Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
vegetariánství
Co si myslíte o vegetariánství? (foto: 123RF)

02. 07. 2021

Proč nejím maso?

Petr (23) uvádí, že se rozhodl nejíst maso již ve své pubertě, a to z důvodu zhlédnutí videa z jatek. Překvapila ho krutost a surovost, s jakou se tam se zvířaty nakládá. „Nemohl jsem se na to dívat. Řekl jsem si, že toto podporovat nebudu a začal vyhledávat jednoduché vegetariánské recepty.“

Anežka (45) nejí maso již více než deset let, rozhodla se dobrovolně na základě špatných zdravotních výsledků rodičů, kteří celoživotně trpěli na nemoci trávicího ústrojí. „Maso, ale hlavně uzeniny, byly u nás na denním pořádku. Rodiče trpěli zažívacími potížemi, otec zemřel na rakovinu tlustého střeva. Bylo mi doporučeno lékařem, abych se kvůli vysokému cholesterolu začala stravovat jiným způsobem.“

Co přineslo vegetariánství jejich zdraví?

Petr uvádí, že když přestal konzumovat maso, zlepšila se mu pleť, se kterou měl potíže. „Trpěl jsem na akné. Asi dva měsíce poté, co jsem úplně vysadil maso a produkty živočišného původu, se již akné začalo zlepšovat, a postupně úplně vymizelo. Nejraději mám vegetariánské recepty s cuketou.“  Petr nakonec přešel z vegetariánství na veganství.

Anežka zase tvrdí, že když přestala jíst maso a masné výrobky, pocítila příliv energie. „Bylo to, jako bych se znovu narodila. Najednou jsem mohla sportovat, večer jsem měla chuť si číst, začala jsem se věnovat turistice, zhubla jsem a začala jsem podnikat – vše šlo ruku v ruce se změnou stravy. “

Co na to okolí?

Vegetariáni i vegani se často setkávají s odmítavým přístupem svého okolí. Společnost není nastavena na to, že by se někdo z vlastní vůle mohl rozhodnout nejíst maso. „Když jsem přestal jíst maso, tak to ještě šlo. To si pár lidí začalo klepat na čelo, ale v restauracích jsem neměl problém s výběrem jídla, a rodina i přátelé se zvykli.

K TÉMATUCviky na krásný a pevný zadek. Inspirujte se u 3 českých youtuberek

Když jsem však přešel na veganství, ztratil jsem mnoho přátel. Na druhou stranu je teď můj život bohatší o nové přátele, se kterými si více rozumím“, uvádí Petr. S odmítnutím se setkala i Anežka, která říká, že když mají lidé potravinovou alergii, každý jim vyhoví – vegetariánům ale nikoli.

Nová strava

Aby se mohli kvalitně stravovat, museli přistoupit na totální úpravu jídelníčku. „Jsem ráda, že jsem svůj život změnila. Díky kvalitní stravě jsem zdravá, mezitím co moji vrstevníci již za sebou mají velké zdravotní obtíže. Snad mi zdraví a mé rozhodnutí vydrží co nejdéle“, říká Anežka. Petr musel začít od nuly. „Před prvním nákupem potravin jsem byl docela ztracený, teď už si ale vím rady. Můj jídelníček je pestrý a většinu pokrmů si dovedu připravit sám. Jako první jsem si připravil vegetariánská kolínka se zeleninou.“

Jak může vegetariánství pomoci vám?

Je prokázáno, že zhruba 70 % úmrtí je způsobeno nezdravým životním stylem a stravováním. Ovoce, zelenina, ryby, sója a další potraviny jsou velice zdravé, a také chutné. Jak vám vegetariánství pomůže?

  1. Vaše srdce bude zdravější – většina srdečních onemocnění je způsobena stravou, co je založena na červeném mase a tucích. Ty významně zvyšují váš cholesterol.
  2. Prodloužíte si život – výzkum prokázal, že vegetariáni žijí v průměru až o 15 let déle.
  3. Snadné hubnutí – díky nízkému příjmu tuku a kalorií si jednoduše udržíte svou postavu.
  4. Vaše kosti budou silnější – Jak je známo, kosti potřebují vápník. A vegetariánská strava obsahuje spoustu zdrojů vápníku, jako je například brokolice, fazolové lusky, zelí, špenát a další.

Zdá se vám, že byste potřebovali změnu? Zkuste týden bez masa, objevíte nové chutě.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.

Nepřehlédněte

I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek