Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Vegetariánství: Životní styl z pohledu 2 vegetariánů

Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
vegetariánství
Co si myslíte o vegetariánství? (foto: 123RF)

02. 07. 2021

Proč nejím maso?

Petr (23) uvádí, že se rozhodl nejíst maso již ve své pubertě, a to z důvodu zhlédnutí videa z jatek. Překvapila ho krutost a surovost, s jakou se tam se zvířaty nakládá. „Nemohl jsem se na to dívat. Řekl jsem si, že toto podporovat nebudu a začal vyhledávat jednoduché vegetariánské recepty.“

Anežka (45) nejí maso již více než deset let, rozhodla se dobrovolně na základě špatných zdravotních výsledků rodičů, kteří celoživotně trpěli na nemoci trávicího ústrojí. „Maso, ale hlavně uzeniny, byly u nás na denním pořádku. Rodiče trpěli zažívacími potížemi, otec zemřel na rakovinu tlustého střeva. Bylo mi doporučeno lékařem, abych se kvůli vysokému cholesterolu začala stravovat jiným způsobem.“

Co přineslo vegetariánství jejich zdraví?

Petr uvádí, že když přestal konzumovat maso, zlepšila se mu pleť, se kterou měl potíže. „Trpěl jsem na akné. Asi dva měsíce poté, co jsem úplně vysadil maso a produkty živočišného původu, se již akné začalo zlepšovat, a postupně úplně vymizelo. Nejraději mám vegetariánské recepty s cuketou.“  Petr nakonec přešel z vegetariánství na veganství.

Anežka zase tvrdí, že když přestala jíst maso a masné výrobky, pocítila příliv energie. „Bylo to, jako bych se znovu narodila. Najednou jsem mohla sportovat, večer jsem měla chuť si číst, začala jsem se věnovat turistice, zhubla jsem a začala jsem podnikat – vše šlo ruku v ruce se změnou stravy. “

Co na to okolí?

Vegetariáni i vegani se často setkávají s odmítavým přístupem svého okolí. Společnost není nastavena na to, že by se někdo z vlastní vůle mohl rozhodnout nejíst maso. „Když jsem přestal jíst maso, tak to ještě šlo. To si pár lidí začalo klepat na čelo, ale v restauracích jsem neměl problém s výběrem jídla, a rodina i přátelé se zvykli.

K TÉMATU  Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Když jsem však přešel na veganství, ztratil jsem mnoho přátel. Na druhou stranu je teď můj život bohatší o nové přátele, se kterými si více rozumím“, uvádí Petr. S odmítnutím se setkala i Anežka, která říká, že když mají lidé potravinovou alergii, každý jim vyhoví – vegetariánům ale nikoli.

Nová strava

Aby se mohli kvalitně stravovat, museli přistoupit na totální úpravu jídelníčku. „Jsem ráda, že jsem svůj život změnila. Díky kvalitní stravě jsem zdravá, mezitím co moji vrstevníci již za sebou mají velké zdravotní obtíže. Snad mi zdraví a mé rozhodnutí vydrží co nejdéle“, říká Anežka. Petr musel začít od nuly. „Před prvním nákupem potravin jsem byl docela ztracený, teď už si ale vím rady. Můj jídelníček je pestrý a většinu pokrmů si dovedu připravit sám. Jako první jsem si připravil vegetariánská kolínka se zeleninou.“

Jak může vegetariánství pomoci vám?

Je prokázáno, že zhruba 70 % úmrtí je způsobeno nezdravým životním stylem a stravováním. Ovoce, zelenina, ryby, sója a další potraviny jsou velice zdravé, a také chutné. Jak vám vegetariánství pomůže?

  1. Vaše srdce bude zdravější – většina srdečních onemocnění je způsobena stravou, co je založena na červeném mase a tucích. Ty významně zvyšují váš cholesterol.
  2. Prodloužíte si život – výzkum prokázal, že vegetariáni žijí v průměru až o 15 let déle.
  3. Snadné hubnutí – díky nízkému příjmu tuku a kalorií si jednoduše udržíte svou postavu.
  4. Vaše kosti budou silnější – Jak je známo, kosti potřebují vápník. A vegetariánská strava obsahuje spoustu zdrojů vápníku, jako je například brokolice, fazolové lusky, zelí, špenát a další.

Zdá se vám, že byste potřebovali změnu? Zkuste týden bez masa, objevíte nové chutě.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek