Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Deset minut jógy denně vám změní život

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.

28. 08. 2020

Od většiny bolestí, problémů se spánkem nebo s koncentrací vám pomůže jóga. Taková jóga, kterou může praktikovat úplně každý. Bez rozdílu věku. 

Dbejte na kvalitu, nikoliv kvantitu

Nemusíte se hned poohlížet po jógovém studiu a studovat, kde mají přijatelné ceny nebo nejlepší lektory. Pokud jste jógu nikdy předtím nepraktikovali a nevíte, do čeho jdete, zkuste se na internetu poohlédnout po kvalitním videu pro začátečníky. Začněte jemnou jógou, tu zvládne úplně každý a to i v případě, že trpíte chronickými bolestmi kyčlí, kloubů nebo například páteře či kolen.

Pokud vás jóga zaujme, bude potřeba si své jógové studio a lektora vyhlédnout. Proč? Protože se může lehce stát, že jednotlivé ásany (pozice) budete praktikovat špatně a spíše si ublížíte než pomůžete. Přitom abyste se zbavili všeho, co vás trápí, potřebujete dbát právě na kvalitu provedení jednotlivých ásan, nikoliv na kvantitu, tedy jejich množství.

Jógu praktikujte pravidelně

Mnozí si myslí, že musí cvičit hodinu každý den, nebo alespoň třikrát až čtyřikrát týdně, aby jim jóga k něčemu byla. Dál od pravdy být ale nemohou. Skutečně vám stačí jen deset minut jógy ráno po probuzení nebo večer před spaním, buď každý den nebo třeba jen obden. Důležitá je pravidelnost.

Dbejte však na to, abyste prováděli jen takové ásany, které jsou pro vás vhodné a které vás při jejich pravidelném procvičování zbaví bolesti. V každém jógovém studiu vám rádi poradí a popřípadě i pozice opraví, ať už na klasických skupinových hodinách nebo při soukromé lekci, která ale samozřejmě bývá dražší, neboť se lektor věnuje jen vám. 

Aby se vám lépe spalo

Jóga vám však pomůže nejen při bolestech, ale i když vás trápí lehké spaní. Pravidelných deset minut jógy před spaním dokáže hotové zázraky a i v tomto případě si, pokud nejste úplní začátečníci, vystačíte s videy na internetu. Vhodná videa hledejte pod heslem „jóga na dobrý spánek“. Jestliže se potřebujete po ránu rozhýbat, pomohou vám videa jemné ranní jógy. 

K TÉMATU  Hubnutí po menopauze? Dodržujte několik pravidel a přibírání se už nemusíte bát

Jóga vás zbaví stresu

Jste roztěkaní? Nedokážete se soustředit? Nebo jste ve stresu a nejste schopní se uvolnit? Meditujte. Videí s meditacemi všeho druhu existuje nepřeberné množství, navíc jsou meditace i součástí jógy. Naučit se vnímat jen sami sebe a nemyslet na nic, co vás trápí, je ovšem to nejtěžší ze všeho. Nebude vám na to stačit týden, nejspíš ani měsíc. Chce to čas, ale při pravidelném praktikování jógy a meditace se to naučí úplně každý.

Ze začátku však počítejte s tím, že vám myšlenky budou létat všude možně, bude těžké se soustředit jen na to, co je tady a teď, ale budete-li trpěliví, nakonec zjistíte, že jste třeba pět minut vůbec na nic nemysleli a jen si užívali vaši jógovou praxi. O pár týdnů později už to může být třeba deset minut, kdy budete vnímat jen sami sebe. Až nakonec dojdete do fáze, kdy si i hodinovou praxi užijete bez jakýchkoliv rušivých myšlenek a dalších elementů.   

Správné dýchání je základ

Správný dech neboli pránájáma je důležitější než samotná jógová praxe, tedy provádění jednotlivých ásan. Nenaučíte-li se správně dýchat, samotná jóga vám nepomůže. I v tomto případě najdete mnoho kvalitních videí, které vás naučí správnému dechu. Ale abyste si byli jistí, že správně dokážete zkombinovat dech a jednotlivé ásany, budete potřebovat zkušeného lektora, tedy alespoň pro začátek. 

Zlepšete si náladu

Potřebujete si zlepšit náladu? Není nic jednoduššího, než si dát každý den deset minut trochu náročnější jógy, například power jógy nebo vinyasa jógy. Lehce se zapotíte, protáhnete a v závěrečné šavásaně neboli v pozici mrtvoly si krásně odpočinete a naberete sílu do nového dne. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

K TÉMATU  Zdravá hubnoucí polévka, která zpestří vaši dietu

Bylinky a recepty z nich na deprese, úzkosti a nespavost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek