Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Lucie (47): Dcera mi nikdy neodpustí, co jsem udělala. Já jsem ale nemohla jinak

Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
dcera
ilustrační obrázek

11. 08. 2022

Jejího přítele jsem neschvalovala

Vždy byla dcera zvyklá na to, že jsem ji ve všem podpořila, podržela, nemluvila jsem jí do výběru přátel nebo kluků. Sama jsem neměla ráda, když mi moje maminka neustále říkala, co mám dělat, no a já si to stejně nakonec udělala po svém. Myslela jsem si, že když budu jiná a své dceři ukážu, že jí věřím, že se může rozhodovat sama, bude to mezi námi mnohem lepší. Já jsem totiž se svou mámou moc dobré vztahy neměla. Za to my jsme si věřily, hodně jsme si povídaly, chtěla jsem, aby věděla, že mi může říci všechno.

V životě se ale prostě vždycky něco pokazí, i náš téměř bezchybný vztah se začal najednou hroutit. To když si dcera přivedla domů svého posledního přítele. Ani nevím, kde se poznali, to mi vlastně nikdy neřekla, jen jsem od první chvíle měla pocit, že to nebude úplně ideální partner. Já jsem mu nedokázala věřit, na první pohled mi na něm něco vadilo a jejich vztah jsem neschvalovala. I když jsem to samozřejmě neřekla hned narovinu, dcera to na mně poznala.

Nemáme kde bydlet

Dceři bylo dvaadvacet let, a i když už pracovala, často měnila místa, hledala si brigády. Z toho by svoje bydlení neutáhla, takže bydlela stále se mnou. První šok přišel ve chvíli, kdy přišla s tím, že by se svým přítelem chtěla bydlet u nás. To se mi nezamlouvalo, jenže ona pokračovala s tím, že by chtěli bydlet u nás, protože ani on nemá peníze na vlastní podnájem. To jsem razantně odmítla, ještě než to dcera dořekla. Ona však pokračovala.

Budeš babička

Oznámila mi, že je těhotná, že je ve třetím měsíci a že společně chtějí miminko vychovávat, jen potřebují mít kde začít. Tak to už jsem sotva dýchala, když jsem si představila jeho a mou dceru, jak společně vychovávají dítě, bylo mi do breku. Dceři jsem sice věřila, že to zvládnout může, ale její partner mi přišel ještě jako puberťák. Oblékal se jako vagabund, mluvil neslušně a nespisovně, že jsem mu často ani nerozuměla, neměl dodělanou školu, a navíc byl o dva roky mladší než má dcera. Taky mi přišlo, že v něčem lítá, že buď pije, nebo bere nějaké drogy, protože se mu často měnily nálady a pusa mu jela na plné obrátky.

K TÉMATU  Veronika (31): Čtvrtý potrat mi vzal sílu bojovat. Osobní život je v troskách

Bylo toho na mě moc, hlavou se mi to všechno promítlo a musela jsem z místnosti odejít. Když za mnou dcera přišla, cítila se ukřivděně. Že se mi její přítel nelíbí, věděla, ale asi v tu chvíli čekala více podpory. Já ji ale podpořit najednou neuměla.

Musela jsem na to přistoupit

Po několika dalších rozhovorech mi ale došlo jedno, že pokud na to nekývnu, dceru taky mohu ztratit. Bála jsem se, že odejde s ním neznámo kam. A pak už bych se musela bát nejen o ni, ale i o své vnouče, a to jsem nemohla dopustit. Takže jsem na to přistoupila, slíbila jsem, že jim pomůžu s miminkem, že to nějak zvládneme a že u mě mohou bydlet tak dlouho, jak budou potřebovat.

Zpočátku to nebylo lehké, ale začali jsme se docela sžívat, dcera se moc a moc snažila, viděla jsem na ní, že je skutečně zamilovaná, a hlavně, že se hrozně těší na dítě. I během těhotenství chodila na brigády, sháněla výbavičku, četla si knížky o porodu a výchově. Stále jsem se ale měla na pozoru, na jejím příteli mi pořád něco nesedělo.

Co skrýváš?

Po pár měsících, to už měla dcera co nevidět rodit, se v našem vchodě a taky v několika dalších vchodech v panelácích okolo, začaly ztrácet ze sklepů jízdní kola a taky nejrůznější cenné věci, které byly ve sklepních kójích uložené. Byl to celkem poprask, znala jsem několik lidí, kterým bylo odcizeno kolo nebo třeba náhradní pneumatiky od aut, ale i jiné věci, které měly hodnotu. Policie si ale klasicky nevěděla rady a moc to neřešila, chyběli svědci, vše se dělo v noci a zdálo se, že zloděj jde najisto. Bylo mi ale divné, že když se něco ztratilo ze sklepa v našem vchodě, nebyl poškozený zámek. Bylo jasné, že pachatel má od vchodových dveří klíče.

K TÉMATU  Seznamky aneb všechny odpovědi na jednom místě!

Ani nevím proč, okamžitě jsem začala podezřívat dceřiného přítele. Asi proto, že se mi od začátku nezdál, jeho chování bylo divné, nálady měl jako na houpačce, do práce moc nechodil, ale vždy nějaké peníze přinesl. Začala jsem si to skládat dohromady a zeptala se ho, co skrývá.

Musela jsem to udělat

Jeho odpovědi mě neuspokojovaly, byla jsem si jistá, že za krádežemi je on. Nezbývalo mi nic jiného, než dojít na policii. Udala jsem ho a policie nakonec díky tomu zjistila, že bych se jako detektiv vážně uživila. Na krádežích se ale nepodílel sám, měl ještě dva kamarády, kteří mu pomáhali. Netrvalo to dlouho a policie měla důkazy v podobě některých ukradených věcí, které nestihli prodat. Dcera mě v tu chvíli nenáviděla, navíc se přišlo na to, že to není první přestupek, první krádež a jelikož byl její přítel již v podmínce, o čemž já jsem neměla vůbec tušení, šel do vězení.

Dcera tak zůstala na miminko sama, což jsem určitě nechtěla, ale nemohla jsem to nechat jen tak. Mou pomoc zpočátku odmítala, dokonce hrozila, že odejde, ale neměla kam, a to je dobře. Kvůli mně sice zůstala bez partnera, ale jinak to nešlo. Pomáhám jí, i když naše vztahy jsou značně ochablé a je to těžké.

Nejhorší na tom je, že vím, že ona sama o všem věděla, ale říct to nahlas nechtěla. Jen aby nezůstala sama s dítětem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

27 důvodů, proč se s vámi muž stejně nakonec rozejde

Ex neunesel rozchod. Co dělat, když na vás začne házet špínu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.

Nepřehlédněte

Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek