Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Stylové retro potěšení gramofonu

Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
retro
beautiful old gramophone on the interesting background, rendering

Doba, kdy byl svět pomalejší a lidé si uměli vychutnávat to, co co prožívali, nás láká v dnešní uspěchané době stále více. A jednou z věcí, která jim přinášela radost, byla hudba, kterou poslouchali z rádi a a hlavně – na gramofonu.

Jaká je historie gramofonu?

Za vším stojí Thomas Alva Edison, který si ve svém vynálezeckém snažení mimo jiné umínil, že zaznamená lidský hlas. Edison tehdy vymyslel, jak převést kmitání okolního prostředí vzduchu na váleček, který byl poháněn pérovým strojkem a pomocí šroubového převodu se i jehla pravidelně posouvala podél válečku, na kterém byly vyryté drážky. A tak vznikl předchůdce gramofonu, fonograf.

Válečky ale byly celkem nepraktické, takže v roce 1888 přišel Emil Berliner s nápadem umístit drážku se záznamem na plochu kruhové desky. A na světe byly první gramofony. Kvalita záznamu byla nevalná, ale byl to pokrok. Rozmachu ale dosáhl gramofon až po druhé světové válce a stal se součástí v podstatě každé domácnosti.

Proč mu dát šanci i dnes?

Od 80. let to vypadalo, že gramofonům odzvonilo. Přes kazetové přehrávače, walkmany, discmany jsme se přesunuli k mp3 a hudbě z cloudu. Můžeme v podstatě poslouchat kdykoli cokoli a máme přístup k hudbě z celého světa. Což je vlastně paradox, protože jsme jako ten oslík v bajce mezi dvěma kupkami sena. Máme na výběr takové množství hudby, že si vlastně nedokážeme vybrat. Neumíme zastavit s prostě jen hudbu poslouchat a vychutnat si ji.

A i proto se lidé ke gramofonům začali opět vracet. Někdo kvůli nezaměnitelnému zvuku, protože to, jak jehla škrábe po desce má své kouzlo, jiný kvůli neotřelému designu. Proto nemusíte dnes už smejčit na půdě u babičky a hledat její zapomenutý gramofon. Můžete si koupit supermoderní přístroj, který vás přenese do starých časů a naučí vás zase si hudbu vychutnávat. Na druhou stranu – nedokonalost starých gramofonů je krásná sama o sobě a hodnota přístroje, který se v rodině dědí po generace, má cenu přímo nevyčíslitelnou. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná máte skvělý sex, na kterém nechcete nic měnit. V pořádku, ale jedna malá drobnost může vaše milostné prožitky pozvednout na novou, vášnivější a intenzivnější úroveň. Stačí věnovat pozornost něčemu, co běžně děláte. Správně se nadechněte!
Pořádáte večírek pro svoje blízké nebo kolegy? Dáme vám pár tipů, jak naplánovat jedinečnou party, která zaručí všem zúčastněným nezapomenutelný zážitek.
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.
Infinity Pool se nachází ve výšce 650 metrů nad zemí na vrcholu hotelu Marina Bay Sands v Singapuru. Bazén je 150 metrů dlouhý a dolů je to celých 57 pater. Výhled přímo z vody je famózní. Koupání tady je skutečně ojedinělým zážitkem a pro některé i pořádný adrenalin!
Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Amerika je dokonce oficiálně s ohledem na aktuální vysokou úmrtnost mládeže, v souvislosti s elektronickými cigaretami, zakazuje. Je vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka.
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Tahle kočka si užívá víkendový relax a v klidu sleduje video s ptáky na chytrém zařízení. Rušit se od lenošení ale rozhodně nenechá a svůj oblíbený tablet jen tak nepustí.
Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.

Výběr článků

Legendární Jiřina Bohdalová, stálice české kultury, prokazovala svůj talent ve filmových a televizních rolích po mnoho desetiletí. Dnes, 3. května, slaví své 93. narozeniny. I přes svůj věk zůstává stále společensky aktivní a svou přítomností obohacuje českou kulturu.
Máte ráda kvalitní obuv? Hledáte boty, které vydrží a můžete si je vzít do práce stejně jako do přírody? Pak zkuste vybrat z nové kolekce SOREL. Doporučujeme. Věřte, že budete nepřehlédnutelné.
Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.

Nepřehlédněte

Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Módní trendy na nás útočí ze všech stran. Ne vždy je ale tak jednoduché si s nimi poradit. Víte, jak je uchopit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek