Pátek , 01. 12. 2023

Iva

První dovolená u moře – tipy, jak pomoci dítěti překonat strach z moře

Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
dovolená u moře
První dovolená u moře může přinést spoustu nepříjemných překvapení.

Štěstí přeje připraveným

Nikdy není brzy začít trénovat s malým dítětem na dovolenou u moře. Neznamená to, že byste mu měli do vany sypat sůl, ale důležitým faktorem je, aby dítě mělo vodu rádo a nebálo se jí. Velkým benefitem tedy je, pokud chodíte pravidelně například na kojenecké plavání a miminko už má nějaké základy.

Pokud jste ale z jakéhokoliv důvodu nemohli podobnou zkušenost absolvovat, je dobré věnovat vztahu dítěte k vodě pozornost. Můžete na to jít například takto:

 • na každý večer si vyhraďte čas na společné zlobení ve vaně – ukažte dítěti, že ve vodě je legrace
 • pokud je venku již teplo, můžete trénovat dítě v bazénku nebo alespoň s kyblíkem vody, ve které ho necháte cachtat
 • postupně dítě navykejte na vodu v obličeji – s vámi vybraným signálem prodlužujte interval polévání, samozřejmě vždy podle reakce dítěte
 • jakmile bude dítě splňovat podmínky, můžete s ním směle vyrazit trénovat do větší vody v plaveckém bazénu

Zaměřte se především na to, aby se dítě vody nebálo a mělo k ní pozitivní vztah. Takže pokud k vám prcek vztahuje ruce, na kterých ulpělo pár kapek vody a dožaduje se jejich otření, je nasnadě na tom dále pracovat. Voda je přeci zábava, a to nejen při večerním koupání!

dovolená u moře
Dovolená u moře

Štěstí přeje… ale co když ne?

I přes veškerou poctivou přípravu, kterou se vám v domácích podmínkách dařilo udělat, se ale může stát, že dítě tváří v tvář otevřenému moři odmítne spolupracovat. Pokud nechcete strávit celou dovolenou u hotelového bazénu nebo dokonce na pokoji, obrňte se trpělivostí a vyzkoušejte toto:

 1. Moře je zábavné – pokud je dítě ochotné, dojděte s ním na okraj vody a nechte si společně omývat nohy. Také můžete před vlnami utíkat či si jinak hrát na mělčině – cákat, dupat, skákat apod.
 2. Ujistěte se, že důvodem, proč se dítě k moři nechce přiblížit, není náhodou pálící písek či v případě kamínkové pláže píchání do chodidel. K moři zkuste chodit spíše v botách.
 3. Zapomeňte na hecování nebo srovnávání typu „Hele – támhleten chlapeček se vůbec nebojí“. Pokud se vaše dítě bojí, nemá smysl tlačit na pilu. Naopak ho zkuste podpořit, chytněte ho za ruku a jděte do vody s ním. Nebo zkuste, jestli se třeba nebude bát méně s nějakou hračkou, případně plovací pomůckou.
 4. Pokud je dítě ochotné, můžete ho zkusit povozit na lehátku nebo něčem jiném, při čem nebude ve vodě. Může ho tak zaujmout houpání vln a když uvidí, že je ve vodě vše v pořádku, bude ji třeba chtít vyzkoušet.
 5. Jestliže se moře bojí větší dítě, můžete zkusit večer před spaním vyprávět pohádky o moři a o tom, jak je zajímavé. Nebo, pokud se obáváte, že by to dětský strach přiživilo, vymyslete pohádku o překonání strachu, která dítě může posílit.
K TÉMATU  Jedny z nějtěžších písní, které zazněly v The Voice. Chcete cítit husí kůži?

Počítejte s tím, že pokud se dítě moře opravdu bojí, může se stát, že se situace zlomí třeba až třetí nebo čtvrtý den. Také se ale může stát, že dítě do moře prostě nepůjde. A i to je v pořádku, i když to neodpovídá vašemu konceptu dovolené a vy tak budete muset strávit dny u bazénu v hotelu.

dovolená
Dovolená u moře s dětmi nemusí být jen radost.

Když se dočkáte vítězství! Dovolená u moře se povedla

V opačném případě, když vítězství bylo dosaženo a dítě se moře přestalo bát, ze samé radosti nezapomínejte na základ. Dítě dobře namažte opalovacím krémem a k moři raději nechoďte přes polední hodiny, kdy je slunce nejsilnější. Na pláži se držte spíše ve stínu a taky:

 • Po vykoupání sundejte dítěti plavky, aby nechytilo zánět močových cest či jinou nepříjemnost (za předpokladu, že se tedy nekoupe nahé).
 • Ať už nahé nebo v plavkách, dítě nezapomeňte osprchovat – ač se to nezdá, sůl z moře je poměrně agresivní a dětskou pokožku by navíc v kombinaci se sluncem mohla hodně podráždit. Dítě následně důkladně namažte krémem nebo dětským olejíčkem.
 • Dávejte si pozor, aby dítě vodu neochutnávalo. Slaná voda může být především pro menší děti, které ještě nepoznaly výraznější chutě, lákavá. Dávejte si tedy pozor, aby ji nepilo – mohlo by se dehydratovat, případně by mohlo dostat nepříjemný průjem.
 • Voda by také obzvlášť menším dětem neměla přijít do očí. Pokud už se tak stane, dobře je vypláchněte. U stále kojených dětí vám k tomu může posloužit i mateřské mléko, které je zároveň ochrání před podrážděním.

Ale jinak všechny ostatní starosti hoďte za hlavu a užívejte si svou dovolenou i se svým děťátkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Evropské ostrovy mají všechno. Panenskou přírodu, exotické pláže i lék na dlouhověkost

K TÉMATU  13 tipů, jak na dovolené ušetřit peníze a cestovat levněji

Cestuj, dovolenkuj a pracuj zároveň: Digitální nomádství jako kult 21. století

Zdroje článku:
https://www.nevychova.cz/blog/jak-pomoct-detem-kdyz-se-boji/, https://zena.aktualne.cz/rodina/v-kolika-letech-s-ditetem-poprve-k-mori/r~i:article:713553/, https://www.monperi.cz/blog/prvni-dovolena-s-miminkem-u-more/, https://www.kkboty.cz/blog/prvni-dovolena-s-detmi-u-more/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?

Nepřehlédněte

Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?
Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek