Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
sociální sítě
Nad životem ostatních trávíme tolik času, že zapomínáme, jak skvělý může být ten náš.

04. 07. 2022

Realita versus fikce

Sociální sítě jsou dozajista skvělým zdrojem nových informací. Někdy sociální sítě slouží i ke komunikaci s našimi zákazníky nebo přáteli. To jsou rozhodně jejich pozitiva.

Na druhou stranu je naší velkou chybou, že se necháváme sociálními sítěmi doslova a do písmene pohlcovat a věříme téměř všemu, co se na nich objeví. Ale sociální sítě nejsou odrazem reality, jsou její idealizovanou verzí, takovou, jakou si sami přejeme prožívat, přestože tomu tak není.

sociální sítě
Sociální sítě jsou pohádka, fikce.

Občas při sledování účtu na Instagramu máme dojem, že všichni se mají lépe než my. Všichni jsou krásnější, šťastnější, bohatší a spokojenější. Jak je tedy možné, že vy nejste ani krásní ani bohatí, když je to přece tak jednoduché? Jednoduché je ale jedině to, nechat se zmást a podlehnout dojmu, že všichni jsou lepší, jenom my jsme ztracené existence, které si nedokážou vydělat ani na týdenní dovolenou na Lipně, zatímco ostatní už jsou letos potřetí v Mexiku.

Zapomeňte na to, co vidíte

Každá mince má dvě strany. Nikdy nevíte, jak ostatní lidé žijí, co je trápí, čím si třeba aktuálně procházejí. Že je někdo třikrát ročně na dovolené neznamená, že je bohatý. A když někdo vypadá na fotce dobře, neznamená to, že je tomu tak i ve skutečnosti. Vždyť v dnešní době existuje nespočet způsobů, jak i z Quasimoda lze vyrobit Toma Cruise. Rozhodně ani neplatí to, že krása dělá člověka šťastnějším.

Lidé o svých problémech většinou nemluví, naopak na sociálních sítích ukazují jen to hezčí ze svých životů. To špatné odkládají stranou. Téměř každý chce, aby nám někdo záviděl to, jak vypadáme, kolik vyděláváme nebo jak si dokážeme užívat života plnými doušky. A tak se snažíme předvést v tom nejlepším možném světle, přestože se ve skutečném životě necítíme vůbec komfortně, nic se nám nedaří a do spokojenosti máme na kilometry daleko.

To jsou sociální sítě ve zkratce a vše, co bylo řečené výše, nám navozuje úzkosti, mnohdy také deprese. Nebo alespoň výčitky svědomí. Nejsme schopni racionálně vyhodnotit, že sociální sítě jsou pohádkou, idealizovanou verzí našeho bytí.

K TÉMATU  Internetová doba současnosti. Jak mění propojenost se světem náš mozek. Co všechno nám i tělu prokazatelně chybí

Jak nepodléhat iluzím?

Nyní si proto uvedeme pár rad a tipů, jak nepodléhat iluzím a rozumně uvažovat a především si řekneme pár důvodů, proč byste neměli brát sociální sítě tak vážně a už vůbec na nich netrávit tolik času, jako jste možná trávili doposud.

sociální sítě
Nenechte se sociálními sítěmi semlít a myslete pozitivně.

1. Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je na světě nejkrásnější

Jak už jsme si řekli, v dnešní době existuje spoustu filtrů a jiných vychytávek, které z nás dokážou během pár kliknutí udělat téměř dokonalého člověka. Proto nikdy neporovnávejte svůj vzhled se vzhledem jiných osob na sociálních sítích. Navíc, vy znáte kritéria krásy? Máte návod na to, jak posuzovat, zda je někdo krásnější než vy? Přestaňte se s někým srovnávat podle vzhledu. Je to cesta do pekel a nic užitečného vám nepřinese.

2. Všichni mají peníze, jenom já jsem chudá, jak kostelní myš

Značkové oblečení není to, co člověka dělá šťastným. Šťastný člověk může být i bez peněz, bez drahého oblečení, luxusního auta a vlastního dvoupatrového domu s bazénem na Kanárských ostrovech. Sice můžete doufat, že vyhrajete ve sportce a jednoho dne budete taky bohatí, ale nikdo vám nezaručí, že budete šťastnější. Kdo říká, že bohatí lidé jsou šťastní? A co když vůbec bohatí nejsou a bydlí jen v nájmu, auto mají zapůjčené a značkové oblečení nosí jen díky tomu, že jim ho někdo poskytne výměnou za propagaci?

3. Užívej si života, dokud můžeš

Zatímco vy trávíte osm hodin denně v práci a dvě hodiny denně na cestě do práce a z práce, ostatní na sociálních sítích sdílí své každodenní výlety do kaváren. Copak oni nemusejí chodit do práce? Buď do práce nechodí a mohou k tomu mít milion důvodů, anebo pracují z domova. Tudíž mohou pracovat odkudkoliv. Rozhodně ale jenom málokdo z nás může trávit čas po kavárnách a zároveň nemuset vůbec pracovat. To je ideál, na který dosáhne jen zlomek z nás. Neberte to jako samozřejmost s tím, že vy jste jediní, kdo musí chodit do práce od devíti do pěti.

K TÉMATU  4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

4. Úsměv, prosím

Na sociálních sítích obvykle sdílíme to, co nám přináší radost. Rádi se necháváme fotit a natáčet s úsměvem na tváři. Ale co se za tím úsměvem skrývá? To rozhodně nikdy nemůžete vědět. Může to být jen póza pro sociální sítě, ne momentální stav mysli. Vždyť jste to také jistě někdy zažili. Fotíte se, někdo vám řekne: Úsměv, prosím, a vy se usmějete, protože si to okamžik právě žádá. Ale přitom žádný důvod k úsměvu nemáte.

5. Vezměte život do vlastních rukou

Čím déle trávíte čas na sociálních sítích, tím můžete být frustrovanější. Všude jen samá dokonalost. A co máte vy? Před sebou televizi a vyhlídku na další den strávený prací, která vás vůbec nebaví. Možná je na čase přestat tak urputně sledovat sociální sítě a místo toho se věnovat vlastnímu životu.

Napište si seznam věcí, které by vám v nadcházejících měsících udělaly radost a snažte se jich dosáhnout.

  1. Chcete jet na dovolenou? Ušetřete si na ni. Nemusíte přece cestovat na druhý konec světa. Jde o to si odpočinout a strávit volno na pěkném místě. A těch máme hodně i u nás.
  2. Nelíbí se vám v práci? Pak zapřemýšlejte nad tím, jestli není čas ji změnit. Kdy jindy, když ne teď? Život máte jen jeden.
  3. Uměním není nosit drahé věci, umění je udělat i ze sekáčových věcí přednost a nosit je tak, že vás v nich bude každý obdivovat. Každý musíme pracovat s tím, co máme. A čím míň toho máme, tím lépe.

Věci nejsou to, co nás dělá šťastnějšími, to jsou zážitky, které za celý život nastřádáme. Přestaňte se s někým neustále srovnávat a žijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 krásek ve větším měřítku. Koukněte na současné ikony PLUS SIZE modelingu 

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
www.mediaguru.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Čokoláda. Komodita, která dokáže hýbat světem. Člověka umí zbavit stresu a navodit nám pocity štěstí, a to díky uvolňování dopaminu, po kterém se cítíme zkrátka šťastní a uvolnění. Je to zdroj rychlé energie právě proto, že je bohatá na sacharidy. Čokoláda svou vůní a chutí na jazyku dokáže vyvolat krásné vzpomínky a nám navodit příjemný pocit po celém těle.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?

Nepřehlédněte

Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek