Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.
Zdraví prospěšné houby
zdroj: 123RF.com

20. 09. 2018

Odborníci tvrdí, že imunita není jen fyzický stav těla, ale i stav duše. Jak být ale v klidu a zároveň zvládnout všechen stres a dnešní náročný životní styl? Hledat různé způsoby a třeba si pomoci přírodní cestou. Zkuste medicinální houby! “Jde o léčivé houby, které díky účinným látkám pomáhají léčení neduhů a hodně posilují imunitu,” říká PharmDr. Tomáš Arndt. A to se teď s blížícím se podzimem hodí, co myslíte?

Hlíva ústřičná

Už celkem známá domácí léčivá houba. Přírodní látky obsažené v hlívě ústřičné podporují zlepšení metabolismu, přirozenou regeneraci buněk, obranyschopnost organismu, snižují hladinu cholesterolu, pomáhají odstraňovat únavu a stres.

Housenice čínská

Cizopasná houba má výrazné posilující účinky na imunitu. Působí proti zánětům a infekcím a je tak označována za přírodní antibiotikum. Pomáhá snižovat stres a podporuje správné fungování kardiovaskulárního systému.

Korálovec ježatý

Houba připomínající mořský korál je výtečná proti zánětům v oblasti zažívacího ústrojí. Používá se i zevně na kožní onemocnění jako jsou ekzémy a alergie, nebo na regeneraci tkání při omrzlinách i popáleninách. Zlepšuje revmatické problémy kloubů a zabraňuje vypadávání vlasů.

Trstnatec lupenitý

Neboli česky sírovec, nebo původním japonským názvem Maitake, vyniká obsahem minerálů a vitamínů B2, B3 a D2. Posiluje  imunitní systém a tím podporuje obranyschopnost organismu. Dala by se zařadit i mezi látky, které posilují náš organismus v období, kdy jsou na něj kladeny zvýšené nároky a hrozí oslabení imunity. Má pozitivní účinek na cévy, pomáhá snižovat cholesterol i krevní cukr, i krevní tlak a pomáhá i při léčbě hemoroidů.

Rezavec šikmý

Většinou označován ruským jménem Chaga je cizopasná houba patřící mezi choroše. Je plný antioxidantů, které  tělo chrání před vlivem škodlivých volných radikálů. Jeho velkým plusem je, že obsahuje látky s možným protinádorovým působením.

Reishi

Funguje na zlepšení paměti! Mimo vitamínů, aminokyselin a polysacharidů obsahuje také velké množství vzácného prvku germania. Jeho přítomnost spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem.

K TÉMATU  Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

Jak je užívat?

Nejvhodnější je brát houby jako doplněk stravy v kuse po dobu 2 – 3 měsíců, poté měsíc vysadit a můžete pokračovat dále. Některé z hub, třeba třeba jako je hlíva ústřičná si coby čerstvou přidávejte do jídel, například do polévek. Houby zkrátka využívejte právě teď, kdy se mění teploty vzduchu, v době nachlazení, ale i při vysoké fyzické či psychické námaze, jako je stres z práce nebo těžká nemoc.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!

Nepřehlédněte

Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek