Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Vzývaná i zatracovaná. Ayahuasca vás může vyléčit, i naprosto zničit!

Nápoj původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás považován za halucinogenní drogu. Ovšem američtí šamani na něj mají úplně jiný názor. Lidé proto neváhají utratit desetitisíce korun, aby podstoupili rituál, který jim má změnit celý život.
ayahuasca
Šaman provádí očistný rituál.

12. 10. 2022

Ayahuasca. Ayawaska. Liána duše. Liána mrtvých. Yagé. Má mnoho názvů. Nápoj z ayahuascy hojně užívaly už staré amazonské kmeny a náboženské komunity v Brazílii, Peru, Ekvádoru a také v Severní Americe. Používal se nejen pro náboženské a duchovní účely, ale i ze zdravotního hlediska.

Nápoj se připravuje vařením listů z rostliny. Ty se roztrhají na menší kousky a pak se ve vodě vaří tak dlouho, dokud nevznikne koncentrovaná kapalina. V dnešní době jsou výlety do Amazonského pralesa, kde se rituály dodnes konají, velmi oblíbené.

Nápoj, kapsle i gel

Ayahuasca ovšem nemusí mít nutně jenom podobu nápoje. Dá se pořídit i v kapslích nebo jako gel. Ale co vlastně ayahuasca je? Jde o liánu, již nazýváme Banisteriopsis caapi a obsahuje psychoaktivní látku zvanou dimethyltryptamin, zkráceně DMT. A rostliny, které tuto látku obsahují, jsou v České republice zakázané. Naopak v Brazílii, Mexiku, Peru nebo Kolumbii ji můžete užívat bez obav.

ayahuasca
Liána ayahuascy připravená ke zpracování.

Prožijte naprostou euforii

Američtí zdravotníci ovšem ayahuascu označili za tvrdou drogu, jelikož přináší příliš mnoho zdravotních rizik. Přesto je užívána lidmi po celém světě. Než si ji ale vezmou, vždy jeden týden před užitím drží velmi přísnou dietu. Pak se zúčastní seancí v přírodě, které zahrnují například zpěv nebo meditaci. Jakmile pak nápoj z ayahuascy vypijou, vyvolá v nich halucinogenní reakci.

Lidé, kteří s touto drogou mají zkušenost, se nechali slyšet, že měli pocit, jako by opouštěli své tělo. Najednou vše viděli jen v pastelových barvách a kolem nich se rozprostíraly geometrické obrazce.

ayahuasca
Dokonce můžete zažít i stav naprosté euforie a minuty plné vizí. Někteří ovšem nezaznamenali žádnou reakci.

Není ale málo těch, kterým droga skutečně změnila život. Ti, co například kouřili a pili alkohol, jedli nezdravé jídlo, po požití ayahuascy najednou začali žít zdravě, přestali kouřit, pít, naopak začali meditovat a cvičit, a to ze dne na den, bez toho, aniž by se k tomu nějak museli nutit. Údajně existují i lidé, kteří trpěli posttraumatickým syndromem a po požití ayahuascy rázem zmizel.

K TÉMATU  Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Pomůže psychice, nebo je to naopak?

Ayahuasca je stále podrobována intenzivnímu zkoumání a to především ve spojitosti s léčbou psychických poruch. Jedna ze studií, která byla prováděna v Brazílii, poukazuje na to, že pacientům s chronickou depresí a těm, kterým nevyhovují klasická antidepresiva, může tato rostlina skutečně pomoci. Musí být však užívaná pod přísným lékařským dohledem. Pokud se rostlinou předávkujete, může mít naopak naprosto odlišný efekt.

Dokument Zdraví (ne)prospěšné se v jednom ze svých dílů zaměřuje právě na ayahuascu.

Jenže jiné výzkumy se pro změnu zaměřují na její negativní dopady na zdraví člověka. Lidé se srdečními problémy, epileptici anebo astmatici by s drogou mohli mít velký problém. Aby vám ayahuasca skutečně pomohla, musíte být prý po zdravotní stránce naprosto v pořádku, a tím se rozumí i po psychické stránce. Nemálo vědců poukazuje na to, že lidem s psychickými problémy nikdy ayhauasca pomoci nemůže, naopak si užitím ayhuascy své psychické problémy ještě prohloubí a ty pak mohou trvat po celý zbytek života.

Jak probíhá ceremonie?

Každou ceremonii by měl vést zkušený šaman, pokud tomu tak není, skutečně riskujete své zdraví a doživotní následky. Obřady se obvykle konají v noci a trvají tak dlouho, dokud účinky drogy nezmizí, tedy dvě hodiny, ale také to může trvat až šest hodin. Proto obvykle ceremoniál trvá do brzkých ranních hodin.

Jakmile šaman připraví psychedelický nápoj, účastníci se rozesadí na svá místa a nápoj vypijí. Účinek by se měl projevit během půl hodiny až hodiny. Kromě již zmíněné euforie a halucinací ovšem můžete začít zvracet nebo dostanete průjem. To ovšem z duchovního hlediska není vůbec nic špatného. Zvracením či průjmem se zbavujete negativních energií, které se ve vašem těle usadily. Namísto euforie ovšem občas přichází splín, smutek a strach.

rituál
Energetická očista je na celém procesu to nejdůležitější.

Až droga začne působit, šaman u vás provede energetickou očistu, ta je při obřadu tou nejdůležitější částí! Údajně při ní dochází k léčbě zdravotních problémů, které vás provází.

K TÉMATU  Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Na co si dát pozor?

I po konzumaci ayahuascy je nutné držet přísnou dietu. Po celý týden byste se měli vyhýbat jednoduchým cukrům, slazeným nápojům, alkoholu, masu, vejcím, čerstvému pečivu, chilli a soli a všem mléčným výrobkům. Důležitá je prý i sexuální abstinence a to včetně masturbace.

Na rozdíl od jiných drog si na ayahuasce nemůžete vypěstovat závislost. Ale to neznamená, že to s ní musíte přehánět. Také si dávejte pozor na podvodníky, kteří vám nabízejí očistné rituály s ayahuascou za velmi příznivé ceny, ale ve skutečnosti jim jde jenom o to, zavést vás do pralesa, okrást a znásilnit.

Ale článek raději zakončíme něčím pozitivním. S čím vším vám tedy může ayahuasca pomoci?

  • Detoxikuje celé tělo

Zbaví vás závislostí na lécích, alkoholu i kouření. Pročistí vám tělo a povzbudí krevní oběh.  Vyčistí vám střeva, ničí bakteriální organismy, například E. Coli, salmonelu nebo kvasinky.

  • Působí protizánětlivě

Ayahuasca obsahuje látku zvanou harimine, která má protizánětlivý i neuroprotektivní účinek a zároveň dokáže zlepšit paměť.

  • Podporuje nervové buňky

Liána zvyšuje hladinu neurotrofického faktoru, proteinu, jenž je velmi důležitý pro růst nervových buněk. Proto se léčba ayahuascou doporučuje lidem s neurologickými onemocněními, jako je například roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba.

  • Zbavuje úzkostí a depresí

Silné deprese a nenadálé úzkosti dokáže ayahuasca také léčit, ale při nesprávném užití je stejně tak dokáže i navodit. Takže pozor na množství a na to, kdo vás rituálem provází.

Kdy se od ayahuascy držet dál?

Na ayahuascu zapomeňte, pokud trpíte epilepsií, cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Dále není vhodná pro lidi trpící schizofrenií.

V České republice se v žádném případě rituálů nezúčastňujte. Hrozí vám vězení i tučná pokuta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kosmetický zázrak jménem roller: Přírodní kámen, který je klíčem ke kráse

7 způsobů, jak se po rozchodu vrátit zpět do života

Zdroje článku:
ct24.ceskatelevize.cz, www.kryptonit-kratom.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
S jarem je mimo stoupajících teplot neodmyslitelně spojena obměna šatníku za vzdušnější a pestřejší oblečení. Prostor dostávají kousky s vypasovanějšími střihy podtrhujícími ženskost a jemnost. Konec konců, kterou z žen by nepotěšila mužská pozornost, kterou vyvolá právě dobře padnoucí sukně různého střihu a délky? Víte, jaký střih se k vaší postavě hodí nejvíce?
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek