Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Bolí vás záda? Vyzkoušejte jednoduché cviky na záda, které uleví

Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
cviky na záda
Od bolesti zad uleví jednoduché cviky. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

16. 03. 2021

První cvik: Protažení zad a boků

Cviky na záda nejsou těžké. Začněme tím prvním. Posaďte se do tureckého sedu a zvedněte jednu ruku kolmo ke stropu. Následně se s nádechem začněte naklánět na protilehlou stranu. Abyste se nepřevážili, můžete druhou ruku položit na zem, nejprve dlaní a později i loktem, pokud to bude třeba.

S výdechem se pak vraťte do počáteční polohy. Na každou stranu byste se měli natáhnout pětkrát, strany je lepší vystřídat až po dokončení jedné série.

cviky na bolast zad
Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

Ulevte si od bolesti zad díky tomuto cviku. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Druhý cvik: Protahování v tureckém sedu

Mezi cviky na záda patří i cvik na protažení zad možná znáte ze školy. Sedněte si na pohodlnou podložku, překřižte nohy do tureckého sedu a ruce si dejte za hlavu. Zhluboka se nadechněte, vytrčte hrudník a nechte lokty směřovat od sebe a vzhůru. S pomalým výdechem tlačte lokty dolů a k sobě tak, abyste skončili s kulatými zády a v mírném předklonu. Celý cvik opakujte pětkrát.

cviky
Cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Třetí cvik: Protažení břicha

Lehněte si na břicho tak, abyste měli horní stranu chodidel na podlaze. Mírně roztáhněte nohy tak, abyste mezi kotníky měli zhruba 20 až 30 centimetrů mezeru. Pak zvedněte hlavu a horní část trupu, ruce si opřete o podlahu v předloktí. Lokty by měly svírat pravý úhel, dlaně byste měli mít na podlaze.

S nádechem vytáhněte hlavu dopředu podobně, jako to dělají želvy. S výdechem se vraťte do původní pozice. Tento cvik byste měli opakovat pětkrát. Je dobré soustředit se na hluboké a plynulé dýchání, cvik samotný je jinak velmi nenáročný.

cviky
Cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Čtvrtý cvik: Protažení mezižeberních svalů

Klekněte si na paty a následně odtáhněte kolena od sebe. Do prostoru mezi ně se položte a natáhněte ruce tak daleko, jak to jde, aniž byste cítili nepříjemný tlak či pnutí. Pak začnete rukama pomalu pohybovat ze strany na stranu, jako kdybyste se snažili vytírat podlahu.

K TÉMATU  Vyzkoušejte cviky, které vám zajistí krásná prsa

Dýchejte pravidelně, měli byste vydržet zhruba 30 vteřin. Pohyb by měl být pomalý a plynulý, nenuťte se do poloh, které jsou vám nepříjemné.

cviky na záda
Jak vypadá cvik v praxi? (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Cviky na záda 5: Protažení zad a krku

Tento cvik byste měli vynechat, trpíte-li závratěmi, neboť při něm budete hlavou dolů. Postavte se rovně s chodidly zhruba na úrovni ramen. Ohněte kolena, jako když jedete na lyžích, a předkloňte se. Hruď se snažte přitisknout ke stehnům. Ruce spojte nad hlavou, kde se chytíte za lokty.

S hlubokým nádechem se ke stehnům přitiskněte ještě více, s výdechem povolte. Také u tohoto cviku byste měli vydržet pět opakování, ale pokud na vás jdou mrákoty, můžete skončit dříve.

cvik
Cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Šestý cvik: Protažení rukou a ramen

K tomuto cviku budete potřebovat popruh na jógu, ale hravě si vystačíte třeba se šálou, nebo i s kusem provazu. Postavte se tak, abyste kolem sebe měli dostatek prostoru. Nohy mějte mírně rozkročené, chodila zhruba na úrovni ramen. Popruh držte v obou rukou za zády podobně, jako když skáčete přes švihadlo.

S nádechem vyvraťte ruce tak, aby vnitřní strany předloktí mířily od těla. Na konci pohybu je mírně odtáhněte od sebe. S výdechem je vraťte do původní polohy. Cvik je dobré pětkrát zopakovat.

cviky na záda
Takto vypadá cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Sedmý cvik: Protažení hrudníku a ramen

Klekněte si na všechny. Ruce byste měli mít těsně u sebe, kolena mohou být roztažena zhruba na šířku 30 až 40 centimetrů. Z této polohy se s nádechem pomalu přetočte tak, abyste zvedli jednu ruku kolmo ke stropu, zatímco druhá je stále na zemi. Trup by měl pohyb ruky následovat.

Pružnější jedinci skončí v poloze, kde hledí na strop, méně pružní by se měli zastavit předtím, než ucítí nepříjemný tah. Při výdechu se vracíme do původní pozice, ale pak pokračujeme v pohybu tak, aby ruka skončila celou paží i předloktím na zemi. Opakujeme pětkrát, pak vyměníme ruce.

cviky na záda
A takto vypadá cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Hry pro děti do auta, aby vám cesta utíkala

Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

Cviky na doma, které fungují! Vyzkoušejte to a uvidíte

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.

Nepřehlédněte

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek