Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Absolutní tma je pro spánek nejlepší

Usínáte při rozsvíceném světle? Pak lampičku zhasněte, protože může být důvodem, proč se ráno budíte vyčerpaná. Z jedné z mnoha studií vyplynulo, že cirkadiánní rytmus negativně ovlivňuje již světlo o intenzitě 5 lumenů, což odpovídá například pouličnímu osvětlení. Takže pokud se přes vaše okno vkrádá dovnitř světlo z ulice, zajistěte, aby se vašemu obydlí vyhnulo obloukem, to je krok číslo jedna pro lepší spánek.

Finančně nejdostupnější možností, jak úplně zatemnit pokoj, je látková roleta s tzv. blackout efektem. Kromě toho, že do místnosti nepropustí prakticky žádné světlo, vám poslouží i jako zvuková izolace. Venkovní rolety samozřejmě fungují ještě o něco lépe, ale jejich cena není ani zdaleka tak příznivá.

Zatemňující látkové rolety na míru objednáte z pohodlí domova v e-shopu nove-zaluzie.cz. Nebojte se toho, kvalifikovaná zákaznická podpora vás výběrem provede za ručičku a vysvětlí vše, co je třeba.

A pozor, nejde pouze o světlo z ulice. Pokud se vám podaří zatemnit ložnici, nemáte zdaleka vyhráno. Nepřítelem číslo jedna jsou zařízení, která vyzařují modré světlo. Mobil, tablet či notebook proto odložte hodinu a půl před tím, než ulehnete do postele. Podle specialistky na spánek Olivie Arezollové (výzkum publikovala v prestižním časopise Clinical Endocrionology and Metabolism) tento typ světla, stejně jako LED žárovky s bílým světlem, významně snižuje produkci melatoninu – hormonu tmy a spánku.

Delší horkou koupel raději ne

Není nad to, když se můžete po náročném dni uvolnit ve vaně plné horké vody. Jen vy, pěna a relaxace… Zní to líbezně, ovšem pro tělo není horká voda tak přínosná jako pro duši. Spouští celou řadu procesů a mimo jiné zhoršuje schopnost upadnout do hlubokého spánku. Kratší teplou sprchou ale určitě nic nepokazíte – ta tělo perfektně uvolní.

K TÉMATUCo je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Alkoholu dejte před spánkem stopku

Pro zdraví je nejlepší nepít vůbec, ovšem pokud si čas od času neodpustíte skleničku oblíbeného moku, nedělejte to před spaním. Důvodem je fakt, že alkohol obsahuje cukr, takže působí jako stimulant. Poslední dvě deci bílého či pivo by měly proběhnout nejpozději tři hodiny před tím, než za sebou zavřete dveře ložnice.

Snažte se večer nepracovat

Patříte do početné skupiny lidí, kteří dohání práci v pozdních večerních hodinách? Kromě toho, že tímto návykem nabouráváte harmonii mezi pracovním a soukromým životem, si zaděláváte na problémy s usínáním. Proč? Vysvětlení je nasnadě. Soustředění vede ke stimulaci mozku do vysoce aktivního stavu, čímž se výrazně prodlužuje doba potřebná pro usínání.

Pořád nic? Nebojte se o svém problému mluvit

Někdy bohužel nepomůže žádné opatření ani změna zvyklostí. Pokud problémy s usínáním přetrvávají, obraťte se na odborníka, který odhalí skutečnu příčinu a navede vás na správou cestu. Na nespavosti není nic, za co byste se měli stydět. Odkládáním řešení váš problém nabobtná a bude mnohem obtížnější ho řešit.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Nepřehlédněte

Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek