Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
doplňky stravy
Které vitamíny, minerály, ale i bylinky není dobré kombinovat?

14. 04. 2023

14. 04. 2023

Nic se nemá přehánět a to samé nepochybně platí i o doplňcích stravy, které se tváří neškodně. Ať už ale užíváte cokoliv, vždy je zapotřebí nepřekračovat doporučený denní příjem a brát v potaz, co dalšího aktuálně berete. Přestože doplňky stravy mají velké zdravotní přínosy, při nešťastném výběru mohou mít i zdravotní rizika. A tady je pár těch, u kterých se v případě kombinování je třeba mít na pozoru.

Hořčík a vápník

Každý z nich svede něco jiného. Zatímco hořčík má svou roli v podpoře svalových a nervových funkcí a reguluje cukr v krvi i krevní tlak, vápník je důležitý minerál potřebný pro zdraví kostí. Oba minerály najdeme přirozeně v některých potravinách.

  • Hořčík bývá v luštěninách, ořeších i semínkách a zelené zelenině.
  • Vápník je zase přítomný především v mléce, sýrech i jogurtech.

Někdy je ale třeba jejich hladiny zvýšit pomocí doplňků. Ovšem pozor, pokud budete užívat velmi vysoké dávky vápníku, sníží se schopnost těla absorbovat hořčík. Pokud tedy patříte k lidem s nedostatkem hořčíku, vápník užívejte večer před spaním, nikoliv během jídla, kde by se hořčík přijatý ze stravy nedokázal vstřebat.

Vitamín C a měď

Vitamín C hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a proteinu, který pomáhá s hojením. Je také prevencí proti infekčním a virovým onemocněním, přičemž podporuje i zotavení organismu. Oproti tomu měď se podílí na výrobě energie, podporuje tvorbu pojivové tkáně a pomáhá i s ideálními hladinami krevních lipidů.

Ačkoli oba doplňky stravy jsou ve své sólo podobě naprosto úžasné, společně se moc neshodnou. Vysoké dávky vitamínu C totiž snižují vstřebávání mědi, a o to hůř, pokud trpíte jejím nedostatkem.

Pozor také na kombinaci zinku a mědi. I zde platí, že zinek má negativní vliv na vstřebávání mědi. Jistou podobnost ale najdeme i ve vztahu vitamínu C a B12. Zde je to zase vitamín C, který rozkládá vitamín B12 v trávicím traktu, kvůli čemuž ho nedostanete do těla tolik, kolik potřebujete.

K TÉMATU  Které potraviny jsou pro psy jedovaté?

Železo a zelený čaj

Železo je důležitým prvkem pro podporu červených krvinek a přenos kyslíku z plic do tkání. Je také léčbou pro lidi trpící anémií. Zelený čaj je zase přínosný pro duševní bdělost, trávení a je prevencí proti bolestem hlavy a srdečním chorobám. Pokud ale budete železo užívat se zeleným čajem, snížíte vstřebávání minerálu, proto je vhodné nekonzumovat je současně.

Vitamíny A, D, E a K

Pro naše tělo je také nezbytná čtveřice vitamínů A, D, E a K, ovšem podle studií by se neměly konzumovat společně. Bylo prokázáno, že pokud je vitamín K přijímám s vitamíny, jež jsou rozpustné v tucích (což je A, E i D), je zhoršené jeho vstřebávání. Řešením tedy může být větší časový rozestup a čím delší, tím jedině lepší.

Pozor i na kombinace doplňků s léky

To je jen krátký výčet toho, jaké doplňky stravy není radno kombinovat. Pozor ale i na jiné zrádné kombinace přírodních doplňků s léky. I ty mohou vyvolat řadu nepříznivých účinků, a pro příklad jich alespoň pár uvádíme:

  • Ashwagandha je úžasnou bylinkou, ovšem pozor, nežádoucí reakce může vyvolat u léků na cukrovku, vysoký krevní tlak i imunosupresiva.
  • Zinek je cenný minerál, avšak příliš se neshodne s antibiotiky či penicilaminem, které snižují jeho vstřebávání.
  • Melatonin je přírodní pomocník usnadňující spánek, ovšem problémy mohou nastat tehdy, pokud s ním užíváte léky na ředění krve, protože melatonin zvyšuje krvácivé stavy. Rozumný není ani při užívání antikolvulziv či antikoncepce, protože melatonin je rovněž hormon. Způsobit může řadu nepříjemností – od ospalosti, nevolnosti až po závratě.
  • Třezalka tečkovaná je přírodním antidepresivem, u níž bylo prokázané, že účinky pravých antidepresiv může neblaze ovlivňovat. Potenciálně závažné interakce má také u antikoncepce, cyklosporinů, u některých léků na bolest a proti srdečnímu selhání, stejně tak u přípravků na ředění krve.
K TÉMATU  Judita (24): Mám krásné tělo, ale šťastná nejsem. Z malíře i fotografa se vyklubali úchylové

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?

Tělo potřebuje minerály a vitaminy. Které konkrétně?

Zdroje článku:
https://www.health.com/mind-body/mixing-supplements
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vlasy představují pomyslnou korunku krásy. Péče o ně je velmi důležitá. Zjistěte, jaké chyby ničí vaše vlasy.
Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Že ořechové skořápky poslouží leda tak v kamnech? Čaj z nich připravený podporuje štítnou žlázu a odstraňuje hleny, které dráždí dýchací cesty. A co víc, tahle medicína účinkuje v řádu několika hodin.
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Krásný úsměv by chtěl mít každý z nás. Nepřítel naší dutiny ústní je však povlak na zubech a zubní kámen. Jak ho odstranit, abychom nemuseli utrácet ze drahé produkty, jako jsou nákladné zubní bělící pasty a ústní vody? Mnozí netuší, jaké zázračné pomocníky má právě ve svém domově.
Džíny patří mezi základ každého dámského šatníku, proto by každá žena měla mít dokonale padnoucí kousek ve své skříni. Vybrat perfektně padnoucí džíny ale není jen tak.

Výběr článků

S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Sex ve vaně je pro mnoho z nás jednou velkou neznámou. Viděly jsme ho ve filmech, možná nám o něm vyprávěla kamarádka, ale většina z nás s milováním ve vaně plné horké vody osobní zkušenost nemá. Láká vás to zkusit?

Nepřehlédněte

Nákup obleku nepodceňujte. Musí vám padnout jako ulitý, jinak působí nevkusně. Na co si při nákupu dávat pozor? Připravili jsme pro vás 6 tipů. Svému muži dejte ty nejlepší rady.
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek