Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Dávat si předsevzetí? Nesmysl, šťastnější nebudete

Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
předsevzetí
Novoroční předsevzetí z vás lepšího člověka neudělají.

02. 01. 2023

Slavný teoretický vědec Albert Einstein kdysi řekl: „Definice šílenství je opakovat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.” Připomíná vám to vaše novoroční předsevzetí?

Vydrží vám maximálně měsíc

Každý z nás po něčem touží. Ne po hmotných věcech, ty si kupujeme průběžně po celý rok, nebo dostaneme to, co si přejeme k Vánocům. V novém roce toužíme něco udělat, něco co nám zlepší život, něco, co nás posune dál. A v říjnu s tím začínat nechceme, v listopadu už vůbec ne. A v prosinci? Vždyť na to pro samé vánoční přípravy není čas. Takže od ledna, to je jasné.

Ale většina psychologů se bohužel shoduje v tom, že pokud s něčím začneme v lednu, obvykle nám tato činnost vydrží zhruba do poloviny měsíce, nejpozději do února.

Věděli jste, že… Statistiky poukazují na to, že až 75 % lidí si dává nějaké předsevzetí a jen zlomek je schopen ho dodržet déle než jeden měsíc, přibližně 20 %.

Naše jednání má kořeny v dávné minulosti, kdy lidé v určitý čas podstupovali jakýsi očistný rituál, který jim měl dopomoci k úspěchu.

Psychika bude na bodu mrazu

Lidé, kteří při dodržování předsevzetí neuspějí, nad tím obvykle jenom mávnou rukou s tím, že to zkusí příští rok znovu. Vždyť se přece nic tak hrozného neděje. Ale ono se děje, aniž bychom si to uvědomovali. Srážíme si tím vlastní sebevědomí. Ten, kdo v dodržování předsevzetí neustále selhává, se údajně stává i méně psychicky odolnějším a čím dál nespokojenějším se svým životem.

Z toho všeho vyplývá, že novoroční předsevzetí nemají z dlouhodobějšího hlediska absolutně žádný smysl, a to ani u lidí cílevědomých, ctižádostivých a dlouhodobě velmi úspěšných. Každý z nás občas selhává, někdo víc, někdo méně.

K TÉMATU  Jak aktivně odpočívat mezi svátky

Datum nerozhoduje, vůle je klíčem k úspěchu

K tomu, abyste mohli ve svém životě něco změnit, nepotřebujete 1. leden ani jiný den na počátku nového roku. A už vůbec nemá smysl dávat si předsevzetí tehdy, pokud nejsme psychicky v pohodě. Myslet si, že se nám psychika zlepší jenom proto, že si na sebe budeme klást vyšší a vyšší cíle, je hloupost. Navíc je dobré se zamyslet nad tím, proč vůbec změny ve svém životě dělat chceme.

  • Chceme praktikovat jógu, abychom byli zdravější a ohebnější, nebo proto, že ji přece v dnešní době praktikují všichni?
  • Cizí jazyk se chceme učit proto, že ho skutečně v reálném životě využijeme, nebo proto, abychom cvičili mozek a něčím se jen tak zabavili?
  • A zhubnout chceme, abychom byli zdravější, nebo protože těch pět kilogramů navíc je zkrátka něco, co se nám na sobě nelíbí?

Některé důvody jsou dostatečně silné k tomu, abychom u dané činnosti vydrželi déle než měsíc. Jiné nám dostatek motivace nepřinášejí, a proto naše předsevzetí obvykle končí velkým nezdarem.

předsevzetí
Dělejte změny, díky kterým budete skutečně šťastnější.

Být psychicky v pohodě je základ

Na prvního ledna, respektive na první pracovní týden nového roku, bychom si zkrátka žádná předsevzetí vůbec dávat neměli. Jediné, čeho bychom se měli snažit docílit, a to během celého roku, je, abychom byli psychicky v pohodě a šťastní. Pokud si tedy skutečně i na leden roku 2023 chcete dát nějaké předsevzetí, pak by to mělo být jedno jediné – pracovat na tom, abychom byli sami se sebou spokojení. Ale vypsat si předsevzetí a urputně se je snažit dodržovat rozhodně k naší spokojenosti nepovede.

Věděli jste, že… Je vědecky dokázáno, že člověk má nejvíce energie a nejvíce dobré nálady na jaře, nikoliv v zimních měsících. Jarní rovnodennost je ideální dobou, kdy začít přemýšlet nad tím, jestli bychom pro sebe nemohli něco udělat. Něco, co by nám skutečně zlepšilo život a u čeho vydržíme dlouhodobě.

Co vás udělá šťastnějšími? Více času s rodinou a přáteli

Navíc musí být asi všem naprosto jasné, že když s něčím opravdu chceme začít, uděláme to klidně 13. března nebo 11. listopadu, protože na datu vůbec nezáleží. Jestli chcete být v novém roce skutečně šťastnější, pak si žádná předsevzetí prostě nedávejte. Raději se zamyslete nad tím, co by vás mohlo udělat lepšími a spokojenějšími. Občas postačí, když věnujete více času rodině nebo přátelům.

K TÉMATU  Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

3 kroky, které vedou ke splnění vašeho novoročního předsevzetí

Zdroje článku:
www.idnes.cz, www.justnahrin.cz, www.spektrumzdravi.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Každý z nás chceme, aby nám potraviny doma co nejdéle vydržely – a pokud možno v tom nejčerstvějším stavu. Obzvláště při nárůstu cen, který v poslední době zažíváme, nikdo nechce zbytečně plýtvat a vyhazovat rychle se kazící jídlo.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
Život dokáže mít smysl pro humor. Jednu chvíli jste nahoře, potom zas dole, a události se občas dějí zdánlivě bez přičinění. Podívejte se na video, které je původně krátkým filmem "One Man's Loss" od Phila Sansoma, a zde ho v sestřihu použil německý zpěvák Hagen Stoll. I takhle hořkosladký dokáže život být!
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.

Výběr článků

Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.

Nepřehlédněte

Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek