Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Stylové retro potěšení gramofonu

Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
retro
beautiful old gramophone on the interesting background, rendering

Doba, kdy byl svět pomalejší a lidé si uměli vychutnávat to, co co prožívali, nás láká v dnešní uspěchané době stále více. A jednou z věcí, která jim přinášela radost, byla hudba, kterou poslouchali z rádi a a hlavně – na gramofonu.

Jaká je historie gramofonu?

Za vším stojí Thomas Alva Edison, který si ve svém vynálezeckém snažení mimo jiné umínil, že zaznamená lidský hlas. Edison tehdy vymyslel, jak převést kmitání okolního prostředí vzduchu na váleček, který byl poháněn pérovým strojkem a pomocí šroubového převodu se i jehla pravidelně posouvala podél válečku, na kterém byly vyryté drážky. A tak vznikl předchůdce gramofonu, fonograf.

Válečky ale byly celkem nepraktické, takže v roce 1888 přišel Emil Berliner s nápadem umístit drážku se záznamem na plochu kruhové desky. A na světe byly první gramofony. Kvalita záznamu byla nevalná, ale byl to pokrok. Rozmachu ale dosáhl gramofon až po druhé světové válce a stal se součástí v podstatě každé domácnosti.

Proč mu dát šanci i dnes?

Od 80. let to vypadalo, že gramofonům odzvonilo. Přes kazetové přehrávače, walkmany, discmany jsme se přesunuli k mp3 a hudbě z cloudu. Můžeme v podstatě poslouchat kdykoli cokoli a máme přístup k hudbě z celého světa. Což je vlastně paradox, protože jsme jako ten oslík v bajce mezi dvěma kupkami sena. Máme na výběr takové množství hudby, že si vlastně nedokážeme vybrat. Neumíme zastavit s prostě jen hudbu poslouchat a vychutnat si ji.

A i proto se lidé ke gramofonům začali opět vracet. Někdo kvůli nezaměnitelnému zvuku, protože to, jak jehla škrábe po desce má své kouzlo, jiný kvůli neotřelému designu. Proto nemusíte dnes už smejčit na půdě u babičky a hledat její zapomenutý gramofon. Můžete si koupit supermoderní přístroj, který vás přenese do starých časů a naučí vás zase si hudbu vychutnávat. Na druhou stranu – nedokonalost starých gramofonů je krásná sama o sobě a hodnota přístroje, který se v rodině dědí po generace, má cenu přímo nevyčíslitelnou. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?

Nepřehlédněte

Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek