Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Vzývaná i zatracovaná. Ayahuasca vás může vyléčit, i naprosto zničit!

Nápoj původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás považován za halucinogenní drogu. Ovšem američtí šamani na něj mají úplně jiný názor. Lidé proto neváhají utratit desetitisíce korun, aby podstoupili rituál, který jim má změnit celý život.
ayahuasca
Šaman provádí očistný rituál.

12. 10. 2022

Ayahuasca. Ayawaska. Liána duše. Liána mrtvých. Yagé. Má mnoho názvů. Nápoj z ayahuascy hojně užívaly už staré amazonské kmeny a náboženské komunity v Brazílii, Peru, Ekvádoru a také v Severní Americe. Používal se nejen pro náboženské a duchovní účely, ale i ze zdravotního hlediska.

Nápoj se připravuje vařením listů z rostliny. Ty se roztrhají na menší kousky a pak se ve vodě vaří tak dlouho, dokud nevznikne koncentrovaná kapalina. V dnešní době jsou výlety do Amazonského pralesa, kde se rituály dodnes konají, velmi oblíbené.

Nápoj, kapsle i gel

Ayahuasca ovšem nemusí mít nutně jenom podobu nápoje. Dá se pořídit i v kapslích nebo jako gel. Ale co vlastně ayahuasca je? Jde o liánu, již nazýváme Banisteriopsis caapi a obsahuje psychoaktivní látku zvanou dimethyltryptamin, zkráceně DMT. A rostliny, které tuto látku obsahují, jsou v České republice zakázané. Naopak v Brazílii, Mexiku, Peru nebo Kolumbii ji můžete užívat bez obav.

ayahuasca
Liána ayahuascy připravená ke zpracování.

Prožijte naprostou euforii

Američtí zdravotníci ovšem ayahuascu označili za tvrdou drogu, jelikož přináší příliš mnoho zdravotních rizik. Přesto je užívána lidmi po celém světě. Než si ji ale vezmou, vždy jeden týden před užitím drží velmi přísnou dietu. Pak se zúčastní seancí v přírodě, které zahrnují například zpěv nebo meditaci. Jakmile pak nápoj z ayahuascy vypijou, vyvolá v nich halucinogenní reakci.

Lidé, kteří s touto drogou mají zkušenost, se nechali slyšet, že měli pocit, jako by opouštěli své tělo. Najednou vše viděli jen v pastelových barvách a kolem nich se rozprostíraly geometrické obrazce.

ayahuasca
Dokonce můžete zažít i stav naprosté euforie a minuty plné vizí. Někteří ovšem nezaznamenali žádnou reakci.

Není ale málo těch, kterým droga skutečně změnila život. Ti, co například kouřili a pili alkohol, jedli nezdravé jídlo, po požití ayahuascy najednou začali žít zdravě, přestali kouřit, pít, naopak začali meditovat a cvičit, a to ze dne na den, bez toho, aniž by se k tomu nějak museli nutit. Údajně existují i lidé, kteří trpěli posttraumatickým syndromem a po požití ayahuascy rázem zmizel.

K TÉMATU  10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Pomůže psychice, nebo je to naopak?

Ayahuasca je stále podrobována intenzivnímu zkoumání a to především ve spojitosti s léčbou psychických poruch. Jedna ze studií, která byla prováděna v Brazílii, poukazuje na to, že pacientům s chronickou depresí a těm, kterým nevyhovují klasická antidepresiva, může tato rostlina skutečně pomoci. Musí být však užívaná pod přísným lékařským dohledem. Pokud se rostlinou předávkujete, může mít naopak naprosto odlišný efekt.

Dokument Zdraví (ne)prospěšné se v jednom ze svých dílů zaměřuje právě na ayahuascu.

Jenže jiné výzkumy se pro změnu zaměřují na její negativní dopady na zdraví člověka. Lidé se srdečními problémy, epileptici anebo astmatici by s drogou mohli mít velký problém. Aby vám ayahuasca skutečně pomohla, musíte být prý po zdravotní stránce naprosto v pořádku, a tím se rozumí i po psychické stránce. Nemálo vědců poukazuje na to, že lidem s psychickými problémy nikdy ayhauasca pomoci nemůže, naopak si užitím ayhuascy své psychické problémy ještě prohloubí a ty pak mohou trvat po celý zbytek života.

Jak probíhá ceremonie?

Každou ceremonii by měl vést zkušený šaman, pokud tomu tak není, skutečně riskujete své zdraví a doživotní následky. Obřady se obvykle konají v noci a trvají tak dlouho, dokud účinky drogy nezmizí, tedy dvě hodiny, ale také to může trvat až šest hodin. Proto obvykle ceremoniál trvá do brzkých ranních hodin.

Jakmile šaman připraví psychedelický nápoj, účastníci se rozesadí na svá místa a nápoj vypijí. Účinek by se měl projevit během půl hodiny až hodiny. Kromě již zmíněné euforie a halucinací ovšem můžete začít zvracet nebo dostanete průjem. To ovšem z duchovního hlediska není vůbec nic špatného. Zvracením či průjmem se zbavujete negativních energií, které se ve vašem těle usadily. Namísto euforie ovšem občas přichází splín, smutek a strach.

rituál
Energetická očista je na celém procesu to nejdůležitější.

Až droga začne působit, šaman u vás provede energetickou očistu, ta je při obřadu tou nejdůležitější částí! Údajně při ní dochází k léčbě zdravotních problémů, které vás provází.

K TÉMATU  Andropauza: co to je a jak konkrétně muže potrápí?

Na co si dát pozor?

I po konzumaci ayahuascy je nutné držet přísnou dietu. Po celý týden byste se měli vyhýbat jednoduchým cukrům, slazeným nápojům, alkoholu, masu, vejcím, čerstvému pečivu, chilli a soli a všem mléčným výrobkům. Důležitá je prý i sexuální abstinence a to včetně masturbace.

Na rozdíl od jiných drog si na ayahuasce nemůžete vypěstovat závislost. Ale to neznamená, že to s ní musíte přehánět. Také si dávejte pozor na podvodníky, kteří vám nabízejí očistné rituály s ayahuascou za velmi příznivé ceny, ale ve skutečnosti jim jde jenom o to, zavést vás do pralesa, okrást a znásilnit.

Ale článek raději zakončíme něčím pozitivním. S čím vším vám tedy může ayahuasca pomoci?

  • Detoxikuje celé tělo

Zbaví vás závislostí na lécích, alkoholu i kouření. Pročistí vám tělo a povzbudí krevní oběh.  Vyčistí vám střeva, ničí bakteriální organismy, například E. Coli, salmonelu nebo kvasinky.

  • Působí protizánětlivě

Ayahuasca obsahuje látku zvanou harimine, která má protizánětlivý i neuroprotektivní účinek a zároveň dokáže zlepšit paměť.

  • Podporuje nervové buňky

Liána zvyšuje hladinu neurotrofického faktoru, proteinu, jenž je velmi důležitý pro růst nervových buněk. Proto se léčba ayahuascou doporučuje lidem s neurologickými onemocněními, jako je například roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba.

  • Zbavuje úzkostí a depresí

Silné deprese a nenadálé úzkosti dokáže ayahuasca také léčit, ale při nesprávném užití je stejně tak dokáže i navodit. Takže pozor na množství a na to, kdo vás rituálem provází.

Kdy se od ayahuascy držet dál?

Na ayahuascu zapomeňte, pokud trpíte epilepsií, cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Dále není vhodná pro lidi trpící schizofrenií.

V České republice se v žádném případě rituálů nezúčastňujte. Hrozí vám vězení i tučná pokuta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kosmetický zázrak jménem roller: Přírodní kámen, který je klíčem ke kráse

7 způsobů, jak se po rozchodu vrátit zpět do života

Zdroje článku:
ct24.ceskatelevize.cz, www.kryptonit-kratom.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
Váháte nad výběrem postele? Inspirujte se v naší galerii. Spokojený spánek je pro naše tělo velmi důležitý!
Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
Rýže je velmi populární přílohou, a pokud ji dobře připravíte, jistě si na ní pochutnáte. Zdaleka však není jen jedna jediná rýže, ale máte na výběr hned několik druhů. Znáte je a víte, kdy jakou rýži použít?
Nepříjemná nemoc, která hýbe současným světovým děním, se nevyhýbá ani známým osobnostem. Kdo ze slavných bojuje s nemocí COVID-19 a jaké má příznaky?
Nic netrvá věčně, ani šťastný vztah bez hádek a nedorozumění. Jestliže už máte nějaké ty společné roky za sebou a přijde vám, že váš vztah uvadá, neházejte flintu do žita, ale chopte se kormidla a manželství zachraňte. Nevíte jak? Poradíme vám.
Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
S příchodem sychravých a deštivých dnů nemusíte mít obavy, že se budete doma nudit. O zábavu se vám postará Netflix, který má ve své nabídce dokumenty, co vás chytnou za srdce.
Rodičovství nese velkou zodpovědnost a často si klademe otázku, jestli budu dobrá/ý máma/táta? Nikdo není dokonalý, ale děláme vše tak, jak nejlépe umíme anebo tak, jak to dělali naši rodiče s námi.
Děti i domácí mazlíčci umí být roztomilí. Tihle prckové sice ještě nosí pleny, ale už mají doslova záchvat smíchu. A může za to pes! Slyšet dětský smích je rozhodně lepší, než křik. Možná se budete smát s nimi!

Výběr článků

Mezi příjemné okamžiky dne může patřit i úlevná relaxace ve vaně. Aby byl zážitek opravdu důkladný, je třeba zvolit nejen vhodnou vanu, ale také vanovou baterii, případně další koupelnové doplňky, jež proces uvolnění podpoří.
Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.
Obývací pokoj je srdcem každého domova. Je to místo, kde trávíte spoustu času s rodinou
a přáteli, relaxujete po náročném dni, a kde se odehrávají často nezapomenutelné chvíle. Pohodlná a stylová křesla dotvářejí atmosféru obývacího pokoje a dělají z něj jedno
z nejpříjemnějších míst domova. V tomto článku se zaměříme na výběr toho pravého křesla do obýváku, které splní vaše potřeby a přinese do interiéru zároveň nádech elegance.

Nepřehlédněte

Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek