdravy-zivotni-styl, https://vztaholog.cz/jidlo-a-psychika-jak-a-proc-spolu-souvisi/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
Blíží se narozeniny, svátek nebo jiná příležitost, při které chcete sestru obdarovat? Podívejte se, jaký dárek pro sestru vybrat. Přečtěte si osvědčené tipy.
Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
My ženy jsme k sobě mnohdy hodně přísné. Jen si přiznejte, kolikrát stojíte před zrcadlem, prohlížíte si sebe sama a přeměřujete se kritickým pohledem. Tohle vám na sobě vadí, tohle se vám nelíbí, tamto byste mohla mít takové a tohle zase makové.
Mnoho lidí si esenciální oleje spojuje s navozením příjemné atmosféry - stačí pár kapek do aromalampy, zapálit svíčku a domovem se rázem line omamná vůně. Napadlo by vás ale využít esenciální oleje i pro hubnutí? A funguje to vůbec?
Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.

Výběr článků

Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?
Každá žena se chce líbit, jedním z doplňků, které by jí neměly chybět ani v době mobilních telefonů, jsou hodinky. Jejich nabídka je na trhu široká, tak jak vybrat ty pravé? Myslete přitom nejen na funkčnost, ale také na styl a váš vkus. Správně zvolené hodinky se pak stanou nejen praktickým doplňkem, ale také výrazem vašeho jedinečného stylu. Jak si vybrat ideální hodinky pro každou příležitost?
Jak docílit perfektního vzhledu obočí? Pomocí vosku! Video vám ukáže, že s touto pomůckou orámujete svoje obočí tak, že bude vypadat jak z obálky časopisu.

Nepřehlédněte

Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Hnědé uhlí, známé pro své využití v domácích a průmyslových kotlích, je pro mnohé z nás klíčem k útulnému a teplému domovu během chladných měsíců. A výběr správného paliva je důležitý nejen pro váš rodinný rozpočet, ale i pro celkovou efektivitu vytápění a ochranu životního prostředí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek