Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
vegetariánství
Co si myslíte o vegetariánství? (foto: 123RF)

02. 07. 2021

Proč nejím maso?

Petr (23) uvádí, že se rozhodl nejíst maso již ve své pubertě, a to z důvodu zhlédnutí videa z jatek. Překvapila ho krutost a surovost, s jakou se tam se zvířaty nakládá. „Nemohl jsem se na to dívat. Řekl jsem si, že toto podporovat nebudu a začal vyhledávat jednoduché vegetariánské recepty.“

Anežka (45) nejí maso již více než deset let, rozhodla se dobrovolně na základě špatných zdravotních výsledků rodičů, kteří celoživotně trpěli na nemoci trávicího ústrojí. „Maso, ale hlavně uzeniny, byly u nás na denním pořádku. Rodiče trpěli zažívacími potížemi, otec zemřel na rakovinu tlustého střeva. Bylo mi doporučeno lékařem, abych se kvůli vysokému cholesterolu začala stravovat jiným způsobem.“

Co přineslo vegetariánství jejich zdraví?

Petr uvádí, že když přestal konzumovat maso, zlepšila se mu pleť, se kterou měl potíže. „Trpěl jsem na akné. Asi dva měsíce poté, co jsem úplně vysadil maso a produkty živočišného původu, se již akné začalo zlepšovat, a postupně úplně vymizelo. Nejraději mám vegetariánské recepty s cuketou.“  Petr nakonec přešel z vegetariánství na veganství.

Anežka zase tvrdí, že když přestala jíst maso a masné výrobky, pocítila příliv energie. „Bylo to, jako bych se znovu narodila. Najednou jsem mohla sportovat, večer jsem měla chuť si číst, začala jsem se věnovat turistice, zhubla jsem a začala jsem podnikat – vše šlo ruku v ruce se změnou stravy. “

Co na to okolí?

Vegetariáni i vegani se často setkávají s odmítavým přístupem svého okolí. Společnost není nastavena na to, že by se někdo z vlastní vůle mohl rozhodnout nejíst maso. „Když jsem přestal jíst maso, tak to ještě šlo. To si pár lidí začalo klepat na čelo, ale v restauracích jsem neměl problém s výběrem jídla, a rodina i přátelé se zvykli.

K TÉMATU  Vypracované břicho: cvičení a strava pro získání plochého břicha u mužů

Když jsem však přešel na veganství, ztratil jsem mnoho přátel. Na druhou stranu je teď můj život bohatší o nové přátele, se kterými si více rozumím“, uvádí Petr. S odmítnutím se setkala i Anežka, která říká, že když mají lidé potravinovou alergii, každý jim vyhoví – vegetariánům ale nikoli.

Nová strava

Aby se mohli kvalitně stravovat, museli přistoupit na totální úpravu jídelníčku. „Jsem ráda, že jsem svůj život změnila. Díky kvalitní stravě jsem zdravá, mezitím co moji vrstevníci již za sebou mají velké zdravotní obtíže. Snad mi zdraví a mé rozhodnutí vydrží co nejdéle“, říká Anežka. Petr musel začít od nuly. „Před prvním nákupem potravin jsem byl docela ztracený, teď už si ale vím rady. Můj jídelníček je pestrý a většinu pokrmů si dovedu připravit sám. Jako první jsem si připravil vegetariánská kolínka se zeleninou.“

Jak může vegetariánství pomoci vám?

Je prokázáno, že zhruba 70 % úmrtí je způsobeno nezdravým životním stylem a stravováním. Ovoce, zelenina, ryby, sója a další potraviny jsou velice zdravé, a také chutné. Jak vám vegetariánství pomůže?

  1. Vaše srdce bude zdravější – většina srdečních onemocnění je způsobena stravou, co je založena na červeném mase a tucích. Ty významně zvyšují váš cholesterol.
  2. Prodloužíte si život – výzkum prokázal, že vegetariáni žijí v průměru až o 15 let déle.
  3. Snadné hubnutí – díky nízkému příjmu tuku a kalorií si jednoduše udržíte svou postavu.
  4. Vaše kosti budou silnější – Jak je známo, kosti potřebují vápník. A vegetariánská strava obsahuje spoustu zdrojů vápníku, jako je například brokolice, fazolové lusky, zelí, špenát a další.

Zdá se vám, že byste potřebovali změnu? Zkuste týden bez masa, objevíte nové chutě.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Stres hýbe našimi životy a ve své koučovací praxi to slovo slyším často. Nedokážu zařídit, aby jste se s ním už nikdy nesetkali, ale poradím, jak se s ním vypořádat.
Když se začal venku šířit nový typ koronaviru, došlo k nařízené karanténě a v platnost vešla celá řada nouzových opatření. Lidé se uchýlili do svých domovů, odkud řada z nich začala pracovat. Ti, kteří z domu pracovat nemohli, se začali dívat na Netflix.
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
Přejete si, aby se ve vaší ložnici nebo obýváku vyjímal originální lapač snů? Tento kouzelný bytový doplněk má podle starých indiánů dokonce magickou moc. Už se těšíte, až si vyrobíte ten svůj?
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.
Doba od 21. února do 20. března patří jenom Rybám, poslednímu dvanáctému znamení zvěrokruhu. O Rybách je známo, že jsou znamením důvěřivým a empatickým. Mají rády jistotu a dokážou lidem porozumět víc než kdokoliv jiný.

Výběr článků

Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.

Nepřehlédněte

Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek