Pátek , 21. 06. 2024

Alois

První dovolená u moře – tipy, jak pomoci dítěti překonat strach z moře

Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
dovolená u moře
První dovolená u moře může přinést spoustu nepříjemných překvapení.

Štěstí přeje připraveným

Nikdy není brzy začít trénovat s malým dítětem na dovolenou u moře. Neznamená to, že byste mu měli do vany sypat sůl, ale důležitým faktorem je, aby dítě mělo vodu rádo a nebálo se jí. Velkým benefitem tedy je, pokud chodíte pravidelně například na kojenecké plavání a miminko už má nějaké základy.

Pokud jste ale z jakéhokoliv důvodu nemohli podobnou zkušenost absolvovat, je dobré věnovat vztahu dítěte k vodě pozornost. Můžete na to jít například takto:

 • na každý večer si vyhraďte čas na společné zlobení ve vaně – ukažte dítěti, že ve vodě je legrace
 • pokud je venku již teplo, můžete trénovat dítě v bazénku nebo alespoň s kyblíkem vody, ve které ho necháte cachtat
 • postupně dítě navykejte na vodu v obličeji – s vámi vybraným signálem prodlužujte interval polévání, samozřejmě vždy podle reakce dítěte
 • jakmile bude dítě splňovat podmínky, můžete s ním směle vyrazit trénovat do větší vody v plaveckém bazénu

Zaměřte se především na to, aby se dítě vody nebálo a mělo k ní pozitivní vztah. Takže pokud k vám prcek vztahuje ruce, na kterých ulpělo pár kapek vody a dožaduje se jejich otření, je nasnadě na tom dále pracovat. Voda je přeci zábava, a to nejen při večerním koupání!

dovolená u moře
Dovolená u moře

Štěstí přeje… ale co když ne?

I přes veškerou poctivou přípravu, kterou se vám v domácích podmínkách dařilo udělat, se ale může stát, že dítě tváří v tvář otevřenému moři odmítne spolupracovat. Pokud nechcete strávit celou dovolenou u hotelového bazénu nebo dokonce na pokoji, obrňte se trpělivostí a vyzkoušejte toto:

 1. Moře je zábavné – pokud je dítě ochotné, dojděte s ním na okraj vody a nechte si společně omývat nohy. Také můžete před vlnami utíkat či si jinak hrát na mělčině – cákat, dupat, skákat apod.
 2. Ujistěte se, že důvodem, proč se dítě k moři nechce přiblížit, není náhodou pálící písek či v případě kamínkové pláže píchání do chodidel. K moři zkuste chodit spíše v botách.
 3. Zapomeňte na hecování nebo srovnávání typu „Hele – támhleten chlapeček se vůbec nebojí“. Pokud se vaše dítě bojí, nemá smysl tlačit na pilu. Naopak ho zkuste podpořit, chytněte ho za ruku a jděte do vody s ním. Nebo zkuste, jestli se třeba nebude bát méně s nějakou hračkou, případně plovací pomůckou.
 4. Pokud je dítě ochotné, můžete ho zkusit povozit na lehátku nebo něčem jiném, při čem nebude ve vodě. Může ho tak zaujmout houpání vln a když uvidí, že je ve vodě vše v pořádku, bude ji třeba chtít vyzkoušet.
 5. Jestliže se moře bojí větší dítě, můžete zkusit večer před spaním vyprávět pohádky o moři a o tom, jak je zajímavé. Nebo, pokud se obáváte, že by to dětský strach přiživilo, vymyslete pohádku o překonání strachu, která dítě může posílit.
K TÉMATU  5 důvodů, proč letět do Dubaje

Počítejte s tím, že pokud se dítě moře opravdu bojí, může se stát, že se situace zlomí třeba až třetí nebo čtvrtý den. Také se ale může stát, že dítě do moře prostě nepůjde. A i to je v pořádku, i když to neodpovídá vašemu konceptu dovolené a vy tak budete muset strávit dny u bazénu v hotelu.

dovolená
Dovolená u moře s dětmi nemusí být jen radost.

Když se dočkáte vítězství! Dovolená u moře se povedla

V opačném případě, když vítězství bylo dosaženo a dítě se moře přestalo bát, ze samé radosti nezapomínejte na základ. Dítě dobře namažte opalovacím krémem a k moři raději nechoďte přes polední hodiny, kdy je slunce nejsilnější. Na pláži se držte spíše ve stínu a taky:

 • Po vykoupání sundejte dítěti plavky, aby nechytilo zánět močových cest či jinou nepříjemnost (za předpokladu, že se tedy nekoupe nahé).
 • Ať už nahé nebo v plavkách, dítě nezapomeňte osprchovat – ač se to nezdá, sůl z moře je poměrně agresivní a dětskou pokožku by navíc v kombinaci se sluncem mohla hodně podráždit. Dítě následně důkladně namažte krémem nebo dětským olejíčkem.
 • Dávejte si pozor, aby dítě vodu neochutnávalo. Slaná voda může být především pro menší děti, které ještě nepoznaly výraznější chutě, lákavá. Dávejte si tedy pozor, aby ji nepilo – mohlo by se dehydratovat, případně by mohlo dostat nepříjemný průjem.
 • Voda by také obzvlášť menším dětem neměla přijít do očí. Pokud už se tak stane, dobře je vypláchněte. U stále kojených dětí vám k tomu může posloužit i mateřské mléko, které je zároveň ochrání před podrážděním.

Ale jinak všechny ostatní starosti hoďte za hlavu a užívejte si svou dovolenou i se svým děťátkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Evropské ostrovy mají všechno. Panenskou přírodu, exotické pláže i lék na dlouhověkost

K TÉMATU  Děti bohatých hubnou, zatímco ty z chudých poměrů tloustnou. Dlouholetý trend se obrátil. Co je příčinou

Cestuj, dovolenkuj a pracuj zároveň: Digitální nomádství jako kult 21. století

Zdroje článku:
https://www.nevychova.cz/blog/jak-pomoct-detem-kdyz-se-boji/, https://zena.aktualne.cz/rodina/v-kolika-letech-s-ditetem-poprve-k-mori/r~i:article:713553/, https://www.monperi.cz/blog/prvni-dovolena-s-miminkem-u-more/, https://www.kkboty.cz/blog/prvni-dovolena-s-detmi-u-more/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Znáte ten okamžik, kdy přecházíte do nového roku a cítíte, že v příběhu vašeho vztahu se otevírá nová kapitola? V našem článku o vztahových cílech pro nový rok se pustíme do tohoto neznámého, plného možností. Společně s vámi budeme kreslit příběh plný rozvoje, propojení a nových zážitků. Jak plánovat a posouvat váš vztah o level výše? To vám prozradíme skrze inspirativní příběhy a psychologické nástroje, které vám pomohou budovat pevný a vzájemně obohacující vztah.
Máte za sebou poměrně náročné týdny a přemýšlíte, jak si spravit náladu? I když zaručeně pomáhá zmrzlina společně s dobrým dezertem, nemusíte se nutně uchylovat k cukru. Stačí se jen správně obléknout!
Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Šaty a móda, to je nám ženám vlastní. Šaty, obzvláště ty svatební, jsou jistým odrazem nás samotných, proto se i při výběru často neubráníme emocím. Při výběru hraje roli mnoho faktorů. V den D chceme být všechny okouzlující. Jak tedy postupovat a co se vlastně letos nosí doma i v zahraničí?
Dorty máme spojené hlavně s narozeninami, ale sladký dezert si rády dopřejeme klidně jen tak. Sladká snídaně nebo kávě, malá sladkost z cukrárny přece neuškodí. Tyhle překrásné dorty přímo volají o to nechat se vyfotit, a člověku se do nich nechce ani krájet, jak jsou perfektní. Stejně ale nakonec neodoláte.
Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.

Výběr článků

Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.

Nepřehlédněte

Předpokládá se, že do roku 2025 budou ženy ovládat dvě třetiny majetku v USA. Zde je několik skvělých investičních tipů šitých na míru ženám.
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek