Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

9 největších zajímavostí o filmu Top Gun

Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.
Top Gun
Americký herec na premiéře druhého snímku Top Gun: Maverick z letošního roku.

10. 10. 2022

Zatímco příběh se odehrává v pozadí Studené války, hlavní témata filmu Top Gun, jako jsou přátelství, loajalita, hrdinství, statečnost, soutěživost a sebeobjevování budou vždy nadčasová. Filmové ikonické scény a citáty se zcela zakořenily v populární kultuře a jeho odkaz najdete v mnoha jiných filmech, seriálech, televizních pořadech či videohrách. V určitém směru se dá říci, že film se stal určitým standardem pro posuzování všech dalších akčně-romantických snímků.

Maverick a jeho bunda

Jedním z nejvíce ikonických elementů je kožená bunda, kterou Tom Cruise nosil. Jeho bomber typu aviator jacket se okamžitě stal módní stálicí a obrovské množství příznivců má i dnes. Bunda je se svými prvky velmi funkční, a je to jeden z faktorů ukazujících na neuvěřitelný dopad filmu.

Známé pilotky

Nejen bunda si po uvedení filmu našla své další fanoušky, ale současně to byly i proslulé Maverickovy pilotky. Ty ve filmu byly od společnosti Ray-Ban, která po premiéře zaznamenala obrovský nárůst poptávky, a své zapřisáhlé odběratele má dodnes. Pilotky jsou módní klasika oblíbená po celém světě.

Jiné herecké obsazení

Zcela původně měl Mavericka hrát John Travolta. Nicméně pro producenty bylo vyjednávání s ním zdlouhavé, a navíc si měl říct o vysoký honorář, proto z nabídky sešlo. Hned poté dostal nabídku na roli v Top Gunu Tom, ten ale k úžasu všech roli nejprve odmítl. Následně byly oslovené hvězdy jako Tom Hanks, Patrick Swayze, Nicholas Cage, Sean Penn, Michael J. Fox, Matthew Broderick nebo John Cusack, jenže nikdo z nich se v roli nenašel a nabídku nepřijal. Toma Cruise nakonec museli přesvědčovat a naštěstí se jim zadařilo, ale jen díky dobrému vztahu režiséra Tonyho Scotta, který s Tomem již v minulosti spolupracoval.

trailer k filmu Top Gun (1986)

Situace nebyla jiná ani s Valem Kilmerem, bez něhož si Top Gun nedokážeme představit. Také on nabídku zprvu nepřijal, dle něj byl scénář hloupý a vůbec nebyl přesvědčen o válečných filmech, kde se používají ve velkém zbraně. Jelikož ale s Tomem sdílel stejného agenta, castingu se zúčastnil a pozornosti režiséra a jeho přesvědčování neunikl. Stejně jako na plátně, tak i v reálném světě se tito dva nemají v lásce, a od sebe si i při natáčení udržovali odstup.

K TÉMATU  Historie erotických pomůcek: Čím si naši předkové dělali „dobře”?

Tomova výška

Nejen ve snímku Top Gun herec v určitých momentech bojoval se svou výškou, jelikož je od přírody nižšího vzrůstu, tedy na muže. Měří totiž 170 cm. Vedle své filmové lásky Kelly McGillis, která měří 178 cm, musel nosit boty na platformě, aby zamaskoval výškový rozdíl, kdy ona jej zcela jasně zastínila.

Ikonická píseň

Ikonická píseň od Berlin „Take My Breath Away“ měla zcela původně zaznít u filmu 9 a ½ týdne. Jenže tam ji nechtěli. Možná dobře, protože Top Gun jí zaručil nesmrtelnost. Písnička je tak chytlavá, že inspirovala mnoho romantických scén. Než se ale začnete rozplývat, přestože na plátně se romantika odehrávala, ve skutečnosti mezi ústředním párem jiskra nepřeskočila. Dokonce se prý jeden druhému spíš vyhýbali.

Berlin – Take My Breath Away

A ještě něco k soundtracku. Ve filmu se měla objevit píseň Reckless od skupiny Judas Priest. Jenže ti se báli, že bude film propadák, tudíž píseň pro jeho účely odmítli zapůjčit.

Judas Priest – Reckless

Skutečný Top Gun takový fanda není

Studenti reálné školy Top Gun v případě, že odcitují nějakou hlášku z filmu, dostanou pokutu. Konkrétně pět dolarů. Opravdoví představitelé totiž film a veškerá slova z něj nesnáší. Možná proto, že skutečný Top Gun je vlastně úplně jiný.

Zájem o vstup do námořního letectva

Top Gun zapříčinil, že náborová čísla k americkému námořnímu loďstvu stoupla o neuvěřitelných 500 %. Je to rozhodně efektivní taktika, jak nalákat mladé a žádostivé muže.

Smrt pilota

Bohužel se natáčení neobešlo bez obrovské tragédie. Čtyřiapadesátiletý akrobatický pilot Art Scholl zahynul poté, co se jeho letadlo nevrátilo zpět z točivého manévru a spadlo do Tichého oceánu. Mělo se jednat o technickou závadu.

Horská dráha

Film inspiroval dokonce i zábavní parky, které si nechaly dle jeho předlohy sestavit horské dráhy. První v roce 1993 v Masonu, Ohio a druhá v kalifornské Santa Clara.

K TÉMATU  Přemek Forejt a jeho (ne)povedená reklama na fast food: Místo na suroviny hraje lidem na nervy

Top Gun je nakonec důkazem, že všechno zlé je pro něco dobré. Kdyby producentům vyšly původní záměry, mohl snímek vypadat úplně jinak a třeba by se z něj nikdy tak kultovní kousek nestal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozchod během pandemie. Které herecké páry neustály karanténu?

Stravovací návyky podle Blake Lively: 80 % disciplíny, 20 % potěšení

Zdroje článku:
www.smoothradio.com, www.mentalfloss.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jakmile se vám a vašemu partnerovi narodí děti, získáváte zcela novou roli. Najednou jste rodiči a velmi často vás tato role na dlouhá léta úplně pohltí. Není pak divu, že může být velmi obtížný návrat k životu, ve kterém děti nezaujímají první místo.
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
Rebarborový koláč je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat sladkou pochoutku s lehce nakyslým nádechem. Tento jednoduchý recept vám ukáže, jak připravit dokonalé těsto a lahodnou rebarborovou náplň, kterou si oblíbí celá rodina. Přečtěte si náš postup krok za krokem a vyzkoušejte tento osvěžující dezert ještě dnes!
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.

Výběr článků

Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?

Nepřehlédněte

Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Matkou se můžete stát i po čtyřicítce. A to s přehledem. Které celebrity jdou příkladem? Podívejte se.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek