Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Ložnice podle feng-šuej. Vytvořte si oázu pro klidný spánek

Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
feng-šuej
Ložnice jako oáza klidu a míru. (foto: 123RF)

22. 02. 2022

Feng-šuej je staré čínské učení, které si klade za cíl vytvořit harmonii mezi vámi a prostředím, ve kterém se zrovna nacházíte. Jisté principy se vztahují na všechny místnosti v domě čili stačí se jimi pouze řídit. Prozraďme si, jak zařídit ložnici podle feng-šuej, aby náš spánek nabyl zlepšení. 

Ze všeho nejdříve si v ložnici ukliďte 

Aby mohla energie ložnicí proudit, je zapotřebí ji pořádně uklidit. A na to pamatujte nejen ve chvíli, kdy se chystáte přenášet zásady feng-šuej do praxe. Odstraňte veškerý nepořádek, zbavte se všeho, co nepotřebujete nebo co dlouhou dobu nepoužíváte. Proberte skříně, nezapomeňte ani na prostor pod postelí a samozřejmě nenechte ladem ani police, na kterých se toho také skrývá velmi mnoho.  

Při úklidu byste měli být opravdu nekompromisní. Není to opravdu jenom o tom, abyste všechno kolem očistili od prachu a špíny. Do čistky se pouštějte se vším všudy. 

Žádné úložné prostory pod postelí 

Když se přesuneme k zásadám feng-šuej, zmíníme si především prostor pod postelí. Mnoho lidí se domnívá, že využít všechen prostor je důležité. Proto pod postelí skladují nejen peřiny pro hosty, ale také matrace nebo další věci. Feng-šuej ale říká, že prostor pod postelí není určen k zaplnění. Čím méně toho budete pod postelí mít, tím větší energie bude sálat všude kolem. 

Nejednou se ukázalo, že problémy se spánkem opravdu plynuly ze zaplněného prostoru pod postelí. Do rizikové skupiny spadají především jedinci, kteří žijí v menších domech čili úložných prostorů nemají zrovna nazbyt.

feng-šuej
Jemné detaily pomohou vytvořit harmonii. (foto: 123RF)

Čelo postele je klíčem ke kvalitnímu spánku 

Jak vypadá postel, která se vám vyjímá v ložnici? Je bez čela nebo má čelo? Pokud tuto část postrádá, je na čase koupit si novou. Důvod je prostý – čelní rám je totiž symbolem bezpečí. Navozuje pocit, že se nemusíme ničeho obávat, což je při spánku klíčové. Usínáme s podvědomým pocitem, že jsme ochraňovaní. Čelo postele samozřejmě nemusí být nutně ze dřeva nebo jinak bytelné. Může se jednat jenom o látku zavěšenou ke zdi. I ta dokáže požadovaný pocit vykouzlit. 

K TÉMATU  Zahradní houpačky pro chvíle pohody. Ideální místo pro relax na vaší zahrádce

Snadná změna intenzity světel je na místě 

Jak zařídit ložnici podle feng-šuej? Jednoduše, chce to tlumená světla. Respektive takové osvětlení, jehož intenzitu můžeme měnit čili mít ji naprosto pod kontrolou. Pokud je osvětlení schopné se podrobit vaší náladě, máte vyhráno. Naštěstí stmívače dnes nejsou žádným sci-fi nebo něčím, na co by lidé nemohli dosáhnout a tak svou cestu nachází do mnoha domácností. 

Jen málokdo si uvědomuje, že světlo jako takové má opravdu velkou sílu ovlivňovat náladu a celkovou energii. Pokud si nejste jistí, jaké světlo je pro vás ideální, je dobré koupit rovnou několik žárovek, z nichž se posléze rozhodnete. 

Nepřehánějte to se zrcadly 

Pokud sledujete aktuální módní trendy, pak jste bezesporu zaregistrovali, že zrcadla se dostávají do popředí. Bytoví architekti se shodují na tom, že rozptylují světlo v interiéru čili se velkou měrou podílí na celkovém optickém zvětšení příbytku. Jenže podle feng-šuej bychom s tímto trendem měli šetřit.  

Důvod je prostý – zrcadla kromě světla odráží také energii, a to bohužel i tu negativní. Proto zrcadla nevěšte naproti vchodovým dveřím a ani naproti oknu, zejména ne v ložnici, kdy by se zrcadlo podílelo na odrazu světla, což by rázem mířilo do vaší postele.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

4 tipy, čemu se vyhnout při zařizování ložnice

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!
Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Svět kolem nás se hemží barvami a jejich miliony odstínů. Barvy dokážou ovlivnit naše emoce, chování, a dokonce určit povahu. Proto bychom je, tam kde můžeme, měli volit s rozvahou.
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Máte špatný den v práci? Nedaří se vám nebo si vás někdo pěkně podal? Nejste jediní, protože tuhle zkušenost má každý. Když se daří, tak se daří. Podívejte se, jak to může vypadat, když něco skutečně nevyjde.
Plavky již dlouho nejsou brány jen jako nutné zakrytí těla při pobytu o vody. Naopak, i toto oblečení provází vývoj a plavková móda snad nikdy nebyla tak různorodá, jako je právě teď. Jaké plavky tedy ale budou letošní sezonu in?
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Celebrity umí dost často překvapit, zejména modelky, o kterých byste si řekli, že za celý den sní pouze misku suché rýže a list salátu. O poprask na TikToku se postarala modelka Bella Hadid a její sandwich. Tak schválně, co říkáte na její kulinářské umění?
Nevěra zasáhne fatálně každý vztah. Může však být také poučením a východiskem pro vybudování vztahu lepšího.
Natáčet zpravodajství naživo umožní zachytit nečekané situace. Chybu udělají samotní komentátoři, ale často se do záběru dostane skutečné překvapení. Výsledek většinou pobaví, zvlášť, když se reportáž povede odvysílat přímo v hlavních zprávách.
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!

Výběr článků

Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s uzákoněním manželství stejnopohlavních párů. Manželská práva ano, ale ne manželství, míní většina veřejnosti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu.
Sluníčko začíná mít pomalu sílu, dny už jsou pořádně dlouhé a ve vás se začíná probouzet letní nálada? Nebojte se ji podpořit barvami, které pustíte do svého botníku. A jednoznačnou trefou jsou pro tuto sezónu bílé balerínky!
V Mexiku mají na propagaci svého mléka Alpura osvědčený recept, a tak není pro místní nic neobvyklého, když mezi regály rozjede svojí show tancující kráva. Před obchodem na ulici nebo uvnitř prodejny předvádí svoje kreace a baví nebo udivuje všechny, kteří se ocitnou v dosahu.

Nepřehlédněte

Supermoderní stavba zvaná Wave House se nachází na jihu Finska u městečka Mikkeli. Nápadný, podlouhlý srub na první pohled zaujme svojí zakřivenou střechou. Díky jejímu tvaru na ní nikdy nezůstane žádné napadané listí a nejsou potřeba ani žlaby, které by odváděly vodu.
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek