Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
oči
Pečujte o své oči v době digitálního věku!

Modré světlo je součástí přirozeného viditelného světla. Podle vědců z univerzity v Toledu dochází jeho vlivem postupem času k tvorbě toxických látek, které ničí fotoreceptory v oku. Ty postupně odumírají a nejsou schopny se obnovit, proto se s věkem zrak zhoršuje. Jenže proces, který obvykle trvá několik desítek let, je nyní extrémně zrychlen. Někdy stačí pár měsíců a extrémní dávky, kterým jsme vystaveni.

Syndrom počítačového vidění

Mají to na svědomí digitální přístroje a také naše pohodlnost. Před monitory počítačů, displeji notebooků, tabletů či chytrých telefonů, ale také pod zářivkami či LED žárovkami trávíme často dlouhé hodiny a mnohdy nejen z povinnosti a pracovních důvodů. Často si totiž ve společnosti moderních hraček krátíme i volné chvíle. Pro oči to pak znamená, že jsou dlouhodobě vystaveny nejen škodlivému modrému světlu, ale také se musí vypořádat s jednostrannou zátěží a dlouhodobým zaostřením na konkrétní bod. Neostrost a odlesky displejům jim situaci neulehčují. Dříve či později se pak dostaví únava očí, bolest hlavy, rozmazané vidění či neschopnost rychle zaostřit na konkrétní bod. Pro tyto symptomy odborníci používají označení syndrom počítačového vidění. Podle amerického Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví se s ním potýká až 90 % lidí, kteří u počítače tráví více jak tři hodiny denně.

Vzpruha pro namáhané oči

oči

První, co můžeme pro své oči udělat, je, že jim dodáme správnou výživu. Všechny potřebné látky jsou obsažené v novince Naturevia OptiVizin Blue. Tento doplněk stravy obsahuje pořádnou porci luteinu, zeaxantinu, omega3 a zinku s vitaminem A. Právě lutein a zeaxantin vytváří makulární pigment, který působí jako přírodní ochranné sluneční brýle, jenž pronikání modrého světla minimalizují. Tělo si je však nedokáže vytvořit samo. Aby makulární pigment dostával potřebnou výživu, je nutné mu je v dostatečném množství dodávat ve stravě. V tom pomůže přípravek ve formě veganských měkkých kapslí. Látky, které jsou v něm obsažené, společnými silami udělají vše, aby nám pomohly zachovat dobré vidění co možná nejdéle.

K TÉMATU  Připravte si turmeric jamu a objevte zázračnou medicínu z Bali

Pravidelné pauzy a zákaz nočního sjíždění sociálních sítí

Ovšem samotná výživa nestačí. Pro záchranu zraku je potřeba udělat víc. Odborníci radí, abychom netrávili před monitory víc času, než je opravdu nutné. Displej bychom pak měli mít v úrovni očí a ideální je jej lehce odklonit. Také doporučují krátké přestávky, ideálně po 20 minutách. Pokud už máme volnou chvilku, měli bychom vyrazit ven. V běžném prostředí totiž musíme zaostřovat i na dálku a tato změna očím prospívá. Celkově se tak zlepšuje schopnost vidění. A jestli je něco, co bychom rozhodně neměli dělat, pak je to ponocování a koukání ve tmě do mobilu. Zářící obrazovka v noci je doslova tabu. Zkrátka Facebook i Instagram musí počkat do rána, pokud na ně chceme vidět i v budoucnu.

Zdroj: www.naturevia.cz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Zahalte se do tepla a vydejte se s námi na lednové dobrodružství plné venkovních aktivit vhodných pro všechny věkové kategorie! Bez ohledu na věk si můžete užít odpoledne při sáňkování, procházky v zasněženém lese či stavbu sněhuláka. Připravte se na lednovou zábavu a objevte radost z aktivit pod širým nebem.
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.

Výběr článků

To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.

Nepřehlédněte

Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Jak už název “ugly shoes” napovídá, tyto boty nejsou na první pohled žádnými krasavci. Přesto si je módní svět zamiloval a už několik sezón vévodí žebříčkům největších trendů. V čem tkví jejich kouzlo a proč si je vůbec lidé pořizují, když jsou vlastně ošklivé?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek