Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
sociální sítě
Nad životem ostatních trávíme tolik času, že zapomínáme, jak skvělý může být ten náš.

04. 07. 2022

Realita versus fikce

Sociální sítě jsou dozajista skvělým zdrojem nových informací. Někdy sociální sítě slouží i ke komunikaci s našimi zákazníky nebo přáteli. To jsou rozhodně jejich pozitiva.

Na druhou stranu je naší velkou chybou, že se necháváme sociálními sítěmi doslova a do písmene pohlcovat a věříme téměř všemu, co se na nich objeví. Ale sociální sítě nejsou odrazem reality, jsou její idealizovanou verzí, takovou, jakou si sami přejeme prožívat, přestože tomu tak není.

sociální sítě
Sociální sítě jsou pohádka, fikce.

Občas při sledování účtu na Instagramu máme dojem, že všichni se mají lépe než my. Všichni jsou krásnější, šťastnější, bohatší a spokojenější. Jak je tedy možné, že vy nejste ani krásní ani bohatí, když je to přece tak jednoduché? Jednoduché je ale jedině to, nechat se zmást a podlehnout dojmu, že všichni jsou lepší, jenom my jsme ztracené existence, které si nedokážou vydělat ani na týdenní dovolenou na Lipně, zatímco ostatní už jsou letos potřetí v Mexiku.

Zapomeňte na to, co vidíte

Každá mince má dvě strany. Nikdy nevíte, jak ostatní lidé žijí, co je trápí, čím si třeba aktuálně procházejí. Že je někdo třikrát ročně na dovolené neznamená, že je bohatý. A když někdo vypadá na fotce dobře, neznamená to, že je tomu tak i ve skutečnosti. Vždyť v dnešní době existuje nespočet způsobů, jak i z Quasimoda lze vyrobit Toma Cruise. Rozhodně ani neplatí to, že krása dělá člověka šťastnějším.

Lidé o svých problémech většinou nemluví, naopak na sociálních sítích ukazují jen to hezčí ze svých životů. To špatné odkládají stranou. Téměř každý chce, aby nám někdo záviděl to, jak vypadáme, kolik vyděláváme nebo jak si dokážeme užívat života plnými doušky. A tak se snažíme předvést v tom nejlepším možném světle, přestože se ve skutečném životě necítíme vůbec komfortně, nic se nám nedaří a do spokojenosti máme na kilometry daleko.

To jsou sociální sítě ve zkratce a vše, co bylo řečené výše, nám navozuje úzkosti, mnohdy také deprese. Nebo alespoň výčitky svědomí. Nejsme schopni racionálně vyhodnotit, že sociální sítě jsou pohádkou, idealizovanou verzí našeho bytí.

K TÉMATU  Univerzální lék na podzimní deprese

Jak nepodléhat iluzím?

Nyní si proto uvedeme pár rad a tipů, jak nepodléhat iluzím a rozumně uvažovat a především si řekneme pár důvodů, proč byste neměli brát sociální sítě tak vážně a už vůbec na nich netrávit tolik času, jako jste možná trávili doposud.

sociální sítě
Nenechte se sociálními sítěmi semlít a myslete pozitivně.

1. Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je na světě nejkrásnější

Jak už jsme si řekli, v dnešní době existuje spoustu filtrů a jiných vychytávek, které z nás dokážou během pár kliknutí udělat téměř dokonalého člověka. Proto nikdy neporovnávejte svůj vzhled se vzhledem jiných osob na sociálních sítích. Navíc, vy znáte kritéria krásy? Máte návod na to, jak posuzovat, zda je někdo krásnější než vy? Přestaňte se s někým srovnávat podle vzhledu. Je to cesta do pekel a nic užitečného vám nepřinese.

2. Všichni mají peníze, jenom já jsem chudá, jak kostelní myš

Značkové oblečení není to, co člověka dělá šťastným. Šťastný člověk může být i bez peněz, bez drahého oblečení, luxusního auta a vlastního dvoupatrového domu s bazénem na Kanárských ostrovech. Sice můžete doufat, že vyhrajete ve sportce a jednoho dne budete taky bohatí, ale nikdo vám nezaručí, že budete šťastnější. Kdo říká, že bohatí lidé jsou šťastní? A co když vůbec bohatí nejsou a bydlí jen v nájmu, auto mají zapůjčené a značkové oblečení nosí jen díky tomu, že jim ho někdo poskytne výměnou za propagaci?

3. Užívej si života, dokud můžeš

Zatímco vy trávíte osm hodin denně v práci a dvě hodiny denně na cestě do práce a z práce, ostatní na sociálních sítích sdílí své každodenní výlety do kaváren. Copak oni nemusejí chodit do práce? Buď do práce nechodí a mohou k tomu mít milion důvodů, anebo pracují z domova. Tudíž mohou pracovat odkudkoliv. Rozhodně ale jenom málokdo z nás může trávit čas po kavárnách a zároveň nemuset vůbec pracovat. To je ideál, na který dosáhne jen zlomek z nás. Neberte to jako samozřejmost s tím, že vy jste jediní, kdo musí chodit do práce od devíti do pěti.

K TÉMATU  Chcete vědět, v jakém fyzickém či psychickém stavu je vaše tělo? Jak se dostat do rovnováhy? Vyfoťte si auru! Testovali jsme

4. Úsměv, prosím

Na sociálních sítích obvykle sdílíme to, co nám přináší radost. Rádi se necháváme fotit a natáčet s úsměvem na tváři. Ale co se za tím úsměvem skrývá? To rozhodně nikdy nemůžete vědět. Může to být jen póza pro sociální sítě, ne momentální stav mysli. Vždyť jste to také jistě někdy zažili. Fotíte se, někdo vám řekne: Úsměv, prosím, a vy se usmějete, protože si to okamžik právě žádá. Ale přitom žádný důvod k úsměvu nemáte.

5. Vezměte život do vlastních rukou

Čím déle trávíte čas na sociálních sítích, tím můžete být frustrovanější. Všude jen samá dokonalost. A co máte vy? Před sebou televizi a vyhlídku na další den strávený prací, která vás vůbec nebaví. Možná je na čase přestat tak urputně sledovat sociální sítě a místo toho se věnovat vlastnímu životu.

Napište si seznam věcí, které by vám v nadcházejících měsících udělaly radost a snažte se jich dosáhnout.

  1. Chcete jet na dovolenou? Ušetřete si na ni. Nemusíte přece cestovat na druhý konec světa. Jde o to si odpočinout a strávit volno na pěkném místě. A těch máme hodně i u nás.
  2. Nelíbí se vám v práci? Pak zapřemýšlejte nad tím, jestli není čas ji změnit. Kdy jindy, když ne teď? Život máte jen jeden.
  3. Uměním není nosit drahé věci, umění je udělat i ze sekáčových věcí přednost a nosit je tak, že vás v nich bude každý obdivovat. Každý musíme pracovat s tím, co máme. A čím míň toho máme, tím lépe.

Věci nejsou to, co nás dělá šťastnějšími, to jsou zážitky, které za celý život nastřádáme. Přestaňte se s někým neustále srovnávat a žijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 krásek ve větším měřítku. Koukněte na současné ikony PLUS SIZE modelingu 

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
www.mediaguru.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?
Každý, kdo umí perfektně druhý jazyk, vám řekne, že nejlepší metodou, jak se ho naučit, je cestovat a žít v zahraničí. Ne každý k tomu má však vytvořené podmínky. Někomu chybí odvaha, jinému peníze a někdo zkrátka hledá jiné cesty.
Herec Leonardo DiCaprio byl vždy znám svými sympatiemi ke krásným modelkám. Ovšem čím je starší, tím jsou jeho úlovky mladší. Cokoliv je nad hranici 25 let, do toho se nežene a nebo to pustí k vodě. Jak to tedy se slavným proutníkem ve skutečnosti je?
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?

Výběr článků

Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.

Nepřehlédněte

Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek