Čtvrtek , 06. 10. 2022

Eliška

Nesprávné sezení je hazard se zdravím. Sportem to po celém dni nedoženete. Právě naopak

Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Nesprávné sezení je hazard pro naše tělo. Jak správně sedět a proč
Zdroj: 123RF.com

Nesprávné sezení nám ničí zdraví

Kouření, alkohol, drogy, dlouhodobé vystavení slunci, špatná strava a přejídání jsou sebezničující. To asi dnes víme už téměř všichni. Podle nejnovějších studií na seznam podobných ničitelů zdraví můžeme zařadit i nesprávné sezení.

Zatímco ve stoje se aktivují hluboké stabilizační svaly, které páteř drží vzpřímenou, a proto na meziobratlové ploténky není vyvíjen tak velký tlak, jako když pasivně sedíme a celá váha horní poloviny těla je zatěžuje.

Dlouhé sezení škodí zdraví

Většina z nás tráví v sedě i více než 10 hodin denně – počítač, kancelář, škola, auto, sezení doma u televize atd. Asi se nemusíme moc dlouho zamýšlet, abychom si uvědomili, že na takový „nápor“ nebylo lidské tělo stvořeno. Páteř, svalový korzet i oběhový systém přitom značně trpí.

Málokdo ale ví, že v pasivní sedavé poloze je také narušen oběh lipázy = enzym, který štěpí tuky. Důsledky však mnoho z nás na sobě určitě pozoruje.

Sezení je zákeřně nebezpečné?

V aktuální studii bylo ohrožení zdraví dlouhým sezením studováno na téměř 150-ti tisících obyvatel v různých koutech světa (v Kanadě, Austrálii a zejména v USA). Marc Hamilton, Ph.D., profesor biomedicínských věd na University of Missouri v Columbii, jeden z vědců této studie, dokonce nazval čas strávený na židli jako „zákeřné nebezpečí.“

Vědci došli po provedení studií k jasnému závěru. Lidé, kteří trávili více času v sedě, měli vyšší riziko úmrtí než lidé aktivní. A to nezávisle na dalších známých rizikových faktorech jako je kouření, obezita či vysoký krevní tlak.

Proč je sedavý způsob života nebezpečný

Co je vlastně nesprávné sezení? V sedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné pozici, která zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly. To vede nejen k bolesti, ale dokonce k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu. Při dlouhodobém sezení je díky nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení a může tak docházek ke komplikovaným zdravotním problémům celého systému.

K TÉMATU  Úzké lodičky a vysoké podpatky. Co na jejich nošení říkají odborníci?

Díky zpomalení lymfatického a krevního oběhu, dochází mimo jiné i k omezení vyplavování důležitých enzymů do krve, pasivní sezení na židli má za vinu i problémy s trávením a metabolismem tuků.

Ten se, kvůli nedostatečnému uvolňování štěpícího enzymu lipázy, nerozkládá a nespaluje, ale krví se dostává zpět do oběhu a je ukládán v tepnách i v podkoží. Není divu, že mnohé studie prokázaly, že lidé, kteří příliš sedí, trpí dvoj-až trojnásobně častěji obezitou, onemocněním srdce a diabetes.

Co dělat? Hlavně nesedět pasivně!

V roce 2007 vzniklo v Praze Centrum zdravého sezení, které si vzalo za cíl naučit Čechy zdravému sezení, předcházet bolestem páteře, zvyšovat pohodlí pří práci a eliminovat únavu z dlouhého sezení. Podle českého pracovního práva máte dokonce po každých 2 hodinách sezení právo na 5-ti minutovou odpočinkovou pauzu. Málokterý ze zaměstnavatelů toto právo aktivně sleduje a podporuje.

Lékaři obecně nedoporučují sedět déle než 4 hodiny v kuse, negativní dopady dlouhého sezení na naše zdraví jsou totiž tak radikální, že ani půl hodiny cvičení denně není dostatečné k jejich překonání. Lépe na tom nejsou ani sportovci: jednostranné zatížení způsobené stejnou intenzivní sportovní činností.

Sportem to nevylepšíte

Někteří moji klienti si myslí, že svému zdraví prospějí, když si po celodenním sezení v kanceláři či v autě dají večer pořádně do těla,“ říká fyzioterapeut Dušan Lavrinčík.

„Pro tělo je to po mnohahodinové fyzické nečinnosti takový šok, že se všechny svaly ještě úporněji stáhnou a problémy se mohou zafixovat. Paradoxně s nimi pak mám na stole více práce než s nesportovci,“ dodává. Daleko efektivnější je se v kanceláři každou hodinu na pár minut zvednout ze židle a krátce se projít či protáhnout.

Pojem aktivní sezení

Zvykněte si na aktivní sezení. Pokud jste někdy zkoušeli delší dobu sedět na rehabilitačním míči, jistě víte, že to není jen tak. Jde o značnou zátěž. Při dynamickém sezení totiž tělo bezděky namáháme, jako bychom cvičili.

K TÉMATU  6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Díky drobným pohybům se nejen zapojují svaly, které mají držet páteř ve správné poloze, ale také náš centrální nervový systém dostává potřebné informace a sám se poté snaží případné chyby korigovat. Na stejném principu aktivního sezení fungují i speciální zdravotní židle.

Miniaturní pohyb už je něco

I miniaturní balancování a vyvažování mění pasivní sezení na aktivní pohyb svalů v oblasti zad, beder a břicha. Svaly jsou díky tomu účinně zpevňovány. Klasické židle naopak svou konstrukcí více či méně napomáhají pasivně sedět v poloze, kdy svaly kvůli nečinnosti ochabují.

Tak co? Uděláte nějakou změnu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek