Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Přispějte! Ve vánočním čase je žádostí o příspěvek na dobročinný účel mnohem víc, než v průběhu roku. Jak si vybrat? A jak neurazit?

Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Přispějte na dobročinné účely
zdroj: 123RF.com

27. 12. 2018

Je to těžké, jen tak sena ulici rozhodnout. A často potkáte několik žadatelů za den. Nechcete odmítnout, ale je možné přispět všem? Není.

K jednomu terapeutovi kdysi přišel klient, který byl takřka na dně. Domníval se, že když bude hodný na ostatní, vrátí se mu to – jak se říká – trojnásobně. A tak obdarovával všechny, kteří ho na ulici požádali o peníze. Tak dlouho, dokud peníze měl. Kvůli svému přesvědčení dávat přišel na mizinu.

Takže pozor na to. Je správné odmítnout. Nemusíte mít špatné svědomí, že nemocné dítě kvůli vám umře a v útulku bude málo krmiva. Také vy máte svůj rozpočet a musíte se ho držet. Nikdo nemůže přispívat na všechno a domnívat se, že spasí svět. Jen na vás je rozhodnutí, komu přispějete právě vy. Na ulici je nejlepší nic nevysvětlovat, stačí zavrtět hlavou, nebo říci prosté ne. Nikdo vám nevidí do hlavy a nikomu nemusíte své odmítnutí zdůvodňovat.

Zjistěte si, komu přispíváte

Každá sbírka má svá pravidla, která musí vybírající dodržovat. Sbírku musí vyhlašovat nějaká nezisková organizace, například spolek, obecně prospěšná společnost, nadace a podobně. Sbírku musí ohlásit na místním úřadě. Mimo jiné se ohlašuje účel sbírky a doba jejího trvání. Sbírka totiž neplatí donekonečna. Pokud trvá déle než rok, musí vyhlašovatel každoročně předkládat úřadu, který sbírku povolil, průběžné vyúčtování. Konečné vyúčtování pak při ukončení sbírky, včetně zprávy o účelu použití.

Takže první, co byste měli hledat, je potvrzení o konání sbírky, které by vám měl žadatel předložit. Pokud nemá, nepřispívejte. Ale někdy můžete mít pochybnosti a nechcete se rozhodnout na místě.

Důvěřuj, ale prověřuj

Pokud takové sběratele potkáváte na stejných místech častěji, je lepší vzít si od nich například letáček a doma si ho prostudovat, ověřit si na internetu, která organizace sbírku pořádá, jaká je její činnost a případně si přečíst výroční zprávu. Pak teprve přispět.

K TÉMATU  Cloumá s vámi vztek, zlost a zášť? Hoďte se do klidu!

Výroční zprávy by měly neziskové organizace jednak zveřejňovat na svých stránkách, jednak by je měly zakládat do listin u příslušného rejstříkového soudu, u něhož jsou v evidenci. Můžete se podívat i na transparentní účet, který má většina těchto organizací zřízený. Je to normální běžný účet, ale každý může vidět, jak se na účtu peníze hýbou – kdo platí, komu platí organizace, jaký je finanční zůstatek. Získáte tak základní informace o hospodaření a budete mít jistotu, že vaše peníze budou vhodně využity. Pokud plánujete trochu větší příspěvek, lze do organizace zatelefonovat, případně si domluvit schůzku.

Dárky došlé poštou – máte si je nechat, i když nepošlete peníze?

Určitě vám v předvánočním období přišly domů písemné žádosti o finanční dar. U některých jsou přiloženy vánoční pohlednice. V jiném dopise je tužka, kresby dětí, perníček, někdy i zpravodaj o činnosti organizace. Je to další způsob, jak neziskové organizace oslovují potenciální dárce.

Vám je líto si věci nechat a peníze neposlat, ale uvědomme si, že je to taková malinká forma nátlaku a rozhodně neposílejte jen kvůli pohlednicím. Organizace vědí, že ne každý přispěje a počítají s tím, že musí podstatně více žádostí poslat, než získají dárců.

Vybírejte a vyberte si

Charita patří k životu a bez organizací, které zajišťují mnoho potřebného pro různé skupiny handicapovaných občanů, zvířat, přírodních zdrojů, by bylo na světě mnohem více nešťastných. Možná máte napjatý rozpočet, možná máte mnohem víc, než potřebujete.

V každém případě je dobré vybrat si jeden nebo dva účely a přispívat na ně soustavně. Můžete zvolit některou z organizací společně se svými dětmi či rodinou a shodnout se, zda budete dávat hračky nemocným dětem, nebo posílat peníze na péči o seniory, nebo do útulku pro kočky. Když začnete pravidelně dávat jedné organizaci, budete v užším kontaktu a budete mít přehled, co se s vašimi penězi děje.

K TÉMATU  Nejoblíbenější reality show všech dob. Zkraťte si dlouhou chvíli

Do jedné organizace pečující o děti bez rodičů přišel před několika lety pán, představil se a zajímal se o chod domova. Vedoucí ho provedla, vše mu ukázala, aniž tušila, že dotyčný je velmi bohatý podnikatel. To se dozvěděla až na konci schůzky, kdy jí v kanceláři řekl, ať připraví smlouvu na několik milionů!

Příběh je skutečný a odehrál se v Praze a je dobré si jej pamatovat, protože je jedno, zda darujete sto korun nebo sto milionů, vždy máte právo vědět, zda budou smysluplně využity.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.

Nepřehlédněte

Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek