Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
sociální sítě
Nad životem ostatních trávíme tolik času, že zapomínáme, jak skvělý může být ten náš.

04. 07. 2022

Realita versus fikce

Sociální sítě jsou dozajista skvělým zdrojem nových informací. Někdy sociální sítě slouží i ke komunikaci s našimi zákazníky nebo přáteli. To jsou rozhodně jejich pozitiva.

Na druhou stranu je naší velkou chybou, že se necháváme sociálními sítěmi doslova a do písmene pohlcovat a věříme téměř všemu, co se na nich objeví. Ale sociální sítě nejsou odrazem reality, jsou její idealizovanou verzí, takovou, jakou si sami přejeme prožívat, přestože tomu tak není.

sociální sítě
Sociální sítě jsou pohádka, fikce.

Občas při sledování účtu na Instagramu máme dojem, že všichni se mají lépe než my. Všichni jsou krásnější, šťastnější, bohatší a spokojenější. Jak je tedy možné, že vy nejste ani krásní ani bohatí, když je to přece tak jednoduché? Jednoduché je ale jedině to, nechat se zmást a podlehnout dojmu, že všichni jsou lepší, jenom my jsme ztracené existence, které si nedokážou vydělat ani na týdenní dovolenou na Lipně, zatímco ostatní už jsou letos potřetí v Mexiku.

Zapomeňte na to, co vidíte

Každá mince má dvě strany. Nikdy nevíte, jak ostatní lidé žijí, co je trápí, čím si třeba aktuálně procházejí. Že je někdo třikrát ročně na dovolené neznamená, že je bohatý. A když někdo vypadá na fotce dobře, neznamená to, že je tomu tak i ve skutečnosti. Vždyť v dnešní době existuje nespočet způsobů, jak i z Quasimoda lze vyrobit Toma Cruise. Rozhodně ani neplatí to, že krása dělá člověka šťastnějším.

Lidé o svých problémech většinou nemluví, naopak na sociálních sítích ukazují jen to hezčí ze svých životů. To špatné odkládají stranou. Téměř každý chce, aby nám někdo záviděl to, jak vypadáme, kolik vyděláváme nebo jak si dokážeme užívat života plnými doušky. A tak se snažíme předvést v tom nejlepším možném světle, přestože se ve skutečném životě necítíme vůbec komfortně, nic se nám nedaří a do spokojenosti máme na kilometry daleko.

To jsou sociální sítě ve zkratce a vše, co bylo řečené výše, nám navozuje úzkosti, mnohdy také deprese. Nebo alespoň výčitky svědomí. Nejsme schopni racionálně vyhodnotit, že sociální sítě jsou pohádkou, idealizovanou verzí našeho bytí.

K TÉMATU  Eva (19): Neudělala jsem maturitu a teď na místo vysněné výšky stojím za kasou

Jak nepodléhat iluzím?

Nyní si proto uvedeme pár rad a tipů, jak nepodléhat iluzím a rozumně uvažovat a především si řekneme pár důvodů, proč byste neměli brát sociální sítě tak vážně a už vůbec na nich netrávit tolik času, jako jste možná trávili doposud.

sociální sítě
Nenechte se sociálními sítěmi semlít a myslete pozitivně.

1. Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je na světě nejkrásnější

Jak už jsme si řekli, v dnešní době existuje spoustu filtrů a jiných vychytávek, které z nás dokážou během pár kliknutí udělat téměř dokonalého člověka. Proto nikdy neporovnávejte svůj vzhled se vzhledem jiných osob na sociálních sítích. Navíc, vy znáte kritéria krásy? Máte návod na to, jak posuzovat, zda je někdo krásnější než vy? Přestaňte se s někým srovnávat podle vzhledu. Je to cesta do pekel a nic užitečného vám nepřinese.

2. Všichni mají peníze, jenom já jsem chudá, jak kostelní myš

Značkové oblečení není to, co člověka dělá šťastným. Šťastný člověk může být i bez peněz, bez drahého oblečení, luxusního auta a vlastního dvoupatrového domu s bazénem na Kanárských ostrovech. Sice můžete doufat, že vyhrajete ve sportce a jednoho dne budete taky bohatí, ale nikdo vám nezaručí, že budete šťastnější. Kdo říká, že bohatí lidé jsou šťastní? A co když vůbec bohatí nejsou a bydlí jen v nájmu, auto mají zapůjčené a značkové oblečení nosí jen díky tomu, že jim ho někdo poskytne výměnou za propagaci?

3. Užívej si života, dokud můžeš

Zatímco vy trávíte osm hodin denně v práci a dvě hodiny denně na cestě do práce a z práce, ostatní na sociálních sítích sdílí své každodenní výlety do kaváren. Copak oni nemusejí chodit do práce? Buď do práce nechodí a mohou k tomu mít milion důvodů, anebo pracují z domova. Tudíž mohou pracovat odkudkoliv. Rozhodně ale jenom málokdo z nás může trávit čas po kavárnách a zároveň nemuset vůbec pracovat. To je ideál, na který dosáhne jen zlomek z nás. Neberte to jako samozřejmost s tím, že vy jste jediní, kdo musí chodit do práce od devíti do pěti.

K TÉMATU  Vánoce se nezadržitelně blíží! Stíháte letos objednat dárky včas? Máme pro vás čtyři nejdůležitější rady, jak nakupovat na internetu

4. Úsměv, prosím

Na sociálních sítích obvykle sdílíme to, co nám přináší radost. Rádi se necháváme fotit a natáčet s úsměvem na tváři. Ale co se za tím úsměvem skrývá? To rozhodně nikdy nemůžete vědět. Může to být jen póza pro sociální sítě, ne momentální stav mysli. Vždyť jste to také jistě někdy zažili. Fotíte se, někdo vám řekne: Úsměv, prosím, a vy se usmějete, protože si to okamžik právě žádá. Ale přitom žádný důvod k úsměvu nemáte.

5. Vezměte život do vlastních rukou

Čím déle trávíte čas na sociálních sítích, tím můžete být frustrovanější. Všude jen samá dokonalost. A co máte vy? Před sebou televizi a vyhlídku na další den strávený prací, která vás vůbec nebaví. Možná je na čase přestat tak urputně sledovat sociální sítě a místo toho se věnovat vlastnímu životu.

Napište si seznam věcí, které by vám v nadcházejících měsících udělaly radost a snažte se jich dosáhnout.

  1. Chcete jet na dovolenou? Ušetřete si na ni. Nemusíte přece cestovat na druhý konec světa. Jde o to si odpočinout a strávit volno na pěkném místě. A těch máme hodně i u nás.
  2. Nelíbí se vám v práci? Pak zapřemýšlejte nad tím, jestli není čas ji změnit. Kdy jindy, když ne teď? Život máte jen jeden.
  3. Uměním není nosit drahé věci, umění je udělat i ze sekáčových věcí přednost a nosit je tak, že vás v nich bude každý obdivovat. Každý musíme pracovat s tím, co máme. A čím míň toho máme, tím lépe.

Věci nejsou to, co nás dělá šťastnějšími, to jsou zážitky, které za celý život nastřádáme. Přestaňte se s někým neustále srovnávat a žijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 krásek ve větším měřítku. Koukněte na současné ikony PLUS SIZE modelingu 

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
www.mediaguru.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.

Nepřehlédněte

Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek