Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Dávat si předsevzetí? Nesmysl, šťastnější nebudete

Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
předsevzetí
Novoroční předsevzetí z vás lepšího člověka neudělají.

02. 01. 2023

Slavný teoretický vědec Albert Einstein kdysi řekl: „Definice šílenství je opakovat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.” Připomíná vám to vaše novoroční předsevzetí?

Vydrží vám maximálně měsíc

Každý z nás po něčem touží. Ne po hmotných věcech, ty si kupujeme průběžně po celý rok, nebo dostaneme to, co si přejeme k Vánocům. V novém roce toužíme něco udělat, něco co nám zlepší život, něco, co nás posune dál. A v říjnu s tím začínat nechceme, v listopadu už vůbec ne. A v prosinci? Vždyť na to pro samé vánoční přípravy není čas. Takže od ledna, to je jasné.

Ale většina psychologů se bohužel shoduje v tom, že pokud s něčím začneme v lednu, obvykle nám tato činnost vydrží zhruba do poloviny měsíce, nejpozději do února.

Věděli jste, že… Statistiky poukazují na to, že až 75 % lidí si dává nějaké předsevzetí a jen zlomek je schopen ho dodržet déle než jeden měsíc, přibližně 20 %.

Naše jednání má kořeny v dávné minulosti, kdy lidé v určitý čas podstupovali jakýsi očistný rituál, který jim měl dopomoci k úspěchu.

Psychika bude na bodu mrazu

Lidé, kteří při dodržování předsevzetí neuspějí, nad tím obvykle jenom mávnou rukou s tím, že to zkusí příští rok znovu. Vždyť se přece nic tak hrozného neděje. Ale ono se děje, aniž bychom si to uvědomovali. Srážíme si tím vlastní sebevědomí. Ten, kdo v dodržování předsevzetí neustále selhává, se údajně stává i méně psychicky odolnějším a čím dál nespokojenějším se svým životem.

Z toho všeho vyplývá, že novoroční předsevzetí nemají z dlouhodobějšího hlediska absolutně žádný smysl, a to ani u lidí cílevědomých, ctižádostivých a dlouhodobě velmi úspěšných. Každý z nás občas selhává, někdo víc, někdo méně.

K TÉMATU  4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

Datum nerozhoduje, vůle je klíčem k úspěchu

K tomu, abyste mohli ve svém životě něco změnit, nepotřebujete 1. leden ani jiný den na počátku nového roku. A už vůbec nemá smysl dávat si předsevzetí tehdy, pokud nejsme psychicky v pohodě. Myslet si, že se nám psychika zlepší jenom proto, že si na sebe budeme klást vyšší a vyšší cíle, je hloupost. Navíc je dobré se zamyslet nad tím, proč vůbec změny ve svém životě dělat chceme.

  • Chceme praktikovat jógu, abychom byli zdravější a ohebnější, nebo proto, že ji přece v dnešní době praktikují všichni?
  • Cizí jazyk se chceme učit proto, že ho skutečně v reálném životě využijeme, nebo proto, abychom cvičili mozek a něčím se jen tak zabavili?
  • A zhubnout chceme, abychom byli zdravější, nebo protože těch pět kilogramů navíc je zkrátka něco, co se nám na sobě nelíbí?

Některé důvody jsou dostatečně silné k tomu, abychom u dané činnosti vydrželi déle než měsíc. Jiné nám dostatek motivace nepřinášejí, a proto naše předsevzetí obvykle končí velkým nezdarem.

předsevzetí
Dělejte změny, díky kterým budete skutečně šťastnější.

Být psychicky v pohodě je základ

Na prvního ledna, respektive na první pracovní týden nového roku, bychom si zkrátka žádná předsevzetí vůbec dávat neměli. Jediné, čeho bychom se měli snažit docílit, a to během celého roku, je, abychom byli psychicky v pohodě a šťastní. Pokud si tedy skutečně i na leden roku 2023 chcete dát nějaké předsevzetí, pak by to mělo být jedno jediné – pracovat na tom, abychom byli sami se sebou spokojení. Ale vypsat si předsevzetí a urputně se je snažit dodržovat rozhodně k naší spokojenosti nepovede.

Věděli jste, že… Je vědecky dokázáno, že člověk má nejvíce energie a nejvíce dobré nálady na jaře, nikoliv v zimních měsících. Jarní rovnodennost je ideální dobou, kdy začít přemýšlet nad tím, jestli bychom pro sebe nemohli něco udělat. Něco, co by nám skutečně zlepšilo život a u čeho vydržíme dlouhodobě.

Co vás udělá šťastnějšími? Více času s rodinou a přáteli

Navíc musí být asi všem naprosto jasné, že když s něčím opravdu chceme začít, uděláme to klidně 13. března nebo 11. listopadu, protože na datu vůbec nezáleží. Jestli chcete být v novém roce skutečně šťastnější, pak si žádná předsevzetí prostě nedávejte. Raději se zamyslete nad tím, co by vás mohlo udělat lepšími a spokojenějšími. Občas postačí, když věnujete více času rodině nebo přátelům.

K TÉMATU  Viber a Modrý koník se spojili, aby uživatelkám nabídly nové možnosti komunikace

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

3 kroky, které vedou ke splnění vašeho novoročního předsevzetí

Zdroje článku:
www.idnes.cz, www.justnahrin.cz, www.spektrumzdravi.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.

Nepřehlédněte

Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek