Neděle , 25. 09. 2022

Zlata

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Absolutní tma je pro spánek nejlepší

Usínáte při rozsvíceném světle? Pak lampičku zhasněte, protože může být důvodem, proč se ráno budíte vyčerpaná. Z jedné z mnoha studií vyplynulo, že cirkadiánní rytmus negativně ovlivňuje již světlo o intenzitě 5 lumenů, což odpovídá například pouličnímu osvětlení. Takže pokud se přes vaše okno vkrádá dovnitř světlo z ulice, zajistěte, aby se vašemu obydlí vyhnulo obloukem, to je krok číslo jedna pro lepší spánek.

Finančně nejdostupnější možností, jak úplně zatemnit pokoj, je látková roleta s tzv. blackout efektem. Kromě toho, že do místnosti nepropustí prakticky žádné světlo, vám poslouží i jako zvuková izolace. Venkovní rolety samozřejmě fungují ještě o něco lépe, ale jejich cena není ani zdaleka tak příznivá.

Zatemňující látkové rolety na míru objednáte z pohodlí domova v e-shopu nove-zaluzie.cz. Nebojte se toho, kvalifikovaná zákaznická podpora vás výběrem provede za ručičku a vysvětlí vše, co je třeba.

A pozor, nejde pouze o světlo z ulice. Pokud se vám podaří zatemnit ložnici, nemáte zdaleka vyhráno. Nepřítelem číslo jedna jsou zařízení, která vyzařují modré světlo. Mobil, tablet či notebook proto odložte hodinu a půl před tím, než ulehnete do postele. Podle specialistky na spánek Olivie Arezollové (výzkum publikovala v prestižním časopise Clinical Endocrionology and Metabolism) tento typ světla, stejně jako LED žárovky s bílým světlem, významně snižuje produkci melatoninu – hormonu tmy a spánku.

Delší horkou koupel raději ne

Není nad to, když se můžete po náročném dni uvolnit ve vaně plné horké vody. Jen vy, pěna a relaxace… Zní to líbezně, ovšem pro tělo není horká voda tak přínosná jako pro duši. Spouští celou řadu procesů a mimo jiné zhoršuje schopnost upadnout do hlubokého spánku. Kratší teplou sprchou ale určitě nic nepokazíte – ta tělo perfektně uvolní.

K TÉMATU  Vyplatí se kupovat levné tonery? Dejte si pozor, které vybíráte

Alkoholu dejte před spánkem stopku

Pro zdraví je nejlepší nepít vůbec, ovšem pokud si čas od času neodpustíte skleničku oblíbeného moku, nedělejte to před spaním. Důvodem je fakt, že alkohol obsahuje cukr, takže působí jako stimulant. Poslední dvě deci bílého či pivo by měly proběhnout nejpozději tři hodiny před tím, než za sebou zavřete dveře ložnice.

Snažte se večer nepracovat

Patříte do početné skupiny lidí, kteří dohání práci v pozdních večerních hodinách? Kromě toho, že tímto návykem nabouráváte harmonii mezi pracovním a soukromým životem, si zaděláváte na problémy s usínáním. Proč? Vysvětlení je nasnadě. Soustředění vede ke stimulaci mozku do vysoce aktivního stavu, čímž se výrazně prodlužuje doba potřebná pro usínání.

Pořád nic? Nebojte se o svém problému mluvit

Někdy bohužel nepomůže žádné opatření ani změna zvyklostí. Pokud problémy s usínáním přetrvávají, obraťte se na odborníka, který odhalí skutečnu příčinu a navede vás na správou cestu. Na nespavosti není nic, za co byste se měli stydět. Odkládáním řešení váš problém nabobtná a bude mnohem obtížnější ho řešit.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.

Nepřehlédněte

Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek