Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
vegetariánství
Co si myslíte o vegetariánství? (foto: 123RF)

02. 07. 2021

Proč nejím maso?

Petr (23) uvádí, že se rozhodl nejíst maso již ve své pubertě, a to z důvodu zhlédnutí videa z jatek. Překvapila ho krutost a surovost, s jakou se tam se zvířaty nakládá. „Nemohl jsem se na to dívat. Řekl jsem si, že toto podporovat nebudu a začal vyhledávat jednoduché vegetariánské recepty.“

Anežka (45) nejí maso již více než deset let, rozhodla se dobrovolně na základě špatných zdravotních výsledků rodičů, kteří celoživotně trpěli na nemoci trávicího ústrojí. „Maso, ale hlavně uzeniny, byly u nás na denním pořádku. Rodiče trpěli zažívacími potížemi, otec zemřel na rakovinu tlustého střeva. Bylo mi doporučeno lékařem, abych se kvůli vysokému cholesterolu začala stravovat jiným způsobem.“

Co přineslo vegetariánství jejich zdraví?

Petr uvádí, že když přestal konzumovat maso, zlepšila se mu pleť, se kterou měl potíže. „Trpěl jsem na akné. Asi dva měsíce poté, co jsem úplně vysadil maso a produkty živočišného původu, se již akné začalo zlepšovat, a postupně úplně vymizelo. Nejraději mám vegetariánské recepty s cuketou.“  Petr nakonec přešel z vegetariánství na veganství.

Anežka zase tvrdí, že když přestala jíst maso a masné výrobky, pocítila příliv energie. „Bylo to, jako bych se znovu narodila. Najednou jsem mohla sportovat, večer jsem měla chuť si číst, začala jsem se věnovat turistice, zhubla jsem a začala jsem podnikat – vše šlo ruku v ruce se změnou stravy. “

Co na to okolí?

Vegetariáni i vegani se často setkávají s odmítavým přístupem svého okolí. Společnost není nastavena na to, že by se někdo z vlastní vůle mohl rozhodnout nejíst maso. „Když jsem přestal jíst maso, tak to ještě šlo. To si pár lidí začalo klepat na čelo, ale v restauracích jsem neměl problém s výběrem jídla, a rodina i přátelé se zvykli.

K TÉMATU  Jak začít cvičit? Zhubněte povánoční kila!

Když jsem však přešel na veganství, ztratil jsem mnoho přátel. Na druhou stranu je teď můj život bohatší o nové přátele, se kterými si více rozumím“, uvádí Petr. S odmítnutím se setkala i Anežka, která říká, že když mají lidé potravinovou alergii, každý jim vyhoví – vegetariánům ale nikoli.

Nová strava

Aby se mohli kvalitně stravovat, museli přistoupit na totální úpravu jídelníčku. „Jsem ráda, že jsem svůj život změnila. Díky kvalitní stravě jsem zdravá, mezitím co moji vrstevníci již za sebou mají velké zdravotní obtíže. Snad mi zdraví a mé rozhodnutí vydrží co nejdéle“, říká Anežka. Petr musel začít od nuly. „Před prvním nákupem potravin jsem byl docela ztracený, teď už si ale vím rady. Můj jídelníček je pestrý a většinu pokrmů si dovedu připravit sám. Jako první jsem si připravil vegetariánská kolínka se zeleninou.“

Jak může vegetariánství pomoci vám?

Je prokázáno, že zhruba 70 % úmrtí je způsobeno nezdravým životním stylem a stravováním. Ovoce, zelenina, ryby, sója a další potraviny jsou velice zdravé, a také chutné. Jak vám vegetariánství pomůže?

  1. Vaše srdce bude zdravější – většina srdečních onemocnění je způsobena stravou, co je založena na červeném mase a tucích. Ty významně zvyšují váš cholesterol.
  2. Prodloužíte si život – výzkum prokázal, že vegetariáni žijí v průměru až o 15 let déle.
  3. Snadné hubnutí – díky nízkému příjmu tuku a kalorií si jednoduše udržíte svou postavu.
  4. Vaše kosti budou silnější – Jak je známo, kosti potřebují vápník. A vegetariánská strava obsahuje spoustu zdrojů vápníku, jako je například brokolice, fazolové lusky, zelí, špenát a další.

Zdá se vám, že byste potřebovali změnu? Zkuste týden bez masa, objevíte nové chutě.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.

Nepřehlédněte

Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek