Sobota , 26. 11. 2022

Artur

9 největších zajímavostí o filmu Top Gun

Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.
Top Gun
Americký herec na premiéře druhého snímku Top Gun: Maverick z letošního roku.

10. 10. 2022

Zatímco příběh se odehrává v pozadí Studené války, hlavní témata filmu Top Gun, jako jsou přátelství, loajalita, hrdinství, statečnost, soutěživost a sebeobjevování budou vždy nadčasová. Filmové ikonické scény a citáty se zcela zakořenily v populární kultuře a jeho odkaz najdete v mnoha jiných filmech, seriálech, televizních pořadech či videohrách. V určitém směru se dá říci, že film se stal určitým standardem pro posuzování všech dalších akčně-romantických snímků.

Maverick a jeho bunda

Jedním z nejvíce ikonických elementů je kožená bunda, kterou Tom Cruise nosil. Jeho bomber typu aviator jacket se okamžitě stal módní stálicí a obrovské množství příznivců má i dnes. Bunda je se svými prvky velmi funkční, a je to jeden z faktorů ukazujících na neuvěřitelný dopad filmu.

Známé pilotky

Nejen bunda si po uvedení filmu našla své další fanoušky, ale současně to byly i proslulé Maverickovy pilotky. Ty ve filmu byly od společnosti Ray-Ban, která po premiéře zaznamenala obrovský nárůst poptávky, a své zapřisáhlé odběratele má dodnes. Pilotky jsou módní klasika oblíbená po celém světě.

Jiné herecké obsazení

Zcela původně měl Mavericka hrát John Travolta. Nicméně pro producenty bylo vyjednávání s ním zdlouhavé, a navíc si měl říct o vysoký honorář, proto z nabídky sešlo. Hned poté dostal nabídku na roli v Top Gunu Tom, ten ale k úžasu všech roli nejprve odmítl. Následně byly oslovené hvězdy jako Tom Hanks, Patrick Swayze, Nicholas Cage, Sean Penn, Michael J. Fox, Matthew Broderick nebo John Cusack, jenže nikdo z nich se v roli nenašel a nabídku nepřijal. Toma Cruise nakonec museli přesvědčovat a naštěstí se jim zadařilo, ale jen díky dobrému vztahu režiséra Tonyho Scotta, který s Tomem již v minulosti spolupracoval.

trailer k filmu Top Gun (1986)

Situace nebyla jiná ani s Valem Kilmerem, bez něhož si Top Gun nedokážeme představit. Také on nabídku zprvu nepřijal, dle něj byl scénář hloupý a vůbec nebyl přesvědčen o válečných filmech, kde se používají ve velkém zbraně. Jelikož ale s Tomem sdílel stejného agenta, castingu se zúčastnil a pozornosti režiséra a jeho přesvědčování neunikl. Stejně jako na plátně, tak i v reálném světě se tito dva nemají v lásce, a od sebe si i při natáčení udržovali odstup.

K TÉMATU  S Peterem Nagym o jeho novém albu PIANKO, které právě přichází na trh. Co zpěvák ještě letos chystá?

Tomova výška

Nejen ve snímku Top Gun herec v určitých momentech bojoval se svou výškou, jelikož je od přírody nižšího vzrůstu, tedy na muže. Měří totiž 170 cm. Vedle své filmové lásky Kelly McGillis, která měří 178 cm, musel nosit boty na platformě, aby zamaskoval výškový rozdíl, kdy ona jej zcela jasně zastínila.

Ikonická píseň

Ikonická píseň od Berlin „Take My Breath Away“ měla zcela původně zaznít u filmu 9 a ½ týdne. Jenže tam ji nechtěli. Možná dobře, protože Top Gun jí zaručil nesmrtelnost. Písnička je tak chytlavá, že inspirovala mnoho romantických scén. Než se ale začnete rozplývat, přestože na plátně se romantika odehrávala, ve skutečnosti mezi ústředním párem jiskra nepřeskočila. Dokonce se prý jeden druhému spíš vyhýbali.

Berlin – Take My Breath Away

A ještě něco k soundtracku. Ve filmu se měla objevit píseň Reckless od skupiny Judas Priest. Jenže ti se báli, že bude film propadák, tudíž píseň pro jeho účely odmítli zapůjčit.

Judas Priest – Reckless

Skutečný Top Gun takový fanda není

Studenti reálné školy Top Gun v případě, že odcitují nějakou hlášku z filmu, dostanou pokutu. Konkrétně pět dolarů. Opravdoví představitelé totiž film a veškerá slova z něj nesnáší. Možná proto, že skutečný Top Gun je vlastně úplně jiný.

Zájem o vstup do námořního letectva

Top Gun zapříčinil, že náborová čísla k americkému námořnímu loďstvu stoupla o neuvěřitelných 500 %. Je to rozhodně efektivní taktika, jak nalákat mladé a žádostivé muže.

Smrt pilota

Bohužel se natáčení neobešlo bez obrovské tragédie. Čtyřiapadesátiletý akrobatický pilot Art Scholl zahynul poté, co se jeho letadlo nevrátilo zpět z točivého manévru a spadlo do Tichého oceánu. Mělo se jednat o technickou závadu.

Horská dráha

Film inspiroval dokonce i zábavní parky, které si nechaly dle jeho předlohy sestavit horské dráhy. První v roce 1993 v Masonu, Ohio a druhá v kalifornské Santa Clara.

K TÉMATU  7 typů pánského přirození. Který z nich máte doma?

Top Gun je nakonec důkazem, že všechno zlé je pro něco dobré. Kdyby producentům vyšly původní záměry, mohl snímek vypadat úplně jinak a třeba by se z něj nikdy tak kultovní kousek nestal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozchod během pandemie. Které herecké páry neustály karanténu?

Stravovací návyky podle Blake Lively: 80 % disciplíny, 20 % potěšení

Zdroje článku:
www.smoothradio.com, www.mentalfloss.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek