Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Bolí vás záda? Vyzkoušejte jednoduché cviky na záda, které uleví

Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
cviky na záda
Od bolesti zad uleví jednoduché cviky. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

16. 03. 2021

První cvik: Protažení zad a boků

Cviky na záda nejsou těžké. Začněme tím prvním. Posaďte se do tureckého sedu a zvedněte jednu ruku kolmo ke stropu. Následně se s nádechem začněte naklánět na protilehlou stranu. Abyste se nepřevážili, můžete druhou ruku položit na zem, nejprve dlaní a později i loktem, pokud to bude třeba.

S výdechem se pak vraťte do počáteční polohy. Na každou stranu byste se měli natáhnout pětkrát, strany je lepší vystřídat až po dokončení jedné série.

cviky na bolast zad
Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

Ulevte si od bolesti zad díky tomuto cviku. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Druhý cvik: Protahování v tureckém sedu

Mezi cviky na záda patří i cvik na protažení zad možná znáte ze školy. Sedněte si na pohodlnou podložku, překřižte nohy do tureckého sedu a ruce si dejte za hlavu. Zhluboka se nadechněte, vytrčte hrudník a nechte lokty směřovat od sebe a vzhůru. S pomalým výdechem tlačte lokty dolů a k sobě tak, abyste skončili s kulatými zády a v mírném předklonu. Celý cvik opakujte pětkrát.

cviky
Cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Třetí cvik: Protažení břicha

Lehněte si na břicho tak, abyste měli horní stranu chodidel na podlaze. Mírně roztáhněte nohy tak, abyste mezi kotníky měli zhruba 20 až 30 centimetrů mezeru. Pak zvedněte hlavu a horní část trupu, ruce si opřete o podlahu v předloktí. Lokty by měly svírat pravý úhel, dlaně byste měli mít na podlaze.

S nádechem vytáhněte hlavu dopředu podobně, jako to dělají želvy. S výdechem se vraťte do původní pozice. Tento cvik byste měli opakovat pětkrát. Je dobré soustředit se na hluboké a plynulé dýchání, cvik samotný je jinak velmi nenáročný.

cviky
Cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Čtvrtý cvik: Protažení mezižeberních svalů

Klekněte si na paty a následně odtáhněte kolena od sebe. Do prostoru mezi ně se položte a natáhněte ruce tak daleko, jak to jde, aniž byste cítili nepříjemný tlak či pnutí. Pak začnete rukama pomalu pohybovat ze strany na stranu, jako kdybyste se snažili vytírat podlahu.

K TÉMATU  Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

Dýchejte pravidelně, měli byste vydržet zhruba 30 vteřin. Pohyb by měl být pomalý a plynulý, nenuťte se do poloh, které jsou vám nepříjemné.

cviky na záda
Jak vypadá cvik v praxi? (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Cviky na záda 5: Protažení zad a krku

Tento cvik byste měli vynechat, trpíte-li závratěmi, neboť při něm budete hlavou dolů. Postavte se rovně s chodidly zhruba na úrovni ramen. Ohněte kolena, jako když jedete na lyžích, a předkloňte se. Hruď se snažte přitisknout ke stehnům. Ruce spojte nad hlavou, kde se chytíte za lokty.

S hlubokým nádechem se ke stehnům přitiskněte ještě více, s výdechem povolte. Také u tohoto cviku byste měli vydržet pět opakování, ale pokud na vás jdou mrákoty, můžete skončit dříve.

cvik
Cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Šestý cvik: Protažení rukou a ramen

K tomuto cviku budete potřebovat popruh na jógu, ale hravě si vystačíte třeba se šálou, nebo i s kusem provazu. Postavte se tak, abyste kolem sebe měli dostatek prostoru. Nohy mějte mírně rozkročené, chodila zhruba na úrovni ramen. Popruh držte v obou rukou za zády podobně, jako když skáčete přes švihadlo.

S nádechem vyvraťte ruce tak, aby vnitřní strany předloktí mířily od těla. Na konci pohybu je mírně odtáhněte od sebe. S výdechem je vraťte do původní polohy. Cvik je dobré pětkrát zopakovat.

cviky na záda
Takto vypadá cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

Sedmý cvik: Protažení hrudníku a ramen

Klekněte si na všechny. Ruce byste měli mít těsně u sebe, kolena mohou být roztažena zhruba na šířku 30 až 40 centimetrů. Z této polohy se s nádechem pomalu přetočte tak, abyste zvedli jednu ruku kolmo ke stropu, zatímco druhá je stále na zemi. Trup by měl pohyb ruky následovat.

Pružnější jedinci skončí v poloze, kde hledí na strop, méně pružní by se měli zastavit předtím, než ucítí nepříjemný tah. Při výdechu se vracíme do původní pozice, ale pak pokračujeme v pohybu tak, aby ruka skončila celou paží i předloktím na zemi. Opakujeme pětkrát, pak vyměníme ruce.

cviky na záda
A takto vypadá cvik v praxi. (zdroj foto: prirodajelek.cz)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

Cviky na doma, které fungují! Vyzkoušejte to a uvidíte

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek