Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Absolutní tma je pro spánek nejlepší

Usínáte při rozsvíceném světle? Pak lampičku zhasněte, protože může být důvodem, proč se ráno budíte vyčerpaná. Z jedné z mnoha studií vyplynulo, že cirkadiánní rytmus negativně ovlivňuje již světlo o intenzitě 5 lumenů, což odpovídá například pouličnímu osvětlení. Takže pokud se přes vaše okno vkrádá dovnitř světlo z ulice, zajistěte, aby se vašemu obydlí vyhnulo obloukem, to je krok číslo jedna pro lepší spánek.

Finančně nejdostupnější možností, jak úplně zatemnit pokoj, je látková roleta s tzv. blackout efektem. Kromě toho, že do místnosti nepropustí prakticky žádné světlo, vám poslouží i jako zvuková izolace. Venkovní rolety samozřejmě fungují ještě o něco lépe, ale jejich cena není ani zdaleka tak příznivá.

Zatemňující látkové rolety na míru objednáte z pohodlí domova v e-shopu nove-zaluzie.cz. Nebojte se toho, kvalifikovaná zákaznická podpora vás výběrem provede za ručičku a vysvětlí vše, co je třeba.

A pozor, nejde pouze o světlo z ulice. Pokud se vám podaří zatemnit ložnici, nemáte zdaleka vyhráno. Nepřítelem číslo jedna jsou zařízení, která vyzařují modré světlo. Mobil, tablet či notebook proto odložte hodinu a půl před tím, než ulehnete do postele. Podle specialistky na spánek Olivie Arezollové (výzkum publikovala v prestižním časopise Clinical Endocrionology and Metabolism) tento typ světla, stejně jako LED žárovky s bílým světlem, významně snižuje produkci melatoninu – hormonu tmy a spánku.

Delší horkou koupel raději ne

Není nad to, když se můžete po náročném dni uvolnit ve vaně plné horké vody. Jen vy, pěna a relaxace… Zní to líbezně, ovšem pro tělo není horká voda tak přínosná jako pro duši. Spouští celou řadu procesů a mimo jiné zhoršuje schopnost upadnout do hlubokého spánku. Kratší teplou sprchou ale určitě nic nepokazíte – ta tělo perfektně uvolní.

K TÉMATU  Interiérová houpačka je ideálním místem k relaxaci. Pohoupejte se doma!

Alkoholu dejte před spánkem stopku

Pro zdraví je nejlepší nepít vůbec, ovšem pokud si čas od času neodpustíte skleničku oblíbeného moku, nedělejte to před spaním. Důvodem je fakt, že alkohol obsahuje cukr, takže působí jako stimulant. Poslední dvě deci bílého či pivo by měly proběhnout nejpozději tři hodiny před tím, než za sebou zavřete dveře ložnice.

Snažte se večer nepracovat

Patříte do početné skupiny lidí, kteří dohání práci v pozdních večerních hodinách? Kromě toho, že tímto návykem nabouráváte harmonii mezi pracovním a soukromým životem, si zaděláváte na problémy s usínáním. Proč? Vysvětlení je nasnadě. Soustředění vede ke stimulaci mozku do vysoce aktivního stavu, čímž se výrazně prodlužuje doba potřebná pro usínání.

Pořád nic? Nebojte se o svém problému mluvit

Někdy bohužel nepomůže žádné opatření ani změna zvyklostí. Pokud problémy s usínáním přetrvávají, obraťte se na odborníka, který odhalí skutečnu příčinu a navede vás na správou cestu. Na nespavosti není nic, za co byste se měli stydět. Odkládáním řešení váš problém nabobtná a bude mnohem obtížnější ho řešit.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek