Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Stylové retro potěšení gramofonu

Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
retro
beautiful old gramophone on the interesting background, rendering

Doba, kdy byl svět pomalejší a lidé si uměli vychutnávat to, co co prožívali, nás láká v dnešní uspěchané době stále více. A jednou z věcí, která jim přinášela radost, byla hudba, kterou poslouchali z rádi a a hlavně – na gramofonu.

Jaká je historie gramofonu?

Za vším stojí Thomas Alva Edison, který si ve svém vynálezeckém snažení mimo jiné umínil, že zaznamená lidský hlas. Edison tehdy vymyslel, jak převést kmitání okolního prostředí vzduchu na váleček, který byl poháněn pérovým strojkem a pomocí šroubového převodu se i jehla pravidelně posouvala podél válečku, na kterém byly vyryté drážky. A tak vznikl předchůdce gramofonu, fonograf.

Válečky ale byly celkem nepraktické, takže v roce 1888 přišel Emil Berliner s nápadem umístit drážku se záznamem na plochu kruhové desky. A na světe byly první gramofony. Kvalita záznamu byla nevalná, ale byl to pokrok. Rozmachu ale dosáhl gramofon až po druhé světové válce a stal se součástí v podstatě každé domácnosti.

Proč mu dát šanci i dnes?

Od 80. let to vypadalo, že gramofonům odzvonilo. Přes kazetové přehrávače, walkmany, discmany jsme se přesunuli k mp3 a hudbě z cloudu. Můžeme v podstatě poslouchat kdykoli cokoli a máme přístup k hudbě z celého světa. Což je vlastně paradox, protože jsme jako ten oslík v bajce mezi dvěma kupkami sena. Máme na výběr takové množství hudby, že si vlastně nedokážeme vybrat. Neumíme zastavit s prostě jen hudbu poslouchat a vychutnat si ji.

A i proto se lidé ke gramofonům začali opět vracet. Někdo kvůli nezaměnitelnému zvuku, protože to, jak jehla škrábe po desce má své kouzlo, jiný kvůli neotřelému designu. Proto nemusíte dnes už smejčit na půdě u babičky a hledat její zapomenutý gramofon. Můžete si koupit supermoderní přístroj, který vás přenese do starých časů a naučí vás zase si hudbu vychutnávat. Na druhou stranu – nedokonalost starých gramofonů je krásná sama o sobě a hodnota přístroje, který se v rodině dědí po generace, má cenu přímo nevyčíslitelnou. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?

Nepřehlédněte

Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek