Středa , 29. 11. 2023

Zina

S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
doplňky stravy
Které vitamíny, minerály, ale i bylinky není dobré kombinovat?

14. 04. 2023

14. 04. 2023

Nic se nemá přehánět a to samé nepochybně platí i o doplňcích stravy, které se tváří neškodně. Ať už ale užíváte cokoliv, vždy je zapotřebí nepřekračovat doporučený denní příjem a brát v potaz, co dalšího aktuálně berete. Přestože doplňky stravy mají velké zdravotní přínosy, při nešťastném výběru mohou mít i zdravotní rizika. A tady je pár těch, u kterých se v případě kombinování je třeba mít na pozoru.

Hořčík a vápník

Každý z nich svede něco jiného. Zatímco hořčík má svou roli v podpoře svalových a nervových funkcí a reguluje cukr v krvi i krevní tlak, vápník je důležitý minerál potřebný pro zdraví kostí. Oba minerály najdeme přirozeně v některých potravinách.

  • Hořčík bývá v luštěninách, ořeších i semínkách a zelené zelenině.
  • Vápník je zase přítomný především v mléce, sýrech i jogurtech.

Někdy je ale třeba jejich hladiny zvýšit pomocí doplňků. Ovšem pozor, pokud budete užívat velmi vysoké dávky vápníku, sníží se schopnost těla absorbovat hořčík. Pokud tedy patříte k lidem s nedostatkem hořčíku, vápník užívejte večer před spaním, nikoliv během jídla, kde by se hořčík přijatý ze stravy nedokázal vstřebat.

Vitamín C a měď

Vitamín C hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a proteinu, který pomáhá s hojením. Je také prevencí proti infekčním a virovým onemocněním, přičemž podporuje i zotavení organismu. Oproti tomu měď se podílí na výrobě energie, podporuje tvorbu pojivové tkáně a pomáhá i s ideálními hladinami krevních lipidů.

Ačkoli oba doplňky stravy jsou ve své sólo podobě naprosto úžasné, společně se moc neshodnou. Vysoké dávky vitamínu C totiž snižují vstřebávání mědi, a o to hůř, pokud trpíte jejím nedostatkem.

Pozor také na kombinaci zinku a mědi. I zde platí, že zinek má negativní vliv na vstřebávání mědi. Jistou podobnost ale najdeme i ve vztahu vitamínu C a B12. Zde je to zase vitamín C, který rozkládá vitamín B12 v trávicím traktu, kvůli čemuž ho nedostanete do těla tolik, kolik potřebujete.

K TÉMATU  Jak vám moderní technologie pomohou porozumět vašemu tělu

Železo a zelený čaj

Železo je důležitým prvkem pro podporu červených krvinek a přenos kyslíku z plic do tkání. Je také léčbou pro lidi trpící anémií. Zelený čaj je zase přínosný pro duševní bdělost, trávení a je prevencí proti bolestem hlavy a srdečním chorobám. Pokud ale budete železo užívat se zeleným čajem, snížíte vstřebávání minerálu, proto je vhodné nekonzumovat je současně.

Vitamíny A, D, E a K

Pro naše tělo je také nezbytná čtveřice vitamínů A, D, E a K, ovšem podle studií by se neměly konzumovat společně. Bylo prokázáno, že pokud je vitamín K přijímám s vitamíny, jež jsou rozpustné v tucích (což je A, E i D), je zhoršené jeho vstřebávání. Řešením tedy může být větší časový rozestup a čím delší, tím jedině lepší.

Pozor i na kombinace doplňků s léky

To je jen krátký výčet toho, jaké doplňky stravy není radno kombinovat. Pozor ale i na jiné zrádné kombinace přírodních doplňků s léky. I ty mohou vyvolat řadu nepříznivých účinků, a pro příklad jich alespoň pár uvádíme:

  • Ashwagandha je úžasnou bylinkou, ovšem pozor, nežádoucí reakce může vyvolat u léků na cukrovku, vysoký krevní tlak i imunosupresiva.
  • Zinek je cenný minerál, avšak příliš se neshodne s antibiotiky či penicilaminem, které snižují jeho vstřebávání.
  • Melatonin je přírodní pomocník usnadňující spánek, ovšem problémy mohou nastat tehdy, pokud s ním užíváte léky na ředění krve, protože melatonin zvyšuje krvácivé stavy. Rozumný není ani při užívání antikolvulziv či antikoncepce, protože melatonin je rovněž hormon. Způsobit může řadu nepříjemností – od ospalosti, nevolnosti až po závratě.
  • Třezalka tečkovaná je přírodním antidepresivem, u níž bylo prokázané, že účinky pravých antidepresiv může neblaze ovlivňovat. Potenciálně závažné interakce má také u antikoncepce, cyklosporinů, u některých léků na bolest a proti srdečnímu selhání, stejně tak u přípravků na ředění krve.
K TÉMATU  Smrkový výhonek je lékem na řadu problémů pohybového aparátu. Místo lékárny se vydejte do lesa

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?

Tělo potřebuje minerály a vitaminy. Které konkrétně?

Zdroje článku:
https://www.health.com/mind-body/mixing-supplements
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.

Nepřehlédněte

Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek