Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Hyperhidróza: Nadměrné pocení bere sebevědomí. Jak se ho zbavit

Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
hyperhidroza
Nadměrné pocení bere sebevědomí.

25. 07. 2023

Příčina nižšího sebevědomí

Hyperhidróza znamená nadměrné pocení i v situacích, kdy by se lidé normálně potit neměli, například i když nevyvíjí žádnou fyzickou aktivitu ani není příliš horko. Proto i v třeskuté zimě se jim může stát, že se z ničeho nic začnou potit v podpaží, na chodidlech nebo třeba dlaních. Problémem ovšem nemusí být samotné pocení, ale především to, že jim ubírá na sebevědomí. Z toho mohou plynout i deprese nebo ztráta společenských vztahů.

Lidé, kterým se nadměrně potí dlaně, se mohou strachovat podávat lidem ruce při seznamování nebo vítání. Potí-li se hodně v podpaží nebo třeba na krku, mají strach oblékat si oblečení, na kterém mohou být propocené skvrny vidět. Společenský život trpí a lidé kvůli tomu nemohou žít tak, jak by chtěli.

O co jde?

Proč se ale lidé s hyperhidrózou nadměrně potí? Tato nemoc je spojována s poruchou autonomních procesů v těle, což v překladu znamená, že mozek vysílá při nejrůznějších situacích signál, že potřebuje ochladit, a to bez jakékoliv zjevné příčiny. Může jít o genetickou záležitost, případně se může jednat o projev některých onemocnění nebo jako vedlejší účinek léků, které člověk užívá pravidelně.

Pokud jde o nemoci, je nadměrné pocení spojováno hlavně s cukrovkou, obezitou, menopauzou, těhotenstvím a dalšími hormonálními změnami, autoimunitním onemocněním, nádory, se srdečním onemocněním, s nadměrnou konzumací alkoholu nebo kouřením.

Nadměrně se můžeme potit v podpaží, na rukou a nohou, v tříslech, na zádech, na hlavě nebo obličeji. Co ale s tím?

Navštivte svého lékaře

Ze všeho nejdříve je nutné přijít na to, co nadměrné pocení způsobuje. Jde-li o zdravotní problém, pak je zapotřebí navštívit svého obvodního lékaře, který vám doporučí, které testy byste měli absolvovat, aby se příčina hyperhidrózy odhalila. Jakmile je pak odstraněna příčina onemocnění, zmizí i nadměrné pocení. Jestliže jste ale zdraví jako řípy, a přesto se potíte, je nutné věnovat velkou pozornost zdravému životnímu stylu i principům správné a především pravidelné hygieny.

K TÉMATU  Intuice: jak ji rozvíjet a využívat pro zvýšení sebevědomí a osobní síly

5 důležitých zásad

1. Osvěžující sprcha

Ta pomůže vždycky, i když jen na chvilku. Ve dnech, kdy je vám opravdu horko a potíte se, je dobré se sprchovat klidně i několikrát denně vlažnou nebo studenou vodou. Není zapotřebí se sprchovat dlouho nebo pokaždé používat sprchový gel. Zkrátka se jen osvěžte.

2. Přírodní materiály

Ty dokážou opravdové zázraky. Takový bambus, bavlna nebo len jsou materiály pro léto přímo stvořené. Jsou prodyšné, rychle schnou a nikdy nezapáchají, ani když je propotíte.

3. Antiperspirant

Všichni o něm slyšeli, ale málokdo ho používá.  A ještě méně je těch, kteří umí používat antiperspirant správně. Ideálně ho aplikujeme každý večer před spaním, protože právě v tuto dobu se potíme ze všeho nejméně. Přípravek se proto do pokožky snadněji vstřebá. A umožníme mu působení během noci. Potní kanálky se zužují a pocení se zmírňuje. Účinek antiperspirantu pak trvá celý následující den.

4. Pozor na kofein

V létě i v době, kdy se více potíte, omezte konzumaci kofeinu na minimum. Kofein totiž odvodňuje organismus, a tím zapříčiňuje i nadměrné pocení. Vyhněte se proto kávě i slazeným kofeinovým nápojům.

5. Kořeněná a pálivá jídla

Pokrmy, v nichž se nachází spousta česneku nebo chilli taktéž vyvolávají nadměrné pocení. Na druhou stranu existuje mnoho zastánců teorie, že když sníte hodně pálivé jídlo, vypotíte se během jeho konzumace a po zbytek dne už se potíte v mnohem menší míře. Tak to prý dělají zejména lidé ve Vietnamu, Thajsku nebo Číně.

Dermatologická léčba

V současné době existuje i další léčba odbourávající nadměrné pocení. Jde například o dermatologickou léčbu, při níž se používá iontoforéza a botulotoxin.

  • Iontoforéza využívá mírný elektrický proud k tomu, aby dočasně uzavřela potní žlázy. Účinek ovšem vydrží pouhý měsíc.
  • Aplikace botulotoxinu zase spočívá v tom, že tato látka navazuje na nervová zakončení potních žláz a snižuje jejich aktivitu. Tato léčba je však extrémně drahá a je nutné ji opakovat každých pár měsíců.
K TÉMATU  Krása na míru: Modelace prsou vám zvedne sebevědomí. Přináší i negativa

Chirurgická léčba

Při této léčbě zase dochází k chirurgickému odstranění potních žláz, kdy je pacientovi vyříznuta podkožní tkáň, nejčastěji z podpaží. Má však spousty vedlejších účinků. Může dojít k omezení hybnosti dané části těla.

Vhodné léky

Případně je možné užívat léky, takzvaná anticholinergika. Blokují tvorbu potu, ale zase mohou zhoršit vidění, způsobují suchost v ústech nebo zadržování moči. O užívání tohoto léku se však musíte poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Bylinky

Dáte raději přednost bylinné léčbě? V tom případě sáhněte po šalvěji lékařské, kterou lze užívat ve formě bylinného odvaru nebo čaje, kozlíku lékařském či třezalce tečkované. Poslední jmenovanou bylinku ovšem nesmějí konzumovat těhotné ženy.

Co když se potíte v noci?

Důvodů, proč se potíte v noci, je hned několik. Noční pocení způsobuje stres nebo úzkost, příliš vysoká teplota, ložní prádlo z neprodyšného materiálu, nesprávná životospráva nebo některá onemocnění. V tomto případě je také záhodno vyhledat co nejdříve lékaře, aby odhalil příčinu pocení v nočních hodinách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pocení nám bere minerály. O jaké konkrétně přicházíme během léta?

Proč a kdy je oblečení toxické. Důvodem jsou nevhodné materiály a chemikálie z výroby

Zdroje článku:
botanic.cz, lekarna.cz, dermaconcept.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pilates dělá tělo mladším. Jak to? Prodlužuje a zeštíhluje svaly, zpevňuje střed a hlavně zlepšuje držení těla. Pomocí jednoduchých cviků zkrátka umí velké výsledky! Vyzkoušela naše redaktorka Blanka. Co všechno pro vás zjistila?
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Veronika Arichteva (38) se nedávno stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50), Jolany Blažkové (44). V nevhodné reakci na fotografie Arichtevy doporučila plastickou operaci prsou.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Trápí vás povadlá pleť? Ráda byste zase vypadala o pár let mladší, ale nechcete se dát na milost plastickým chirurgům? Je tu i jiné řešení, které jsme pro vás testovali: Galvanická žehlička od Nu Skin.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.

Výběr článků

Horký dech v polštářích se někdy může proměnit v nudný čas u televize. Nenechte to dojít až takhle daleko a i po letech vztahu plujte na jiskřivé vlně plné šibalských úsměvů. Zábavu, vášeň a věrnost si můžete pojistit s těmito tipy! Už sundávejte podprsenku…
Léto je čas dovolených a určitě využíváte každé volné chvíle, abyste ji strávila na sluníčku a čerstvém vzduchu. Kůže se může i v létě vysušit. Dlouhým pobytem na sluníčku, v bazénu, v moři. Udělejte si čas na relaxační rituál a domácí peeling.
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.

Nepřehlédněte

Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek