Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
oči
Pečujte o své oči v době digitálního věku!

Modré světlo je součástí přirozeného viditelného světla. Podle vědců z univerzity v Toledu dochází jeho vlivem postupem času k tvorbě toxických látek, které ničí fotoreceptory v oku. Ty postupně odumírají a nejsou schopny se obnovit, proto se s věkem zrak zhoršuje. Jenže proces, který obvykle trvá několik desítek let, je nyní extrémně zrychlen. Někdy stačí pár měsíců a extrémní dávky, kterým jsme vystaveni.

Syndrom počítačového vidění

Mají to na svědomí digitální přístroje a také naše pohodlnost. Před monitory počítačů, displeji notebooků, tabletů či chytrých telefonů, ale také pod zářivkami či LED žárovkami trávíme často dlouhé hodiny a mnohdy nejen z povinnosti a pracovních důvodů. Často si totiž ve společnosti moderních hraček krátíme i volné chvíle. Pro oči to pak znamená, že jsou dlouhodobě vystaveny nejen škodlivému modrému světlu, ale také se musí vypořádat s jednostrannou zátěží a dlouhodobým zaostřením na konkrétní bod. Neostrost a odlesky displejům jim situaci neulehčují. Dříve či později se pak dostaví únava očí, bolest hlavy, rozmazané vidění či neschopnost rychle zaostřit na konkrétní bod. Pro tyto symptomy odborníci používají označení syndrom počítačového vidění. Podle amerického Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví se s ním potýká až 90 % lidí, kteří u počítače tráví více jak tři hodiny denně.

Vzpruha pro namáhané oči

oči

První, co můžeme pro své oči udělat, je, že jim dodáme správnou výživu. Všechny potřebné látky jsou obsažené v novince Naturevia OptiVizin Blue. Tento doplněk stravy obsahuje pořádnou porci luteinu, zeaxantinu, omega3 a zinku s vitaminem A. Právě lutein a zeaxantin vytváří makulární pigment, který působí jako přírodní ochranné sluneční brýle, jenž pronikání modrého světla minimalizují. Tělo si je však nedokáže vytvořit samo. Aby makulární pigment dostával potřebnou výživu, je nutné mu je v dostatečném množství dodávat ve stravě. V tom pomůže přípravek ve formě veganských měkkých kapslí. Látky, které jsou v něm obsažené, společnými silami udělají vše, aby nám pomohly zachovat dobré vidění co možná nejdéle.

K TÉMATUZ pekla štěstí. Neuvěřitelné momenty, které zachytila kamera. Nikomu se nic nestalo!

Pravidelné pauzy a zákaz nočního sjíždění sociálních sítí

Ovšem samotná výživa nestačí. Pro záchranu zraku je potřeba udělat víc. Odborníci radí, abychom netrávili před monitory víc času, než je opravdu nutné. Displej bychom pak měli mít v úrovni očí a ideální je jej lehce odklonit. Také doporučují krátké přestávky, ideálně po 20 minutách. Pokud už máme volnou chvilku, měli bychom vyrazit ven. V běžném prostředí totiž musíme zaostřovat i na dálku a tato změna očím prospívá. Celkově se tak zlepšuje schopnost vidění. A jestli je něco, co bychom rozhodně neměli dělat, pak je to ponocování a koukání ve tmě do mobilu. Zářící obrazovka v noci je doslova tabu. Zkrátka Facebook i Instagram musí počkat do rána, pokud na ně chceme vidět i v budoucnu.

Zdroj: www.naturevia.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek