Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Absolutní tma je pro spánek nejlepší

Usínáte při rozsvíceném světle? Pak lampičku zhasněte, protože může být důvodem, proč se ráno budíte vyčerpaná. Z jedné z mnoha studií vyplynulo, že cirkadiánní rytmus negativně ovlivňuje již světlo o intenzitě 5 lumenů, což odpovídá například pouličnímu osvětlení. Takže pokud se přes vaše okno vkrádá dovnitř světlo z ulice, zajistěte, aby se vašemu obydlí vyhnulo obloukem, to je krok číslo jedna pro lepší spánek.

Finančně nejdostupnější možností, jak úplně zatemnit pokoj, je látková roleta s tzv. blackout efektem. Kromě toho, že do místnosti nepropustí prakticky žádné světlo, vám poslouží i jako zvuková izolace. Venkovní rolety samozřejmě fungují ještě o něco lépe, ale jejich cena není ani zdaleka tak příznivá.

Zatemňující látkové rolety na míru objednáte z pohodlí domova v e-shopu nove-zaluzie.cz. Nebojte se toho, kvalifikovaná zákaznická podpora vás výběrem provede za ručičku a vysvětlí vše, co je třeba.

A pozor, nejde pouze o světlo z ulice. Pokud se vám podaří zatemnit ložnici, nemáte zdaleka vyhráno. Nepřítelem číslo jedna jsou zařízení, která vyzařují modré světlo. Mobil, tablet či notebook proto odložte hodinu a půl před tím, než ulehnete do postele. Podle specialistky na spánek Olivie Arezollové (výzkum publikovala v prestižním časopise Clinical Endocrionology and Metabolism) tento typ světla, stejně jako LED žárovky s bílým světlem, významně snižuje produkci melatoninu – hormonu tmy a spánku.

Delší horkou koupel raději ne

Není nad to, když se můžete po náročném dni uvolnit ve vaně plné horké vody. Jen vy, pěna a relaxace… Zní to líbezně, ovšem pro tělo není horká voda tak přínosná jako pro duši. Spouští celou řadu procesů a mimo jiné zhoršuje schopnost upadnout do hlubokého spánku. Kratší teplou sprchou ale určitě nic nepokazíte – ta tělo perfektně uvolní.

K TÉMATU  CBD konopný olej je lékem na všechno

Alkoholu dejte před spánkem stopku

Pro zdraví je nejlepší nepít vůbec, ovšem pokud si čas od času neodpustíte skleničku oblíbeného moku, nedělejte to před spaním. Důvodem je fakt, že alkohol obsahuje cukr, takže působí jako stimulant. Poslední dvě deci bílého či pivo by měly proběhnout nejpozději tři hodiny před tím, než za sebou zavřete dveře ložnice.

Snažte se večer nepracovat

Patříte do početné skupiny lidí, kteří dohání práci v pozdních večerních hodinách? Kromě toho, že tímto návykem nabouráváte harmonii mezi pracovním a soukromým životem, si zaděláváte na problémy s usínáním. Proč? Vysvětlení je nasnadě. Soustředění vede ke stimulaci mozku do vysoce aktivního stavu, čímž se výrazně prodlužuje doba potřebná pro usínání.

Pořád nic? Nebojte se o svém problému mluvit

Někdy bohužel nepomůže žádné opatření ani změna zvyklostí. Pokud problémy s usínáním přetrvávají, obraťte se na odborníka, který odhalí skutečnu příčinu a navede vás na správou cestu. Na nespavosti není nic, za co byste se měli stydět. Odkládáním řešení váš problém nabobtná a bude mnohem obtížnější ho řešit.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.

Nepřehlédněte

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek